خدمات قضایی چیست؟ (تعرفه و هزینه خدمات قضایی ۱۴۰۱)

خدمات قضایی چیست

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

 خدمات قضایی با پیشرفت الکترونیکی جوامع در تمام سطوح و امکان انجام بسیاری از امور اداری و قضایی به صورت غیر حضوری و مجازی، قوه قضائیه هم به منظور تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضایی، ابلاغ سریع تر و راحت تر آرا و احکام و حصول اطمینان خاطر از مشاهده ابلاغیه ها توسط طرفین، جلوگیری از شلوغی دادگاه ها و به منظور انجام ساده تر امور مردم سامانه خدمات الکترونیک قضایی را راه اندازی کرده است.

وکیل پایه یک دادگستریوجود این سامانه را می توان حلال بسیاری از مشکلات و گرفتاری های دادگستری به حساب آورد.

برای مثال یکی از مواردی را که این سامانه می تواند حل کند بحث ابلاغ است که در صورت ابلاغ فیزیکی و حضوری همیشه اختلافاتی وجود دارد در این بحث که آیا این ابلاغ واقعی است یا قانونی و مامور در این زمینه ممکن است اشتباه کند و اینکه فردی هم که قرار است به وی ابلاغ شود ممکن است حیله به کار ببرد برای مقاصدی که در ذهن خود دارد.

اما با الکترونیکی شدن این امر، دیگر مسائلی را که قانون برای آن وضع مواد متعدد کرده وجود نخواهد داشت.

درگاه خدمات قضایی در قانون آیین دادرسی کیفری به رسمیت شناخته شده به موجب ماده ۱۷۵ این قانون:

قوه قضاییه موظف است اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید.

تمام اشخاص و طرفین دعوا یا نمایندگان آنها، کارشناسان و ضابطان قضایی پس از ثبت نام در درگاه و سامانه ثنا می توانند از ابلاغیه ها، آرا و احکام صادر شده و موارد دیگر مطلع شد.

از طریق سامانه ثنا قوه قضاییه امکان ثبت شکایت فراهم می باشد.

به این ترتیب با راه اندازی این سامانه ابلاغ حضوری و ارسال سایر مدارک مربوط به پرونده ها از طریق این سامانه به عمل می آید ‌و دیگر به صورت سنتی که فیزیکی و حضوری بود عمل نمی شود.

خدمات قضایی

ثبت نام در سامانه خدمات قضایی الکترونیک

با چند روش می توان در این سامانه ثبت نام کرد اول اینکه مرحله مقدماتی ثبت نام را انجام داد و سپس برای تایید امضا و احراز هویت به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

روش دیگر این که با در دست داشتن مدارک شناسایی مستقیما به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و از طریق کارمندان آنجا ثبت نام نماید.

در حال حاضر به واسطه ویروس کرونا امکان احراز هویت آنلاین وجود دارد به این ترتیب پس از ثبت نام می توان به صورت آنلاین هم احراز هویت را انجام داد.

پس از انجام ثبت نام برای فرد با نام کاربری و رمز عبور تعیین شده می توان با ورود به سامانه از ابلاغ های صورت گرفته خبر دار شد.

وکیل پایه یک دادگستریثبت شکایت در سامانه

از کاربرد های مختلف این سامانه می توان به ثبت شکایت در آن اشاره کرد.

ثبت شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی هم برای رهایی از همان ازدحام و شلوغی دادگاه ها بود به نوعی قبلا که این کار بر عهده مدیر دفتر بوده است در حال حاضر دفتر خدمات قضایی عهده دار این کار است.

برای ثبت دادخواست و یا شکوائیه می توان به دفاتر خدمات قضایی سطح شهر مراجعه کرد و از این طریق به ثبت شکایت و دادخواست خود اقدام کرد.

از طریق این دفاتر پس از انجام و تکمیل مراحل و پرداخت هزینه دادرسی و دیگر هزینه های مربوطه دادخواست یا شکوائیه به مرجع صالح یا دادگستری ارسال می شود.

ثبت شکایت در سامانه

تعرفه و هزینه خدمات قضایی

طبق لایحه بودجه هزینه دادرسی برای رسیدگی به دعوا در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۱ تغییری نداشته است.

و کما سابق هزینه رسیدگی در مرحله بدوی تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان، ۲/۵ درصد ارزش خواسته و اگر از ۲۰ میلیون مازاد باشد به ۳/۵ درصد ارزش خواسته تبدیل می شود.

هزینه مرحله تجدید نظر ۴/۵ درصد ارزش خواسته.

هزینه مرحله فرجام ۵/۵ درصد ارزش خواسته می باشد. هزینه صدور گواهی سوء پیشینه کیفری ۲۰ هزار تومان.

تعرفه و هزینه خدمات قضایی

هزینه تقدیم دادخواست به شعب بدوی دیوان عدالت اداری ۲۰ هزار تومان و هزینه تقدیم دادخواست به شعب تجدید نظر آن ۴۰ هزار تومان می باشد.

تعرفه و هزینه خدمات قضایی

تعرفه و هزینه خدمات قضایی

تعرفه و هزینه خدمات قضایی

نتیجه گیری

خدمات قضایی در راستای بهبود رسیدگی و جلوگیری از ازدحام و اطاله دادرسی به صورت الکترونیکی در دستور کار است.

از طریق این سامانه می توان هم ثبت شکایت کرد و هم از ابلاغ ها و اخطاریه ها و آرا صادر مرتبط با خود با خبر شد.

نحوه ثبت نام در این باره توضیح داده شده است. از طریق این سامانه خدمات قضایی می توان با ثبت دادخواست و شکوائیه و پرداخت هزینه های مربوطه از رفتن به دادگستری بی نیاز شد.

این خدمات هزینه هایی نیز در بر دارد که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

سوالات متداول

چگونه می توان از طریق سامانه خدمات قضایی ثبت شکایت کرد؟

 با وارد کردن اطلاعات مربوطه و پرداخت هزینه های مرتبط در مراجعه به دفاتر خدمات قضایی می توان بدون رفتن به دادگستری شکایت خود را ثبت کنید.

میزان هزینه و تعرفه خدمات قضایی در سال ۱۴۰۱ چه میزان است؟

 مقدار و میزان این هزینه ها را در بالا ذکر کرده ایم.

پیگیری دادخواست و شکایت از چه طریقی انجام می شود؟

در بالا توضیح دادیم که این امور از طریق سامانه خدمات قضایی قابل پیگیری است.

4 پاسخ

  1. با سلام
    برای من پیامکی ارسال شده که باید ده هزار تومان جهت پرداخت هزینه های قانونی شکواییه پرداخت کنم در صورتی که من شکایتی تنظیم نکردم نمیدونم موضوع چیه ؟

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید