وکیل جنایی موفق

وکیل جنایی موفق

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

وکلای موفق در یک جامعه وکلایی هستند که هرکدام دارای تخصص جدا بوده و در حوزه تخصصی خود فعالیت می کنند. این گروه از وکلا به دلیل دارا بودن تخصص می توانند در پرونده ی مربوط بسیار درخشان و حرفه ای ظاهر شوند.

اما شایان ذکر است که حتی این وکلای متخصص لازم است برخی از خصوصیات را دارا باشند و با توجه به نوع پرونده برخی اقدامات را انجام دهند.

در امور جنایی بیشتر جرایم نیاز به یک وکیل متخصص دارد.

وکیل پایه یک دادگستریوکلای جنایی موفق با توجه به نوع جرم، لازم است که برخی اقدامات را انجام دهد. در این بخش درباره ی خصوصیات یک وکیل جنایی موفق مطالبی ارائه می شود.

وکیل جنایی در پرونده قتل

یکی از پرونده های مهمی که نیاز به وکیل دارد، پرونده های قتل است.

جرم قتل هم برای متهم به قتل و هم برای خانواده مقتول پیچیدگی و فراز نشیب هایی دارد که که مستلزم وجود یک وکیل متخصص در این امر را می خواهد.

در واقع بدون حضور وکیل حرفه ای در این جرم پرونده وارد پروسه ای فرسایشی و مشکل زا می شود.

 • اما به واقع یک وکیل جنایی موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

این سوالی است که هم برای وکلا و هم برای افرادی در جامعه که درگیر این گونه پرونده ها هستند بوجود می آید.

وکیل جنایی

ویژگی وکلای جنایی در قتل

 1. مهم ترین ویژگی وکیل قتل موفق میزان علم و تسلط یک وکیل در خصوص ابعاد حقوقی پرونده های قتل است. این وکلا اصولا یا دارای تحصیلات تخصصی و یا دارای تجربیات فراوان در خصوص پرونده های قتل می باشند. لذا یک وکیل در این حوزه لازم است اطلاعات به روز و کاملی در خصوص پرونده های قتل داشته باشد.
 2. وکیل جنایی که وکالت یک متهم به قتل را برعهده می گیرد، لازم است بداند این کار حساسیت های زیادی را همراه دارد و باید در کلام، خطابه و لایحه ی خود با دقت و احترام کافی، الفاظ را بکار ببرد. همچنین شایان ذکر است، وکیل فرد متهم صرفا از حقوق متهم دفاع کند و نه اعمالی که وی انجام داده، لذا از این رو، باید در کلام خود دقت نماید تا حساسیت جامعه را برانگیخته نکند.
 3. سرعت عمل یک وکیل در پرونده های این چنین بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است. لذا قدرت تصمیم گیری یک وکیل در پرونده قتل جزء خصوصیات بارز آن ها است.
 4. این پرونده ها چون دارای تنش های زیاد است، لازم است وکلای جنایی استرس و اضطراب خود را تحت کنترل قرار دهند. همچنین یک وکیل حرفه ای قتل عواطف و احساسات خود را در دادگاه باید کنترل نماید و نباید از نظر احساسی بیش از حد به موکلش نزدیک شود. زیرا این یک رفتار حرفه ای است که برای پیشبرد روند پرونده بسیار الزامی می باشد.
 5. تبدیل کردن قصاص به به حبس یکی از چالش های مهم برای وکیل متهم است. این امر مستلزم این است که وکیل در بعد عنصر روانی متهم تسلط کافی داشته باشد و این امر با داشتن اطلاعات کافی در خصوص ابعاد و شرایط روانی میسر می شود.

وکلای جنایی در قتل

نقش وکیل جنایی در پرونده های کلاهبرداری

در واقع باید بگوییم که کلاهبرداری به کارهایی گفته می شود که بر اساس فریب و دروغ پایه گذاری شده اند و البته در فریب کاری مانور متقلبانه نیز وجود دارد زیرا در غیر این صورت هر فریبی را کلاهبرداری نمی نامند.

از جمله بهترین فردی که می تواند به درستی تشخیص بدهد که کار انجام شده کلاهبرداری بوده است و یا فریب وکیل کیفری می باشد.

به طور معمول وکیل کیفری دارای تخصص و تجربه ی بالایی در زمینه ی جرم شناسی بوده و می تواند به آسانی جرایم مختلفی چون کلاهبرداری را تشخیص بدهد.

مشخصات یک وکیل جنایی موفق در پرونده های کلاهبرداری

 1. کلاهبرداری جرمی است که دارای شرایط ویژه ای می باشد، لذا هر نوع تحصیل مال نامشروعی و یا هر دروغی، کلاهبرداری محسوب نمی شود. یک وکیل آگاه باید به طور کامل به ارکان مختلف جرایم مشابه کلاهبرداری مسلط باشد و تفاوت آن را با جرایم مختلف بداند.
 2. وکلای پرونده کلاهبرداری چه وکیل متهم باشد و چه وکیل بزه دیده باید به نحوه مانور های متقلبانه و فریبکاری هایی که با توجه به پیشرفت های امروزی اتفاق می افتد آگاه باشد.
 3. فرایند شکلی در این گونه پرونده ها که قواعد خاص خود را دارد. لذا یک وکیل جنایی موفق می تواند باید در ایرادات شکلی لوایح دقیق عمل نماید.
 4. وکیل جنایی در پرونده کلاهبرداری باید از فنونی که بلد است برای راهنمایی قاضی استفاده کند نه پیچیده کردن و طولانی کردن دادرسی.
 5. وکیل متخصص در پرونده های کلاهبرداری بهتر است در راستای دفاع مناسب از موکلش کیس های مشابه را مطالعه نماید تا بتواند در دفاعش با الهام از موارد مشابه بهترین دفاع را ارائه نماید.

مشخصات یک وکیل جنایی

وکلای جنایی در پرونده های مواد مخدر

پرونده های مربوط به مواد مخدر نیز دارای سختی هایی است که نیازمند یک وکیل حرفه ای در امور کیفری است.

وکلای متخصص در این امور باید دارای ویژگی هایی باشند تا بتوانند به موکل خود کمک نمایند. این ویژگی ها عبارتند از:

 1. یک وکیل خوب مواد مخدر باید وکیلی باشد که در این زمینه پرونده هایی را بررسی کرده است و یا به اصول رسیدگی و یا دفاع در مورد پرونده های کیفری مواد مخدر که در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می گیرد احاطه کامل داشته باشد نکته بعدی که در مورد بهترین وکیل مواد مخدر این است که باید جسارت لازم و کافی را داشته باشد.
 2. قوانین مرتبط با مجازات حمل، مصرف و قاچاق مواد مخدر دارای مواد و تبصره های گوناگونی است. وکلای حرفه ای در این زمینه باید آگاهی کامل و اطلاعات به روزی از قوانین مربوطه داشته باشند.
 3. اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر از دو طریق امکان پذیر است مورد اول اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری می باشد مورد دوم اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری از طریق رئیس قوه قضاییه است. هر یک از این موارد دارای مقررات، نکات و پیچیدگی های حقوقی مخصوص به خود خواهد بود.که یک وکیل جنایی موفق باید به این پیچیدگی ها و اصول آیین دادرسی کیفری باید مسلط باشد.
 4. یکی از چالش ها در خصوص پرونده های مواد مخدر مربوط به این است که یک وکیل تلاش می کند تا موکل خود را از اعدام نجات دهد. این امر نیازمند مستندات قوی و تسلط به مقررات است. مثلا در قانون ذکر شده است که هر گاه محرز شود مرتکب جرم برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده است دادگاه وی را به حبس ابد و هفتاد و چهار ضربه شلاق و مصادره‌ی اموال به استثنای هزینه‌ی تأمین زندگی متعارف برای خانواده‌اش محکوم می ‌نماید. لذا وکیل متخصص باید به کمک این مواد قانونی و بدست آوردن ادله دادگاه را قانع نماید.
 5. وکیل جنایی حرفه ای لازم است به قواعد سقوط مجازات آشنا باشد تا در صورت جمع شرایط و به جا از آن استفاده نماید. یکی از این موارد در پرونده های مواد مخدر می تواند توبه باشد. لذا یک وکیل می تواند با به کاری گیری این مقررات در تخفیف مجازات موکل خود نیز موثر واقع شود.

وکلای جنایی

نتیجه گیری

در انتخاب وکیل جنایی خوب و با تجربه باید اطمینان حاصل نمود که وکیل مورد انتخاب ملزم با حرکت در مسیر اخلاق است.

در واقع یک وکیل جنایی موفق با تجربه به جهت آگاهی از قوانین و مسیرهای قانونی می تواند کار موکل را به تعویق بیندازد و البته غالبا چنین است که وکیل دادگستری دانش خود را در مسیر سرعت بخشیدن و حصول نتیجه به کار می بندد و اکثر وکلاء دادگستری رعایت منافع و مصلحت موکل را وظیفه خود می دانند و به آن پایبند هستند.

برای انتخاب وکیل دادگستری می توان از بین وکلای مختلف آن هایی را که به مسئله اشراف و آگاهی و تخصص بیشتری دارند انتخاب نمود.

سوالات متداول

آیا می توان برای وکالت یک پرونده از کارآموز وکالت استفاده کرد؟

بله کارآموزان می توانند وکالت پرونده بر عده بگیرند البته برخی محدودیت هایی دارند. لذا توصیه می شود در پرونده‌هایی که پیچیدگی چندانی ندارند و نیز زمانی که می ‌خواهید هزینه‌ی کمتری به این کار اختصاص بدهید، کارآموزان وکالت علی‌الخصوص در سال دوم – گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.

آیا تحصیلات تخصصی وکیل تاثیری در وکالت وی دارد؟

صرف داشتن تحصیلات حتی مرتبط با موضوع پرونده نمی‌تواند معیار کافی برای انتخاب وکیل باشد. بلکه یک وکیل موفق لازم است تجربه و تحصیلات را توامان داشته باشد.

چه تعداد وکیلی می توان در یک پرونده باشد؟

در دعاوی حقوقی شما می ‌توانید یک یا دو وکیل داشته باشید. در دعاوی کیفری نیز جز در بعضی جرایم شدید که مثلا مجازات اعدام را در پی دارند و می ‌توان سه وکیل در این پرونده‌ها معرفی نمود، در باقی دعاوی حداکثر می‌ توانید دو وکیل داشته باشید.

در صورت عدم رضایت از وکیل چه اقدامی می توان انجام داد؟

در صورت عدم رضایت باید بدانید که در هر مرحله‌ای که باشید می ‌توانید وکیل خود را عزل کنید و مقررات پرداخت حق‌الوکاله نیز باعث می‌ شود که همه ی هزینه‌هایی که پرداخت کرده‌اید به طور منصفانه‌ای قابل بازگشت باشد.

2 پاسخ

 1. سلام اگر کسی به قتل نرسیده باشد ولی فردی تحدید به قتل به صورت تلفنی کرده باشد می توانیم شمایت کنیم

  1. سلام تهدید به قتل جرمه و قابل شکایت اما اگر شاهد نداشته باشید یا صداشونو ضبط نکرده باشید نمی تونید این امر را ثابت کنید.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید