میزان تخفیف در جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

میزان تخفیف در جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداریمیزان تخفیف در جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری نباید از حداقل مصرح در قانون کمتر باشد.

پرسش: اولاً: آیا شورای شهر می‌تواند علاوه بر جریمه‌ای که در ماده ۱۰۰ قانون شهرداری (مصوب سال ۱۳۳۴) برای تخلفات ساختمانی تعیین شده جریمه دیگری معین کند؟ ثانیاً: آیا آرای صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص مصوبات شورای اسلامی یک شهر قابل تسری به مصوبات سایر شوراها نیز می‌باشد؟ثالثاً: آیا کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌تواند برای خانواده محترم شهدا، جانبازان و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تخفیف‌هایی بیشتر از حداقل تعیین شده در قانون اعمال کند؟

نظر مشورتی

«۱- با عنایت به تبصره ۱ و ۲ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری تعیین جریمه در خصوص تخلفات ساختمان فقط در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است و شورای شهر نمی‌تواند جریمه‌ای جایگزین کرده یا مغایر جرائمی که در ماده فوق‌الذکر بیان شده تعیین نماید.

۲-مستفاد از ماده ۴۳ قانون دیوان عدالت اداری (مصوب سال ۱۳۸۵) این است که آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در موارد مشابه برای شعب دیوان عدالت اداری و نیز سایر مراجع اداری لازم‌الاتباع است.

۳-با توجه به تبصره ۲ و ۳ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، اعضای کمیسیون مربوط می‌توانند جریمه‌ای متناسب با نوع استفاده، نوع ساختمان و نوع مصالح مصرفی در ساختمان تعیین نمایند؛ اما میزان جریمه از حداقلی که قانون‌گذار در این قانون با قوانین خاص مرتبط با اشخاص خاص مذکور در فرض سؤال معین کرده نباید کمتر باشد؛ بنابراین اعمال تخفیف صرفاً باید تا حداقل معین شده در قانون صورت گیرد.»

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید