سند شورایی چیست و قوانین مهم آن + نمونه سند شورایی، نحوه تبدیل سند شورایی به سند رسمی (قطعی)

سند شورایی چیست و قوانین مهم آن + نمونه سند شورایی ،نحوه تبدیل سند شورایی به سند رسمی ( قطعی )

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

برای این که بدانیم سند شورایی چه سندی است باید ابتدا توجه کنیم که سند رسمی چگونه سندی است؟

 در واقع سند رسمی، سندی است که توسط ماموران اداره ثبت اسناد تنظیم می شود و از اعتبار قابل توجهی برخوردار است.

در مقابل سند رسمی سند عادی وجود دارد مثل مبایعه نامه که در بنگاه تنظیم می شود و به همین شکل هر سندی که در اداره ثبت اسناد توسط مامور صلاحیت دار تنظیم نشود سند عادی است مثل سند شورایی که سندی است که در روستا ها و شهر های کوچک که دارای شورای محلی هستند نوشته می شود.

 

تماس با گروه وکلای سنا

سند شورایی چیست؟

در واقع سند شورایی یک نوع قول نامه زمین روستایی یا خانه است که اطلاعات و محتویات آن توسط چند نفر شاهد امضا می شود و سپس رئیس شورای محلی با مهر و امضا آن را تایید می کند.

سند شورا همچنین می تواند به امضای شورای اسلامی شهر های کوچک و دور افتاده هم رسیده باشد.

سند شورایی چیست؟

اعتبار سند شورایی به چه شکل است؟

گفتیم که این سند، عادی محسوب می شود و نباید انتظار داشت به اندازه سند رسمی کارایی و اعتبار داشته باشد به واقع این سند به اندازه یک قول نامه و یا کمی بیشتر از یک قول نامه ارزش دارد آن هم بخاطر اینکه شورای محل آن را امضا کرده است.

در خرید ملک با سند شورایی چه مواردی مهم است؟

  • در این سند چون به وقفی با غیر وقفی بودن آن اشاره نشده است بهتر است اطمینان حاصل کنید که زمین وقفی نباشد و از شورای آن محل و جاهای دیگر می توانید استعلام کنید.
  • نکته دیگر درباره کاربری زمین شورایی است که کاربری آن ممکن است با آنچه گفته شده فرق کند؛ لذا لازم است در این زمینه هم تحقیق کنید. برای مثال ممکن است زمین مسکونی به شما بدهند اما کاربری آن کشاورزی باشد. برای این کار و استعلام بهتر است به جهاد کشاورزی و دهیاری مراجعه کنید.
  • وقتی زمین روستایی را معامله میکند که سند قول نامه آن شورایی است حتما امضا های دهیار و… را چک کنید.
  • مورد دیگری که باید به آن توجه داشت این که برای قول نامه کردن زمین روستایی که در حاشیه جاده قرارداد بایر از اداره راه استعلام بگیرید تا مبادا مشکل حقوقی داشته باشند.
  • پرس و جو از اهل آن محل درباره ملک و زمینی که معامله می کنید هم به صلاح است و اطلاعات آنان می تواند کمک کار شما باشد.

سند شورایی برای چه زمین هایی است؟

سند شورایی برای چه زمین هایی است؟

معمولا این سند برای ملک هایی است که مدارک لازم برای سند رسمی گرفتن را ندارند و اعضای شورا با بررسی ها و تحقیق هایی که انجام می دهند با رسیدن به این نتیجه که زمین هیچ معارضی ندارد به صدور سند شورایی برای این افراد اقدام می کند.

تبدیل سند شورایی به سند رسمی

فرد ممکن است برای اطمینان از مالکیت ملک بخواهد آن را تبدیل به سند رسمی کند؛ زیرا سند رسمی اطمینان خاطر بسیار بیشتری خواهد داشت.

این کار از طریق اداره ثبت اسناد انجام می شود. برای مثال اگر شما مالک ویلا هایی در شمال هستید که سند رسمی ندارند و سند آن شورایی است می توان از طریق اداره ثبت اسناد اقدام کرد و با اقدام به درخواست به این اداره منتظر روال قانونی آن باشید. برای این کار می توانید از وکلا و مشاوران حقوقی در این زمینه استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: مشاور حقوقی ملک؛ مشاوره حقوقی املاک ۲۴ ساعته


مراحل تبدیل سند روستایی یا شورایی به سند رسمی:

  1. ارائه درخواست به اداره ثبت برای تبدیل سند شورایی به رسمی
  2. ارائه اسناد هویتی خریدار و فروشنده به اداره ثبت
  3. ارائه سند شورایی که دارای مهر شورا یا دهیاری محل باشد.

نمونه سند شورایی

نمونه سند شورایی

نتیجه گیری

سند شورایی سندی است که توسط شورای محل مزبور در شهر کوچک یا روستا تنظیم شده است و اعتبار یک سند عادی را دارد نه یک سند رسمی. لذا می توان برای تبدیل آن به سند رسمی از اداره ثبت اسناد و املاک شروع کرد تا روال قانونی آن سپری شود.

سوالات متداول

سند شورایی چیست؟

ملکی که سند رسمی ندارد می تواند و مدارک آن آماده نیست تا سند رسمی برای آن اخذ شود به امضای شاهد و شورا می رسد که به آن سند شورایی می گویند.

چه نکاتی که باید در معامله سند شورایی رعایت شود؟

در این باره لازم است که به استعلام های مختلف اقدام کرده در مصادیقی که در بالا گفته شد همچنین لازم به نظر می رسد که از اهل آنجا نیز پرس و جویی به عمل آید‌.

آیا تبدیل سند شورایی به رسمی امکان دارد؟

 بله این امر امکان پذیر است و از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک انجام می شود. مراحل آن از درخواست و ارائه اسناد هویتی شروع می شود تا طی کردن مراحل قانونی خود.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید