خروج دختران مجرد و متاهل از کشور

خروج دختران مجرد از کشور

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

 خروج دختران مجرد از کشور دختر بالای ۱۸ سال که مجرد باشد برای خروج از کشور به اجازه محضری پدر خود نیاز ندارد و میتواند به راحتی گذرنامه اش را دریافت کند. تنها دختران زیر ۱۸ سال نیاز به اجازه محضری از سوی پدر یا قیم قانونی خود دارند.

تماس با گروه وکلای سنا

اجازه و شرایط خارج شدن بانوان متاهل از کشور

شرایط خارج شدن از کشور بانوان: در مورد اجازه خروج از کشور بانوان متاهل طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه، صدور گذرنامه و پاسپورت نیاز به اجازه همسر خواهد بود، ماده ۱۹ نیز عنوان کرده است که اگر کسانی طبق ماده ۱۸ صد‌‌‌ور گذرنامه موکول به اجازه آنان است ‌اجازه‌شان عد‌‌‌ول کنند‌‌‌، د‌‌‌ارند‌‌‌ه گذرنامه جلوگیری و گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهد‌‌‌ شد‌‌‌. همچنین لازم به ذکر است که طبق این ماده هر زمان و به هر دلیلی شوهر میتواند با مراجعه به اداره گذرنامه اجازه خود عدول و همسر خود را ممنوع الخروج کند

اجازه خروج از کشور خانم های مطلقه

همانطور که گفته شد بانوان تا سن ۴۰ سالگی نیاز به اجازه سرپرست خود برای خروج از کشور دارند اما زنان مطلقه تا سقف سنی ۴۰ سال برای گرفتن گذرنامه نیازمند اجازه ولی قهری (پدر، جد پدری) یا دادگاه هستند.

زنان در تیم های ملی ایران

افراد واجد شرایط دریافت گذرنامه

افرادی که مشخصات زیر را دارند برایشان گذرنامه ثبت خواهد شد:

 • افرادی که سن انها کمتر ۱۸ سال است
 • کسانی که اجازه کتبی ولی یا قیوم خود را دارند
 • کسانی که وظیفه های عمومی به گردن دارند البته با اجازه کتبی اداره عمومی
 •  بانوانی که کمتر ۱۸ سال دارند اما ازدواج کرده اند با اجازه کتبی همسر خود
 • بانوانی که شوهر خارجی دارند
 • بانوانی که مقیم خارج از کشور هستند

قوانین و مقررات در مورد خروج دختران و زنان در قانون اساسی

یکی از این قوانین بند ۳ ماده ۱۸ قانون گذرنامه درباره خروج زنان متاهل از کشور است. به موجب این قانونی که در سال ۱۳۵۱ به تصویب رسیده است: ((برای اشخاص زیر با رعایت شرایط مندرج در این ماده گذرنامه صادر می شود.. در بند ۳ آن مقرر شده… زنان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام، با موافقت کتبی شوهر و در مواقع اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست یا در آن حداکثر ظرف سه روز اعلام داد، کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج هستند و زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایران باقی مانده اند از شرط این بند مستثنا می باشند))

همچنین در ماه ۱۹ این قانون آمده است:

«در صورتی که موانع صدور گذرنامه بعد از صدور آن حادث شود یا کسانی که به موجب ماده ۱۸ صدور گذرنامه موکول به اجازه آنان است از اجازه خود عدول کنند از خروج دارنده گذرنامه جلوگیری و گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهدشد»

بنابراین حتی اگر زن با اجازه شوهر خود گذرنامه اخذ کرده باشد، شوهر می تواند از اجازه خود عدول کند و مانع خروج زن از کشور شود و او را ممنوع الخروج کند. زنانی که دارای مناصب سیاسی هستند مشمول ماده ۱۰ این قانون می شوند در این ماده تفاوتی بین مونث یا مذکر بودن صاحبان این مناصب وجود ندارد.

بنابراین اخذ گذرنامه سیاسی مشمول تشریفات خاص خود می باشد و از شمول بند ۳ ماده ۱۸ قانون استثنا شده و خروج زنان صاحب منصب از کشور را تسهیل نموده تا نیازی به کسب اجازه از همسر جهت خروج از کشور نداشته باشند. چرا که همسر با اشتغال زوجه موافقت نموده و سفر و خروج از کشور از لوازم این نوع اشتغال محسوب می شود و طبق قاعده حقوقی «اذن در شی اذن در لوازم آن است»، زوجه دیگر به اذن همسر خود احتیاج ندارد. صرفنظر از استثنائاتی که وجود دارد این قانون مشکلات عدیده ای را برای زنان به همراه آورده است.

قانون اساسی

قانون در مورد زنان در تیم های ملی ایران چیست؟

در سال های اخیر ممنوعیت خروج بعضی از بانوان ملی پوش از کشور توسط همسرانشان، ضرورت تغییر این قانون را آشکار کرد. این اتفاقات سبب شد که طرح اصلاح ماده ۱۸۹ قانون گذرنامه در مجلس مطرح شود، براساس تبصره الحاقی این طرح، حج تمتع، شرکت در مسابقات و همایش های علمی، فرهنگی و اقتصادی به نمایندگی از طرف ایران با تایید مراجع ذی صلاح جزو موارد اضطراری محسوب می شود و ذی نفع حق دارد نسبت به نظر دادستان در مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ به مراجع صالح اعتراض کند. البته در گذشته نیز زن می توانست در موارد اضطراری مانند درمان پزشکی با اجازه دادستان از کشور خارج شود.


بیشتر بخوانید:  لاتاری چیست و آیا ثبت نام آن غیر قانونی است؟


مسلم است که حتی در حق خروج از کشور در بین زنان نیز نباید تبعیض ایجاد نمود. ولی به دلیل برخی مسائل فقهی و ارتباط آن با اذن خروج از کشور به نظر می رسد تغییر قانون میسر نباشد و قانون به شرحی که گذشت اصلاح شود. از منظر فهمی زن متاهل نمی تواند بدون اجازه شوهر خود از منزل خارج شود و این موضوع با تمکین زن در ارتباط است. البته ضمانت اجرای عدم تمکین نیز مشخص است و آن اجازه ازدواج مجدد به مرد است. هر چند که این ضمانت اجرا ناعادلانه است و بنیان خانواده را سست تر می کند، اما زنی را نمی توان برخلاف خواسته اش مجبور به تمکین از شوهر نمود.

حال سوال اینجاست اگر  به درخواست زوج حکم عدم تمکین و اجراییه آن صادر شود، اقدام بعدی چیست؟

زن توسط ماموران نیروی انتظامی جلب می شود تا به خانه شوهر فرستاده شود تا به زور از او تمکین نماید؟ پاسخ منفی است، در این صورت نفقه زن قطع شده و در صورت تقاضا به مرد اجازه ازدواج مجدد داده خواهد شد (صرفنظر از وقوع طلاق). پس در زمینه خروج از کشور نیز موضوع همین است، اگر زنی که قصد خروج از کشور را دارد با ممنوعیت شوهر مواجهه شود، یعنی به زور زن را وادار به تمکین از شوره کرده ایم که این امر در قانون ما پذیرفته شده نیست. بعضی از زنان که به حقوق خود آگاه هستند، برای پیشگیری از بروز مشکل سعی می کند که این حق را به صورت شرط ضمن عقد کسب کنند.

حسب ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی: «طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنماید…» هر چند این ماده در مورد شروط مربوط به حق طلاق زوجه است، ولی با وحدت ملاک از این ماده قانونی می توان مواردی را که مخالف مقتضای عقد ازدواج نباشد، مانند حق خروج از کشور بدون موافقت زوج، را به عنوان شرط تکمیلی در عقدنامه گنجاند. باید در نظر داشت دفاتر ثبت ازدواج به جهت این که این شرط جنبه اجرایی دارد، طرفین را پس از عقد به دفاتر اسناد رسمی جهت تنظیم وکالت نامه هدایت می کنند.

صرف قید اذن زن در خروج از کشور در سند ازدواج از نظر مقررات اداره گذرنامه کفایت نمی کند بلکه این اذن و اجازه باید در قالب یک وکالت از سوی زوج در یکی از دفاتر اسناد رسمی به نام زن باشد. برای این که زن با مشکلات محدودیت زمانی و عزل مواجهه نشود، بهتر است این وکالت را به صورت بلاعزل دریافت نماید.

 

33 پاسخ

 1. سلام.دختر ۲۲ ساله هستم.به دلیل شرایط خانوادگی و لجبازی های پدرم ، پاسپورتم دستشون هست و به من پس نمیدن.حالا من میتونم پاسپورت دیگه ای بگیرم و اجازه دارم سفرهای خارجی را بدون اجازه پدرم برم؟

 2. سلام .. دختری ۱۸ ساله هستم .. آیا حتما پدرم باید در جریان باشد که قصد گرفتن پسپورت دارم یا میتوانم خودم به تنهایی اقدام کنم ؟

 3. سلام دختری ۱۸ ساله هستم..ایا میتوانم بدون اجازه پدر و خبر دار شدنش پاسپورت بگیرم و به کشور های خارجی سفر کنم؟

 4. سلام وقت بخیر دختری ۱۹ ساله هستم برای تحصیل میخوام به ترکیه برم آیا باید از پدرم نامه داشته باشم یا نیازی نیست؟؟؟

 5. سلام
  ۲۲ سالمه و برای تحصیل میخوام به کره جنوبی سفر کنم آیا اجازه پدر برای پاسپورت لازم هست ؟

 6. سلام
  من ۱۵ سالمه و عموم خیلی وقته که هلند زندگی میکنه و زنش هلندی هست
  میخواستم بدونم میتونم به عنوان فرزند خونده برم پیششون یانه؟
  و اگر میتونم برم شرایط چطوری هست؟؟
  ممنون میشم جواب بدید
  عموم تو هلند هم وکیل گرفته ولی من استرس دارم که یوقت مشکلی پیش بیاد

 7. سلام دختری ۱۹ ساله هستم میخواستم ببینم بدون اجازه ی پدرم میتونم پاسپورت بگیرم و سفر خارجی برم؟؟؟

 8. سلام من ۱۸ سالمه میخواستم ببینم میتونم بدون اجازه ی پدرم پاسپورت بگیرم و برم ترکیه زندگی کنم؟

 9. سلام ببخشید من ۲۲ سالمه برای خارج شدن از کشور حتما باید ازدواج کنم؟

 10. سلام من دختری ۱۹ساله هستم میخوام به ترکیه سفر کنم ایا والدینم میتونن تو ترکیه من رو ردیابی کنن؟

 11. سلام دختری ۳۹ ساله هستم .آیا برای خروج از کشور نیاز به اجازه پدر هست؟

 12. با سلام و وقت بخیر
  من ٢۵سالم هستش و براى تحصیل میخوام به خارج کشور برم.براى خروج از کشور باید حتما اذن پدرم رو داشته باشم؟
  باتشکر

 13. با سلام من ۱۸ سالمه و میخوام برای همیشه از ایران به ترکیه سفر کنم باید چیکار کنم و چه ویزایی بگیرم؟

 14. سلام. دختر مجرد ۱۸ ساله هستم برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت دارم اما والدینم مخالفن. میخواستم بدونم برای مهاجرت نیاز به اجازه کتبی از والدینم دارم؟ اونها میتونن مانع رفتنم بشن؟

 15. با سلام و عرض ادب پدر میتواند دختر بالای ۱۸سال را ممنوع الخروج کند؟

 16. سلام من ۱۶ سال دارم میتونم بدون اجازه پدر توریستی خارج بشم؟ پاسپورت دارم

 17. سلام، من دختری ۲۹ ساله و مجرد هستم.. پاسپورت دارم ولی در بعضی از سایت ها میخونم ک علاوه بر پاسپورت برای خروج از کشور اجازه پدر هم لازمه… می خواستم بدونم این گفته تا چه حد صحیحه و ایا پدر میتونه به صورت قانونی مانع از خروج من شود؟

 18. سلام دختری ۱۷ ساله هستم ، پاسپورت دارم ، برای خارج شدن از کشور با اینکه پاسپورت دارم بازم به اجازه پدرم نیاز دارم؟

  1. سلام روج دختران مجرد از کشور دختر بالای ۱۸ سال که مجرد باشد برای خروج از کشور به اجازه محضری پدر خود نیاز ندارد و میتواند به راحتی گذرنامه اش را دریافت کند. تنها دختران زیر ۱۸ سال نیاز به اجازه محضری از سوی پدر یا قیم قانونی خود دارند.

 19. سلام من یه دختر ۱۸ ساله هستم میخواستم بدونم میتونم بدون اجازه پدر از کشور خارج بشم ؟

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید