ماده ۶۳ قانون کار جمهوری اسلامی ایران

ماده ۶۳ قانون کار جمهوری اسلامی ایران

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در قانون کار از ماده ۶۲ و پس از آن درباره تعطیلات و مرخصی های کارگران بحث شده است. کارگر در هفته باید یک روز تعطیل با مزد داشته باشد.

این را ماده ۶۲ تاکید می کند که روز جمعه تعطیلی هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد.

در ماده ۶۳ نیز روز جهانی کارگر را روز تعطیل دیگر نام می برد که به آن اشاره خواهیم کرد.

لذا ماده ۶۳ هم در ذیل مبحث تعطیلات و مرخصی ها قرار می گیرد.

وکیل پایه یک دادگستریماده ۶۳ قانون کار و روز کارگر

در ماده ۶۳ آمده است که علاوه بر تعطیلات رسمی کارگران کشور روز کارگر هم که روز ۱۱ اردیبهشت است نیز از روز های تعطیلات رسمی کارگران محسوب می شود.

طبق فضای حاکم بر قانون کار اگرچه در ماده تصریح نشده اما باید اینگونه حمل کرد که روز ۱۱ اردیبهشت که روز تعطیل رسمی کارگر به حساب می آید باید با مزد باشد همانند آنچه که در ماده ۶۲ قانون کار آمده که تعطیلی روز جمعه را با مزد مقرر کرده است.

در اینجا هم این روز تعطیل رسمی و با مزد خواهد بود.

پیداست که روز کارگر یا روز ۱۱ اردیبهشت تنها برای کارگران تعطیل رسمی است و نه باقی سازمان ها و افراد.

در ماده ۶۳ مقرر کرده که علاوه بر تعطیلات رسمی روز ۱۱ اردیبهشت هم تعطیل رسمی برای کارگر به حساب می آید لذا بدیهی است که تمام روزهایی که در تقویم تعطیل به حساب می آید برای کارگران نیز تعطیلی به حساب خواهد آمد.

آنچه قابل ذکر می باشد این است که در ابن روز کارفرما نمی تواند کارگر را اجبار به کار کند زیرا طبق قانون برای کارگران روز تعطیل به حساب می آید.

ماده ۶۳ قانون کار و روز کارگر

تعیین روز تعطیل غیر از جمعه برای کارگران

در ماده ۶۲ و تبصره آن به موردی پرداخته که حسب مورد ممکن است که روز دیگری برای تعطیلات رسمی بین طرفین انتخاب شود.

تبصره ۱ – در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب، برق، اتوبوسرانی و یا در کارگاه‌ هایی که حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین، به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود‌‌ همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است.

مزد کار کردن کارگر در روز جمعه

در ادامه تبصره ماده ۶۲ آمده است که اگر کارگر در روز جمعه مشغول به کار باشد مزد آن روز وی معادل ۴۰ درصد بیشتر از روز های دیگر است؛

کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه کار می‌ کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

مزد کار کردن کارگر در روز جمعه

مزد کارگرانی که کمتر از ۶ روز در هفته کار می کنند.

در تبصره ۲ ماده ۶۲ ذکر شده است که در صورتی که روزهای کار در هفته کمتر از شش روز باشد، مزد روز تعطیل هفتگی کارگر معادل یک ششم مجموع مزد یا حقوق دریافتی وی در روزهای کار در هفته خواهد بود.

دستمزد روز های تعطیل کارگران

همان طور که گفتیم در هفته داشتن یک روز تعطیلی الزامی است و اگر کارگر در روز جمعه کار کند به جای آن باید روز دیگری به عنوان تعطیلی تعیین شود‌.

در همه قرارداد های کار چه دائم و چه موقت کارفرما ملزم است مقررات مربوط به قانون کار را رعایت کند.

از جمله پرداخت دستمزد در روز جمعه و ایام تعطیل رسمی و حکم ۴۰ درصد مازاد بر مزد مقرر برای کارگرانی است که به جای روز جمعه روز تعطیل دیگری دارند و روز جمعه مشغول به کار می باشند.

دستمزد روز های تعطیل کارگران

میزان مرخصی کارگران

مرخصی کارگران و میزان آن در یک سال در ماده ۶۴ مورد اشاره قرار گرفته است.

طبق این ماده: مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعاً یک ماه است.

سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد.

برای کار کمتر از یک سال مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می‌ شود.

در ماده ۶۴ به مرخصی سالیانه اشاره می کند که به آن مرخصی استحقاقی نیز گفته می شود.

در این مرخصی کارگر می توان اوقاتی را کار نکند اما با وجود این حقوق دریافت کند.

لذا طبق ماده مزبور مدت زمان مرخصی استحقاقی به ازاء هر سال کار یک ماه خواهد بود و سایر روز های تعطیل جزو روزهای مرخصی به حساب نخواهد آمد. 

نتیجه گیری

ماده ۶۳ قانون کار در باب یکی از موارد روز های تعطیلی کارگران بیان حکم می کند. طبق این ماده روز کارگر در تقویم صرفا برای کارگران تعطیل رسمی است و کارفرما نمی تواند ایشان را اجبار به کار کند.

این روز کارگر مشغول نخواهد بود اما از دستمزد برخوردار خواهد شد مانند باقی روزهای تعطیلی.

نکته دیگر این که در ماده ۶۳ تاکید کرده است که در تمام تعطیلات رسمی کارگران نیز تعطیل می باشند و در این تعطیلات از حقوق خود برخوردار خواهند بود.

ماده ۶۳ مزبور در مبحث سوم از حقوق کار بیان شده که در این مبحث به تعطیلات و مرخصی های کارگران اشاره شده است.

در بالا بر برخی موارد مهم بخش مزبور اشاره کردیم.

سوالات متداول

ماده ۶۳ قانون کار درباره چیست؟

 در ماده ۶۳ قانون کار بیان شده است که روز کارگر یعنی ۱۱ اردیبهشت تعطیل رسمی محسوب می شود و کارگر در این روز از مزد خود برخوردار خواهد بود.

تعطیلات کارگران در هفته چگونه است؟

 روز جمعه روز تعطیلی به حساب می آید اما اگر در شرایطی با توجه به نوع کار کارگر در روز جمعه مشغول کار بشود روز تعطیل دیگری برای وی در نظر می گیرند.

دستمزد کارگر در روز های تعطیل چگونه خواهد بود؟

 کارگر در روز های تعطیل از دستمزد خود بهره خواهد برد و کارفرما نیز در این زمینه ملزم است مقررات قانون کار را رعایت کند.

3 پاسخ

  1. بسیار سپاسگزارم از اشتراک گذاری اطلاعات خوب خود من در راه آهن کار میکنم قوانین کار را در مورد اضافه کار رعایت نمیکند لذا اینجانب میخواستم مطابق ماده ۶۳از تمام تعطیلات رسمی استفاده کنم ولی قبول نکردند

    1. سلام: می توانید از اداره کار برای دریافت اضافه کاری شکایت کرده و مطالبه این مبلغ باشید برای راهنمایی و کمک بیشتر از طریق وکلای انلاین سامانه وکیل تاپ مراجعه و مشاوره نمایید.

  2. با سلام
    بر فرض اینکه روز ۱۴ و ۱۵ خرداد دوشنبه و سه شنبه است آیا اگر ۱۶ و ۱۷ خرداد را مرخصی بگیریم به جای ۲ روز مرخصی ۵ روز ار مرخصی کسر می گردد ؟ یعنی ۲ شنبه و ۳ شنبه و ۴ شنبه و ۵ شنبه و جمعه ؟

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید