تعدیل اجاره بهای محل سرقفلی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

معنی تعدیل در اجاره بها چیست؟

تعدیل به معنای متعادل کردن می باشد که هم شامل کاهش و هم افزایش است و در مورد  اجاره بها به معنای کاهش و یا افزایش میزان اجاره بها می باشد.

بدیهی است که هیچ کدام از مالک یا مستاجر نمی توانند سرخود میزان اجاره بها را کاهش و یا افزایش دهند بلکه این قضیه یا باید با توافق طرفین باشد که به آن تعدیل قراردادی می گویند و یا به حکم دادگاه باشد که به آن تعدیل قضایی می گویند.

 

تنظیم سند و تعدیل اجاره‌بها
تنظیم سند و تعدیل اجاره‌بها

 

تعدیل اجاره بهای محل سرقفلی

در مورد املاک تجاری که مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 می باشد، هرکدام از مالک یا مستاجر درصورت وجود شرایط مقرر در قانون، می توانند به استناد ترقی یا تنزل سطح زندگی خود،  تعدیل اجاره بها را بخواهند و دعوای تعدیل اجاره بها را با استفاده از دانش یک وکیل سرقفلی حرفه‌ای طرح نمایند. در ادامه به بررسی شرایط و نحوه طرح این دعوا می پردازیم.

 

شرایط طرح دعوای تعدیل اجاره بهای محل سرقفلی

برای طرح این دعوا شرایط زیر باید وجود داشته باشد:

انقضاء مدت اجاره

به موجب ماده ۴ قانون روابط موجر و مستأجر تعدیل اجاره بها به شرطی میسر است که مدت اجاره به اتمام رسیده باشد. انقضاء مدت نموده است.

گذشت ۳ سال تمام از تاریخ استفاده مستاجر

همچنین برای طرح دعوی تعدیل اجاره بها لازم است که سه سال تمام  از تاریخ استفاده مستأجر از عین مستأجره یا از تاریخ مقرر در حکم قطعی مبنی بر تعدیل اجاره‌بها سپری شده باشد. منظور از  عبارت «تاریخ مقرر در حکم قطعی» تاریخی است که مالک به موجب حکم دادگاه، مستحق دریافت اجاره‌بهای جدید، است.

لازم به ذکر است اگر مدت اجاره بر فرض پنج سال باشد  قبل از انقضاء مدت اجاره، بعد از گذشت سه سال امکان تعدیل اجاره بها وجود ندارد. چرا که شرط انقضاء مدت اجاره در ماده بیان شده است و لذا برای طرح دعوی تعدیل اجاره بها انقضاء مدت اجاره الزامی است حتی اگر مدت سه سال گذشته باشد.

 

دادگاه صالح برای طرح دعوای تعدیل اجاره بها

دعوای تعدیل اجاره بها سرقفلی در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد مگر آنکه اختلاف در اصل قرارداد سرقفلی و اجاره  باشد ( اگر اختلاف در اصل قرارداد باشد اول دادگاه باید به این اختلاف( منظور اصل قرارداد ) رسیدگی کند سپس شورای حل اختلاف محل وقوع ملک رسیدگی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید