سیر تا پیاز تامین دلیل در قرارداد مشارکت در ساخت

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

قرارداد مشارکت در ساخت به این صورت است که یک نفر ملک و زمین ارائه می دهد و طرف دیگر تخصص و سرمایه را؛ حال به دلیل مهم بودن این قرارداد و این که به دلیلی این قرارداد ممکن است فسخ شود طرفین لازم میدانند که از برخی از موارد ساختمان صورت برداری کنند که بعدا در دادگاه دلیلی برای کار خود داشته باشند. این کار را تامین دلیل می نامند.

در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی را از تامین دلیل در قرارداد مشارکت در ساخت بیان کنیم.

تماس-با-گروه-وکلای-سناتامین دلیل به چه معناست؟

تامین به معنی در امنیت نگه داشتن است و تامین دلیل هم به معنای صورت برداری و در امنیت نگه داشتن ادله برای آینده است.

  • مثال ساده برای تامین دلیل

برای مثال فرض کنیم کسی به ماشین شما خسارت وارد کرده است و شما می خواهید ماشین را تعمیر کنید؛ اما چگونه در دادگاه برای مطالبه خسارت ثابت می کنید که ماشین خسارت دیده و خودم آن را تعمیر کرده ام.

در اینجا با استفاده از تامین دلیل و صورت برداری از دلیل می توانید بعدا ثابت کنید که ماشین تا چه اندازه آسیب دیده بود.

تامین دلیل به چه معناست؟

تامین دلیل در نهاد های مختلف

  1. تامین دلیل توسط مالک
  • همین امر و مثال در قرارداد مشارکت در ساخت نیز وجود دارد. برای مثال فرض کنیم که فرد تعهد کرده است که در فلان تاریخ ملک را آماده می کند اما چنین نشده است حال شما برای اثبات در دادگاه و یا داشتن سند از شورای حل اختلاف تقاضا می کنید که تامین دلیل انجام بدهند که بعدا قابل استناد باشد. برای مثال برای خسارت تاخیر یا برای فسخ و یا گرفتن وجه التزام به کار می آید.
  • نکته دیگر که می توان به آن اشاره کرد این است که فرض کنیم در قرارداد تعهد شده از مصالح درجه یک استفاده شود و یا حتی اگر شرط و تعهدی در این زمینه نشده اما سازنده از مصالح بسیار بی کیفیت استفاده می کند. در اینجا می توان از تامین دلیل کمک گرفت که در آینده بتوان از آن در دادگاه و اثبات تخلف فرد استفاده بشود.
  1. تامین دلیل در مشارکت در ساخت توسط سازنده

همچنان که مالک می تواند تامین دلیل کند سازنده هم می تواند برای امور و کار هایی که لازم می داند تامین دلیل انجام دهد. برای مثال می توان از وضعیت اولیه ساختمان برای احتیاط تامین دلیل کرد و یا موارد دیگر که ممکن است به نظر سازنده تامین دلیل کارایی داشته باشد.

برای تامین دلیل می توانید در شورای حل اختلاف تقاضا خود را با درخواست کتبی یا شفاهی مطرح کنید شورای حل اختلاف از وضعیت مورد نظر صورت برداری می کند.

در درخواست و تقاضای تامین دلیل باید مشخصات شما به عنوان درخواست کننده و طرف مقابل شما درج شود. همچنین باید اوضاع و احوالی که می خواهید برای آن تامین دلیل صورت بگیرد را باید درج کنید.

در ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی نیز به درج موضوع دعوایی که قرار است برای اثبات آن تامین دلیل صورت بگیرد.

برای مثال این گونه می نویسم که به دلیل تخلفات مالک یا سازنده از تهیه مصالح درجه یک و… یا به دلیل تاخیر در ساخت  و پیشرفت کار و…

اعتبار تامین دلیل در مشارکت در ساخت

اعتبار تامین دلیل در مشارکت در ساخت

تامین دلیل و فلسفه آن این است که دلیل صورت برداری حفظ بشود و برای استفاده در آینده اما این که چه حدی اعتبار دارد، با دادگاه است و این امکان هم وجود دارد خلاف آن اثبات بشود البته داشتن تامین دلیل خود می تواند در بسیاری موارد کمک کننده باشد.

تماس-با-گروه-وکلای-سناهزینه تامین دلیل چقدر است؟

هزینه تامین دلیل که نوعی درخواست است طبق جدید ترین نرخ های قوه قضاییه با توجه به موضوع آن ممکن است از ۴۰ هزار تومان یا یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان باشد.

پس ممکن است هزینه درخواست تامین دلیل از شورای حل اختلاف از ۴۰ هزار تا نزدیک کمتر از ۲۰۰ هزار تومان باشد.

مشاوره حقوقی راجع به مشارکت در ساخت و تامین دلیل

قرارداد مشارکت در حال حاضر رواج زیادی پیدا کرده است و به دلیل نبود قانون مشخص در این زمینه دارای پیچیدگی های خود است که می توانید پاسخ تمام سوال های خود را از طریق مشاوره با وکلای متخصص این حوزه دریافت کنید.

همچنین با استفاده از وکلای موسسه گروه وکلای سنا می توانید وکالت در دعوا و اختلاف مشارکت در ساخت را به ایشان واگذار کنید.

موسسه گروه وکلای سنا آمادگی دارد در تمام حوزه های حقوقی با وسیله وکلا و مشاوران با تجربه خدمات حقوقی از جمله مشاوره آنلاین و تلفنی ارائه بدهد.

برای این کار می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سامانه استفاده کنید.

مشاوره حقوقی راجع به مشارکت در ساخت و تامین دلیل

تماس-با-گروه-وکلای-سنانتیجه گیری

تامین دلیل در هر موردی که احتمال طرح دعوا در آینده پیش بیاید وجود دارد در بالا به مثال های عام و مثال هایی در باب مشارکت در ساخت اشاره کردیم.

درخواست تامین دلیل به شورای حل اختلاف تقدیم می شود و توسط این مرجع انجام می شود و هزینه آن هم هزینه اندکی خواهد بود.

سوالات متداول

تامین دلیل چیست؟

صورت برداری و حفظ دلیل توسط مرجع قانونی برای استفاده از آن در آینده انجام می شود.

تامین دلیل در کجا انجام می شود؟

این امر در صلاحیت شورای حل اختلاف است.

هزینه تامین دلیل مشارکت در ساخت چقدر است؟

هزینه آن ممکن است از ۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان باشد و بسته به نوع و موضوع آن دارد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید