تامین دلیل چیست و آشنایی با انواع آن + نمونه دادخواست تامین دلیل

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

گاهی ممکن است افراد در آینده از ادله و مدارکی که بدست آورده اند برای استناد در دادگاه استفاده کنند.

قانون هم اگر کسی دارای حقی باشد و احتمال دهد که در آینده اگر طرح دعوا کند این دلیل ممکن است از بین برود؛ نهاد تامین دلیل یا صورت برداری از دلیل را پیش بینی کرده است.

پس تامین دلیل یعنی صورت برداری از ادله برای مثال صورت برداری از خسارات وارده به ماشین و….

تماس-با-گروه-وکلای-سناتامین دلیل در قانون به چه معناست؟

در قانون آیین دادرسی مدنی تامین دلیل برای حفظ و صورت برداری از ادله در ماده ۱۴۹ پیش بینی شده است ‌که طبق آن اگر استفاده از دلیل در آینده دشوار شود؛ می توان در حال حاضر از آن صورت جلسه تهیه کرد تا در آینده به کار آید.

ماده ۱۴۹- در مواردی که اشخاص ذی نفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان از قبیل تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطّلعین و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگری است، متعذر یا متعسر خواهد شد، می توانند از دادگاه درخواست تأمین آنها را بنمایند.
مقصود از تأمین در این موارد فقط ملاحظه و صورت برداری از اینگونه دلایل است.‌

تامین دلیل برای چه زمانی است؟

ما وقتی که طرح دعوا کرده ایم می توانیم درخواست تامین دلیل را انجام بدهیم تا از ادله صورت برداری بشود و اگر هنوز هم اقامه دعوا نکرده ایم می توانیم الان تامین دلیل کنیم تا زمان اقامه دعوا از آن استفاده کنیم.

برای مثال بنای ساختمان شما به ساختمان آسیبی وارد کرده است حال می توانیم از آن آسیب و خرابی توسط شورای حل اختلاف، صورت جلسه ترتیب بدهیم که اگر بعدا قرار بود اقامه دعوا کنیم دلیلی داشته باشیم.

تامین دلیل در قانون به چه معناست؟

تامین دلیل برای خسارت وارد به اتومبیل

پس هم قبل از اقامه دعوا و هم در حین اقامه دعوا وقتی میدانیم که ممکن است آثار دلیل از بین برود تامین دلیل انجام می دهیم.

مثلا کسی که به ماشین شما خسارت زده میدانید تا زمان رسیدگی به دعوا ممکن است مدتها طول بکشد و شما نیاز دارید ماشین را تعمیر کنید حال شما از آسیب ها و خسارات وارده توسط شورای صورت جلسه تهیه می کنید که بعد از تعمیر بتوانید در دادگاه به آن استناد کنید.

اعتبار تامین دلیل چقدر است؟

طبق آن چه در ماده ۱۵۵ قانون مزبور آمده است تامین دلیل برای حفظ ادله است و میزان اعتبار آن با نظر دادگاه است. پس می توان خلاف آن را اثبات کرد‌.

البته خود افراد هم گاهی ممکن است خواسته یا ناخواسته تامین دلیل کنند مثلا از حادثه یا اتفاق عکس و فیلم تهیه کنند اما با وجود این پس چرا افراد از شورا درخواست کنند برای تامین دلیل؟ میگوییم چون قانون، این کار را رسمی تر در نظر گرفته و امری قانونی و بر خلاف فیلم و عکس که اطمینان به آن کمتر است می باشد

نحوه تقاضای تامین دلیل

اگر چه طبق قانون ممکن است این تقاضا شفاهی باشد یا کتبی اما غالبا رویه به این شکل است که در برگه های دادخواست از شورای حل اختلاف، تامین دلیل تقاضا می شود و شرح آن در این برگه توضیح داده می شود.

در تقاضا و درخواست تامین دلیل باید مطابق ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی به این موارد اشاره شود:

  1. مشخصات درخواست کننده و طرف او.
  2. موضوع دعوایی که برای اثبات آن درخواست تأمین دلیل می شود.
  3. اوضاع و احوالی که موجب درخواست تأمین دلیل شده است.

در باره موضوع دعوا بستگی به نوع تامین دلیل دارد مثلا می توانید بنویسید مطالبه خسارت وارده به اتومبیل یا خانه و…

نمونه دادخواست تامین دلیل

نمونه دادخواست تامین دلیل

مشاوره حقوقی راجع به تامین دلیل

شما اگر با مسائلی مواجه شده اید که احتمال می دهید در آینده استفاده از آن برای طرح دعوا لازم است می توانید از شورا چنین درخواستی را تقاضا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از جزئیات و نحوه تنظیم درخواست می توانید از وکلا و مشاوران حقوقی گروه وکلای سنا اخذ مشاوره کنید تا به بهترین نحو ممکن راهنمایی بشوید.

برای این کای می توانید از از طریق تماس تلفنی با موسسه ارتباط داشته باشید. و یا به شکل حضوری از وکلای متخصص دریافت مشاوره نمایید.

مشاوره حقوقی راجع به تامین دلیل

نتیجه گیری

تامین دلیل به معنای حفظ کردن ادله و صورت برداری از آن است برای آینده چون ممکن است این دلیل در آینده از بین برود و نتوانیم آن را اثبات کنیم پس لازم است از شورای حل اختلاف درخواست کنیم که برای صورت برداری و صورت جلسه حضور پیدا کند.

هزینه تامین دلیل ما بین ۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان خواهد بود.

برای تنظیم درخواست تامین دلیل می توانید از مشاوران حقوقی موسسه کمک بگیرید.

سوالات متداول

هزینه تامین دلیل چقدر است؟

 هزینه این درخواست طبق آنچه پیش بینی شده ممکن است از ۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان باشد و بین این دو متغیر خواهد بود.

در کجا باید تامین دلیل انجام بدهیم؟

 برای تامین دلیل باید درخواست خود را به شورای حل اختلاف تقدیم کنیم.

اعتبار تامین دلیل چقدر است؟

 اعتبار تامین دلیل به نظر دادگاه است؛ اما نکته مثبت آن این است که فرد حداقل دلیلی در دست برای مطالبه خسارت دارد و طرف مقابل او باید خلاف آن را اثبات کند.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید