سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

بر اساس اصل ۱۷۴ قانون اساسی، به جهت نظارت بهتر قوه قضاییه بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری، سازمان بازرسی کل کشور تحت نظر رئیس قوه قضاییه به وجود آمد.

درواقع قوه قضائیه به دو روش بر امور دستگاه‌های اداری نظارت می‌کند:

دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور که قانون حدود اختیارات و وظایف این سازمان را تعیین می‌کند. طبق اصل ۱۷۴ قانون اساسی، سازمان بازرسی کل کشور دو وظیفه مهم نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری را برعهده دارد.

در ادامه این مطلب به معرفی سازمان بازرسی کل کشور و نحوه شکایت از این سازمان در سامانه مربوط به آن می‌پردازیم.

تماس با گروه وکلای سنا

ساختار اداری سازمان بازرسی کل کشور

بر اساس ماده ۴ قانون، رئیس سازمان بازرسی کل کشور توسط رئیس قوه قضائیه و از میان قضات شرع یا قضاتی که رتبه ۱۰ یا ۱۱ قضایی دارند، تعیین می‌شود.

رئیس سازمان همچنین می‌تواند یک نفر را از بین قضات دارای صلاحیت پیشنهادی توسط رئیس قوه قضائیه به عنوان قائم مقام انتخاب کرده و به تعداد لازم نیز معاون داشته باشد.

ساختار اداری سازمان بازرسی کل کشور

هیئت بازرسی که وظیفه نظارت و بازرسی را بر عهده دارند نیز از بین اشخاص واجد صلاحیت و توسط رئیس سازمان تعیین می‌شوند.

همچنین رئیس هیئت بازرسی از میان کسانی که پایه قضایی دارند یا متخصص و کارشناس برجسته هستند، انتخاب می‌شود.

بر اساس بند و ماده ۲ قانون، سازمان بازرسی کل کشور، می‌تواند از نیروهای بازنشسته واجد شرایط و متخصص مراجع مذکور در نظارت و بازرسی نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی، شرکت‌ها و موسسات تابع استفاده کند.

سازمان همچنین طبق ماده ۳ قانون، مجاز است جهت انجام بازرسی و اظهارنظر کارشناسی از قضات و اشخاص دارای صلاحیت و متخصصان در هر رشته به صورت دائم یا موقت استفاده کند.

شکایاتی که رسیدگی به آن‌ها در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور است

در زیر، به بررسی شکایاتی که سازمان بازرسی کل کشور وظیفه رسیدگی به آن‌ها را دارد، می‌پردازیم:

 1. شکایت از دستگاه‌های اجرایی کشور برای سوء جریان اداری و نقض قوانین و مقررات.
 2. شکایات مربوط به جذب، استخدام و گزینش در دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها.
 3. شکایت و اعتراض در ارتباط با انجام مزایده‌ها و مناقصات.
 4. شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی در مورد آئین نامه ‌ها و تصویب ‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی.
 5. شکایت و اعلامیه علیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی در حوزه تصرف غیرقانونی و تضییع اموال دولتی، اختلاس و دیگر جرایم که در ارتباط با وظایف و تکالیف سازمانی آن‌ها است.
 6. رسیدگی به شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی در موارد مربوط به تصرف و تملک غیرقانونی اراضی و املاک و اموال اشخاص.
 7. شکایات علیه دستگاه‌های دولتی و مؤسسات وابسته در مورد عدم پرداخت حقوق بیمه کارکنان و کارگران.
 8. شکایت راجع به اصلاح یا وضع قانون.
 9. شکایت از دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و مدارس غیرانتفاعی.
 10. شکایت از کلانتری‌ها، واحدهای نیروی انتظامی و ضابطین دادگستری.

شکایاتی که رسیدگی به آن‌ها در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور است

نحوه شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

نحوه شکایت از سازمان بازرسی کل کشوراگر کسی از نحوه ارائه خدمات وزارتخانه، اداره، شرکت دولتی یا موسسه مأمور به خدمت عمومی در مورد نقض قوانین، اطاله رسیدگی، عدم پاسخگویی یا ضعف در ارائه خدمات و عدم انجام وظیفه شکایتی داشته باشد و شخصا ذینفع آن بوده باشد.

علاوه بر راههایی مثل مکاتبه، فکس، تماس با شماره ۱۳۶، ایمیل و مراجعه حضوری به سازمان، می‌تواند شکایت خود را از طریق سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به آدرس https://shekayat.bazresi.ir ثبت کند.

همچنین اگر فردی به عنوان یک شهروند آگاه، در مورد سوء جریان اداری مثل:

 • تضییع اموال عمومی.
 • دولتی.
 • منابع طبیعی و محیط زیست.
 • فساد و جرم یا دیگر تخلفات اداری.

اطلاعاتی داشته باشد، می‌تواند اطلاعات خود را در این سامانه به ثبت برساند تا طبق مقررات و قوانین به آن رسیدگی شود.

قبل از تنظیم و ارسال شکایت از طریق این سازمان، باید به این نکته توجه کنید که وظیفه این سازمان، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن انجام امور در وزارتخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، موسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی و به طور کلی دستگاه‌های اجرایی کشور است.

بر این اساس، رسیدگی به شکایات خارج از حوزه‌های ذکر شده جزو موضوعات خارج از صلاحیت این سازمان است.

نحوه شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

نکاتی که در زمان طرح شکایت در سازمان بازرسی کل کشور باید به آن‌ها توجه کنید

توجه به نکات زیر در زمان طرح شکایت در سازمان بازرسی کل کشور ضروری است:

 •  بر اساس ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان، شکایت باید دارای هویت شاکی، نشانی و کد ملی و کد پستی او باشد.
  بنابراین شکایاتی که صلاحیت ناقص یا نادرستی دارند یا مشخصات شاکی در آن ناقص باشد، رسیدگی نمی‌شوند.
 • شکایت باید مدلل و مستند باشد و همچنین مسئولیت قانونی مطالب اظهارشده بر عهده شاکی است.
 •  اگر شکایتی توسط جمعی از افراد حقیقی مطرح شود، باید برای ثبت با عنوان شکایت، شخصی به عنوان نماینده، مشخصات فردی خود را ثبت کند.
 •  اگر مرجع مورد شکایت از یک مورد بیشتر باشد، شاکی باید از مراجع ذیربط به صورت جداگانه و در قالب چند ظرفیت شکایات خود را به ثبت برساند.

21 پاسخ

 1. سلام جهت شکایت از اداره کل بازرسی استان تهران به کجا مراجعه کنم

 2. چون رئیس صنعت و معدن و تجارت گیلان دوماه پیش اعلام کرد کسانی که کارت الکترونیک برای تمدید اقدام کنند و از سال جدید دیگر دفترچه اعتبار نداره فقط از کارت باید استفاده بشه ولی آقای عابدی رئیس تعاونی زیر بار نمیره میگه دوروغ در صورتیکه ما سال ۸۱ نفری ده هزار تومان سهام داریم نه چیزی به ما دادنند و نه حسابشان معلوم است نه سودشان و این آقا اصلا فقط طفره میره و حاضر به پاسخگویی نیست لطفا ما را راهنمایی کنید

 3. سلام اقای زینالی ببخشید اینجانب به صورت شرکتی در دستگاه دولتی مشعول به کار هستم فرزند جانباز چگونه می توانم در بازرسی مشعول باشم بایستی رسمی بشم مامور برم ایا از نیرو ها ی شرکتی بازرسی کل کشور جذب نیرو میکند فوق لیسانس حقوق خصوصی خیلی علاقمند هستم ایا در بخشنامه یا قانون هست از نیرو های شرکتی بکارگیری کنند لطفا راهنمایی کامل کنید

 4. سلام برای رسیدگی ناعادلانه روند یک پرونده بایدکجامراجعه کنم باتشکر

 5. با سلام میخواستم بپرسم که با اینکه چند بار شکایت از تعاونی مرزنشینان خشکیبیجار به مدیر عاملی آقای قدرت موید عابدی کردم ولی هیچ پیگیری نشد مگه میشه ما سال ۱۳۸۱ نفری که آن موقع پول زیادی بود نفری ۳۰ هزار تومان فقط یک دفترچه داریم دستی که بعد از ۲۰ سال با خودکار نوشته سالی هزار تا دوهزار تومان چرا اسم ما مثل استان‌های دیگه تو سامانه سراسری نیست ایشان که اصلا جوابگو نیست خیلی راحت میگه برو پیش رهبری از من شکایت کن لطفا پیگیری کنید

 6. برای شکایت از عدم پیگیری سازمان بازرسی به کی می توان شکایت کرد سازمانی بی عرضه و حیف نان سوخته آشغال و عوضی و سامانه بدرد نخور ش

 7. بنام خدا . سلام حضور محترم رئیس بازرسی کل ایران : این جانب حمزه عبدالهی کلاشمی حدود ۱۰سال است که به علت سهل انکاری چند بانک در تهران که باشماره ملی بنده به شخص دیگری دسته چک داده اند وآن شخص با آن چک کلاه برداری نموده است حال که بنده یک کارمند جزء می باشم به هر ارگان یا سازمانی مراجعه می کنم با مشکل استعلام چک برگشتی مواجعه می شوم و مرا از امکانات اجتماعی محروم نموده است وبرای رفع مشکل خود به هرجایی که مراجعه کرده ام ازجمله دادگستری کل تهران بزرگ برای این چند بانک شکایت نموده ام اما جواب درستی به من نمی دهند فقط نمی دانم که چه دستی پشت این پرونده است که مشکلم حل نمی شود حالا به خاطره همین چکهای جعلی ازبنده در شهرستان اراک شکایت شده است با اینکه لایحه نوشتم که مشخصات بنده بامشخصات چک مغایرت دارد بازهم متقاید نشدند وچکهای زیادی باشماره ملی بنده در بازار خرج نموده ازشما عاجزانه خواهشمندم که به هر طریقی امکان دارد به داد این بنده حقیر برسید. شماره تماس بنده ۰۹۱۱۶۰۱۹۵۲۶

 8. سلام اینجانب خرداد ماه سال جاری درخواست جابجائی و انتقال خطتلفن ثابت در شهر مشهد را در دفتر پیشخوان ثبت کرده ام، اکنون با گذشت بیش از سه ماه انتقال خط انجام نشده، با پیگیری های مداوم که پاسخی دریافت نشد در هفته جاری متوجه شدم ارائه خدمات به افزایش تعرفه انتقال خط از ده هزار تومان کنونی به ۱۵۳ هزار تومان موکول شده است و تازمان تصویب و ابلاغ تعرفه جدید از ارائه خدمات استنکاف می گردد.
  باتوجه به تحمیل هزینه مضاعف ( مجبور به استفاده از اینترنت و مکالمه با همراه اول شده ام) برای اینجانب که این گذر زمان ایجاد کرده و همچنان مشخص نیست تا چه زمانی ادامه دارد تقاضای رسیدگی عاجل به این مساله که گریبانگیر افراد زیادی شده است را دارم.
  شایان ذکر است اینجانب با خرید خط جدید و فروش خط قبلی نیز موافق بوده ام ولی این خدمات نیز ارائه نمی گردد. داشته ام،

 9. سلام .من تقاضا دارم که یک تیم بازرسی به قروه کردستان تشریف بیارین.بنده اوایل سال ۹۹ مبلغی از یک سازمان ورزشی در یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تقاظا کردم. پول به بانک ایرانی سپه واریز شد .من کاملا بی خبر بودم .در طول ۲۴ ساعت دور تا دور خانه ام محاصره و رفت و آمد به خانه ما به یک بدبختی برای همه شده بود.من سکته کردم .هر کس به طریقی به ما ضربه زد.یه گروه متشکل از سنی های تند رو تا الان من و خانواده ام راکنترل میکنن.اداره اگاهی هر روز طرحی میریزد که من سارق هستم.اداره اطلاعات هم به من انگ بیمار جنسی میزند.غیر از مادرم کسی با من حرف نمیزند یا زود از من فرار میکنند. کاش خدا کاری کند بعد از موافقت رهبر عزیز و فرزانه و مسولین شهر و مشورت با سپاه کارم را شروع کنم.

 10. باسلام،درمورخه ۱شهریور۹۶مبادرت به خریدواحداپارتمان دراهوازباپارکینگ قطعی بدون مزاحم نمودم کاشف بعمل امدمهندس ناظردرنقشه پارکینگ های تغییروافزایش متراژهادرمعبرورودی آسانسورها پله از۱/۱۸به ۳/۱۵متربرای واحد دیگری درجهت منافع پیمانکاربرای واحد دیگری پارکینگ خلاف واقع ایجاد می‌کند این پارکینگ بنابه مستندات شورای نظام مهندسی و ثبت اسناداولا مانع تردد ساکنین برای دسترسی به واحد‌های خودرامسدود میکندمانع تردد۳خودروانتهای پارکینگ را مینماید،جالبتراینکه ناظرشهرداری منطقه میزبان چشم پوشی از ب نفر رو که در نقشه معماری مصوب وجود دارد آه را برای سهولت تخلف مهیا می‌کند که ۲فقره نامه حراست شهراهوازودیوان عدالت این مطلب را تایید میکند با گزارش خلاف واقع این دو شخص اسناد وافرازنامه توسط ثبت اسنادبدون نظارت کادسترثبت اسنادتنظیم و تمام واحدهابفروش و تمام اقدامات قانونی ۴ساله بنده در راستای احقاق حق عقیم مانده است متاسفانه در اهواز روابط ناصواب ولابی گری مانع احقاق حق شهروندان میگردد وبجزمخارج واطاله وقت و زمان هیچ کاری ازدست مردم ساخته نیست و هیچ اداره وسازمانی خودرا مکلف نمیداند،باتشکر۰۹۱۶۳۱۸۱۱۷۱

  1. سلام: شما باید با وکیل متخصص مشاوره تلفنی نمایید تا بهتر راهنمایی شوید شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰می باشد.

 11. سلام علیکم.
  برای شکایت بصورت جمعی از بخشدار مرکزی کاشان چگونه اقدام شود؟با تشکرفراوان

  1. سلام: از طریق دیوان عدالت اداری طرح شکایت نمایید.

 12. سلام خسته نباشی .چگونه می توان در خواست بازرسی کنم که پرونده سرقت طلا از منزل توسط یکی از فامیل که به سرقت رفته کمک بگیریم چون با اینکه سرقت انجام شده تمام اعضایی خانواده واشناها ومحله ما خبر دارند ولی به خاطر فامیل بودن با رئیس اگاهی هیچگونه رسیدگی نمیکنند .این اشنایی باعث شده که به قاضی پرونده هم سفارش بشه که رسیدگی نکنه تو خدا راهنمایی کنید که چگونه واز چه راهی می. تونیم که به حق خود برسیم .

 13. سلام مردی هستم ۶۲ ساله که یه نفرازمن شکایت کرده به عنوان اینکه دیوارش را خراب کردم .در حالی که هیچ دیواری در زمین مورد نظر وجود نداشته و حتی من کارشناسان سه نفره هم آوردم که آنها هم گفتند هیچ دیواری وجود نداشته ولی این آقا برای بار دوم مرا زندانی کرده و درخواست خسارت برای دیواری که وجود نداشته قاضی مرا محکوم کردهقاضی به کارشناسان سه نفره گفت که باید تعیین خسارات کنی ولی کارشناسان در جواب قاضی گفتند که وقتی دیواری وجود نداشته چطور تعیین خسارت کنیم. الان پدرم بازداشت است . خواهش میکنم پیگیری کنید.

 14. سلام وقت بخیر میخام از یه کارمند متخلف در شرکت شهرکهای صنعتی استان خوزستان شکایت کنم به کی باید مراجعه کنم

  1. سلام: ازخود کارمند شکایت نمایید باید به دادگاه شکایت نمایید ولی اگر شرکت دولتی باشد بابت وظیفه کارمند باید دیوان عدالت اداری شکایت نمایید

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید