تفاوت دادگاه کیفری یک و دو با توجه به صلاحیت آنها

دادگاه کیفری یک و دو چیست؟ تفاوت و صلاحیت ها

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

فرق بین دادگاه کیفری یک و دو در این که دادگاه کیفری یک به جرایم مشخصی که در قانون براساس مقررات قانونی مشخص شده رسیدگی میکند که یکی از مهمترین وظایف دادگاه کیفری یک رسیدگی به جرایم ماده ۳۰۲ قانون ایین دادرسی کیفری میباشد به غیر از  این موارد تمامی رسیدگی به جرایم در دادگاه کیفری دو خواهد بود برای توضیح بیشتر در ادامه نوشته همراه گروه وکلای سنا باشید

احتمالا شما هم اطلاعاتاتی راجع به دادگاه های کیفری و حقوقی دارید. اما راجع اینکه چند نوع دادگاه های کیفری داریم و چه تفاوت هایی دارد اطلاعات کافی ندارید. همه ی جرایم فقط در یک دادگاه رسیدگی نمی شوند. بلکه با توجه به نوع جرم و مجازات در دادگاه های مختلفی به آن رسیدگی می شود. در این مطلب می خواهیم راجع به دو دادگاه معروف یعنی دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری دو و همچنین صلاحیت آن ها صحبت کنیم.

دادگاه کیفری یک چیست؟

دادگاه کیفری یک، یکی از مهم ترین دادگاه های ایران است که به جرایمی رسیدگی می کند که اصولا مجازات های سنگینی دارند. این دادگاه در مرکز استان و به تشخیص رئیس قوه قضائیه تشکیل می شود.

دادگاه کیفری یک رئیس و دو مستشار (یعنی سه قاضی که یکی از آن ها رئیس است) تشکیل می شود که البته با حضور دو قاضی دادگاه برگزار می شود.

محاکمات دادگاه کیفری یک به صورت صوتی ضبط می شود و در صورت تشخیص دادگاه، به صورت تصویری هم ضبط خواهد شد. البته انتشار آنها بسته به اجازه ی دادگاه است.

نحوه رسیدگی دادگاه کیفری یک

نحوه رسیدگی به پرونده ها در دادگاه کیفری یک و جلسات آن به این صورت است که قضات پس از اعلام ختم رسیدگی، با توجه به دفاعیات طرفین و محتویات پرونده با هم مشاوره می کنند و رای صادر می کنند.

اگر هم امکان صدور رای در همان جلسه نباشد، در اولین فرصت و حداکثر ظرف یک هفته رای صادر می کنند. حال در صورتی که بین اعضای دادگاه اتفاق نظر وجود نداشته باشد، با توجه به رای اکثریت رای صادر می شود.

دادگاه کیفری یک چیست؟

صلاحیت دادگاه کیفری یک

دادگاه کیفری یک به برخی جرایم با مجازات های مشخص در قانون رسیدگی می کند که اصولا جرایمی با مجازات های سنگین را شامل می شود.

ماده ۳۰۲ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان می کند:

« به جرائم زیر در دادگاه کیفری یک رسیدگی می شود:

  • جرائم موجب مجازات سلب حیات (مثل قتل عمد که مجازات آن قصاص است)
  • جرائم موجب حبس ابد (مثل کسی که سه مرتبه سرقت حدی مرتکب شده است و در مرتبه سوم مجازاتش حبس ابد است)
  • جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن (جرایم افساد فی الارض یا سرقت حدی که مجازات قطع عضو دارد)
  • جرائم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر (جرایمی که مجازات حبس آنها بیش ده تا پانزده سال، بیش از پانزده تا بیست و پنج سال و یا بیش از بیست و پنج سال است)
  • جرائم سیاسی و مطبوعاتی»

لازم به ذکر است در جرایمی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه کیفری است، طرفین می توانند حداکثر سه وکیل به دادگاه معرفی کنند.

همچنین رایی که در دادگاه کیفری یک صادر می شود قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. (فرجام خواهی در واقع همان اعتراض به رای است.)

دادگاه کیفری دو چیست؟

دادگاه کیفری دو چیست؟

این دادگاه برعکس دادگاه کیفری یک، از یک رئیس و یک دادرس علی البدل که قاضی است تشکیل شده است. در واقع دادگاه کیفری دو برخلاف دادگاه کیفری یک با یک قاضی تشکیل می شود.

همچنین دادگاه کیفری دو در حوزه قضایی هر شهرستان تشکیل می شود. لازم به ذکر است در تمام جلسات دادگاه کیفری دو، دادستان یا معاون او یا دادیاران به تعیین دادستان حضور می یابند تا از کیفرخواست در دادگاه دفاع کنند.

نحوه رسیدگی دادگاه کیفری دو

پس از اینکه بازپرس در دادسرا تحقیقاتش را درباره جرم انجام می دهد و دادستان هم کیفرخواست صادر می کند؛ یعنی مقامات قضایی در دادسرا با توجه به شواهد و مدارک تشخیص می دهند که متهم مرتکب جرم شده است، کیفرخواست و پرونده را به دادگاه می فرستند تا قاضی بعد از بررسی های لازم و شنیدن دفاعیات، رای صادر نماید.

دادگاه هم بعد از اینکه اقدادمات لازم را انجام داد مجازات و جرم متهم را تعیین می کند و حکم صادر می نماید. در جرایمی هم که در دادگاه به صورت مستقیم مطرح می شود، تاریخ رسیدگی به شاکی و متهم ابلاغ می شود.

لازم به ذکر است که هر یک از طرفین حداکثر می توانند دو وکیل به این دادگاه معرفی نمایند.

در خصوص علنی بودن این دادگاه ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری بیان می کند:

« محاکمات دادگاه علنی است، مگر در جرائم قابل گذشت که طرفین یا شاکی، غیر علنی بودن محاکمه را درخواست کنند.

همچنین دادگاه پس از اظهار عقیده دادستان، قرار غیر علنی بودن محاکم را در موارد زیر صادر می کند:

  • الف – امور خانوادگی و جرائمی که منافی عفت یا خلاف اخلاق حسنه است.
  • ب – علنی بودن، مخل امنیت عمومی یا احساسات مذهبی یا قومی باشد.
    تبصره – منظور از علنی بودن محاکمه، عدم ایجاد مانع برای حضور افراد در جلسات رسیدگی است.»

صلاحیت دادگاه کیفری دو

صلاحیت دادگاه کیفری دو

دادگاه کیفری دو به همه جرایم رسیدگی می کند مگر اینکه جرایمی که با توجه به قانون در صلاحیت دادگاه دیگری باشند.

در واقع دادگاه کیفری دو به جرایم سبک تر نسبت به دادگاه کیفری یک و دادگاه انقلاب رسیدگی می کند و هر جرمی که در آن دادگاه ها قابل رسیدگی نیست در دادگاه کیفری دو قابل رسیدگی است.

مثل جرم خیانت در امانت، ترک انفاق، شرب خمر و همه جرایمی که در صلاحیت دادگاه کیفری یک، انقلاب و اطفال نیست.

تفاوت دادگاه کیفری یک و دو

همانطور که مشاهده نمودید تفاوت اصلی این دو دادگاه در جرایمی است که به آن ها رسیدگی می کنند.

دادگاه کیفری یک به جرایمی با مجازات های مشخص در ر قانون رسیدگی می کند که اصولا این جرایم دارای مجازات های سنگینی است و به همین دلیل از حساسیت بالاتری هم برخوردار است.

به همین دلیل است که این دادگاه تعدد قاضی دارد تا در رای دقت بیشتری وجود داشته باشد. دادگاه کیفری دو هم به همه جرایم رسیدگی می کند مگر جرایمی که در صلاحیت دادگاه های دیگر باشد.

اصولا جرایمی که دادگاه کیفری رسیدگی می کند از حساسیت پایین تری نسبت به جرایم دیگر در دادگاه های دیگر، برخوردار است. به همین دلیلی این دادگاه با یک قاضی برگزار می شود.

مشاوره با وکلای سامانه سنا

دادگاه های کیفری اصولا از حساسیت بالاتری نسبت به دادگاه های دیگر برخوردار هستند به همین دلیل باید حتما در انتخاب وکیل دقت کرد.

شما می توانید در گروه وکلای سنا از وکلایی استفاده کنید که دارای تخصص و تجربه کافی در امور کیفری هستند و به همین دلیل می توانند بهترین راه را برای شما انتخاب نمایند.

شما می توانید برای مشاوره با وکلای متخصص امور کیفری در گروه وکلای سنا به صورت تلفنی و حضوری اقدام نمایید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت https://www.sena2015.com/ مراجعه نمایید یا با شماره ۸۸۱۴۰۸۰۸ ۰۲۱تماس حاصل نمایید.

تفاوت دادگاه کیفری یک و دو

نتیجه گیری

دادگاه کیفری یک دادگاهی است که به جرایمی با مجازات های سنگین رسیدگی می کند مثل جرایمی که مجازات آن ها اعدام یا حبس ابد و سایر مجازات های ماده ۳۰۲ آیین دادرسی کیفری است.

دادگاه کیفری دو به همه جرایم می تواند رسیدگی کند مگر جرایمی که طبق قانون رسیدگی به آن ها بر عهده دادگاه دیگری است. به طور کلی جرایمی که در دادگاه کیفری دو رسیدگی می شوند حساسیت کمتری نسبت به دادگاه کیفری یک دارد و مجازات های آن جرایم هم سبک تر است.

سوالات متداول

اعتراض به رای دادگاه کیفری دو ممکن است؟

بله آرای دادگاه کیفری یک قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور هستند.

مهلت تجدید نظر در رای دادگاه های کیفری چقدر است؟

برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ رای است.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید