دادگاه انقلاب چیست؟ – بررسی وظایف و صلاحیت ها

دادگاه انقلاب چیست؟ - بررسی وظایف و صلاحیت ها

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

آشنایی با دادگاه ها و صلاحیت های آن ها به شما کمک می کند تا به عنوان یک شهروند با سیستم قضایی کشور بیشتر آشنا شوید. زیرا احتیاط حکم می کند شما هم اطلاعات نسبی از دادگاه های کشور داشته باشید تا اگر روزی کاری در آن دادگاه ها داشته باشید، راحت تر عمل کنید.

یکی از دادگاه های مهم در ایران، دادگاه انقلاب است که یک دادگاه کیفری محسوب می شود. در این بخش مطالبی را در خصوص دادگاه انقلاب و صلاحیت آن ارائه خواهیم کرد.

وکیل پایه یک دادگستریدادگاه انقلاب چیست؟

دادگاه انقلاب جز دادگاه های کیفری محسوب می شود که می توان گفت این دادگاه جز مراجع مهم محسوب می شود زیرا در این دادگاه به جرایم مهمی رسیدگی می شود.

دادگاه انقلاب در مرکز هر استان و به تشخیص رئیس قوه قضائیه تشکیل می شود. دادگاه انقلاب به طور کلی با حضور رئیس یا دادرس علی البدل یا یک مستشار تشکیل می شود.

مگر برای رسیدگی به جرایمی که مجازات آنها جرائم موجب مجازات سلب حیات، جرائم موجب حبس ابد، جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن، جرائم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر است که در این صورت با دادگاه دارای یک رئیس و دو مستشار است که با دو عضو هم دادگاه برگزار می شود.

دادگاه انقلاب چیست؟بررسی

صلاحیت دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب به جرایمی رسیدگی می کند که در قانون آیین دادرسی کیفری به آنها اشاره شده است.

ماده ۳۰۳ قانون آیین دارسی کیفری بیان می کند:

« به جرائم زیر در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود:

  • جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، محاربه و افساد فی الارض، بغی، تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه یا احراق، تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام
  • توهین به مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری
  • تمام جرائم مربوط به مواد مخدر، روان گردان و پیش سازهای آن و قاچاق اسلحه، مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل
  • سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در صلاحیت این دادگاه است.»

وقتی از جرایم علیه امنیت صحبت می کنیم، منظورمان طیف وسیعی از جرایم در قانون مجازات است مثل جاسوسی، ترور، تبانی به قصد تخریب نظام جمهوری اسلامی و… که در قانون مجازات اسلامی بخش جرایم علیه امنیت را در بر می گیرد.

موارد که بموجب قوانین دیگر در صلاحیت دادگاه انقلاب است

موارد که بموجب قوانین دیگر در صلاحیت دادگاه انقلاب است

  • به جرایم موضوع قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد مخدر در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.
  • رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز سازمان ­یافته و حرف ه­ای، قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است.
  • رسیدگی به جرایم موضوع قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیرمجاز دارند، در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

همچنین مواردی در اصل ۴۹ قانون اساسی آمده است:

«دولت موظف است ثروت های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه‌ کاری‌ ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌ های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.»

رسیدگی به این موارد هم در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

جرایمی که مجازات های سنگینی دارند و حساسیت بالایی دارند

مشاوره با وکلای گروه وکلای سنا

جرایمی که مجازات های سنگینی دارند و حساسیت بالایی دارند، نیازمند وکیل متخصص و با تجربه است. چه شما به عنوان متهم باشید و چه شاکی. پس ما توصیه می کنیم در امور کیفری در انتخاب وکیل دقت نمایید.

گروه وکلای سنا به دلیل استفاده از وکلایی با تخصص های جداگانه، بهترین انتخاب برای شماست. زیرا پیدا کردن وکیل ماهر همان موضوع را برای شما آسان کرده است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۱۴۰۸۰۸-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

نتیجه گیری

دادگاه انقلاب جز مهم دادگاه های کیفری محسوب می شود که به جرایمی رسیدگی می کند که در قانون مشخص شده است. از مهم ترین جرایمی که اصولا دادگاه انقلاب رسیدگی می کند جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و جرایم مربوط به مواد مخدر است.

همچنین جرایم دیگری که دادگاه انقلاب مرجع صالح به رسیدگی است، در ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری و در متن بالا مفصل به آنها اشاره شده است.

سوالات متداول

آیا دادگاه انقلاب به همه ی جرایم رسیدگی می کند؟

خیر، دادگاه انقلاب بک دادگاه کیفری است که صلاحیت آن برای رسیدگی به جرایم در قانون مشخص شده است و صرفا به جرایمی که در قانون ذکر شده رسیدگی می کند.

جرایم مربوط به مواد مخدر در کدام دادگاه رسیدگی می شود؟

به کلیه جرایم مربوط به موارد مخدر و روانگردان در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید