نحوه دفاع از اتهام سرقت و کلاهبرداری

نحوه دفاع از اتهام سرقت و کلاهبرداری

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

ممکن است یک فرد در دادگاه کیفری از دیگری شکایت کند و وی را به عنوان سارق معرفی کند و علیه وی ادعا و شکایت داشته باشد. در این حالت خود شاکی است که باید ثابت کند وی سارق و دزد اموال وی بوده است.

اگر جرمی به کسی نسبت داده شود مثل سرقت یا جرمی دیگر مشهور است که طبق قانون باید به وی تفهیم اتهام بشود یعنی دقیقا وی را متوجه کنند که به چه علت احضار شده، چه کسی علیه وی شکایت کرده و به چه علت شکایت کرده.

این امر را بازپرس به وی تفهیم می کند و همچنین باید متهم را تفهیم کند که ادله ای که علیه وی وجود دارد کدام است.

دفاع از اتهام های این چنینی مثل سرقت و کلاهبرداری به این خاطر که در صورت اثبات و ناحق بودن اتهام، مجازات سنگینی پیش روی شما است.

لذا استفاده از وکیل متخصص در این زمینه بسیار توصیه می شود.

گروه وکلاء سنا با داشتن وکلاء تخصصی می توانند کمک کار شما در این امور باشند.

دفاع از اتهام سرقت در دادگاه

همانطور که گفتیم اگر علیه شخصی شکایت سرقت انجام شود قاضی وی را احضار می کند و ادله و دلایل وی را می شنود.

دفاع از اتهام سرقتدر هر کیس و پرونده شرایط خاصی وجود دارد که با توجه به آن جزئیات می توان از متهم دفاع کرد.

اما در اینجا به راه هایی می توان اشاره کرد.

توصیه می شود در هنگام متهم شدن به این جرم مهم از وکیل تخصصی این امور استفاده کنید.

گرفتن وکیل تخصصی سرقت و جرایم مالی را می توانید از مجموعه گروه وکلاء سنا درخواست کنید.

برای مثال فرد می تواند اینگونه از خود دفاع کند که در روزی که اموال این فرد به سرقت رفته یا مالی از وی به سرقت رفته اصلا در آن شهر نبوده ام و مسافرت جایی رفته بودم و ادله آن را مانند بلیت و… ارایه دهد قاضی هم می تواند در این باره تحقیق کند.

لذا در این راه می توان شاهد یا دو شاهد را به شهادت گرفت تا در دادگاه اظهار کنند که فرد متهم در آن زمان در یک مکان دیگری بوده است. تا از وی رفع اتهام شود.

راه دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که در مکانی غیر از مکان وقوع جرم بوده اید اگر آنجا دوربین و… داشته آن ها را ارائه دهید که می تواند بی گناهی فرد را ثابت کند.

ممکن است شما مالی را برداشته اید اما در واقع مال خودتان بوده است لذا در اینجا مدرک خرید یا سند یا فاکتور و… را ارائه دهید تا رفع اتهام انجام شود.

در صورتی دیگر ممکن است مالی از شخصی در نزد شما باشد.

اما وی از شما شکایت سرقت مطرح کند در اینجا شما باید ثابت کنید که مال به صورت امانت نزد شما بوده است.

پیام ها، تلفن ها و دیالوگ های رد و بدل شده در پیام رسان ها می تواند به عنوان سند ارایه شود.

در موردی مشابه این می توان گفت که اگر برای مثال مالی در نزد شما است اما به صورت قرض بوده و حال فرد شکایت کرده به عنوان سرقت باید قرض بودن را اثبات کرد.

دفاع از اتهام سرقت

تفاوت کلاهبرداری و سرقت

در اصطلاح حقوقی و قانونی آمده است که کلاهبرداری تحصیل و گرفتن مال از طریق روش های متقلبانه است است.

به شکلی که فرد مال باخته از این وسایل متقلبانه فریب خورده و اغفال شده باشد.

در مقابل سرقت هم معنایی تقریبا مشابه با مفهوم کلاهبرداری دارد با این تفاوت که در سرقت مال به صورت پنهانی و مخفیانه برده می شود و ممکن است با توسل به زور هم باشد اما در کلاهبرداری فرد با اختیار خودش مال را به کلاهبردار می سپارد بدون هیچ زور یا تهدیدی زیرا این سپردن مال در اثر تقلب و حیله انجام شده است.

نحوه دفاع از اتهام کلاهبرداری در دادگاه

پس از آن که از کسی شکایت شد به عنوان کلاهبرداری شاکی جرم باید ادله ای را بیاورد تا جرم را ثابت کند. در عوض فرد مشتکی عنه باید با ادله این اتهامات را رد کند.

دفاع از اتهام کلاهبرداری در دادگاهنکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر جرمی دارای ارکان و ماهیت خاصی است و فرد شاکی باید برای اثبات جرم آن ارکان را ثابت کند و فردی که نیز از وی شکایت شده برای رفع اتهام باید نبود آن ارکان را ثابت کند.

برای رفع اتهام نا حقی که تحت عنوان کلاهبرداری علیه شما مطرح شده سعی کنید از وکیل متخصص در این زمینه استفاده کنید.

برای مثال در کلاهبرداری ارکان آن تحصیل و گرفتن مال با وسایل متقلبانه است.

برای مثال اگر فردی که از وی شکایت شده است فردی است که در یک شرکت بیشتر در دید مردم بوده به عنوان کارمند و منشی و خود وی از کلاهبردار بودن شرکت نیز بی خبر باشد در اینجا می تواند به جاهل بودن و نا آگاه بودن نسبت به هدف شرکت استناد کند.

زیرا جرم بدون آگاهی اتفاق نمی افتد و فرد می تواند بگوید که هیچ عملیات متقلبانه ای انجام نداده ام و تنها کارمند شرکت بوده ام که پول ها را از مردم گرفته ام.

در کلاهبرداری ضرورت وجود دارد که توسل به اعمال فریبکارانه و متقلبانه با مقدم باشد بر بردن مال به عبارتی ساده اگر بردن مال در اثر کارهای متقلبانه نباشد جرم کلاهبرداری نیست و ممکن است جرم دیگری باشد.

لذا اگر شکایتی مطرح شده که شما با عملیات متقلبانه مالی را از کسی اخذ کرده اید با اثبات این امر که هیچ عملیات متقلبانه ای در کار نبوده و احراز آن می توانید از عنوان جرم کلاهبرداری برائت پیدا کرده در دادگاه یا در دادسرا منع تعقیب صادر شود.

با وجود قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری در خصوص تخفیف جرائم وکیل می تواند با اثبات یکی از جهات تخفیف حتی در صورت احراز جرم از دادگاه تقاضای تخفیف مجازات کند.

دفاع از اتهام کلاهبرداری در دادگاه

مجازات سرقت طبق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری

 • مجازات سرقت مشدده طبق قانون جدید

در ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مواردی پیش بینی شده است که در صورت وجود حتی یکی از این شرایط فرد به حبس و شلاق محکوم می شود ابتدا این موارد را نام می بریم سپس طبق قانون جدید مجازات آن را بررسی خواهیم کرد.

 1. سرقت در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا در توابع آن یا در محل‌های عمومی از قبیل مسجد و حمام و غیر اینها واقع شده باشد.
 2. سرقت در جایی واقع شده باشد که به واسطه درخت و یا بوته یا پرچین یا نرده محرز بوده و سارق حرز را شکسته باشد.
 3. در صورتی که سرقت در شب واقع شده باشد.
 4. سارقین دو نفر یا بیشتر باشند.
 5. سارق مستخدم بوده و مال مخدوم خود را دزدیده یا مال دیگری را در منزل مخدوم خود یا منزل دیگری که به اتفاق مخدوم به آن جا رفته یا شاگرد یا کارگر بوده و یا در محلی که معمولاً محل کار وی بوده از قبیل خانه، دکان، کارگاه، کارخانه و انبار سرقت نموده باشد.
 6. هر گاه اداره کنندگان هتل و مسافرخانه و کاروانسرا و کاروان و بطور کلی کسانی که به اقتضای شغل اموالی در دسترس آنان است تمام یا‌ قسمتی از آن را مورد دستبرد قرار دهند.

طبق قانون قبلی مجازات سرقت با وجود یکی از این شرایط ۶ ماه تا ۳ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق بود.

حال در این سرقت مشدده اگر مال مورد سرقت و ارزش آن مال ۱) بیشتر از ۲۰ میلیون تومان نباشد یعنی ارزش مال سرقتی تا ۲۰ میلیون تومان باشد و ۲) سارق هم سابقه کیفری نداشته باشد در اینجا مجازات حبس با وجود این دو شرط نصف خواهد شد و به ۳ ماه تا یک سال و نیم کاهش پیدا می کند.

اما اگر مال سرقت شده ارزشی بیش از ۲۰ میلیون تومان داشته باشد همین مجازات قانون سابق اعمال خواهد شد.

مجازات سرقت

مجازات سرقت ساده در قانون جدید

طبق ماده ۶۶۱ ق.م.ا بخش تعزیرات که بیان می دارد اگر سرقت همراه با شرایط مواد بالا یعنی مشدده نباشد.

مجازات فرد از ۹۱ روز تا ۲ سال خواهد بود و شلاق تا ۷۴ ضربه هم مجازات دیگر این نوع سرقت است.

طبق قانون جدید اگر ارزش مال مورد سرقت در این سرقت ساده ۲۰ میلیون تومان یا کمتر باشد و سارق هم سابقه کیفری نداشته باشد، حبس وی نصف می شود یعنی یک ماه و نیم تا ۱ سال خواهد بود.

 • مجازات کیف قاپی و جیب زنی در قانون جدید

طبق ماده ۶۵۷: هر کس مرتکب ربودن مال دیگری از طریق کیف زنی – جیب بری و امثال آن شود به حبس از یک تا پنج سال و تا (۷۴) ضربه شلاق ‌محکوم خواهد شد.

این ماده هم مانند مواد گفته شده در صورت وجود ۲ شرط فرد مجازات حبسش نصف خواهد شد:

 1. ارزش مال سرقت شده تا ۲۰ میلیون تومان باشد و نه بیشتر
 2. سارق سابقه کیفری نداشته باشد.

لذا با وجود این دو امر مجازات کیف قاپی ۶ ماه تا دو سال و نیم‌ خواهد بود.

مجازات کلاهبرداری طبق قانون جدید

طبق اصلاحات و الحاقات قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری اگر کلاهبرداری و ارزش مال مورد کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون تومان یا کمتر باشد جرم کلاهبرداری قابل گذشت است و هر مجازاتی که داشته باشد نصف خواهد شد.

برای مثال جرم کلاهبرداری دارای مجازات ۱ تا ۷ سال است و در کلاهبرداری مشدد ۲ تا ۱۰ سال حبس خواهد بود.

حال اگر در این حالات ارزش مال کلاهبرداری شده ۱۰۰ میلیون تومان و کمتر باشد مجازات فرد نصف می شود یعنی در کلاهبرداری ساده ۶ ماه تا ۳/۵ سال خواهد بود و در مشدد ۱ سال تا ۵ سال خواهد بود.

مجازات سرقت

نتیجه گیری

کلاهبرداری در تعریف عبارت است از: تحصیل و بردن مال یا توسل به وسایل متقلبانه به صورتی که بردن مال ناشی از آن عملیات متقلبانه باشد.

هر جرمی دارای ارکانی است که با احراز آن ارکان جرم در حق فرد ثابت می شود و وی محکوم خواهد شد و با نبود هر یک از آنان از آن عنوان اتهامی برائت حاصل می شود اما ممکن است تحت عنوانی دیگر مجرم باشد.

در کلاهبرداری و سرقت هم که از جرائم علیه اموال و با اهمیت در زمینه مجازات است بهتر است برای رفع اتهام از وکیل متخصص این امور استفاده کنید.

مجموعه گروه وکلاء سنا با داشتن وکلاء تخصصی جرائم مربوط با کلاهبرداری در این زمینه می توانند کمک کار شما باشند.

سوالات متداول

تعریف جرم کلاهبرداری چیست؟

تحصیل و بردن مال با توسل به وسایل متقلبانه به شکلی که فرد به وسیله این اعمال متقلبانه اغفال شود و فریب بخورد.

مجازات جرم سرقت در قانون جدید چه تاثیری بر مجرمین زندانی دارد؟

با وجود کاهش بسیاری از مجازات ها حتی در سرقت ممکن است باعث آزادی فرد شود.

شرایط نصف شدن مجازات در برخی سرقت ها چگونه است؟

با وجود دو شرط مجازات موادی از سرقت در قانون مجازات که به آن اشاره کردیم نصف خواهد شد:

 • مال سرقت شده تا ۲۰ میلیون ارزش داشته باشد
 • سارق سابقه کیفری نداشته باشد.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید