آیا استعلام وضعیت تاهل با کد ملی امکان پذیر است؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

پیش از ازدواج یکی از دغدغه های فکری که برای زن و مرد ممکن است بوجود آید این است که آیا طرف مقابلش قبلا ازدواج کرده است یا خیر؟

این فکر به مرور منجر به شک می شود و حتی بعد از ازدواج با فرد مورد نظر هم همسرش را رها نمی کند.

مناسب است ابتدا برای حل این شک و شبه از همسر آینده خود راجع به این موضوع بپرسید اما در صورتی که کماکان این شبهه همراه شما باقی ماند، می توانید از طریق دیگر در خصوص این که طرف مقابل شما قبلا ازدواج کرده یا نه، اطلاع کسب نمایید.

در این نوشته درباره ی چگونگی استعلام وضعیت تاهل همسر آینده، مطالبی ارائه خواهد شد.

در گواهی تجرد چه نوشته شده؟

گواهی تجرد گواهی است که برای شما این مسئله را روشن می کند که شخصی که قصد ازدواج با او را دارید قبلا ازدواج کرده است یا خیر همچنین موارد دیگری که در خصوص صاحب شناسنامه روشن می شود.

عبارتند از:

 • فرد از همسرش طلاق گرفته است یا زوجیت آن ها کماکان ادامه دارد.
 • ازدواج وی موقت بوده یا خیر. و اگر این ازدواج منقضی شده است را نشان می دهد.
 • اگر متاهل بوده همسرش فوت شده یا در قید حیاث است.

نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که گواهی تجرد تنها به خود شخص (صاحب شناسنامه) تحویل داده می شود.

لذا نمی توان گواهی تجرد را برای یک شخص ثالث دیگری دریافت نمود.

گواهی تجرد

نحوه دریافت گواهی تجرد

شما می توانید برای دریافت گواهی تجرد از طریق سایت سازمان ثبت احوال، به صورت آنلاین درخواست گواهی تجرد را ثبت نمایید.

پس از طی شدن مراحل ثبت و زمان ابلاغ گواهی توسط سازمان مذکور مشخص می شود و دارنده شناسنامه می تواند با ارائه شناسنامه این گواهی را در موعد مقرر دریافت نماید.

لازم به ذکر است، در صورت داشتن وکیل، وی با ارائه وکالت نامه و شناسنامه موکل، این گواهی را دریافت نماید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد

تماس با گروه وکلای سنا

گواهی تجرد از طریق سامانه مربوط به ثبت احوال صادر می شود. لذا پس از ثبت درخواست و دریافت گواهی پیگیری به همراه مدارک ذیل این فرم تحویل فرد استعلام شده داده می شود.

مدارک لازم عبارتند از:

 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه.
 • اصل و کپی کارت ملی و پرداخت هزینه های مربوطه جهت دریافت گواهی صادر شده.

در واقع پس از به همراه داشتن این مدارک دارنده ی شناسنامه به همراه مدارک مذکور با مراجعه به سازمان ثبت، گواهی تجرد را دریافت می نماید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد

تدلیس در ازدواج

فریب قبل از ازدواج با اهداف مختلفی برای طرفین ایجاد می شود. اصولا فردی که قصد تدلیس دارد، همه ی شرایط را به گونه ای کاملا ایده آل نمایش می دهد و بدین روش فرد را برای ازدواج با خود فریب می دهد. غافل از اینکه این امر تدلیس در نکاح بوده و جرم مخسوب می شود.

ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی اشعار دارد:

چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تکمن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال‌ محکوم می‌گردد.

بر اساس قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، جرم تدلیس در نکاح قابل گذشت بوده و با بخشش وی فرایند متوقف خواهد شد.

که مجازات آن قابل نصف شدن هم هست.

در قانون مدنی نیز درباره ی این رفتار مطالب ذکر شده است ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی بیان می دارد:

هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.

تدلیس در ازدواج

نتیجه گیری

ممکن است برخی پیش از ازدواج این شک بر ابشان بوجود بیاید که آیا طرف مقابلشان قبلا ازدواج کرده است یا خیر؟

برای برطرف کردن این شک راه حل وجود دارد.

شما می توانید از همسر آینده خود تقاضا کنید که گواهی تجرد دریافت نماید و این استعلام از طریق سازمان ثبت احوال امکان پذیراست.

همچنین می توان این گواهی را به عنوان شرط ازدواج قرار داد. دانستن این نکته لازم است که این گواهی تنها به دارنده ی شناسنامه تحویل داده می شود و شما نمی توانید تنها با در دست داشتن کد ملی به تنهای برای استعلام وضعیت تاهل شخص ثالثی اقدام نمایید.

تماس با گروه وکلای سنا

سوالات متداول

آیا می توان نسبت به وضعیت تاهل همسر خود اقدام کرد؟

خیر، گواهی تجرد تنها به صاحب شناسنامه تحویل داده می شود.

چگونه می توان از همسر خود قبل ازدواج گواهی تجرد درخواست کرد؟

بدین صورت که پیش از ازدواج می توان گواهی تجرد را به عنوان شرط ازدواج از وی درخواست کرد.

آیا می توان ازدواج مجدد را درخواست نمود؟

بله، در صورتی که ازدواج موقت در محضر ثبت شده باشد، می توان استعلام کرد و گواهی تجرد به صاحب شناسانامه تحویل داده می شود.

14 پاسخ

  1. سلام: با رضایت شخص که می خواهید ازدواج نمایید باید اقدام به پاک کردن ان اقدام نمایید.

 1. سلام حکم و مجازات مادری که طفل را که حضانت او با پدر است را از نزد پدر بدون اطلاع از پدر به سرقت ببرد چیست و چه در انتظار اوست لطفاً مرا در این ضمینه کمی راهنمایی کنید.

  1. سلام: بر اساس قانون حمایت خانواده مجازات کسی که باعث سلب حق ملاقات شده باشد مجازات حبس برای این فرد در نظر گرفته خواهد شد

 2. سلام. ببخشید من ۸ماهه نامزد هستم. شک کردم که همسرم قبل من همسری داشته یا نه. میتونم با کپی شناسنامه و کارت ملی و سند ازدواج گواهیشو بگیرم. خودش نمیاد گواهی بگیره. چیکار میتونم کنم؟

 3. باسلام چطورمیشه فهمیدکه زن ازشوهرطلاق گرفته یانه وبه چه شکلی وباکدام عنوان چرا.

  1. سلام: از طریق سایت ثبت احوال با مراجعه به قسمت گواهی تجرد از وضعیت طلاق این فرد مطلع شوید ولی باید مشخصات طرف را در اختیار داشته باشید

 4. سلام من یه شخصی رو میخوام که ازدواج کرده الانم طلاق گرفته و نمیخوام خونواده من بدونن این جریان و میخوام کلی حذف شه از ثبت احوال اینا چیکار کنم راهی وجود داره که فقط عقدمون راه پیش بره ؟! لطفا بهم بگین

  1. سلام: بعد از ازدواج می توانید بهمراه همسر خودتان با مراجعه به اداره ثبت احوال اقدام خذف نام همسر قبلی نمایید

 5. با سلام . خانم را میشناسم که بنظرم طلاق گرفته اما برای رعایت مساائلی در محیط کار طلاق خود را علنی نمیکند . چطور می توانم از طلاق او مطمئن شوم تا پیشنهاد ازدواج دهم؟؟؟ در واقع بنده خواستگار قبلی وی هستم و بخاطر غرورش ازدواجش را موفق نشان میداده و میخواهم اگر جدا شده از او خواستگاری کنم. روشی هست بفهمم جدا شده اند یا خیر؟؟

  1. سلام: باید از این فرد بپرسید که عده تمام شده یا نه در صورت اتمام عده می توانید اقدام به ازدواج نمایید

 6. سلام اگه شخصی در ازدواج مجدد ازدواج قبلی رو پاک کرده باشه آیا سابقه اون در ثبت احوال میماند یا خیر ؟ یعنی اگه به ازدواج سوم منجر شود شخص سوم میتواند تمامی سوابق ازدواج را از ثبت احوال استعلام کند ؟؟

  1. سلام: باید از طریق سامانه ثبت احوال از طریق داشتن تمامی مدارک گواهی تجرد بگیرید

 7. با سلام
  بنده و همسرم بعد از ۵ سال زندگی مشترک با مدارک اعلام شده به پلیس بعلاوه ده مراجعه کردیم جهت اقدام به دریافت یارانه ، بعد از کلی پیگیری متوجه شدم که در سامانه های دولتی (my.gov.ir) اطلاعات هویتی همسر بنده مجرد و سرپرست خانواده خورده (در واقع فقط برای بنده یارانه واریز شد) لطفا بفرمایید به کدام سازمان باید مراجعه کنیم تا ازدواج ما ثبت قانونی شود؟ آیا باید از ثبت احوال استعلامی گرفته شود ؟
  با تشکر

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید