تنصیف اموال چیست – سیر تا پیاز شرط تنصیف اموال بین زن و شوهر

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

شرط تنصیف اموال و یا شرط نصف کردن اموال یکی از شروط درج شده در عقدنامه ها است که در زمان عقد با توجه به توافق زن و شوهر امضا می شود و تنها در صورتی محقق می شود و اثر دارد که مرد آن را امضا کند.

اما شرط تنصیف اموال چه آثاری دارد؟ و این که برای محقق شدن باید چه شرایطی داشته باشد را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.

وکیل پایه یک دادگستریشرط تنصیف اموال چیست؟

شرط نصف کردن اموال به این معنی است که مرد در عقد نامه تعهد می کند در صورت جدا شدن از زن بدون دلیل موجه و بدون تخلف زن از وظایف خود، هر آنچه را که در زمان زندگی مشترک به دست آورده است؛ پس از طلاق نصف آن را به همسر خود منتقل کند. که به نوعی شرط فعل به حساب می آید.

در چه صورتی مرد باید نصف اموال را به زن بدهد؟

در چه صورتی مرد باید نصف اموال را به زن بدهد؟

 در بالا متذکر شدیم که این نصف کردن مال، ناشی از امضا کردن بندی در عقد نامه است با مفاد تنصیف دارایی و ما در قانون چنین چیزی نداریم.

پس این که مرد همسر خود را طلاق بدهد و نصف دارایی اش را به وی بدهد ناشی از تعهد و امضای خودش است و قانون این را به مرد تحمیل نکرده است پس باید گفت شرط تنصیف دارایی جنبه قراردادی دارد‌.

شرایط برای گرفتن نصف دارایی مرد چیست؟

شرایطی باید با هم جمع بشوند تا زن بتواند بعد از طلاق، نصف دارایی مرد را مطالبه کند.

این شرایط عبارت اند از:

 1. طلاق به درخواست مرد باشد: پس حتی اگر در عقد نامه برای تنصیف دارایی شرط شده باشد اما طلاق به درخواست زن باشد امکان تنصیف دارایی وجود ندارد. همچنین حتی اگر طلاق به درخواست مرد باشد؛ اما علت طلاق تمکین نکردن زن باشد؛ باز هم زن مستحق نصف دارایی نخواهد بود.
 2. تنها در طلاق این امکان وجود دارد: پس اگر ازدواج فسخ شود و یا انفساخ پیدا کند و یا این که یکی از طرفین فوت شود؛ این شرط هم محقق نمی شود.
 3. نصف اموال مختص بعد از عقد است: نکته مهم این که اگر طلاق رخ بدهد اموالی نصف می شود بین زن و مرد که بعد از عقد به دست آمده باشد و اموال به دست آمده قبل از عقد توسط مرد به این امر ارتباط پیدا نمی کند.

طلاق زن به دلیل بیماری و تنصیف دارایی

اگر زن دارای بیماری باشد و مرد او را طلاق بدهد (طلاق به دلیل بیماری) به دلیل همین بیماری شرط تنصیف دارای برای زن محفوظ است اما اگر در اثر تمکین نکردن زن و سرپیچی وی، طلاق رخ بدهد زن مستحق چیزی نخواهد بود.

مطالبه اجرت المثل به همراه تنصیف دارایی

مطالبه اجرت المثل به همراه تنصیف دارایی

زن می تواند این دو را با هم جمع کند و هنگام طلاق هر دو را مطالبه کند زیرا اجرت المثل ناشی از یک امر و شرط تنصیف دارایی هم ناشی از امر دیگر است پس مطالبه این رو با هم منافاتی ندارد.

مطالبه نصف اموال از مستثنیات دین

در این باره باید گفت که مطالبه نصف دارایی را حتی می توان از مستثنیات دین مثل خانه هم انجام داد زیرا این قضیه برای دینی مثل مهریه ممنوع است نه چیزی مثل تنصیف دارایی که خود مرد تعهد کرده است.

 پس اگر خانه ای در بعد از عقد خریداری شده باشد و محل سکونت شوهر باشد؛ می توان نصف دارایی را از وی مطالبه کرد.

شرط نصف دارایی شامل ارث هم می شود؟

 خیر آنچه مهم است این است که بعد از عقد این اموال با کوشش و کار به دست آمده باشند و به ارث رسیدن مال بعد از عقد، شامل این امر نمی شود‌.

 متن شرط تنصیف اموال (دارایی) عقدنامه ها

ضمن عقد نکاح زوجه شرط نمود هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاری نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او بدست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

وکیل پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقی راجع به تنصیف دارایی

همانطور که گفته شد تنصیف دارایی جوانب و حالات مختلفی دارد که در هر وضعیت قاضی تصمیم می گیرد که آیا نصف دارایی به زن تعلق می گیرد یا نه و برای هر کدام باید استدلال و دانش حقوقی پایه آن باشد لذا توصیه می شود مسئله راجع به این موضوع خود را با وکیل متخصص دادگاه خانواده در میان بگذارید تا در مورد جوانب این امر با آگاهی عمل کنید و یا در دادگاه صحبت کنید.

گروه وکلای سنا در راستای تخصصی کردن وکالت در سراسر کشور از وکلای خانواده متخصص تشکیل شده است که هم می تواند به شما مشاوره حقوقی بدهند و هم وکالت شما را قبول کنند. برای این کار می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

 تنصیف دارایی یعنی این که اگر مرد بدون دلیل زن خود را طلاق بدهد از اموالی که بعد از عقد به دست آورده نصف آن را به زن تملیک کند این اموال شامل ارثی که به مرد رسیده باشد نمی شود؛ زیرا ظاهرا منظور دارایی ای خواهد بود که با کار به دست آمده باشد.

سوالات متداول

آیا ارثی که به مرد رسیده مشمول تنصیف دارایی است؟

خیر، این اموال متعلق به مرد خواهد بود و زن نمی تواند در راستای شرط تنصیف دارایی ادعای حقی کند.

اگر مرد در اثر نشوز و عدم تمکین زن را طلاق دهد آیا نصف دارایی به زن تعلق میگیرد؟

خیر در این باره لازم است که مرد بدون دلیل موجه زن را طلاق دهد تا مشمول شرط مزبور بشود.

شرط تنصیف دارایی چه اموالی را شامل می شود؟

اموالی که بعد از عقد به دست آمده باشند نه اموالی که قبل از عقد مرد خودش کسب کرده است‌.

آیا بدهی های مرد برای محاسبه تنصیف دارایی حساب می شود؟

 فرض کنیم مرد بعد از عقد دارایی به میزان ۱ میلیارد به دست آورده است اما ۳۰۰ میلیون بدهی دارد حال دادگاه در محاسبه باید این میزان بدهی را از دارایی کم کند. پس دارایی شما بدهی ها هم می شود.

آیا زن می تواند هم مهریه را بگیرد و هم تنصیف دارایی را اخذ کند؟

 بله این امر امکان پذیر است حتی جمع کردن این ها با اجرت المثل زن نیز ممکن خواهد بود.

3 پاسخ

 1. سلام اگر زن در دفترخانه شرط تنصیف در سند اذاوج از زمان عقد (۱۳۸۶) تا زمان امضا سند در سال ۱۳۹۶در دفتر خانه صرف نظر و ابرا کرده باشد و طلاق در سال ۱۴۰۰ توسط مرد درخواست شود ایا اموالی که از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ بدست اماده بری از شرط تنصیف است یاینکه زن می تواند شرط تنصیف را از سال ۱۳۸۶ الی ۱۴۰۰ درخواست نماید

  1. سلام: از تاریخ ازدواج هر اموالی بدست اورده شود و اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد نصف دارایی مرد به خانم می رسد و مهریه و نفقه را نیز می تواند مطالبه نمایدولی بشرطی که مرد درخواست طلاق نماید.

 2. با سلام، در چه صورت و با قید چه عبارتی در عقدنامه، میتوان شرط تنصیف مال رو هنگامی که زوجه از زوج وکالت طلاق داشته و میخواهد از جانب زوج درخواست طلاق نماید را باطل کرد؟
  و فقط در صورتی تنصیف صورت پذیرد که خود زوج درخواست طلاق را داده باشد و نه زوجه ه صورت وکالتی از او.
  با تشکر

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید