وکیل حضانت فرزند

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

جدایی از همسر سختی ها و پیچیدگی هایی به دنبال دارد که یکی از اصلی ترین آن ها، بحث حضانت فرزند یا فرزندان می باشد. بهتر است بدانید که دریافت حضانت فرزند کار ساده ای نیست و برای این امر نیازمند کمک وکلای حرفه ای هستید. به این ترتیب بهتر است با ویژگی های بهترین وکیل برای حضانت آشنا شوید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

وکیل پایه یک دادگستریشرایط حضانت فرزند

به طور کلی طبق قانون حضانت فرزند چه فرزند دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است.این یک حق و تکلیف است که قانون بر عهده مادر قرار داده است.

پس از هفت سالگی این حضانت بر عهده پدر قرار می گیرد که تا زمان سن بلوغ فرزند ادامه دارد. حضانت فرزند دختر تا سن نه سالگی و پسر تا سن ۱۵ سالگی بر عهده ی پدر خواهد بود و سپس فرزند است که تصمیم می گیرد با چه کسی زندگی کند.

حال در این بین مشکلاتی بوجود می آید که طرفین اصرار بر اخذ حضانت مطلق فرزندانشان را دارند.

لذا در این صورت یک وکیل حضانت خوب می تواند نقش موثری در این روند داشته باشد.

حضانت فرزند

وکیل حضانت فرزند

با توجه به اهمیت حق و حقوق خانواده، در انتخاب کردن یک وکیل برای حضانت فرزند باید توجه زیادی به خرج دهید. از آنجا که قوانین روز به روز دستخوش تغییر و تحولات هستند، یک وکیل خوب باید بتواند از اطلاعات و قوانین روز آگاه باشد و نسبت به آن ها تسلط کافی داشته باشید. این پرونده از حساس ترین بحث های خانوادگی است که می تواند آثار و نتایج آن به روی  اعضای خانواده علی الخصوص فرزندان تاثیر منفی ایجاد کند. به  این ترتیب باید وکیل بتواند به نوعی این وضعیت را آرام و کنترل کند.

وکیل حضانت کسی است که با توجه به سابقه طولانی مدتی که دارد، باید بتواند در زمینه پرونده های مربوط به خانواده و حضانت به بهترین نحو نقش خود را بازی کند. همچنین این وکیل وظیفه و تکلیف مهمی را به عهده می گیرد که در مقابل آن ها مسئولیت بزرگی به گردن دارد. بهترین وکیل برای حضانت باید بتواند تجربه کافی در مورد حقوق خانواده داشته باشد و به قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده مسلط باشد. انتخاب وکیل مسئولیت بزرگی است که باید آن را به بهترین نحو انجام دهید.

اقدامات وکیل حضانت

زمانی که یکی از طرفین قابلیت مواظبت از فرزند را نداشته باشد طرف مقابل سعی بر گرفتن حضانت فرزند می نماید که در اینجا وظیفه وکیل حضانت است که مواردی را مورد بررسی قرار دهد.

مواردی که یک وکیل حضانت برای گرفتن حضانت طفل باید بر آن ها تمرکز نماید مصادیقی است که باعث سلب حضانت از طرف مقابل می شود.

لذا وکیل باید با مانور بر این موارد اثبات نماید که طرف مقابل صلاحیت نگهداری از فرزند را ندارد.

مصداق هایی که موجب عدم مواظبت شناخته می شود:

 • در صورتی که اعتیاد به الکل و مواد مخدر و یا قمار داشته باشد. دچار فحشا و یا فساد اخلاقی باشد.
 • بیماری روانی یا مشابه این بیماری داشته باشد و باید توسط پزشک قانونی تشخیص داده شود.
 • از کودک خود سوء استفاده کند و او را مجبور کند که کارهای خیر اخلاقی انجام دهد و یا دچار فساد و فحشا شود و شروع به قاچاق کند.
 • بچه را بیش از اندازه تنبیه کند و کتک بزند.

موارد مذکور جز ارکان حائز اهمیتی است که وظیفه وکیل حضانت است تا آن ها را مورد بررسی قرار دهد.

وکیل حضانت

بهترین وکیل برای حضانت

مطمئنا تاکنون شاهد بروز اختلافات و درگیری های زیادی در بین والدین بوده اید. لازم به ذکر است که مسئله حضانت تنها مربوط به بعد از طلاق زوجین نیست و گاهی زوجین به صورت جداگانه از یکدیگر زندگی می کنند و بر سر حضانت فرزند مشکلاتی دارند. فرزندان در این بین آسیب دیده و مجبور می شوند مشکلات و رنج های زیادی را تحمل کنند. بهترین وکیل کسی است که بتواند سنجیده عمل کند و حضانت را از آن شما کند. قوانینی در این زمان وضع شده است که می توان به وسیله آن ها تکلیف فرزندان و والدین را روشن کرد.

بهترین وکیل برای حضانت کسی است که بتواند در سریع ترین زمان مشکل حضانت را رفع کند و پرونده خانواده را به سرانجام برساند. این وکیل باید رازدار خانواده باشد و  از صبر و حوصله و از همه مهمتر پشتکار زیادی بهره مند باشد. وکیل حضانت باید والدین را در اطلاع جزئیات مراحل حضانت قرار دهد و سعی کند این موضوع را بدون دعوا و مشکل در بین والدین حل کند. همه طرفین دعوای خانوادگی معمولا به دنبال آن هستند که بتوانند با گرفتن بهترین وکیل پای یک دادگستری این مشکل را سریع تر از بین ببرند.

وکیل حضانت برای مادر

در همه جوامع مادران به شکل دیگری به کودکان خود وابستگی دارند و این یک امر بدیهی است که یک مادر تلاش بیشتری برای دریافت حضانت نماید.

وکیل حضانتبا توجه به شرایط جامعه ما، گرفتن حضانت برای فرزندان پیچیدگی های خود را دارد.

لذا از همین رو مادران برای گرفتن حضانت بیش از پدران نیاز به وکیل حضانت دارند. یکی از وظایف اصلی وکیل حضانت، زمانی که موکلش زوجه است، این است که اثبات نماید زن صلاحیت نگهداری از فرزندش را دارد.

بنابراین برای اثبات این روند می تواند راجع به هر یک از ارکان مثبتی که زن دارا است استفاده نماید تا بتواند حضانت طفل را برای مادر اخذ نماید.

وکیل حضانت برای پدر

با وجود تمام مطالب فوق الذکر، در برخی از پرونده ها واقعا پدر صلاحیت بیشتری برای نگهداری فرزند دارد لذا وی نیز به تنهایی نمی تواند برای این کار به خود اکتفا کند، بلکه نیازمند یک وکیل حضانت حرفه ای می باشد.

گاهی پیش می آید که زن واقعا تمکن مالی یا روانی نگهداری از فرزندش را ندارد، اما به این راحتی این امر اثبات نمی شود مگر اینکه زوج از یک وکیل حضانت در راستای جمع آوری اسناد مدارک جهت سلب حضانت اقدام نماید.

وکیل حضانت

موانع حضانت فرزند

یکی از مواردی که وکلای حضانت می توانند به کمک آن راه را در جهت اخذ حضانت تسهیل نمایند موانع حضانت است.

یک وکیل حضانت خوب به دقت مواردی که باعث سلب حضانت می شود را بررسی می نماید و به واسطه آن برای دریافت حضانت فرزند موکل خود می تواند نقش مفیدی را ایفا نماید.

۱) طبق ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی در صورتی که در زمانی که حضانت فرزند با مادر است وی دچار بیماری خاص و یا جنون شود و یا اگر با شخص دیگری ازدواج بکند، پدر می تواند حضانت فرزندش را به کمک وکیل حضانت فرزند برعهده بگیرد اما در طلاق توافقی می تواند به این صورت باشد که با توافق زوجین فرزندان می توانند کماکان پس از ازدواج مادر نیز تحت حضانت مادر باقی بمانند.

 • جنون فقط مخصوص مادر نیست حتی اگر پدر نیز جنون داشته باشد حق حضانت از وی برداشته می شود.
 • اگر مادر ازدواج کند و شوهر سابق وی در قید حیات باشد حضانت فرزند به پدر منتقل می شود و اگر پدر فوت شده باشد حضانت فرزند بر عهده مادر است و به جد پدری نمی رسد.
 • در برخی مواقع زن هنگام طلاق حضانت فرزند را در ازای بخشش مهریه از شوهرش می گیرد، اگر زن بعد از طلاق با مرد دیگری ازدواج کند دیگر نمی توانند طلب مهریه کند و حضانت طفل به پدر او برگردانده خواهد شد.

۲) طبق ماده ۱۱۳۷ قانون مدنی اگر هر یک از والدین توانایی مراقبت از کودکی که حضانت آن بر گردن آنهاست را نداشته و به عوامل پایین دچار شده باشند حضانت از آنها ساقط می شود.

حضانت فرزند

انتخاب وکیل حضانت حرفه ای

 • انتخاب وکیل حضانت خوب تصمیم بسیار مهمی است چون وضعیت معیشتی و روانی و مالیتان در خطر است.
 • یک وکیل حضانت برای دعاوی خانوادگی ضرورتاً باید تجربه دانش و اطلاعات کافی در این خصوص را داشته باشد و پرونده های متعدد و موفق در مورد دعاوی خانواده داشته است.
 • وکیلی حضانتی را انتخاب کنید که تخصص وی دعاویی خانواده و حضانت باشد. توجه داشته باشید که از یک بدهکار شکایت ندارید یا نمی‌خواهید برای جرمی از شما دفاع کنند.
  می‌خواهید طلاق بگیرید و به همین دلیل به کسی نیاز دارید که با همه چم ‌و خم و روند اخذ حضانت و دعاوی خانوادگی و دادگاه های خانواده آشنا باشد.
 • خود را برای پاسخگویی به تعداد زیادی از سوالات کلیدی وکیل حضانت آماده کنید. باید اطلاعات پایه و اساسی مثل طول مدت ازدواجتان، اسم و سن فرزندانتان، جدول زمانی زندگی‌ زناشویی تان، فعالیت‌ها، تغییرات شغلی و از این قبیل را در اختیار وکیل دادگستری قرار دهید.
  برای اینکه وکیل بتواند با احاطه و اشراف شما را در بهترین مسیر حقوقی قرار دهد لازم است اطلاعات زیادی در مورد شما داشته باشد.

نتیجه گیری

حضانت فرزند مسئله ای است که زوجین در فرایند طلاق با آن روبرو هستند و از این بابت مشکلات زیادی برایشان بوجود می آید. لازم است که در این پروسه یک وکیل حضانت فرزند در کنار طرفین وجود داشته باشد تا بتوانند به طور تخصصی این مشکل را حل نمایند.

زمانی که یکی از طرفین قابلیت مواظبت از فرزند را نداشته باشد طرف مقابل سعی بر گرفتن حضانت فرزند می نماید که در اینجا وظیفه وکیل حضانت است که مواردی را مورد بررسی قرار دهد.

مواردی که یک وکیل حضانت برای گرفتن حضانت طفل باید بر آن ها تمرکز نماید مصادیقی است که باعث سلب حضانت از طرف مقابل می شود.

لذا وکیل باید با مانور بر این موارد اثبات نماید که طرف مقابل صلاحیت نگهداری از فرزند را ندارد.

سوالات متداول

اگر یکی از والدین کودک فوت شده باشد، نگهداری و حضانت فرزند با چه کسی است؟

اگر یکی از والدین کودک فوت شده باشد، نگهداری و حضانت فرزند به والدی که در قید حیات است سپرده می شود زیرا هیچکس مانند والدین نمی توانند از فرزندان نگهداری کنند و حضانت فرزند را برعهده بگیرند. (ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی)

اگر پدر و مادر کودک هر دو فوت شده باشند حضانت فرزند با کیست؟

در این صورت حضانت فرزند با با جد پدری وی است، زیرا پدر بزرگ کودک نسبت به تمام دارایی و امور دیگر فرزند خود آگاهی دارد. زمانی که جد پدری نیز در قید حیات نباشد، حضانت کودک به خویشان به ترتیب درجات ارث می رسد.

اگر توانایی مالی گرفتن وکیل حضانت خوب نداشته باشیم چه اقدامی کنیم؟

اگر توانایی گرفتن وکیل را ندارید تحت نظر و مشورت یک وکیل حضانت خوب و با تجربه و متخصص و با اخذ مشاوره به صورت مستمر، خودتان پروندتان را پیگیری کنید.

آیا وکیل می تواند تضمین کند که حضانت فرزندم را بگیرد؟

وکیل حرفه ای هیچ گاه تضمین به گرفتن نتیجه مطلوب نمی کند. کار وکیل صرفاً انتخاب راه درست و پیش بینی دعاوی احتمالی آینده و به طور کلی مدیریت حقوقی یک دعوا است. این درست ترین و منطقی ترین روشی است که می توان یک دعوای حقوقی را مدیریت نمود و اصولاً نتیجه رعایت این روش و چنین اقدامی موفقیت در دعوا است.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید