چک ضمانت تخلیه

چک ضمانت تخلیه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در روابط موجر و مستاجر یکی از نگرانی های موجر این است که آیا مستاجر به موقع ملک را تخلیه می کند و آیا مبلغ اجاره بها را به موقع می پردازد؟ جهت رفع چنین نگرانی هایی، راهکار گرفتن «چک ضمانت تخلیه» پیشنهاد شده است. این امر به خصوص در  اجاره املاک تجاری متداول است. در قراردادهای اجاره باید صراحتاً تعیین شود که چک گرفته شده ضمانت چه چیزی است. آیا تنها ضمانت تخلیه به هنگام و سر موقع است یا پرداخت اجاره بهای به تاخیر افتاده و یا خسارات وارد شده به ملک مورد اجاره را هم شامل می شود. در غیر از موردی که صادر کننده چک به تعهد خود عمل نکرده باشد، دارنده نمی تواند آن چک را وصول کند و اگر غیر از این رفتار کرده و چک را وصول کند مرتکب خیانت در امانت شده است.

مطابق قانون صدور چک اصلاحی ۱۳۸۲ قانونگذار برای صدور چک پرداخت نشدنی به تاریخ روز مجازات حبس و محرومیت از داشتن دسته چک مقرر کرده است اما چک‌های تضمینی طبق ماده ۱۳ قانون صدور چک، فاقد وصف کیفری هستند و دارنده نمی‌تواند در خصوص چکی که بابت تضمین تعهد یا ضمانت دین دریافت کرده، شکایت کیفری کند.  البته چک تضمین تخلیه از طریق اجرای اسناد قابل وصول است و همچنین می تواند اقدام حقوقی کند.

 

نحوه نوشتن چک ضمانت

 

نحوه نوشتن چک ضمانت

چک ضمانت مانند باقی چک ها باید دارای امضا و تاریخ باشد همچنین هیچ قلم خوردگی ای نداشته باشد و مبلغ و تاریخ آن از نظر عدد و حروف یکسان باشند. درصورت عدم رعایت هریک از این امور، چک اعتبار نخواهد داشت. بهتر است صراحتاً تعیین کنید چک گرفته شده بابت ضمانت از چه موردی است؟

 

چک ضمانت تخلیه

 

آیا مبلغ چک ضمانت را می توان از بانک وصول کرد؟

پاسخ به سوال فوق مثبت است و شما می توانید به بانک مذکور مراجعه و مبلغ چک را وصول نمایید. بانک به شرط ضمانت توجهی ندارد و تنها اثر ضمانت این است که اگر منتهی به پرداخت گواهی عدم پرداخت چک شود، نمی توان علیه دارنده چک شکایت کیفری نمود و البته می توان اقدام حقوقی و اجرایی نمود. البته شرط وصول چک تضمین نیز این است که مستاجر خلف وعده کرده باشد.

 

وکیل پایه یک دادگستری

 

 

چک ضمانت را می توان به صورت حامل صادر نمود؟

برای شما مناسب تر است که این کار را نکنید. چک در وجه حامل به ضرر شماست و  بهتر است قسمت به حواله کرد را در چک موجود است خط بزنید.

 

3 پاسخ

  1. سلام من با کسی شریک شدم و بنا شد که چکی بابت آورده پولم به من بدهد و اجاره نامه هم بنام من تغییر کند ایشون اجاره نامه را فسخ کرد و چک پدر زنش که سفید امضا به ایشون داده بود رو پشت نویسی کرد و به من داد و بعد ازآن من هم چون تمام چکها رو بابت اجاره داده بودم به موجر گفتم این چک نزد شما باشد که من چک گرفتم بهم بدید بماند بعد یک ماه من فهمیدم که چه بلائی سر اومده و چه کلاهی سرم رفته چک رو خواستم از موجر گفت تا وقتی هستید در این ملک نمیدم تازه یک چک دیگه هم باید بدیم بعد از چند وقت من با فروش آپارتمان یک سر و سامانی به مغازه دادم‌ولی وقتی موجر دید کار و بار من خوب شده گفت مغازه رو میخوام من بخاطر کلاه برداری یک سکته قلبی قبلش کرده بودم و خوشبختانه ما توانستیم در نزدیکی مغازه قبلی یک مغازه بگیریم که موجر رفته بود به مالک جدید بد ما رو گفته بود که ایشون با سوال از چند تا از کاسب ها در مورد ما به حرف موجر قدیم توجه نمیکنه؟ من موقع اساس کشی سکته مغزی میکنم و بچه های من در اون موقعیت بد یادشان میره چک تخلیه رو بگیرن و وقتی من خوب میشم میگم چک رد بده میگه مال تو نیست مال مستاجر قبیله که من شکایت میکنم و چک رو میگیرم و برگشت میزنم تا موقع دادگاه خانم من وقتی من سکته مغزی کرده بودم چکها و اعلامیه عدم وصول رو از روی ندانستن پاچ میکند و من چون در شورای حل اختلاف چکها رو نشان موجر قبلی داده بودم و پانچ برایشان یه مستاجر کلاهبردار خبر میده چون روز اول دادگاه وکیل متهم گفت آقای ریس اول چک رو ببینید و بعد جلسه رو تشکیل بدید که البته ایشون رو به عنوان شاهد آورده بودن و ثانیا اینکه من چک رو از داماد کلاه برداری گرفته بودم ولی رای به عدم دریافت وجه چک رو دادگاه داده حالا باید چه کنم چون خدا وکیلی من و دامادش بدبخت کرد و باعث بیماری هم کرد

    1. سلام با توجه به ابعاد سوال برای توضیحات بیشتر و دریافت مشاوره حقوقی با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید