شهریور ۳۱, ۱۳۹۹
گروه وکلای سنا(دفتر وکالت برادران زینالی) - وکیل متخصص سرقفلی
درباره نویسنده
بهزاد زینالی

بهزاد زینالی

بهزاد زینالی هستم، کارشناس حقوق از دانشگاه مراغه، نویسنده مقالات حقوقی و علاقه مند به مباحث املاک و سرقفلی.بیشتر وقتم را با مطالعه پُر میکنم و به مقایسه قوانین کشورهای مختلف خارجی به مانند فرانسه با آخرین تغییرات قوانین داخلی پرداخته و دنبال میکنم. کتاب های مورد علاقه من "عقود معین" استاد کاتوزیان "سرقفلی در حقوق ایران" استاد زینالی و استاد کشاورز و همچنین کتاب "آیین دادرسی کیفری" استاد محمود آخوندی.

مطالب مرتبط
22 دیدگاه
 1. 1
  Avatar

  میلاد

  سلام
  بنده یک برگ چک از کسی گرفتم موقع نوشتن تاریخ به عدد اول نوشتن نود و هفت و بعد تاریخ را نوشتن نود و هشت اما به حروف درست نوشتن نود و هشت و خط خوردگی ندارد ایا مشکلی برای وصول چک بوجود می اید یا خیر
  با تشکراز سایت خوبتان

  1. 1.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   سلام با توجه به اینکه در قانون ملاک تاریخ چک بر اساس حروف هست ایرادی پیش نخواهد آمد
   موفق باشید.

 2. 2
  Avatar

  فاطمه

  سللم برای تغییر دادن تاریخ چک باید پشت چکو صاحب چک چندتا امضا کنه؟؟؟

  1. 2.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   هر تغییر یا اصلاح روی چک و هم چنین انتقال چک مستلزم دو امضا در پشت چک خواهد بود

 3. 3
  Avatar

  علی شکری

  سلام وقت بخیر
  چکی که دو سه خط خوردگی کوچک پایین سمت چپ داشته باشه ایراد داره؟
  به طور کلی خط خوردگی در کدام قسما باعث مشکل میشه
  مچکرم

  1. 3.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   خط خوردگی به طور کلی روی چک (اعم ازاینکه در تاریخ باشد یا مبلغ یا اسم ) نیاز به توضیح صادر کننده دارد.در غیر این صورت قایل وصول نخواهد بود.

 4. 4
  Avatar

  امین

  با سلام ،راهنمایی فرمایید اصلاح قلم خوردگی و اصلاح مبلغ چندین مرتبه در پشت چک قابل انجام می باشد .و آیا باید تمامی قسمت های روی چک و پشت چک در هر بار اصلاح نهایی با یکدیگر مطالبقت داشته باشند؟یا آخرین اصلاح صحیح است؟

  1. 4.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   با سلام اصلاحات مکرر متن و مبلغ چک ممکن است ولی باید با قید تاریخ باشد تا مبلغ نهایی و اصلاح نهایی متن مشخص باشد.

 5. 5
  Avatar

  سوگند

  سلام
  ببخشید من یه برگ چک دارم که تاریخ حروفی درست است و تاریخ عددی آن یخورده قلم خوردگی دارد بصورتی که ۱۰ به ۱۱ تغییر پیدا کرده و صادر کننده هم با خط خودش بالای تاریخ نوشته که تاریخ یازده صحیح میباشد ولی پشت نویسی نکرده الان هم بهشون دسترسی ندارنم.میخاستم ببینم که امکان وصول وجود دارد؟

  1. 5.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   سلام
   در خصوص چک تاریخ به حروف تاریخ زمان وصول چک هست نیاز به پشت نویسی نیست

 6. 6
  Avatar

  رضا

  سلام من کارمند بانک هستم . چکی را پاس کردم که مبلغ روی چک به حروف و عدد بدون خط خوردگی سی صد و نود میلیون ریال معادل سی و نه میلیون تومان بود ولی تاریخ خط خورده بود بعد پشت چک پشت نویسی تاریخ و مبلغ انجام شده بود که تاریخ درست پشت نویسی شده بود مبلغ هم نوشته بود سی صد و نود میلیون ریال معادل سی و نه میلیون تومان نوشته شده بود اما یک خط تیره کوچک روی تومان کشیده شده بود بعد از دوروز صاحب چک به شعبه آمد و گفت چک من سه ملیون و نهصد هزار تومان بوده در صورتی که روی چک و پشت چک سی صد و نود میلیون ریال درج شده بود سوال من این است که وقتی مبلغ روی چک چه حروف و چه عدد صحیح نوشته شده است آیا نیاز است دوباره پشت چک پشت نویسی شود ؟ که صاحب چک مدعی شده تومان پشت چک یکم خط خورده است … از لحاظ حقوقی برای من مشکلی پیش می آید ؟؟؟
  ممنون

  1. 6.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   سلام با توجه به قانون صدور چک و قانون تجارت کار شما مطابق قانون بوده و ایرادی بر آن مترتب نیست در صورتی چک یا اسناد تجاری نیاز به پشت نویسی دارند که قلم خوردگی در آن وجود داشته باش که این قلم خوردگی میتونه مربوط به تاریخ باش یا مبلغ.
   موفق باشد در این خصوص میتونید به کتاب چک در رویه دادگاه ها از انتشارات چراغ دانش مراجعه کنید

   1. 6.1.1
    Avatar

    نرگس

    سلام من یه چک دارم مابین تاریخ خط خوردگی داره پایین چک زدن بدون قلم‌خوردکی بانک نتونستم پاس کنم صاحب چک هم چک رو درست نمیکنه مجازات صاحب چک از طریق قانون باید چیکار کنم چقدر طول میکشه

  2. 6.2
   Avatar

   محمدرضا

   سلام خسته نباشین بنده چکی را به مبلغ ۴۰ میلیون ریال صادر کردم و بعداز مدتی ۳۵ میلیون ریال را نقدا به طرف دادم و چک را توضیح دادیم و مبلغ ۵ میلیون ریال به تاریخ مشخص در پشت چک توضیح داده شد ولی فراموش کردم روی چک را اصلاح کنم که متاسفانه طرف چک رو خرج کرده و از طرف بانک هم ۴۰ میلیون ریال برگشت خورده و اقدام نموده درصورتی که پشت چک ۵ میلیون ریال توضیح داده بودم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 7. 7
  Avatar

  نرگس

  سلام من یک چک دارم تاریخش اون خط تیره وسط تاریخ خط خوردگی داره پایین چک هم نوشته بدون قلم خوردگی نشد چک‌رو‌پاس کنم و صاحب چک برام چک رو‌درست نمیکنه راه قانونیش چیه مجازات صاحب چک چیه چقدر طول میکشه ممنون

 8. 8
  Avatar

  حسین

  سلام من یه چک نوشتم و خرج کردم گویا در مبلغ حروفی اشتباه وجود داره من متوجه نشدم و طرف مقابل که الان چک دستشه میگه می رم شکایت میکنم که عمدا اشتباه نوشتین میتونه این کارو بکنه یانه؟

 9. 9
  Avatar

  مصطفى

  سلام علیکم اگر روی برگه چک بنویسیم (فاقد قلم خوردگی و پشت نویسی )اشکالی نداره و طرف حساب میتونه پشت نویسیش کنه
  ممنونم

  1. 9.1
   بهزاد زینالی

   بهزاد زینالی

   سلام این مواردی که شما مینویسید از اصول هست و نیاز به نوشتن نیست ولی بنویسید هم ایرادی نداره

 10. 10
  Avatar

  هادی

  سلام
  من یه چک صیاد به مبلغ ۲۰ میلیون تومان دارم از کسی گرفتم که خیلی خط خوردگی داره پشت نویسی هم دو سه بار شده آیا میتونم این چک رو وصل کنم

 11. 11
  Avatar

  سید مجتبی آقائی

  سلام و ادب
  ممنون از وقت و توجهی که بذل می‌فرمائید.
  سه فقره چک از شخصی مدیون داشتم که در همان سال صدور یعنی ۱۳۹۰ مفقود گردید (ظن تنابی مدیون با احدی از شاگردانم می‌رود) و از قضای روزگار همین امروز آن سه فقره چک موقع تعمیرات ساختمان، از داخل کانال تأسیسات یافت شدند! که اگرچه جز اندکی چروکیدگی تغییری پیدا نکرده‌اند، اما روی مبلغ به عدد دو فقره از آنها با خودکار همرنگ (آبی) خط خوردگی در طول اعداد دیده می‌شود و سومی هم روی حروف به همین ترتیب قلم خوردگی در طول کل کلمات ایجاد شده است . آیا از این اسناد که در سررسید گواهی برگشت هم برای آنها طبعاّ صادر نشده است، می‌توان برای طرح شکایت استفاده کرد.

 12. 12
  Avatar

  علی

  سلام چکی که حروفیش درست نوشته شده ولی مبلغ عددیش یک صفر کمتر گذاشته شده و صادر کننده چک مراجعه کرده که عمدا چک را اینگونه نوشته بودم و نباید پاس می شد از لحاظ حقوقی لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاس از شما

 13. 13
  Avatar

  علی

  سلام چکی با مغایرت مبلغ حروفی با عددی که مبلغ حروفی بیشتر است و بانک مبلغ حروفی را مد نظر قرار داده و پرداخت نموده است حال می توان علیه بانک شاکی شد ؟

دیدگاهها بسته شده است

حق چاپ برای گروه وکلای سنا محفوظ است و هرگونه کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع و لینک امکانپذیر می باشد© ©