آیا اجازه شوهر برای عمل جراحی همسر الزامی است

اجازه شوهر برای عمل جراحی همسر

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در بسیاری از موارد که نیاز به یک عمل جراحی فوری و فورس ماژور می باشد و حال بیمار بسیار وخیم می‌باشد در چنین مواردی نه تنها از کسی به عنوان همراه امضا گرفته نمی شود بلکه رضایت خود بیمار هم در این گونه موارد نیاز نمی باشد و بدون نیاز به اینکه کسی برگه امضا کند شخص بیمار را به اتاق عمل میبرند و جراحی های لازم را روی او انجام می دهند، تا بیمار بهبود پیدا کند.

به همین دلیل بر اساس بند ۲ ماده واحده قانون مجازات اگر کسی از بتواند به این ‏بیماران کمکی برساند و این کار را انجام ندهد و از کمک به آنها خودداری کند جرم محسوب می گردد و برای او مجازاتی در نظر گرفته می شود.

وکیل پایه یک دادگستریکسب رضایت در عمل های جراحی

 با توجه به بند ۲ از ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی می توان اینگونه عنوان کرد:

«هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود، در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نخواهد بود».

بر این اساس است که با توجه به این ماده می توان گفت در عملهای جراحی که به صورت فورس ماژور نمی باشد رضایت خود شخص و یا اولیا و سرپرست او گرفته می شود.

در ضمن باید این مطلب عنوان شود که تمامی اشخاص خود چه زن باشند و چه مرد از نظر قانون بعد از اینکه به سن بلوغ رسیده اند، رشید به حساب می آیند مگر آنکه عدم رشد آنها و یا مجنون بودنشان اثبات گردد.

کسب رضایت شوهر در عمل های جراحی

علت گرفتن رضایت در بیمارستان ها

 در بیمارستانها، فرم هایی قبل از عمل جراحی به بیمار داده می شود تا آنها را امضا کند و هر کس دیگری هم به عنوان همراه بیمار می تواند آن را امضا کند ضمن آنکه خود زن هم میتواند این فرم را امضا کند.

حال این سوال پیش می آید که چرا بیمارستان ها از بیمار و یا همراه او امضا می گیرند؟

 برای پاسخ به این سوال، به ماده ۶۰ قانون مجازات اسلامی رجوع کنیم که در آن بیان شده است:

«چنانچه طبیب قبل از شروع درمان یا اعمال جراحی از مریض یا ولی او برائت حاصل نموده باشد، ضامن خسارت جانی یا مالی یا نقص عضو نیست و در موارد فوری که اجازه گرفتن ممکن نباشد، ضامن نمی‌باشد»

 بر اساس این ماده می توان اینگونه نتیجه گرفت که پزشکان با امضا گرفتن از خود بیمار میتوانند خود را از عواقب احتمالی حین عمل جراحی مصون نگه دارند اگر حین عمل جراحی برای بیمار خسارت جانی و یا مالی و همچنین نقص عضو ایجاد شد با امضایی که قبل از عمل جراحی از بیمار دریافت کرده‌اند از پاسخ دادن به این مسئولیت بری می‌شوند.

و می توانند با آرامش خاطر به عمل جراحی خود بپردازند و هدف این ماده این می باشد که برای پزشکان یک امنیت شغلی ایجاد کند. البته این در صورتی می باشد که تمام نکات پزشکی را رعایت کرده باشند و در کار خود تقصیری نکرده باشند

آیا زن برای انجام عمل های خود نیاز به اجازه همسر دارد؟

 فعلاً برای عمل های جراحی زن در خصوص رضایت شوهر، قانونی وجود ندارد و این موضوع فقط به صورت یک بخشنامه در بیمارستانها باب شده است و کسی که عاقل و بالغ باشد نیازی به اجازه همسر و یا پدر برای عمل جراحی ندارد، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و شخص سفیه و محجور باشد و یا اینکه صغیر یا طفل باشد.

 بر اساس قانون هر کسی که از لحاظ عقلی رشد کرده باشد و بتواند برای خود تصمیم ‌گیری ‌های درستی انجام دهد دیگر نیازی به امضای همسر و یا پدر برای عمل جراحی ندارد زیرا او بالغ و عاقل می باشد.

مشکلاتی که که بعدها به وجود می آید باعث می شود که بیمارستان ها یک رضایت نامه از شخص داشته باشند تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد.

زن و شوهری که با یکدیگر تفاهم ندارند و با هم مشکل دارند انجام دادن عمل جراحی در این موارد تبعات بسیاری دارد. به عنوان مثال می توان اینگونه بیان کرد زن و شوهری که با یکدیگر دعوا دارند و خواستار سقط جنین شده اند و بعد از آن از یکدیگر جدا شده‌اند.

ولی بعد از مدتی زن از همسر خود برای عمل سقط جنین شکایت کرده است. در این مواقع اگر جراحی زن اورژانسی بوده باشد مشکلی به وجود نمی آید ولی اگر اورژانسی نبوده باشد باید رضایت نامه داشته باشند تا به مشکل بر نخورند.

اجازه شوهر برای عمل زیبایی همسر

اجازه شوهر برای عمل زیبایی همسر

 در دنیای امروزه مسئله زیبایی زنان بسیار حائز اهمیت می باشد و اهمیت آن به قدری می باشد که حاضر هستند درد عمل جراحی و عواقب بیهوشی را متقبل شوند.

در یک زندگی زناشویی اگرچه برای عمل های جراحی زن نیازی به اجازه مرد نمی باشد و خود زن می تواند این کار را انجام دهد و می تواند هر نوع عمل زیبایی که سلامتی او را به خطر نمی‌اندازد انجام دهد ولی بسیاری از مردها با این عمل های زیبایی مخالف می باشند ولی زن ها میتوانند با اجازه خودشان عمل جراحی انجام دهند اگرچه برای انجام دادن این عمل ها قانونا نیازی به اجازه همسر نمی باشد اما از لحاظ اخلاقی کار پسندیده و جالب این می باشد که بدون رضایت همسر این عمل انجام نشود.

وکیل پایه یک دادگستریعمل زیبایی از منظر اسلام

 عمل زیبایی در اسلام بر اساس این دو موضوع قابل اجرا می باشد اول این که عملی که روی شخصی انجام می شود باید نتیجه عقلایی داشته باشد و دوم اینکه عمل های جراحی که انجام میشود به بدن و سایر قسمت ها و اعضای بدن آسیب وارد نکند.

 از نظر اسلام حق النفس یا حق بدن واجب می باشد.

امام سجاد می‌فرماید:

همان‌گونه که حق الله ضروری و واجب میباشد حق نفس هم از طرف انسان واجب و ضروری می باشد و  مسائلی که به سلامت جسم انسان و روح آن کمک می کند باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

منطقی که قرآن از زیبایی دارد این است که به زیبایی بسیار توجه کرده است و دین ما همیشه زیبایی و فطرت همراه است اما باید به این نکته توجه داشت که هر چیزی برای خودش حد و مرزی دارد نباید پا را از آنچه که هست فراتر گذاشت هرکسی برای زیبا کردن چهره خود باید به گونه‌ای رفتار کند که ارتباطات معنوی و مناسبات اجتماعی خدشه دار نگردد.

نمونه فرم رضایت نامه به عمل جراحی

نمونه فرم رضایت نامه به عمل جراحی

اینجانب …..(بیمار / ولی قانونی بیمار (فرزند …. دارای کد ملی …. و شماره شناسنامه ….. صادره از ….متولد ……/ …../ ….. با آگاهی کامل رضایت خود را جهت عمل جراحی مربوطه و سایر کارهای تشخیصی و درمانی که لازم است بر طبق صلاحدید پزشک مربوطه با رعایت کردن موارد علمی و فوت و فن لازم انجام شود، اعلام می دارم و تیم پزشکی و درمانی خود را از مسئولیت ناشی از به وجود آمدن اتفاقات احتمالی که علی رغم رعایت کردن تمامی موارد لازم چه علمی و چه فنی و قانونی امکان دارد اتفاق بیافتد، را مبری می دانم و هیچ گونه ادعایی اعم از کیفری یا حقوقی نخواهم داشت.

سوالات مرتبط با اجازه عمل زن توسط شوهر

  1. عمل جراحی بدون اجازه همسر جرم است؟
    خیر برای عمل جراحی نیازی به اجازه شوهر نیست بنابراین زن جرمی انجام نداده است مجازاتی برای او در نظر گرفته نمی‌شود.
  2. از دکتر زیبایی که به او تعهد داده ایم هم میتوان شکایت نمود؟
    باید به این نکته توجه کرد که تعهد دادن ارتباطی با تقصیر پزشک و یا قصور آن ندارد تنها در صورتی میتوان از پزشک شکایت کرد که پزشک تقصیر داشته باشد.
  3. فرم رضایت نامه عمل جراحی توسط چه کسی امضا می گردد؟
    این فرم توسط چندین نفر امضا می شود اولین نفر توسط خود بیمار و بعد پزشک مربوطه او و دو نفر شاهد و در بعضی موارد دکتر بیهوشی.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید