طریقه نوشتن یک لایحه

نوشتن لایحه حقوقی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

لایحه ی در حقوق به دو شیوه هست که هم می توان در امور حقوقی و هم در امور کیفری برای دفاع از شکایت و یا دفاع از دادخواست قابل تنظیم هست که این لایحه نتیجه شکایت را مشخص می کند و وکیلی موفق در شکایت خواهد بود.

که از دانش و سواد حقوقی و از همه مهم تر تجربه کافی و تخصصی در نوشتن لایحه را برخوردار باشد و نمی توان با تنظیم یک برگه عادی و یک درخواست معمولی به نتیجه دلخواه خود رسید.

بنابرین نیاز هست کار خودتان را به یک وکیل ماهر و با تجربه بسپارید تا با تنظیم یک لایحه کامل نتیجه شکایت شما را به نفع و خواست شما تمام کند برای همین است.

که گروه وکلای سنا وکلای با تجربه و متخصص را یک جا در اختیار شما قرارداده تا با توجه به موضوع خودتان وکیل متخصصی انتخاب کرده و برای تنظیم لایحه و گره گشایی از تجربه و تخصص وکیل استفاده نمایید.

که در ادامه با تجربه وکلای گروه سنا برای تضمین رسیدن به نتیجه مطلوب برخوردار باشید. با شماره ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸ تماس بگیرید.

لایحه چیست

وقتی یکی از اصحاب دعوا یا وکلای آنان تمامی خواسته های خود را در روند دادرسی با ذکر دلایل و مدارک به طور کتبی از قاضی دادگاه بخواهند یا در مواردی که حضور آن ها در جلسه دادرسی ممکن نباشد برای جلوگیری از تضییع حق، می توانند تمامی مطالب مدنظر خود را به صورت کتبی بیان نموده و تقدیم دادگاه نمایند.

ذکر این نکته ضروری است که نباید لایحه را با دادخواست یا شکواییه اشتباه گرفت. در دادخواست و شکواییه خواهان شروع یک دعوا به طور مختصر خواسته های خود را ذکر می کند و هزینه دادرسی مربوطه را پرداخت می کند و شرط لزوم برای ایجاد یک دعوا محسوب می شود.

ولی نوشتن لایحه هم از خواهان یک دعوا قابل تنظیم است و هم از خوانده یک دعوا (طرف مقابل دعوا که نسبت به او ادعایی مطرح می شود)

و همچنین اصولا الزامی به نوشتن آن وجود ندارد و می توانند تمامی اظهارات خود را شفاهی نزد قاضی رسیدگی کننده مطرح نمایند.

چگونه یک لایحه بنویسم

برای نوشتن یک لایحه شرط اصلی و ضروری آن آگاهی و تسلط کامل به مسائل حقوقی است. توصیه می شود.

در صورت امکان این عمل را به یک وکیل دادگستری یا افرادی که تسلط کافی در این زمینه را دارند واگذار کنید چرا که هر اقدام نسنجیده ممکن است اثراتی داشته باشد.

به طور مثال در اثر سهو و اشتباها، موضوعی را عنوان کنید که به نظر قاضی دادگاه این امر اقرار محسوب شود.

لایحه دفاعیه

نکات مهم در نوشتن یک لایحه کامل

 1. ٫یک لایحه باید از سه قسمت مقدمه -متن-و نتیجه گیری تشکیل شود.
 2. ٫ظاهر یک یک لایحه بایستی نشان دهنده شخصیت طرف و درج عنوان و موضوع در سربرگ مخصوص.
 3. ٫لحن لایحه بایستی احترام آمیز به قاضی که لایحه را قائت میکند و از کلمات حقوقی و ازدستور زبان و قلم حقوقی طرح شود.
 4. ٫خط تحریری لایحه بایستی خواناو و زیبا باشد.
 5. ٫خطاب لایحه باید به مرجعی باشد نسبت به موضوع رسیدگی میکند.
 6. ٫متن لایحه را باید ابتدا از کلمات محترمانه شروع و به پایان بر سانید و سعی شود از کلمات و الفاظ حقوقی و صریح و غیر عامیانه استفاده شود.
 7. ٫از کلمات سنگین حقوقی و اصطلاحات حقوقی که بتوان با دانش حقوقی قاضی را به چالش کشید.
 8. ٫هیچ وقت از غلط املایی نداشته و از کلمات اغراق آمیزی استفاده نکیند.
 9. ٫لایحه یک درخواستی است که بایستی مفید و مختصر باشد.
 10. ٫به موضوع کاملا مسلط و اشراف داشته باشید تا پاسخ طرف مقابل را به زبان حقوقی بدهید و سعی کنید برای اثبات گفته های خود مستند و دلایل قانونی ارائه دهید و از مواد قانونی استفاده نمایید.

در چه مواردی نوشتن لایحه الزامی است

همانطور که بیان شد اصولا نوشتن یک لایحه اختیاری است و طرفین الزامی به نوشتن لایحه ندارند.

ولی مطابق با قانون آئین دادرسی مدنی چنانچه نسبت به موضوعی حکمی صادر شود و طرفی که محکوم شده است

از آن حکم تجدید نظر یا فرجام خواهی نماید طرف دیگر که پیروز دعوا شده است، ظرف موعد مقرر هرگونه دفاع و اقدامی را که جهت دفاع از حکم صادرشده و اظهارات جدید شخص محکوم شده در دعوا که در دادخواست اعتراض قید نموده دارد باید به صورت کتبی مطرح نماید.

در این خصوص دادگاهی که حکم بدوی (اولیه) را صادر نموده با وصول اعتراض شخص محکوم و دفاعیات و اظهارات کتبی شخص پیروز دعوا پرونده را به دادگاه تجدید نظر یا دیوان عالی کشور می فرستد.

علت پیش بینی این اقدام بدین جهت است که اصولا رسیدگی در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور بدون صورت طرفین دعوا صورت می گیرد بر اساس قانون برای تجدید نظر خواهی که یک نوع اعتراض می باشد باید به همراه دادخواست یک لایحه دفاعیه نیز پیوست نمود چون جلسه رسیدگی در دادگاه تجدید نظر بدون حضور طرفین صورت می گیرد مگر اینکه دادگاه حضور طرفین را لازم بداند که در ابلاغیه این حضور اطلاع رسانی می شود هم چنین در فرجام خواهی نیز یک اعتراض می باشد نیز باید حتما لایحه ی دفاعیه پیوست دادخواست بشود.

6 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر. آیا شما لایحه هم تنظیم میکنید؟ در خصوص دعوای مالک و مستاجر

 2. سلام
  با سپاس فراوان از راهنمایی های شما
  جسارتا هزینه نگارش لایحه برای تجدید نظر چقدر میشه؟
  بنده محکوم له هستم
  محکوم علیه درخواست تجدید نظر کرده

  1. سلام هزینه ها بسته به موضوع شما متفاوته با شماره ما تماس بگیرید وکیل مورد نظر اظهار نظر می کنند. ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 3. سلام همسرم برای دفاع ازحق وحقوقش درمقابل قاضی بلند صحبت کرده والان براش احضاریه اومده که شما نظم دادگاه را بهم زدید لطفا راهنمایی کنیید چگونه ازهمسرم دفاع کنم که جرمی مرتکب نشده مگه میشه تو دادگاه با ارامش حرف زد

  1. سلام بلند صحبت کردن در دادگاه جرم نیست نهایت قاضی ایشان را از جلسه اخراج میکند

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید