سوال حقوقی دارم – پاسخ به سوالات حقوقی تلفنی رایگان ملکی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مباحث حقوقی ملکی دارای ابعاد گسترده‌ای است که نداشتن اطلاعات کافی دلیل پیچیدگی  مردم شده و آنها را دچار اختلافاتی میکند.

عمده اختلافات و دعاوی در بحث ملک، مربوط به خرید و فروش آن می باشد و آغاز اختلافات از عدم رعایت نکات در خرید و فروش املاک بوجود می آید.

در این بخش به برخی از نکات کلیدی آن اشاره می شود.

وکیل پایه یک دادگستریشما می توانید برای سوالاتملی خود را دفتر موسسه حقوقی سنا به شماره  تماس بگیرید و از تخصص وکلای ملکی در این حوزه استفاده کنید.

چه کسی مالک یک ملک؟

بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت:

«دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده … را مالک خواهد شناخت .»

از همی رو، هرگونه نقل و انتقال ملک بدون سند، امتیازات قانونی سند رسمی را نداشته و از حمایت‌های قانونی نیز برخوردار نیست.

همچنین، اگر ملکی سند رسمی نداشته باشد، در صورت بروز اختلاف، رفع مشکل و اثبات مالکیت تنها از مسیر مراجع قضایی با صرف وقت و هزینه زیاد میسر است.

دولت چه کسی را مالک یک ملک می داند؟

ملک بصورت وکالتی بخرم یا نه؟

یکی دیگر از اشتباهات رایج و مشکل ساز در ایران خرید فروش های وکالتی است که به مرور تبدیل به یک عرف معاملاتی شده است.

اما این نوع خرید و فروش دارای ریسک بالا و خطراتی است.

زیرا وقتی شما ملکی را وکالتی می خرید ممکن است آن ملک قبلا به شخص دیگری با سند رسمی منتقل شده باشد یا حتی ممکن است آن ملک را به صورت وکالتی به چندین نفر فروخته باشد.

لذا یا از خرید ملک وکالتی اجتناب نمایید زیرا این یکی از روش های کلاهبرداران ملک است که شما را به دام می اندازند و یا خرید را با مشاوره وکلا حرفه ای تکمیل نمایید.


شماره تماس وکیل پایه یک دادگستری

سند مبایعه نامه اعتبار دارد؟

خرید فروش املاک هم به صورت سند رسمی و هم سند عادی (مبایعه نامه) صورت می گیرد.

باید به این نکته توجه داشت مبایعه نامه سند عادی است لذا در دعاوی، بیش از یک سند عادی نیست.

این بدین نیست که سند عادی که در دفاتر املاک بین خریدار و فروشنده نوشته می شود از نظر قانونی بی اعتبار است.

اما هیچ گاه ارزش سند رسمی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود را ندارد و به مراتب با داشتن سند رسمی راهی به مراتب آسوده تر در صورت بروز مشکل، در دادگاه ها خواهید داشت.

سند مبایعه نامه اعتبار دارد؟

شکل صحیح خرید ملک مشاع چگونه است؟

ملک مشاع، ملکی است که متعلق به چند نفر است.

برای خرید ملک مشاع دو راه وجود دارد:

 • خرید ملک مشاعالف) همه مالکین در هنگام فروش حضور یابند و رضایت خود را اعلام نمایند.
 • ب) یک نفر به نمایندگی از سایر مالکین دارای وکالت فروش باشد، در این صورت الزام به حضور همه مالکین نیست.

تنها حضور شخصی که وکالت در فروش دارد کفایت می کند. لازم به ذکر است که آن شخص باید وکالتنامه رسمی که در دفتر اسناد تنظیم شده است داشته باشد و همچنین باید وکالت برای دریافت مبلغ معامله را نیز داشته باشد.

خرید و اجاره املاک وقفی ممکن است؟

بسیاری از املاک وقفی به طور اجاره برای امور مسکونی یا تجاری استفاده می شود. اما خرید ملک وقفی طبق قانون مجاز نیست.

و استفاده از املاکی وقفی تنها به صورت اجاره و صلح منافع قابلیت انتقال به غیر را دارد. لذا هیچ ملک وقفی قابل خرید و فروش نمی باشد.

همچنین خریداری که می خواهد راجع به وقفی نبودن ملک اطمینان حاصل نماید، می تواند از سازمان اوقاف نیز استعلام بگیرد.

خرید و اجاره املاک

آیا امکان فسخ قرارداد اجاره قبل از انقضاء مدت وجود دارد؟

خیر این امکان وجود ندارد. زیرا در این نوع عقود طرفین به ادامه تا انتهای قرارداد متعهد می مانند. مگر در مواردی مانند بروز عیبی در ملک یا اینکه طرفین به توافق رسیده باشند.

با وراث چه قراردادی ببندم که تا زمانی که زنده ام ملک را نتوانند منتقل کنند؟

 •  آیا می شود اموالم را به نام ورثه ام بزنم اما آنها تا زمانی که من زنده ام نتوانند آن را منتقل کنند؟

بله امکان پذیر است.

انتقال ملکچنانچه شرط شود ملکی که واگذار می کنید تا زمان حیاط واگذار کننده قابل فروش و انتقال نباشد می توانید با اشخاصی که مال را ب آن ها انتقال می دهید قرارداد صلح عمری منعقد نمایید .در این صورت ملک برای آن ها است و منافع اموال تا زمانی که در قید حیات هستید از آن خودتان است.

شیوه تخلیه آپارتمانی که موقع خرید در آن مستأجر ساکن بوده چگونه است؟

حتماً توجه داشته باشید که بین مالک قبلی (فروشنده) و مستأجر اجاره‌نامه وجود داشته باشد و توسط دو طرف امضاء شده و حداقل دو شاهد نیز ذیل اجاره‌نامه را امضاء زده باشند و در دو نسخه تنظیم‌شده باشد.

چون در صورتی که یکی از این موارد رعایت نشود امکان تخلیه فوری با مشکل مواجه می‌شود.

همچنین توصیه می‌شود نسخه اجاره ‌نامه مربوط به مالک را رویت و در صورت رعایت شروط فوق ضمن معامله آن را از فروشنده دریافت کنید.

پس از انعقاد قرارداد خرید کاشانه اگر مستأجر تمایل به تخلیه داشته باشد ولی خریدار راضی نباشد، نمی‌تواند ملک را تخلیه کند و در صورت تخلیه باید اجاره ‌بهای مدت باقیمانده را بپردازد و بالعکس.

 • آیا نحوه معامله واحد تجاری با مسکونی متفاوت است؟

به طور کلی یک نوع مبایعه نامه برای معامله ملک به صورت تجاری، مسکونی و اداری قرارداد دارد. اما لازم است در بخش مربوط به کاربری داخل مبایعه نامه، نوع کاربری ذکر شود.

آیا خریدار می توان در خصوص اینکه ملک در طرح های عمرانی شهری است تحقیق کند؟

بله می تواند و توصیه می شود خریدار اینکار را انجام دهد.

زیرا ملک هایی که در طرح عمرانی اند، اگرچه قابل نقل و انتقال و معامله هستند ولی مالک در نهایت می بایست در برابر دریافت مبلغی که معمولاً پایین تر از ارزش معاملاتی آن است ملک را به دولت و یا شهرداری واگذار نماید، بنابراین ارزش این دسته از املاک پایین تر از سایر املاک هستند.

قرارداد ملک

نتیجه گیری

در خصوص املاک و سرقفلی و حق کسب و پیشه مباحث زیاد و پیچیده ای مطرح می باشد که از حوصله خوانندگان بدون درک حقوقی خارج است لذا در طرح دعاوی بسیار کاربرد دارد.

بسیاری از مشکلات ملکی و سرقفلی با مشورت با یک وکیل کارکشته قابل حل است کما پیش برد این دعوی بدون مشورت و یا دفاع  وکیل هزینه های جبران ناپذیر مالی را به بار می آور.

لذا تقاضا داریم در حوزه املاک و سرقفلی حتی الامکان از وکیل متخصص این امر کمک بگیرید یا از مشاوره حقوقی استفاده کنید.

موسسه حقوقی سنا با داشتن گروهی حرفه ای و خبره از وکلای قابل اعتماد املاک و سرقفلی تمام تلاش خود را جهت احقاق یا حفظ حقوق موکلین خود در راستای عدالت حقوقی و وجدان کاری به کار می بندد.

50 پاسخ

 1. باسلام وباعرض تبریک بمناست اعیادشعبانیه وسال جدید ببخشید خونه من بامتراژ ۱۷۴متر می باشد وسه نبش همسایه بغل دست شکایت کرده ومی گوید ۳۴ متر از زمین ایشان را تصرف نمودم وبا توجه به اینکه ملک من با سند برابر می باشد و به علت اینکه شهرداری ،خیابان نبش خانه من را بجای ۱۲متر ۱۴متر خیابان احداث نموده لذا ۳۴متر از زمین ملک من توسط شهرداری تصرف شده لذا خواهشمنداست راهنمایی فرمایید که باید چکارکرد

 2. سلام و خسته نباشید
  ۲ تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید:
  ۱- خانه ای اجاره کردم و ۲۰ میلیون بیعانه دادم هنوز خونه رو تحویل نگرفتم، امکان فسخ هست؟ دلیل فسخم اینه که تازه فهمیدم پشت بام همسایه به پنجره اتاق خواب خانه دید و دسترسی داره و بنظرم امنیت خوبی نداره این اصلا
  ۲- املاکی گفته بهم د رهگیری رو موقع تحویل خونه میده، ممکنه اون روز بهم کد رهگیری نده؟

  1. سلام:میتوانید ازبابت فسخ اقدام نمایید ولی اگر برای فسخ وجه التزامی تعیین شود باید بپردازیدواینکه کد رهگیری باید همون موقع تنظیم وثبت قرارداداجاره باید کد رهگیری را تحویل دهد.

 3. سلام وقت بخیر، سوالی از خدمت شما داشتم. خانمی فوت کرده است و هیچ فرزندی ندارد (همسرش هم سالها پیش به رحمت خدا رفته است). خانه ایشان به خواهر و برادرش که زنده هستند رسیده است. نحوه تقسیم شدن خانه بین این دو نفر به چه صورتی است؟ (آیا به طور مساوی تقسیم می شود یا ۲تا مرد و یکی زن می باشد؟). سپاس.

  1. سلام:سهم برادر دوبرابر خواهر می باشد.

 4. سلام خسته نباشید. همسایه ما دیوار طرف بینمون رو بیش از ۷۰ سانت بالا برده آیا میتونم ازشون شکایت کنیم تا دیوار بیارن پایین؟؟؟

  1. سلام:اگر موجب مزاحمت شما باشد بله می توانید شکایت نمایید.

 5. سلام وقت بخیر بنده زمینی باغی را به متراژ ۱۰۰۰متر خریداری کردم در زمان نوشتن مبایعه نامه فروشنده متراژ را حدودا ۱۰۰۰متر بیان نمود بنده بنچاق زمین را وقتی بعد از ۲هفته مشاهده نمودم متراژ زمین فوق ۹۶۶متر بوده با توجه به دادن چک و قید شدن در میایعه نامه در صورتی که چک ها پاس نشوند قرار داد فسخ شده و مبلغ فسخ نیز ۱۰۰میلیون تعیین گردیده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام:شما می توانید بابت کمبودمقدار زمین معامله را فسخ نماییدیا تفاوت قیمت را مطالبه نمایید واینکه عدم پس نشدن چک ها ناشی این واقعه باشد نمی توان وجه التزامی ازشما دریافت کرد.

 6. سلام وقت بخیر .من پسر بزرگ خانواده شش نفرهستم که پدرم میخواهد ملکش رابه نامم بزند ومن میخواهم روی این ملک فعالیت کنم .آیا درزمان تقسیم ارث میتوانند بقیه برادرانم ادعایی کنند وچگونه به نامم بزند که فردا مشکلی پیش نیاید

  1. سلام:برای این کار می توانید قرارداد صلح تنظیم نمایید تا بعدا قابل رجوع و مشکل ارثی نداشته باشد.

 7. باسلام،ملکی در سال ۹۹ اجاره کرده ام که مالک ملک را فروخته است و قرارداد ملک تا پایان خرداد س۱۴۰۰ است، مالک جدید قولنامه جدید تنظیم نکرد و در ایتدا برای تمدید قرار مبلغی دو برابر رهن ملکن تقاضا نموده که با مخالفت اینجانب بود و بعد از ان گفت تخلیه کنید پسرم می نشیند و بدون توجه به زمان کم درخواستش ، آیا مالک جدید میتواند در این دوران کرونا حکم تخلیه ملک را بگیرد؟و اینکه آیا موجب پرداخت خسارت میشویم؟مرسی از راهنماییتون

  1. سلام: بر اساس مصوبه جدید کرونا می تواند تقاضای تخلیه نماید.

 8. سلام وقت بخیر.بنده میخواهم ملک کشاورزی خودرا به نام پسرم که زحمت زیادی روی آن کشیده کنم به صورتی که بعد از مرگم از بقیه اموالم هم ارث ببردومشکلی نداشته باشد.سندبه صورت منگوله دارمشایی است که استعلامات دفترخانه ای انجام شده ودربرگه ها انتقال به صورت قطعی نوشته شده آیا دردفترخانه بنویسم فروختم ونقدادریافت کردم ?باتوجه به وجهی دریافت نشده بعداز مرگم بقیه وراث میتوانند اذیتش کنند .لطفا راهنمایی کنید چه بنویسم؟واینکه سند به صورت زمین خالی بوده ولی الان خانه وباغ روی آن ساختم .متشکرم

 9. سلام خسته نباشید میخواهم ملک زراعی خود را که به صورت دفترچه منگوله دارهست به صورت قطعی به نام یکی از پسرانم که زحمت زیادی روی آن کشیده بزنم استعلامات آماده اند که نوشته انتقال قطعی .اگر در درفترچه دفترخانه بنویسندفروختم ونقدا پرداخت شد باتوجه به اینکه وجهی پرداخت نشده آیا بعداز مرگم بقیه وراث میتوانند اذیتش کنندو میخواهم بعدا بتوانند از بقیه اموالم هم ارث ببردواینکه سندزمین خالی است که بعدا روی آن باغ واتاق زده شده .لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

  1. سلام: خیر نمی توانند اقدامی کنند و همچنین می توانید قرارداد صلح تنظیم نمایید تا مشکلی بوجود نیاید.

 10. سلام و دورد
  بنده یک مغازه از یک خریدار( در واقع ایشون ملک وخریدن و قبل تحویل گرفتن به بنده فروختن) خریدم و در حال حاضر صاحب قبلی ملک و به بنده تحویل نمیده و با آشناهایی که توی دادگاه داره به همراه وکیل دارن کار ما رو خراب میکنن این پول همه سرمایه ما بود لطفا کمک کنید یکساله در گیر این موضوع هستیم
  ممنون

  1. سلام: حتما باید برای اینکار با وکیل مشاوره نمایید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 11. سلام از منزل یک طبقه که به من نیم و دو برادرم هرکدام یک، پدرم نیم، مادرم در زمان زنده بودنش سه دانگ قراردادی تقسیم شده، قصد تقسیم ارث مادری نداریم اما برادرم قصد داره طبقه بالا را بسازه و سند شش دانگ برای خودش بگیره من که نیم دانگ دارم میخواهم کاری کنم که نه او ضرر کنه نه من چکار باید کنیم؟

 12. سلام خسته نباشید در سال ۹۷ آپارتمانی رو ازشخصی از شرکت تعاونی فولاد خریداری کردم که در آن زمان نامه ای به من دادنند که بهای آپارتمان به صورت نهای ۱۸۰ میلیون میباید و اون شخص تمام بدهی خودرا پرداخت کرده و تسویه حساب میباشد و من به قیمت روز ۳۵۰ میلیون آپارتمان را خریدم
  حالا شرکت تعاونی نامه زده که باید ۱۰%مبلغ پرداختی یعنی ۱۸۰ میلیونی که اون شخص داده را هم پرداخت کنیم و اگر این بدهی را تسویه نکنیم آپارتمان را پس میگیرند میخواستم راهنمایی کنید که چه اقدامی انجام بدم

 13. سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم ممنون میشوم پاسخ دهید
  دو بردار بودند، یکی از آنها در جوانی از بین رفته و داری دو فرزند زیر دوسال بوده(a)، برادر دیگر اختیار املاک برادر مرحوم را در دست گرفته و به همراه زن برادرش فرزندان را بزرگ میکند(b)، بعداز بزرگ شدن بچه ها املاک پدری را بین خود و فرزندان مرحوم برادرش تقسیم میکند و تقسیم نامه ای تنظیم و امضا میکند و بعد از سالها خودش فوت میکند.
  سوال: به لحاظ قانونی فرزندان برادر دوم(b) میتوانند با وجود تقسیم نامه پدرشان و یا بدون وجود تقسیم نامه اما شاهدان محلی املاک را از فرزندان مرحوم اول(a) بگیرند؟

 14. محمودی
  سلام یک واحد اپارتمان در سال ۹۲ بصورت قولنامه ای پیش خرید کردیم که در قولنامه قید شده که با پارکینگ فروخته ولی الان که فروشنده( سازنده ) بعد از سالها تازه سندها رو گرفته و میخواد که بناممون بزنه بعلت ابنکه اضافه ساخت داشته و نتونسته پارکینگ تامین کنه سند ما و سه واحد دیگر رو بدون پارکینگ گرفته…از حضورتون سوالی دارم اینکه ما ابتدا سند رو بنام خودمون بزنیم بعد بریم برای ندادن پارکینگ شکایت کنیم یا همین الان که بناممون نخورده طرح شکایت کنیم از فروشنده؟کدوم به صلاحمون هست و وجهه قانونی دارد؟
  ممنون میشم…!

  1. سلام: براساس قرارداد پیش فروش به جهت عدم تحویل پارکینگ می توانید یا قرارداد را فسخ نماییدیا بابت پارکینگ خسارت میگیرید.

 15. سلام من ملکی رافروخته ام .حالاصاحب جدیداقدام به ساخت وسازغیرقانونی کرده ودربرابراعمال قانون نام من که صاحب قبلی ملک هستم برده شده .ایاممکنه که برای من مشکل حقوقی ایجادشود؟
  ممنون.

 16. سلام
  وقت بخیر
  یک واحد اپارتمان در حال ساخت فروخته شده مبلغی را بابت خرید دریافت نموده مبلغی را بابت وام کسر گردیده و مبلغی تا موقع نحویل نزد خریدار و مبلغی نیز نزد خریدار بابت تنظیم سند حال پس از ۹ ما دیرکرد خریدار اعلام دیرکرد دارد با توجه به اینکه مبلغی را به عنوان دیر کرد تا تحویل اپارتمان نزد خریدار بوده ایا دیرکرد به خریدار تعلق می گیرد.

 17. سلام خسته نباشید من یک سوال دارم من کشاورزی پدرم بمن ارث رسید وبعد مدتی به برادرانم فروختم دراین ملک کشاورزی تعدادی ساختمان قدیم بود که ما شرکا وما بود بعد فروش کشاورزی برادرم ان را هم تصاحب کرد بهشون میکم این ساختمان روی کشاورزی نیست من متوانم شکایت کنم

 18. سلام و عرض ادب
  اینجانب ملکی را قولنامه ای در سال ۹۲ به متراژ تقریبی ۸۰متر فروختم ، حال که سند آماده شده مشخص شده ملک ۷۸.۶۲ متر می باشد ، یعنی ۱.۳۸ متر کم شده ، حال که من باید پول را پس بدهم ، به نرخ روز یا بر اساس ثمن معامله باید باشد ، حقیقتا گشتم چیزی نیافتم ، لطفا راهنمایی بفرمایید

 19. سلام خسته نباشید
  چندتا سوال داشتم خدمتتان
  ما در حال ساخت مغازه هستیم که سرکوچه ی ۶متری و در کوچه ی ۱۲متری قرار دارد به اصطلاح سر نبش هست میخوام در سمت کوچه ۶متری بالکن بدم آیا میتونم؟و اینکه در زیرزمین مغازه م همشایه ها آشغال میریزند و من را تهدید به شکایت کردند بابت انباشته شدن زباله آیا میتوانند شکایت کنند؟من هم میتوانم از آنها در برابر ریختن زباله شکایت کنم؟

  1. سلام: مجوز باید از شهرداری دریافت شود و همسایه نیز می تواند دعوای مزاحمت طرح نماید.

 20. _سلام من اردیبهشت ماه یک خانه باغ خریدم و کل پول رو به صاحب پرداخت کردم صاحب خونه گفت وسایلم تو یک اتاق باشه عید نوروز میام می برم ما هم قبول کردیم حال خودمون میخواهیم ساخت و ساز کنیم و هرچه تماس و پیام می دیم که بیایین وسایلتون رو ببرین میگن میاییم ولی نیومدن الان سه هفته شده. و وسایلشون بصورت رایگان در اتاق گذاشتم و مدرکی از وسایل که خانه ما هستن نه پیش ماست نه پیش اوناست حال من چیکار کنم آیا شکایت کنم؟

  1. سلام: چون وسایل در هیچ قراردادی به شما سپرده نشده می توانید بگید در صورت عدم حضور وسایل را بیرون می ریزم.

 21. با سلام ببخشید ملکی خریدم از خود بنگاهی بنگاهی هم ملک رو از نفر قبل خریده ک مقداری شو پول داده به طرف مقداری شو چک داد پاس نکرده اونم نوشته پاس نشه معامله فسخه من ک نفر سوم هستم الان میتونن ملک رو بگیرن ازم برگشت بخوره .با تشکر

 22. با سلام خانه ای را اجاره کردم ودوماه از موعد قرارداد گذشته است وموجر بعلت کرونا درگذشت نحوه اخذ بیعانه خانه اجاره ای چگونه است وچکار باید کرد که بیعانه (رهن) را گرفت ازورثه

 23. باسلام.حدود ۲۵سال قبل پدرم به فکر خرید خانه ای بود که همان موقع پدر بزرگم درخواست کرد در ملک انها خانه بسازد که از انها بخاطر کهولت سن نگهداری نیز بکند.بعد از ساختن خانه چند مرتبه پدر بزرگم خواست که ان قسمت را بنام پدرم سند بزند که موقعیت نشد.متاسفانه پدربزرگم فوت کرد و بعد ان پدرم نیز فوت نمود.حالا دیگر وراث(عمه هایم)درخواست فروش ملک را نمودند و ان قسمتی که ما ساختیم را به ما ندادند و گفتند باید بین وراث تقسیم شود و فقط گفتند هوایی خانه هر چقدر قیمت خورد به شما میدهیم.یکی از پسر عمه هایم وکیل شد جهت فروش خانه و در محصر وکالت دادیم که قرار براین شد هر چقدر خواست بفروشد با ماهماهنگی کند ولی بدون اعلام به ما ملک را فروخته و حتی هوایی خانه را هم به ما نمیدهند و میگویند باید خانه را تخلیه و به خریدار بدهیم.البته سند خانه کمی کار دارد و تا چند ماه دیگر اماده میسود و قولنامه ای فروخته اند.نه خریدار را به ما نشان میدهند و حتی زیر قیمت بازار میگویند داده اند که فرق معامله حدو د یو نیم میلیارد میباشد.ایا میتوانم برای گرفتن حقمان که هوایی خانه است و اینکه چون خریدار را نشان نمیدهند و نه قولنامه را شکایت کنم.صمنا بخاطر هماهنگی نکردن فروش ایا امکان شکایت هیت.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام: شما باید با وکیل متخصص ملکی مشاوره نمایید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰٫

 24. سلام وقت بخیر ی مغازه سر قفلی سال ۱۳۵۰ عموی بنده با پدرم خریداری کردن جهت شغل پرسکاری و تراشکاری چون پدر من پایان خدمت نداشته بخاطر اینکه جواز و کارهای اداری انجام بده قرارداد اصلی که به صورت دستی هست مابین صاحب ملک و عموی بنده نوشته شده و پدر من جدا با عموم قرار داد تنظیم کردن .که هم از سرقفلی هم از اجناس کارگاه و سود ضرر همش بصورت نصف می باشد …بد چن سال آینا از هم جدا شدن مغازه هم از وسط نصف کردن هر کی تو سهم خودش کار کنه …الان عموی بنده هم پدرم هم صاحب ملک.. همه فوت کردن مغازه هم دست منه که دادم اجاره.البته فقط سهم خودم…..می خوام تکلیفش و مشخص کنم نه صاحب ملک میاد جلو نه پسر عموهای بنده ..رفتم اداره ثبت برای تعین تکلیف گفت سرقفلی به ثبت ربط نداره باید از دارایی اقدام کنید …کسی میتونه کمکم کنه چطوری میشه تعین تکلیف کنم سپاس

  1. سلام: جهت مشاوره با وکیل متخصص سرقفلی باشماره۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰تماس بگیرید.

 25. سلام.پدر من در زمان زندگی با مادرم زمینی خریده و بنام مادرم کرده.الان جدا شده اند و مادرم سند را که پدرم ب او نداد,دوباره گرفته و در پی فروش زمین است.اکنون پدرم میخواهد با استناد به چکهای معامله (ثمن معامله) شکایت کند و زمین را پس بگیرد.ایا امکانش هست؟

  1. سلام: خیر نمی تواند استرداد نمایدچون منتقل شده و هبه قابل رجوع نمی باشد.

 26. سلام خسته نباشید،آقای وکیل پدر بنده فوت کردن، زمانی که در قید حیات بودن پدرم با یک قولنامه دستی داخل منزل، یک ملک رو به نام من زدن و چند نفر شاهد که عمو ها و عمه من هستند امضا کردند،الان قولنامه دستی گمشده، ورثه ها شکایت کردن برای انحصار وراثت و تقسیم ملک، اگر شهودی که قولنامه دستی رو امضا کردن، بیان توی دادگاه شهادت بدن که خونه رو به نام من زدن، قاضی خونه رو به بنده میدن یا بین ورثه ها تقسیم میشه و دستم به جایی بند نیست؟

  1. سلام: باید شهود خود را به دادگاه برده و گفته خودتان را اثبات نمایید.

 27. سلام ، خسته نباشید ، من یکسال قبل خونه ای از ۴ ورثه خریدم و بعد از معامله و تحویل خونه ، وارث پنجم که ازش خبری نداشتم با دادگاه مراجعه کرده و با ارائه قولنامه ای ادعای مالکیت خودش رو اثبات کرد ، حالا میخواستم ببینم اولا : من میتونم خسارت از ۴ ورثه بگیرم ؟
  دوم :بابت این یکسالی که من تو خونه زندگی کردم باید هزینه پرداخت کنم یا ۴ ورثه به وارث پنجم باید هزینه ای بابت یکسال بدن یا نه ؟
  رویه قضایی چطوره ؟
  تشکر .

  1. سلام: شما باید اجرت المثل پرداخت نمایید و سپس بابت استرداد مبالغ و خسارت به اشخاصی که معامله با ان ها شده مراجعه نمایید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید