جرم اسید پاشی و مجازات آن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

جرم اسید پاشی که عمدا به قصد انتقام جویی میباشد، هم فرد و هم جامعه را تهدید میکند. باید گفت: هر عمل مجرمانه ای که انجام میشود یک سری آثار سوء را بر جامعه باقی میگذارد.

بعضی از این جرایم نه تنها باعث میشود که شخصی آسیب ببیند بلکه باعث می شود آسایش و امنیت جامعه به خطر بیافتد و همچنین باعث میشود که یک ترس، رعب و وحشتی در جامعه حکمفرما شود.

جرم اسید پاشی نه تنها از این قاعده ای که گفته شد مستثنی نیست بلکه باعث میشود آثار سوء آن با فرد آسیب دیده تا آخر عمر باقی بماند. به دست آوردن هر نوع مواد شیمیایی، حتی صد هزار لیتر آن کار بسیار ساده و آسانی است.

حال این سوال پیش می آید که چرا این مواد به راحتی در اختیار این افراد قرار می گیرند؟ مهمترین عامل برای جلوگیری از این اتفاق خطرناک چیست؟

عواملی که باعث ارتکاب جرم اسید پاشی میشود چیست؟

دلایل زیادی برای به وجود آمدن این جرم وجود دارد که بعضی از این عوامل عبارتند از:

  1. مختل کردن و اذیت کردن زنان بعد از طلاق
  2. مختل کردن زندگی دختران بعد از پاسخ جواب منفی به خواستگاران
  3. تمام کردن رابطه دوستی به قصد انتقام جویی
  4. اختلاف بین افراد بر سر مسائل مالی و غیره و اجیر کردن اسید پاش
  5. وجود انگیزه دینی و مذهبی در جهت حذف کردن افراد
  6. اختلافات خانوادگی و …

اگر این جرم عمدی باشد که اکثر موارد همینگونه است؛ بر اساس بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲:

هر گاه فرد مرتکب به انجام کاری، قصد ایراد جنایت بر فرد یا افرادی معین یا افرادی غیرمعین از یک جمع را داشته باشد و در عمل جنایت مقصود یا نظیر آن واقع شده باشد یا کار ارتکابی، نوعاً موجب وقوع آن جنایت یا نظیر آن شود، خواه نشود و لذا این جرم جنایت عمدی است.

آیا در جرم اسید پاشی مدعی العموم (دادستان) هم میتوانند ورود کند؟

جرم اسید پاشی یکی از شدیدترین جرایم به حساب می آید. چرا که هم باعث آسیب های شدید و دائمی جسمی بر مجنی علیه است و هم باعث وحشت و ناامنی در جامعه شده است و میتواند از جمله جرایمی باشد که علیه فرد و اجتماع اقدام شده است.

اسید پاشی جرمی است که غیرقابل گذشت میباشد و مدعی العموم به نمایندگی از تمام جامعه وظیفه دارد که با او برخورد قطعی داشته باشد.

جرم اسید پاشی و مجازات آن

مجازات اسید پاشی چیست؟

اولین قانونی که به عنوان مجازات برای اسید پاشی تصویب شده مربوط به سال ۱۳۳۷ میباشد. که در آن زمان برای اسیدپاش از ۲ تا ۷ سال زندان پیش بینی کرده بودند.

پس از اینکه قانون مجازات اسلامی تصویب شد اسیدپاش پس از ارتکاب جرم به پرداخت دیه و ارش جزایی به مجنی علیه محکوم شده و از باب جنبه عمومی هم حداکثر به مدت ۵ سال را در زندان میگذراند.

اما این مجازات تعیین شده برای چنین جرمی خیلی کم و ناچیز بود. وقتی که شخصی روی شخص دیگر اسید میپاشد و باعث به وجود آمدن آسیبهای جسمانی و دائمی بر وی می شود و وی را از حضور در اجتماع محروم میکند در واقع باعث مرگ اجتماعی مجنی علیه شده است.

قصاص کردن در این جرم امکانپذیر نمیباشد؛ چراکه در قصاص باید به طور دقیق با همان میزانی که به مجنی علیه آسیب داده شده است به جانی آسیب داده شود که این عمل باعث میشود قصاص غیر ممکن شود.

در این جرم عمدی قصاص به دیه تبدیل میشود. و به این دلیل که اسیدپاشی مجازات قصاص ندارد باعث نمیشود که مجرم از ارتکاب به جرم برحذر شود و از ترس و بیم مجازات به سمت این جرم نروند.

در سال ۱۳۹۲ اگر اسیدپاشی روی شخصی منجر به قتل طرف مقابل شود مجازات آن قصاص نفس است و اگر اولیای دم آن را عفو کنند یا قصاص را به دیه تبدیل کنند باز هم چون این عمل او موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه شده از نظر جنبه عمومی جرم محسوب میشود؛ با استفاده از ماده ۶۱۲ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ به مدت ۳ تا ۱۰ سال حبس تعزیری به همراه دارد.

مجازات معاونت در جرم اسیدپاشی

  1. در صورتیکه مجازات قانونی مرتکب سلب حیات باشد به حبس تعزیری درجه دو
  2. در صورتیکه مجازات قانونی مرتکب قصاص عضو شود حبس تعزیری درجه سه
  3. در صورتیکه مجازات مرتکب قصاص نباشد و یا به هر علت قصاص نفس و یا عضو اجرا نشود به یک درجه پایینتر از مجازات تعزیری محکوم میشود.

جرم اسید پاشی و مجازات آن

مجازات تهدید به اسیدپاشی

حکم تهدید به اسیدپاشی با توجه به ماده ۶۶۹ ق.م.ا برابر با توجه به متن این قانون تا ۷۴ ضربه شلاق و یا از ۲ماه تا ۲ سال حبس خواهد داشت. البته باید به این نکته توجه کنیم که تهدید باید اثبات شده باشد و تهدیدهایی که شفاها انجام میشود به دو شاهد نیاز دارند. همچنین برای اثبات آن میتوان از پیامک ها استفاده کرد.

نحوه شکایت از تهدید به اسیدپاشی

برای شکایت از تهدید به اسیدپاشی باید با نوشتن یک دادخواست و تنظیم شکایت تهدید و تحویل آن به دادسرایی که جرم در آن محل اتفاق افتاده است. بعد از بررسی و تحقیقات مقدماتی دادستان کیفر خواست را صادر میکند و به دادگاه ارسال میکند.

تهدید از جرایم قابل گذشت میباشد؛ پس وقتی شاکی آن را ببخشد در هر مرحله از شکایت که باشد پرونده مختومه میگردد.

برای شکایت تهدید به اسیدپاشی دو شاهد لازم است و اگر شاهد یا شاهدان در دادگاه حضور پیدا نکنند شاکی میتواند از بازپرس یا دادیار رسیدگی کننده پرونده تقاضای تحقیق از شاهدان در محل وقوع جرم را نماید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید