دعوی الزام به تنظیم سند قولنامه ای

تنظیم سند قولنامه ای، اجبار به تنظیم سند

دعوای الزام به تنظیم سند قولنامه ای به این صورت است که ملکی معامله شده که این معامله طبق عرف در قالب قولنامه بوده و در ضمن آن شرط شده که فروشنده باید برای تنظیم سند رسمی آن اقدام کند البته در این رابطه لازم است بدانیم حتی بدون شرط کردن هم در صورت اثبات وقوع معامله فروشنده ملزم به تنظیم سند رسمی است که در عرف وکالت به آن دعوای الزام به تنظیم سند قولنامه ای گفته می شود.

در ادامه مطالبی در خصوص شرایط دعوی الزام به تنظیم سند، هزینه های دادرسی، دادگاهی که به آن رسیدگی می کند و وکیل طرح دعوی الزام به تنظیم سند بیان کنیم.

الزام تنظیم سند قولنامه ای، وکیل خوب دعوا الزام

شرایط دعوای الزام به تنظیم سند قول نامه ای

ابتدا لازم است که خواهان دعوا در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد که این کار در دفاتر خدمات قضایی با هزینه کمی انجام خواهد شد.

سپس مدارک شناسایی نیز در این باره باید ارائه شود.

برای اسکن گرفتن لازم است که مبایعه نامه یا قول نامه مورد استناد ارائه شود که بعد از اسکن و کپی آن عودت می شود.

چون دعوای مربوط به ملک است و هزینه دادرسی هم بر مبنای آن تعیین می شود لازم است که فرم تعیین ارزش منطقه ای ملک نیز تکمیل شود که این فرم را دفتر خدمات قضایی تحویل شما میدهد که باید اطلاعات ملکی مورد نظر را وارد کنید مثل مساحت و پلاک ثبتی و آدرس و…

نکته مهم دیگر این است که اگر سند رسمی به نام آخرین فروشنده نباشد باید افراد قبلی که مالک بوده اند را نیز طرف دعوا قرار بدهیم که با توجه به جنبی فنی داشتن این قسمت توصیه میکنیم از مشاوره وکلا و کارشناسان با تجربه در این زمینه استفاده کنید تا دعوای شما رد نشود.

گروه وکلای سنا تحت بنیاد حقوقی بین الملی سنا متشکل از وکلای پایه یک دادگستری با بهترین رتبه های آزمون وکالت و اختبار است که هر کارگروهی وکیل متخصص خود را دارد و هر شخص چه در خصوص ارائه مشاوره چه در خصوص انجام امور پرونده موظف است که در حیطه تخصصی خود فعالیت کند و پرونده هایی را قبول وکالت نماید که در آن زمینه فعالیت کرده و با تمام رویه و راه و روش آشناست.

هزینه دادرسی دعوای الزام به تنظیم سند قول نامه ای

دعوای مزبور از انواع دعاوی غیر منقول است و پرداخت هزینه دادرسی آن هم بر اساس قیمت منطقه ای ملک حساب می شود. فرد در این راستا می تواند در صورتی که توانایی مالی پرداخت هزینه را نداشته باشد درخواست اعسار تقدیم کند.

همچنین در صورتی که فرد تحت پوشش نهاد های حمایتی باشد از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد بود.

‌دادگاهی که به دعوای الزام به تنظیم سند قول نامه ای رسیدگی میکند؟

در این راستا دادگاهی که در محل وقوع ملک مورد معامله است صلاحیت رسیدگی خواهد داشت به عبارتی ملک در هر شهری و یا محلی که باشد دادگاه همان جا رسیدگی خواهد کرد و هیچ دادگاه دیگری صلاحیت ندارد حتی اگر فروشنده در شهر دیگری ساکن باشد. برای مثال اگر ملک در شیراز باشد دادگاه شیراز صالح است اگر چه فروشنده یا خریدار خودشان در شهر های دیگر باشند.

با توجه به اینکه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی پیچیده گی های مخصوصی دارد مانند اینکه برای سندی که در رهن است یا در بازداشت است نمی شود این دعوا را مطرح کرد واز آنجایی که اگر رای به نفع شما داده نشود هزینه هنگفتی علاوه بر اصل خود مال که از بین رفته مانند هزینه دادرسی هدر شده است لذا توصیه می کنیم قبل از هر نوع اقدامی در این زمینه با وکیل در حداقل ترین حالت مشاوره بگیرید. وکلای ملکی گروه وکلای سنا ده ها پرونده را با ارائه مشاوره یا گرفتن وکالت به سرانجام مطلوب رسانده اند.

نمونه دادخواست دعوای تنظیم سند ملک قول نامه ای

ریاست محترم دادگاه حقوقی …………

باسلام؛ احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب …………… مطابق مبایعه نامه شماره …………… مورخ …………… یک واحد آپارتمان به پلاک ثبتی …………. واقع در ……………… را از خوانده پرونده خریداری و قسمتی از ثمن قولنامه را نیز پرداخت نموده ام و مطابق بند ………… ماده ………. قرارداد، فروشنده متعهد شده است که در تاریخ …………….. در دفترخانه شماره ……………. اسناد رسمی حاضر و سند ملک را به نام بنده تنظیم نماید ولیکن متأسفانه در تاریخ تعیین شده در دفترخانه حاضر نشده و از اجرای تعهد امتناع می نماید که گواهی صادره از دفتر خانه اسناد رسمی شماره ……. اثبات کننده این مطلب است.

لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به تنظیم سند رسمی ملک را دارم.

دعوای الزام به تنظیم سند فوری

مشاوره حقوقی دعوای الزام به تنظیم سند قولنامه ای

سند و معامله ای که بر اساس قول نامه انجام شده از اطمینان خاطر کمتری برخوردار است لذا برای طرح دعوا کمی کار پیچیده تری در بین است توصیه ما این است که از مشاوره وکلا و مشاوران متخصص ملکی موسسه گروه وکلای سنا استفاده کنید تا دعوای شما با ایراد خوانده و یا اشکالات قانونی مواجه نشود.

نکته کلیدی دیگر اخذ مشاوره در زمان انجام معامله و تنظیم سند است که این امر می تواند کار را برای زمان طرح دعوا هموار و میسر کند. برای ارتباط با وکلای متخصص در حوزه ملکی و دعوای الزام به تنظیم سند ملکی می توانید با موسسه تماس بگیرید و مسئله خود را مطرح نمایید.

نتیجه گیری

دعوای الزام به تنظیم سند قول نامه ای برای موردی ست که معامله ملک به صورت قولنامه ای انجام شده است و فروشنده حاضر به انتقال سند رسمی نشده در اینجا می توان دعوای مزبور را اقامه کرد و از دادگاه تقاضای الزام را درخواست کرد که البته اگر سند معامله تنها قول نامه باشد کار کمی دشوارتر است در صورتی که فرد منکر معامله شود لذا توصیه ما این است با وکلا و کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

سوالات متداول

دسترسی به وکیل تنظیم سند قول نامه ای چگونه است؟

برای دسترسی به وکلای متخصص در این حوزه می توانید با موسسه وکلای سنا با شماره تلفن های موجود تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم انجام شود.

دعوای تنظیم سند ملک قول نامه ای کجا رسیدگی می شود؟

این دعوا در دادگاه شهری رسیدگی می شود که ملک در همان جا قرار دارد.

هزینه دادرسی دعوای تنظیم سند ملک قول نامه ای چه میزان است؟

بر اساس ارزش منطقه ای ملک‌ حساب می شود که در مورد هر ملک ممکن است رقم متفاوتی باشد.

1 دیدگاه

 • شاهین خلیل زاده

  30 آبان 1401 - 1:45 ق.ظ

  باسلام خسته نباشیدمن زمینی خریدم بصوت قولنامه‌ای ولی سندبنام فروشنده نیست بلکه بنام مالک هست متاسفانه هر۲نفرفوت کردن مالک اصلی یک نفروراث داشته که ایشان نیزفوت کردن حالابرای الزام به تنظیم سندرسمی بعنوان خوانده چه کسی رااعلام کنم راه نمایی کنید

  • بهزاد زینالی

   1 آذر 1401 - 1:15 ب.ظ

   سلام
   چون معامله به صورت فضولی واقع شده و حتما باید اجازه مالک یا وراث ایشون برای انتقال صحیح وجود داشته باشد در غیر این صورت انتقال غیر نافذ هست شما میتوانید به صورت طولی دادستان و فروشنده رو به عنوان خوانده قرار بدین

پرسش و پاسخ بسته شده اند