نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

بیمه تامین اجتماعی بیمه ای که جنبه ی حمایتی از کارگران را دارد و یکی از وظایف اصلی آن تحت پوشش قرار دادن کارگران و صاحبان مشاغل است که دسته اول به اجبار و دسته دوم به اختیار است.همچنین بیمه تامین اجتماعی زوایای دیگری هم دارد که برای افرادی است که خود را بیمه می کنند که به آن بیمه خویش فرما گفته می شود که جنبه اختیاری دارد.

به طور کلی هرکسی که که بیمه تامین اجتماعی می شود موظف است هر ماه اقدام به پرداخت فیش بیمه تامین اجتماعی نماید تا با این پرداخت سابقه ثبت شود و بدین صورت تحت پوشش بیمه قرار گیرد و از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده نماید.

در این بخش در خصوص نحوه دریافت فیش حقوقی و چیستی آن مطالبی ارائه خواهد شد.

تماس با گروه وکلای سنا

حق بیمه چیست؟

در خصوص حق بیمه بند ۶ ماده ۲ قانون بیمه تامین اجتماعی اشعار دارد: حق بیمه عبارت از وجوهی است که به حکم این قانون و برای استفاده از مزایای موضوع آن به سازمان پرداخت می‌گردد. در اصل بیمه مبلغی است که کارفرما از حقوق کارگر کم می کند و مقداری هم خودش بر مبلغ اضافه می کند تا تحویل بیمه دهد. کل مبلغ حق بیمه سی درصد از حقوق کامل هر فرد است که در این بین ۲۳ درصد را کارفرما تقبل می کند و ۷ درصد مابقی از حقوق کارگر کسر می شود.

حق بیمه در خصوص مسائل کاری جز وظایف کارفرما است. حق بیمه کارگر یا کارمندان باید با توجه به درآمد آن ها توسط کارفرما پرداخت شود اما در مجموع، سی درصد حقوق فرد متعلق به حق بیمه وی است که بیست و سه درصد توسط کارفرما و هفت درصد را کارمند یا کارگر پرداخت می نماید.

 حق بیمه چیست؟

عدم پرداخت حق بیمه

در خصوص پرداخت حق بیمه اشاره به این نکته لازم است که کارفرمایان باید هر ماه (تا آخر ماه) حق بیمه کارگر خود را پرداخت نمایند. لذا عدم پرداخت حق بیمه، سرپیچی از قانون تلقی شده و دارای ضمانت اجرای کیفری می باشد.تماس با گروه وکلای سنا

درباره ی ضمانت اجرای این مورد ماده ۳۶ قانون بیمه تامین اجتماعی مقرر می دارد: کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده به سازمان می‌باشد و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا سهم‌ بیمه شده را کسر نموده و سهم خود را بر آن افزوده به سازمان تأدیه نماید. در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه شده خودداری کند شخصا مسئول پرداخت آن خواهد بود تأخیر کارفرما در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن رافع مسئولیت و تعهدات سازمان در مقابل بیمه شده نخواهد بود.

ماده ۱۴۸ قانون کار در این خصوص بیان می دارد، کارفرما ملزم است که کارگران را بیمه کند.

همچنین در ماده ۱۸۳ همین قانون به این نکته اشاره شده است که اگر خلاف ماده ۱۴۸ عمل شود، به این معنا که کارفرما کارگران را بیمه نکند و از انجام این امر امتناع کند، علاوه بر اینکه کلیه حقوق کارگران تادیه می‌شود، دو تا ده برابر حق بیمه و با در نظر گرفتن شرایط جریمه نقدی تعیین می‌شود.

عدم پرداخت حق بیمه

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

امروز با پیشرفت تکنولوژی و جایگزین شده اپلیکیشن ها و سامانه ها به جای حضور فیزیکی؛ سرعت امور بالاتر رفته و کارها تسهیل شده است. بنابراین دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی هم از این امر مستثنی نیست.

شما می توانید جهت دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی خود، در سامانه یکپارچه https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام کرده و پس از آن نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید؛ در نهایت فیش بیمه تامین اجتماعی خود را از این طریق اقدام نمایید.

البته لازم به ذکر با حضور در شعب بیمه تامین تامین اجتماعی، به صورت حضوری هم دریافت فیش امکان پذیر می باشد اما با توجه به شرایط حال حاضر و شیوع بیماری کرونا، هم چنین به دلیل زمان بر بودن این کار، مناسب است که از طریق سایت فیش خود را دریافت نمایید.

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

همچنین جهت دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی با کد ملی به شرح ذیل عمل نمایید:

  1. ابتدا وارد سایت سامانه یکپارچه تأمین اجتماعی به آدرس اینترنتی tamin.ir شوید.
  2. سپس وارد قسمت ثبت نام شده و نام کاربری و رمز عبور را به صورت غیر حضوری دریافت نمایید.
  3. سپس نام کاربری و رمز را وارد نمایید توجه داشته باشید اگر ۵ بار رمز را غلط وارد کنید نام کاربری شما ۱۵ دقیق غیر فعال می شود.
  4. در صورت منقضی شدن رمز عبور، ابتدا کد ملی که همان رمز است و سپس رمز جدید وارد نمایید و
  5. در مرحله بعد از منوی عملیات بیمه شدگان خاص، گزینه درخواست برگ پرداخت را انتخاب کنید.
  6. روی گزینه عملیات بیمه شدگان خاص کلیک کنید و درخواست برگ پرداخت نمایید.
  7. سپس صفحه ای باز می شود که در آن باید مدت زمان پرداخت را مشخص و درخواست خود را ثبت نمایید.
  8. در نهایت پس از گذشت ۵ دقیقه، دوباره وارد قسمت عملیات بیمه شدگان خاص شوید و اینبار گزینه دریافت برگ پرداخت را انتخاب کنید.

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

نتیجه گیری

در خصوص حق بیمه بند ۶ ماده ۲ قانون بیمه تامین اجتماعی اشعار دارد: حق بیمه عبارت از وجوهی است که به حکم این قانون و برای استفاده از مزایای موضوع آن به سازمان پرداخت می‌گردد.

حق بیمه در خصوص مسائل کاری جز وظایف کارفرما است.حق بیمه کارگر یا کارمندان باید با توجه به درآمد آن ها توسط کارفرما پرداخت شود اما در مجموع، سی درصد حقوق فرد متعلف به حق بیمه وی است که بیست و سه درصد توسط کارفرما و هفت درصد را کارمند یا کارگر پرداخت می نماید.

امروز با پیشرفت تکنولوژی و جایگزین شده اپلیکیشن ها و سامانه ها به جای حضور فیزیکی؛ سرعت امور بالاتر رفته و کارها تسهیل شده است.

بنابراین دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی هم از این امر مستثنی نیست.

شما می توانید جهت دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی خود، در سامانه یکپارچه https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام کرده و پس از آن نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید؛ در نهایت فیش بیمه تامین اجتماعی خود را از این طریق اقدام نمایید.

تماس با گروه وکلای سنا

سوالات متداول

پرداخت فیش بیمه از طریق تلفن همراه به چه صورت است؟

با شماره گیری *۷۱۳*۷۲۴* شناسه برگ پرداخت را وارد کرده و ارسال کنید. سپس مبلغ فیش حق بیمه را ارسال کنید. اگر شناسه و مبلغ بیمه صحیح باشد، عدد ۱را ارسال کنید و در مرحله آخر عملیات پرداخت را انجام دهید. توجه داشته باشید شماره رهگیری، تاریخ پرداخت و نام بانک را یادداشت کنید.

مهلت قانونی پرداخت لیست و تحویل بیمه چه زمانی است؟

بهترین زمان جهت ارسال لیست و تحویل بیمه، از ۱ لغایت ۲۵ هر ماه است.

پرداخت بیمه مشاغل آزاد و حرفه ها به چند دسته تقسیم می شود؟

بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی %۱۲ ؛ فوت قبل و بعد از بازنشستگی ۱۴%؛ بازنشستگی و فوت قبل و بعد بازنشستگی و از کار افتادگی ۱۸%.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید