لایحه چیست و نحوه تنظیم لایحه دفاعیه (حقوقی و کیفری)

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

همیشه برای اینکه نتیجه نهایی دعوا به نفع شما باشد؛ صرفا حق دار بودن شما کافی نمی باشد و مطالبی که در دادگاه عنوان می کنید یا در لایحه به شکل کتبی ارائه می دهید.

سرنوشت دعوای شما را تعیین می کند. چه بسا بسیاری از افرادی که به دلیل یک دفاع غلط و یا به کار بردن یک عنوان غلط در لایحه یا دفاع خود از حق مسلم خود محروم شده اند.

لذا لایحه نوشتن در امر دفاع، کاری تخصصی است و هر نوشته و جمله ای باید با وسواس و در نظر گرفتن نتیجه آن درج شود.

هرچند افراد عادی نیز می توانند آنرا بنویسند اما لایحه تخصصی و قابل اعتماد فقط توسط وکیل متخصص باید نوشته شود

پس تا به اینجا کار بدانیم که لایحه یک دفاعیه مکتوب است که به دادگاه ارائه داده می شود.

وکیل پایه یک دادگستریلایحه چیست؟

لایحه در لغت به معنای درخواست مکتوب است. لایحه به متنی گفته می شود که برای دفاع از خود در دعاوی حقوقی و کیفری نسبت، توسط طرفین دعوا ( خواهان یا شاکی، خوانده یا مشتکی عنه) نوشته می شود. این لایحه در جلسه دادگاه توسط طرفین دعوا یا وکلای آن ها به قاضی تسلیم می شود.

در لوایح علاوه بر دفاعیات، استدلال ها، استنادات قانونی و نکات حقوقی یا کیفری مرتبط با پرونده نگاشته می شود. که برای این کار تسلط به قوانین نیاز است

در واقع این سند حقوقی جهت مجاب کردن قاضی برای گرفتن رای نوشته می شود.

گاه پیش می آید که مطالب به طور کامل به گوش قاضی نمی رسد، لذا لوایح در راستای رفع این کمبود ها و طرح کامل مشکلات و استدلال ها به دادگاه ارائه خواهد شد.

لایحه چیست؟

اهمیت نوشتن یک لایحه

لایحه بخش مهمی از دفاع طرفین را تشکیل می دهد، لذا در نگارش لوایح باید بسیار با دقت عمل کرد. همانطور که گفته شد لوایح هم توسط طرفین دعوا و هم وکلای آن ها نوشته می شود.

هنگامی که دادگاه تشکیل می شود و طرفین دعوا یا وکلای تمام صحبت ها و دفاعیات خود را مطرح می کنند، این مطالب در صورتجلسه نوشته می شود.  اما ممکن است نکات مهمی در حین صحبت ها از قلم بیفتد.

از همین رو، اهمیت لوایح در این جا مشخص می شود. در لوایح تمامی استدلالات و استنادات مهم قانونی به ترتیب ذکر می شود.

و در صورتی که یک لایحه از نظر مستندات و نکات حقوقی چارچوب مناسبی داشته باشد و با دقت نگاشته شده باشد، در رای قاضی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

لایحه به قدری در دادگاه ها تاثیرگذار است که گاه ممکن است موکل صحبتی در دادگاه نکند، اما لایحه قوی در راستای دفاع از وی، تمامیه کار دفاع شفاهی را انجام می دهد و او را از اتهامات مبرا می سازد.

بر عکس قضیه هم صادق است؛ هنگامی که لایحه توسط فرد نابلد حقوقی نوشته شود ممکن است سرنوشت دعوا را عوض کند.

مثلا در لایحه برای مطالبه وجه هر گاه شخص اقرار کند که مبلغ را گرفته اما وی دوباره از او پس گرفته کار دفاع و ثابت کردن موضوع مشکل می شود.

اهمیت نوشتن یک لایحه

نحوه نگارش لایحه

نوشتن یک لایحه پر قدرت، نتیجه سالها تلاش و تحصیل یک وکیل موفق است و نمی شود در چند خط نحوه نوشتن و آوردن استدلال در آن را گفت.

اما به طور کلی در نگارش لوایح حقوقی و کیفری کلیات آن ها به صورت مشترک و یک شکل هستند اما در برخی نکات، لوایح حقوقی متفاوت با لوایح کیفری نوشته می شود.

مطالب مشترک این دو لوایح عبارتند از:

  • لوایح مقدمه ای دارند که در آن شرح مختصری از وقایع پرونده به صورت خلاصه نوشته می شود تا موضوع پرونده و دعوا یادآوری شود.
  • لوایح باید به صورت صریح و با نگارش رسمی نوشته شود. برای انتخاب کلمات باید دقت لازم را داشته و از کلمات عامیانه، احتمالا، ظاهرا، شاید ترجیحا استفاده نکنید.
  • استناد قانونی باید دقیق، مرتبط به همراه نص ماده ی مورد نظر باشد. که این کار از عهده افراد غیر متخصص ساخته نیست.
  • در استفاده از علایم نگارشی دقت داشته باشید و حتما از آن ها در متن خود استفاده نمایید زیرا این نشان دهنده تبحر شما در نویسندگی و دقت در نگارش می باشد. علاوه بر این استفاده به جا از علایم نگارشی معانی جملات را به طور صحیح بیان می کند.
  • از زیاده نویسی بپرهیزید و از موضوع اصلی لایحه خارج نشوید. مختصر نویسی و پرداختن به اصل مطلب در لوایح بسیار مهم است.
  • در لوایح خود از کلمات و جملات تکراری استفاده نکنید. تکرار دائم نشان دهنده ی تاکید نیست و همچنین ممکن است این تکرار مکررات تاثیرات منفی برای قاضی به جا بگذارد.
  • مطالب خود را به صورت کنایه آمیز ننویسد زیرا این نوعی بی احترامی به قاضی تلقی می شود. موضع و مطلب خود را به صورت واضح و بدون حواشی مطرح نمایید تا قاضی به صورت روشن از خدف و خواسته ی شما در لایحه آگاه شود.
  • به هیچ عنوان با ادبیات تند و غیر محترمانه در لوایح قاضی را مورد خطاب قرار ندهید. زیرا لایحه یک درخواست است و با توجه به جایگاه قاضی شما نمی توانید به صورت دستوری و امری وی را مورد خطاب قرار دهید.
  • متنی را که می نویسید حتما ۲ بار حداقل چک کنید تا هیچگونه غلط املایی یا نگارشی در آن وجود نداشته باشد زیرا این اشتباهات هرچند به نظر بی اهمیت است اما در واقع بر ذهنیت قاضی موثر است.

نحوه نگارش لایحه

تفاوت لایحه ی کیفری با حقوقی

به طور کلی لوایح حقوقی و کیفری همانطور که در قسمت بالا مطرح شد اشتراکات زیادی دارد اما در یک مطلب قرق اساسی بین آن ها وجود دارد.

در مباحث کیفری بسیار مهم است که در لوایح وقتی در خصوص جرمی لایحه نوشته می شود از عنصر قانونی جرم تا عنصر معنوی جرم به طور کامل تشریح و تفسیر شود.

در صورتی که در مباحث حقوقی همچنین مطلبی وجود ندارد. همچنین در دعاوی کیفری ذکر جزئیات بسیار حائز اهمیت است.

در لایحه کیفری ممکن است در هنگام نوشتن احساسات بر شما غالب شود، اما به هیچ عنوان متن خود را به صورت احساسی یا با عصبانیت ننویسید.

زیرا متن لایحه باید به شکل قانونی و به دور از سو گیری احساسی نوشته شود.

همچنین به نظر می رسد هرچند در لوایح حقوقی ذکر مواد قانونی ضروری نباشد، اما در لوایح کیفری استناد قانونی از اهمیت بالایی برخوردار است و چه بسا تفسیر صحیح شما از قانون می تواند در نتیجه ی رای دادگاه نیز موثر واقع شود که تفسیر و استناد به قانون خود مهم ترین بخش لایحه است که نیاز به دانش وکیل دارد.

تفاوت های لایحه کیفری با حقوقی

نتیجه گیری

اصولا در دادگاه هنگامی که طرفین شروع به دفاع و بیان استدلالات خود می نمایند، به همه موضوعات مهم پرداخته نمی شود. از همین رو متنی تحت عنوان لایحه که سند قضایی محسوب می شود نقش مهمی در دفاعیات ناگفته ی شما ایفا می کند.

لایحه متنی است که در آن طرفین دعوا یا وکلای آن ها در راستای احقاقی حق و دفاع از خود، نکات و استدلالات حقوقی خود را مطرح می نمایند و بعضا به کمک مستندات قانونی، از خود دفاع می نمایند.

لایحه در دفاعیات اصحاب دعوا نقش مهمی را ایفا می کند و نوشتن آن نیازمند مهارت و دانش است که اصولا توصیه می شود وکلا این کار را انجام دهند زیرا سرنوشت دعوا در گرو یک دفاع خوب و جانانه است.

در واقع لوایح ارسالی می تواند نقش مهمی را در صدور رای قاضی ایفا نماید، از همی رو، نگاشتن یک لایحه از حساسیت بالایی برخوردار است و باید با ظرافت تمامی نکات مهم حقوقی و استنادات قانونی در آن نوشته شود.

برای نوشتن یک لایحه بی عیب و سر شار از استدلالات قوی و اقناع کننده، می توانید به گروه وکلای سنایی اعتماد کنید که سالها در این زمینه تلاش کردند و رای خواندند و استدلال کردند و آموختند و دفاع کردند و حق را به حق دار برگرداندند برای مشاوره می توانید از طریق شماره ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸ اقدام نمایید.

افتخار گروه وکلای سنا تخصص گرایی و نگارش لوایح به طور تخصصی و حرفه ای می باشد.

وکیل پایه یک دادگستریسوالات متداول

آیا طرف دعوا هم می تواند لایحه بنویسید یا فقط باید وکلا لایحه تنظیم کنند؟

بله هر کس می تواند در دعاوی خودش لایحه ای با رعایت نکات مذکور تنظیم نماید، اما توصیه می شود که از وکلا کمک بگیرید یا با یک مشاور حقوقی در این باره مشورت کنید.

هزینه برای نوشتن لوایح چقدر است؟

این مسئله با توجه به نوع موضوع دعوا، میزان پیچیدگی پرنده و دانش یک وکیل بستگی دارد. زیرا وقتی که برای نوشتن یک لایحه صرف می شود از موضوعی به موضوع دیگر متفاوت است که باید توسط خود وکیل اعلام شود که می توانید با شماره گیری ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸ با وکیل برای هزینه لایحه مشاوره نمایید.

اصولا چه زمانی لوایح به دادگاه تقدیم می شود؟

تقدیم لوایح از زمان ارجاع پرونده و تعیین شعبه تا قبل از اعلام پایان رسیدگی امکان پذیر است. گاهی هم با مسامحه و چشم پوشی قضات، پس از پایان رسیدگی هم لایحه پذیرفته می شود مگر اینکه ختم دادرسی اعلام شده باشد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید