هر آنچه باید درباره اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن بدانیم

اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

به منظور خرید مسکن از طریق دریافت وام از بانک مسکن شما میتوانید با افتتاح سپرده در بانک و بعد از گذشت یک سال از تسهیلات بانک مسکن استفاده نمایید و جهت خرید منزل از بانک مسکن وام تهیه کنید.

اما در بعضی مواقع شما زمان زیادی برای خرید خانه ندارید و به دنبال راهی برای تسهیل این امر می باشید. بانک مسکن برای این مشکل شما نیز راه حلی ایجاد کرده است.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق بانک مسکن از آن دسته برگه های بهاداری به شمار می آید که این فرصت را در اختیار شما قرار میدهد تا بدون نیاز به سرمایه گذاری های طولانی مدت و با سرعت بیشتر بتوانید از تسهیلات مسکن بهره مند شوید. این نوع وام ها دوره بازپرداخت ۱۲ ساله دارند و کمتر کردن این دوره با توافق بانک امکان پذیر است.

همچنین این تسهیلات سود ۱۷٫۵ درصدی را دارا می باشند. اوراق تسهیلات قابلیت معامله در فرابورس را دارند. به صورتی که هر برگ از این اوراق معادل ۵۰۰ هزار تومان از تسهیلات می باشد.

به طور مثال جهت دریافت وام ۴۵ میلیون تومانی می بایست ۹۰ برگ اوراق تهیه نمایید؛ همچنین این اوراق در پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به کسانی که حساب سپرده ممتاز دارند اختصاص داده می‌شود و پس از طی شدن مراحل قانونی و سپرده شدن در مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرا بورس بازگشایی و شرایط معامله را دارا میشود. در ادامه به بررسی شرایط دریافت این اوراق و مراحل و مدارک آن میپردازیم.اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن

ویژگی های اوراق تسهیلات مسکن

 •  این اوراق مثل بقیه سهم های موجود در فرا بورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شوند و معاملات انجام شده در سایت www.tsetmc.com قابل رویت می باشد.
 • اعتبار هر برگۀ اوراق مسکن دو سال پس از تاریخ انتشار است و در صورت‌ اتمام مهلت اعتبار اوراق و عدم استفاده از این تسهیلات توسط سپرده گذار، نماد مذکور بسته میشود و مبالغ به سپرده گذار بازگردانده نمیشود. همچنین این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابلیت تمدید کردن را دارد.
 • امکان فروش اوراق تسهیلات مسکن تا ٢ ماه بعد از تاریخ خرید وجود ندارد. اما این محدودیت برای نمادهایی که فقط ۴ ماه تا پایان معاملات آن‌ها در بازار فرا بورس ایران باقی مانده، اعمال نمیشود.
 •  هر کد معاملاتی در یک جلسه معاملاتی میتواند فقط۱۶۰ ورقه تسهیلات مسکن بخرد.

طریقه خرید اوراق تسهیلات مسکن

دو راه برای تهیه اوراق تسهیلات مسکن وجود دارد:

 • داشتن حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن: به صورتی که حساب صندوق پس‌انداز یکم باز میکنید و موجودی خود را در آن به مدت یک سال نگهداری میکنید. پس از گذشت یک سال می‌توانید از بانک تسهیلات خرید مسکن را دریافت نمایید.
 • خرید اوراق از افراد دیگر: در صورتی که جهت دریافت وام، سپرده‌ای از قبل نداشته باشید و برای خرید خانه عجله داشته باشید میتوانید امتیاز وام فرد دیگری را اخذ نمایید.
  به این معنی که شخصی که از قبل در بانک سپرده‌گذاری کرده است و صاحب‌ امتیاز وام شده است می‌تواند این وام را به شما انتقال دهد.
  به این صورت که فرد انتقال‌دهنده بابت پولی که از قبل در حساب خوابانده و همچنین هزینه فرصت آن، این امتیاز وام را به شما می‌فروشد تا شما بدون سپرده‌گذاری و بدون تعلل وقت وام را دریافت نمایید.اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن

مبلغ وام دریافتی از طریق اوراق وام مسکن چقدر است؟

مقدار وام مسکن بر اساس شهر محل زندگی هر فرد متفاوت می باشد. به این صورت که در شهرهایی که جمعیت بیشتری وجود داشته باشد مبلغ تسهیلات بیشتر است. در حال حاضر مبلغ اعطایی به هر فرد حدود ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان می باشد.

مقدار وام مسکن در شهرهای بزرگ ۱۱۰ میلیون تومان برای افراد مجرد و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان می باشد. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر برای هر شخص ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و همچنین در باقی شهرها ۶۰ میلیون تومان برای هر فرد و ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجین است. بعلاوه مبلغ ۱۰ میلیون تومان در قالب جعاله به شما پرداخت میشود.

 امکان دریافت ۲ وام به صورت هم‌زمان از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن برای شما وجود دارد:

 •  دریافت وام ۳۵ میلیون تومانی احداث و خرید مسکن، با نرخ ۱۶ درصد و دوره بازپرداخت ۱۲ ساله
 •  دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی تعمیر یا جعاله، با نرخ ۱۶ درصد و دوره بازپرداخت ۵ ساله

نماد معاملاتی اوراق مسکن چیست؟

نماد معاملاتی شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است. مثلا نماد امتیاز تسهیلات مسکن مهر ٩٠ مربوط به اوراقی است که در مهر ماه سال ٩٠ منتشر شده است.اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن تسهیلات مسکن

 1.  اصل و کپی تمام صفحات سند مالکیت
 2.  اصل و کپی پروانه ساختمانی
 3.  اصل و کپی پایان کار ساختمانی
 4.  اصل و کپی بنچاق در صورت لزوم با تشخیص شعبه
 5.  اصل و کپی مبایعه‌نامه
 6.  اصل و کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه خریدار و فروشنده
 7.  قبض برق ساختمان
 8.  اصل و کپی وکالت‌نامه
 9.  اصل و کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه وکیل
 10.  اصل و کپی اجاره‌نامه ملک
 11.  ارائه فرم درخواست تکمیل و امضاشده

نحوه خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن

به مانند بقیه نمادهای موجود در بازار فرا بورس، شما میتوانید به منظور شروع فرآیند خرید این اوراق ، نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنید و بعد از دریافت کد بورسی نسبت به خرید و فروش اوراق به صورت حضوری و یا از طریق سایت مورد نظر اقدام نمایید.اوراق تسهیلات مسکن و نحوه دریافت آن

نرخ سود و شرایط بازپرداخت اوراق مسکن

نرخ سود این وام ۱۷٫۵ درصد و مدت‌ زمان بازپرداخت اقساط آن هم ۱۲ سال می باشد. امکان بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی وجود دارد. به این صورت که در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هر ماه در کل دوره بازپرداخت، پرداخت میکنید، ولی در روش پلکانی مبلغ اقساط به ‌تدریج زیاد میشود.

مزایای خرید اوراق مسکن

 1. صرف زمان کمتر و گذر از تورم های احتمالی
 2. سند منزل به نام متقاضی میخورد و در رهن بانک قرار میگیرد
 3. برخلاف سپرده گذاری که حتما باید ملکی خریداری شود اوراق قابلیت خرید و فروش را دارند
 4.  این اوراق قابلیت هدیه دادن، انتقال و بازخرید را نیز دارا می باشند
 5.  پرداخت مبلغ تسهیلات خریداری شده تضمین شده می باشد
 6. از این اوراق میتوان هم برای خرید و هم ساخت مسکن استفاده نمود

شرایط دریافت اوراق وام مسکن

 • سن بنا بیشتر از ۲۰ سال نباید باشد
 • مبلغ وام نباید بیش از ۸۰ درصد قیمت ملک باشد
 • فرد متقاضی نباید سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی داشته باشد

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید