منظور از “پرونده مقید به وقت نظارت دفتر” یعنی چه؟

منظور از “پرونده مقید به وقت نظارت دفتر” یعنی چه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

دادگاه برای صادر کردن حکم و حل و فصل اختلاف باید دفاعیات طرفین را استماع کند و در مواقعی هم که نیاز است به کارشناس ارجاع بدهد تا نظر کارشناسی در صدور رای کمک کننده باشد.

گاهی هم قاضی بدون دعوت از طرفین برای تصمیم گیری و مطالعه دوباره پرونده زمانی را در نظر می گیرد که این را وقتی افراد به سامانه مراجعه می کنند تا از کم و کیف پرونده با خبر بشوند با عبارت “پرونده مقید به وقت نظارت دفتر” مواجه می شوند و معنای این است که قاضی در مدت تعیین شده پرونده را مطالعه می کند تا بتواند در این زمینه صدور رای کند.

 

تماس-با-گروه-وکلای-سنا

پرونده مقید به وقت نظارت به چه معناست؟

پرونده مقید به وقت نظارتدر مراجعه با سامانه و سایت ثنا که برای اطلاع از وضعیت پرونده با افراد با چنین عبارتی مواجه می شوند این عبارت به طور ساده به این معناست که قاضی دادگاه در حال مطالعه برای تصمیم گیری درباره پرونده است.

که برای این مورد عبارت مذکور را درج می کنند.

به عبارتی یعنی پرونده در حال تصمیم گیری می باشد و قاضی برای تصمیم گیری آن را در دستور کار قرار داده است.

همانطور که گفتیم برای این زمانی که در نظر گرفته قاضی درباره پرونده تصمیم گیری کند و به تبع آن از قبل پرونده را دوباره بررسی کند تا بتواند تصمیم درست بگیرد نیازی به دعوت از طرفین نیست و در این زمینه هم ابلاغی به طرفین صورت نمی گیرد که پرونده در حال تصمیم گیری است. لذا مواجهه با این عبارت دلیل خاصی ندارد و به همان معنایی است که در بالا ذکر کردیم.

همچنین در به این معناست که اگر برای مثال در دادگاه تجدید نظر باشد در این زمان تحت بررسی قضات قرار گرفته است تا درباره آن اظهار نظر کنند‌.

پرونده مقید به وقت نظارت به چه معناست؟

اوقات دادرسی دادگاه

در هر پرونده برای دادرسی اوقاتی وجود دارد که لازم است اشاره ای به آن بشود.

  • وقت عادی

 معمولا پرونده ها غالبا با وقت عادی تعیین وقت می شوند یعنی این که فوریتی در آن ها لازم نیست و طبق معمول با رعایت نوبت نسبت به سایر دعاوی رسیدگی می شود.

  • وقت خارج از نوبت

 در مواردی برای برخی پرونده ها قانون حکم کرده است که به دلیل اهمیت و فوری بودن پرونده بدون اینکه در نوبت قرار گیرد خارج از نوبت و سریع به پرونده رسیدگی شود. دعاوی تصرف، ورشکستگی و … از موارد خارج از نوبت هستند.

  • وقت فوق العاده

در مواردی خاص و نادر، قانون گذار حکم کرده که بدون دعوت از طرفین پرونده توسط قاضی بررسی شود تا اتخاذ تصمیم صورت گیرد.

مثل ماده ۱۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی که برای مطالبه خسارت ناشی از تامین خواسته دادگاه در وقت فوق العاده به آن رسیدگی می کند.

ماده ۲۴۵ آیین دادرسی کیفری هم اینگونه پیش بینی شده است:

دادگاه مکلف است در خصوص رسیدگی به اختلافات میان بازپرس و دادستان در خصوص قرار بازداشت موقت، در وقت فوق العاده به اعتراض متهم رسیدگی نماید.

  • وقت احتیاطی یا نظارت

در اینجا هم مواردی از قبیل صدور قرار های کارشناسی، تحقیق و معاینه محل، مطالبه اسناد و استعلام از نهاد های مختلف که باید ضمیمه پرونده شود تا قاضی بتواند در آن تصمیم گیری کند و اینکه پرونده از جریان خارج نشود یا به عبارتی وقتی است که قاضی بررسی می کند که ببیند آیا دستورات صادر شده انجام شده است یا خیر. که درباره پرونده تصمیم گیری کند.

اوقات دادرسی دادگاه

نتیجه گیری

عبارت “پرونده مقید به وقت نظارت” که در صورت مراجعه به سامانه ثنا گاهی برای پرونده ها درج می شود به این معنا است که پرونده در دست بررسی است و منتظر انجام برای امور مانند کارشناسی و… یا تصمیم قاضی برای صدور رای می باشد.

در واقع در اینجا به علل مختلف قاضی پرونده را بررسی می کند که از کم و کیف پرونده دوباره مطلع شود.

در بالا به توضیح این مورد و اوقات دادرسی نیز پرداختیم.

وقت نظارت وقتی است ‌که بدون آنکه نیازی به حضور طرفین باشد برای بررسی پرونده یا ادله و استنادات و یا مدارک جدید ارسال شده از مراجع تحت بررسی قرار گیرد و قاضی در این راستا یا دستوری صادر می کند یا اینکه درباره آن پرونده اظهار نظر قضایی می کند.

سوالات متداول

پرونده مقید به وقت نظارت به چه معناست؟

به این معنا است که پرونده نزد قاضی در حال بررسی است و یا منتظر تصمیم گیری قاضی یا یک سری استعلامات و نظر کارشناسی است که موثر در تصمیم قاضی می باشد.

وقت عادی دادرسی چیست؟

بسیاری از پرونده ها که در دفتر اوقات به ترتیب تاریخ برای جلسه دادرسی تعیین نوبت می شوند بدون آن که نوبت دفتر را به هم بزنند وقت عادی نامیده می شود.

وقت خارج از نوبت چیست؟

در مواردی که اهمیت کار اقتضا می کند که پرونده در وقت عادی رسیدگی نشود زیرا این نوع پرونده ها ایجاب می کنند که سریع تر رسیدگی شوند. مثل دعاوی تصرف و ورشکستگی.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید