راهنمای دریافت خسارت بیمه (آتش سوزی، سرقت، مهندسی)

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

نحوه دریافت خسارت بیمه آتش‌سوزی

در این نوع بیمه‌نامه‌ها، مسئولیت بیمه‌گر (شرکت بیمه) عبارت است از تأمین و جبران زیان‌های مالی و مادی که بر اثر وقوع خطر آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و خطرات تبعی تحت پوشش به اموال و دارایی‌های بیمه‌گذار یا ذی‌نفع وارد می‌شود.

مدارک لازم هنگام برای دریافت خسارت بیمه آتش‌سوزی:

حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از زمان اطلاع وقوع حادثه بایستی علت و چگونگی حادثه، فهرست اشیا نجات داده شده، محل جدید آن‌ها و مبلغ تقریبی خسارت را ارائه نماید.

 1. اعلام کتبی خسارت حداکثر ظرف ۵ روز از زمان اطلاع از وقوع حادثه.
 2. ارائه کپی بیمه‌نامه و تمامی ضمائم آن.
 3. هماهنگی‌های لازم با زیان‌دیده جهت تعیین زمان بازدید از موارد خسارت.
 4. تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز با توجه به نظر بیمه‌گر.

وظایف بیمه‌گذار در زمان وقوع خسارت:

 1. جلوگیری از توسعه خسارت در زمان یا بعد از وقوع حادثه.
 2. عدم تغییرات در موضوع بیمه مگر تغییراتی جهت کاهش خسارت.

مواردی که موجب کاهش یا عدم جبران خسارت می‌شود:

 1. هرگاه خسارت ناشی از عمد و تقصیر بیمه‌گذار و یا نماینده وی باشد.
 2. هرگاه بیمه‌گذار به وظایف خود در زمان وقوع خسارت عمل ننموده باشد.

دریافت-خسارت-بیمه-سرقت

[quote]از این مطلب نیز دیدن کنید:مطالبه خسارت از شرکت های بیمه [/quote]

فرآیند دریافت خسارت بیمه سرقت

بیمه سرقت:

هر ساله در سراسر دنیا، وجوه نقد، جواهرآلات و سایر اجناس قیمتی به‌وسیله دزدان به سرقت می‌رود و این سرقت‌ها مبالغ هنگفتی را دربرمی گیرند. علیرغم استفاده از سیستم‌های پیشرفته در کارخانه‌ها، منازل و واحدهای تجاری، دزدان حرفه‌ای همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. از آن جمله سارقان منازل مسکونی، دله دزدان فروشگاه‌ها، کیف زن‌ها، سارقان بانک‌ها و جواهرفروشی‌ها، دزدان انبارهای کالا، سارقان مسلح و سایر گروه‌های فعال در این زمینه را می‌توان نام برد. پوشش بیمه سرقت را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

 • دریافت خسارت بیمه سرقت از منازل مسکونی.
 • دریافت خسارت بیمه سرقت از واحدهای تجاری و صنعتی.
 • دریافت خسارت بیمه سرقت از بانک‌ها.

در این نوع بیمه‌نامه «خطر سرقت و خساراتی» که در اثر سرقت به بیمه‌گذار وارد می‌شود، بیمه می‌گردد. معمولاً بیمه سرقت با سایر بیمه‌نامه‌ها ترکیب می‌شود که از رایج‌ترین آن‌ها ترکیب با بیمه آتش‌سوزی است.

 موارد تحت پوشش بیمه‌گر:

هنگامی خطر سرقت تحت پوشش بیمه‌گر قرار می‌گیرد که سرقت منجر به فقد کالای بیمه شده، آسیب به کالا و یا آسیب به محل نگهداری آن شود مشروط بر آنکه صاحب مال نیز حداقل اصول نگهداری و مراقبت از اموال و دارایی خود را رعایت نماید.

دریافت-خسارت-بیمه-مهندسی

[quote]از این مطلب نیز دیدن کنید:قانون بیمه شخص ثالث [/quote]

فرآیند دریافت خسارت بیمه مهندسی

بیمه‌های مهندسی یک نوع فعالیت بیمه در رشته بیمه‌های بازرگانی است که اولین بار در انگلستان شروع شد. حدود اواسط قرن نوزدهم استفاده از دیگ‌های بخار در بخش صنعت در انگلستان باعث بروز انفجارهایی گردید که صدمات و خسارت‌های جانی و مالی شدیدی را به اشخاص وارد آورد. تعدادی از استفاده‌کنندگان از دیگ‌های بخار در سال ۱۸۵۴ میلادی در شهر منچستر انگلستان گرد هم آمدند و راه‌های پیشگیری از انفجار و کاهش اثرات زیان‌بار اقتصادی آن را بررسی کردند تا نهایتاً منجر به تأسیس اولین شرکت بیمه مهندسی به نام شرکت دیگ‌های بخار در سال ۱۸۵۴ می‌گردید. در سایر کشورها مانند آلمان و سوئیس بیمه‌های مهندسی با بیمه شکست ماشین‌آلات در سال ۱۹۰۰ م شروع شد.

بیمه‌های مهندسی با رشته‌های جدید بیمه‌ای بعداً تکامل پیدا کرد و اختراعات و توسعه تکنولوژی و صنعت گام به گام وضعیت بیمه‌های مهندسی را بهبود بخشید.

در ایران از اوایل دهه ۱۳۴۰ با همکاری شرکت‌های مختلف از جمله مهم‌ترین و مؤثرترین آن‌ها شرکت بیمه اتکایی «مونیخ ری Munich Re» که یکی از معتبرترین شرکت‌های بیمه اتکایی در دنیا محسوب می‌شود شروع شد. به طوری که بیمه‌نامه‌هایی که هم‌اکنون در ایران معمول و رایج است و از طرف شرکت‌های بیمه مختلف ارائه می‌گردد ترجمه شده بیمه‌نامه‌های این شرکت می‌باشد.

بیمه‌های تمام خطر مهندسی زیرمجموعه بیمه‌های اموال بوده که پروژه‌های در حال ساخت یا سازه‌ها و تأسیسات در حال بهره‌برداری و یا ماشین‌آلات و تجهیزات فنی را تحت پوشش قرار می‌دهد و با پیشرفت صنعت به شاخه­های مختلفی تقسیم شده­اند:

بیمه‌های دوره احداث (Construction):

 • بیمه تمام خطر پیمانکاران.
 • بیمه تمام خطر نصب.
 • بیمه‌های دوره بهره‌برداری (Operation):
 • بیمه‌نامه ماشین‌آلات پیمانکاری.
 • بیمه‌نامه سازه‌های تکمیل شده.
 • بیمه فساد کالا (محصول) یا بیمه فساد کالا در سردخانه.
 • بیمه تجهیزات الکترونیک.
 • بیمه‌نامه شکست ماشین‌آلات.
 • بیمه‌نامه عدم النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات.
 • بیمه تضمین کیفیت ساختمان (بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان).

مدارک لازم در بیمه‌نامه‌های تمام خطر نصب:

علاوه بر صورت­جلسه تنظیمی کارشناس شرکت بیمه به همراه عکس و فیلم از محل حادثه، تجهیزات فنی که به تائید بیمه‌گذار (کارفرما و پیمانکار) ‌دستگاه نظارت و مشاور رسیده باشد مدارک ذیل نیز لازم می‌باشد.

وکالت تخصصی امور بیمه توسط وکلای برتر سنا 

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید