نحوه و چگونگی شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­ های باربری

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

اتحادیه­ ها انجمن­ هایی هستند که به منظور تشکیل و یا پشتیبانی و همچنین به خاطر بهبود وضعیت صنفی خاصی تشکل می­شوند. یکی از فعال­ترین اتحادیه ­ها در کشور ما اتحادیه باربری و اتوبارمی­باشد.

عنوان رسمی اتحادیه حمل و نقل و باربری، اتحادیه صنف حمل و نقل بار سبک شهری و پیک موتوری می­باشد که سازمان و اتحادیه شرکت­های باربری و حمل بار و پیک موتوری را شامل می شود. رسیدگی به شکایات حمل و جابه­ جایی مشتریان شرکت­های باربری و اتوبار جزء وظایف مهم اتحادیه حمل و نقل و باربری می­باشد.

رسیدگی به شکایات حمل و جابه جایی، تنها یکی از خدمات اتحادیه حمل و نقل و باربری می­باشد. زمانی که مردم دچار مشکل شده و بین شرکت­های باربری و اتوبار اختلافی پیش بیاید، مشکلات خود را به صورت تماس با اتحادیه در میان می­گذارند. در کل باید اتحادیه را راهی برای حل مشکل افرادی که در این رابطه به کمک نیاز دارند دانست.

برای مثال امکان دارد اثاث و وسایل شما صدمه دیده باشد و یا دچار خسارت شده باشد یا اینکه گم شده باشد. ممکن است شرکت­های باربری و یا کارگر اسباب­ کشی این خسارات را قبول نکرده و متقبل نشوند و مشتری مجبور باشید که به اتحادیه شکایت کنید. در این مواقع اتحادیه موظف است که به شکایات حمل و جابه جایی و باربری رسیدگی کند.

 

تماس با گروه وکلای سنا

صاحب کالا هنگام تحویل کالا به راننده چه مواردی را باید رعایت کند؟

صاحب کالا باید کالای خود را در بسته بندی مناسب و با تضمین امنیت در طول مسیر تحویل راننده نماید تا در طول مسیر از خسارات احتمالی جلوگیری گردد.

هنگام تحویل کالا باید برگه حواله بارگیری صادر شده از طرف حمل و نقل را اخذ و پس از مطالعه و مطابقت بار نامه با محموله و خواسته­ های صاحب کالا اجازه خروج به راننده را صادر نمایید، در غیر این صورت شرکت حمل و نقل مسئولیتی در قبال عدم تطابق خواسته­ های ایشان با بارنامه را ندارد.

همچنین پس از تکمیل بارگیری باید بین راننده و صاحب کالا صورت جلسه ­ای تنظیم و اقلام بارگیری شده را ثبت و تحویل راننده نمایند تا جزئیات محموله در آن قید گردد، این صورت جلسه در سه برگ تنظیم می­شود و در محل تخلیه به استناد صورت جلسه همراه بارنامه، محموله را تحویل می­گیرند.نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

ماهیت حقوقی قراردادهای حمل و نقل چیست؟

هر چند از دیدگاه قانون مدنی، ممکن است قرارداد حمل و نقل یکی از اصناف و مصادیق عقد اجاره ­باشد، یعنی از جمله عقود معین است. ولی باید توجه داشت که قرارداد حمل و نقل تابع مقررات عقد وکالت است و متصدی حمل و نقل کالا مانند وکیل، امین محسوب می شود.

ماده ۳۷۸ قانون تجارت در این زمینه بیان می­ دارد:

«قرارداد حمل و نقل تابع مقررات وکالت خواهد بود مگر در مواردی که ذیلاً استثناء شده باشد» در این قرارداد ارسال کننده کالا موظف است مواردی را که در ماده ۳۷۹ بیان شده را رعایت کند.

نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟این موارد عبارتند از: «ارسال‌کننده باید نکات ذیل را به اطلاع متصدی حمل و نقل برساند: آدرس صحیح مرسل‌ الیه – محل تسلیم مال – عده عدل یا بسته و‌ طرز عدل‌ بندی – وزن و محتوی عدل‌ها – مدتی که مال باید در آن مدت تسلیم شود – راهی که حمل باید از آن راه به عمل آید – قیمت اشیایی که‌ گرانبها است. خسارات ناشیه از عدم تعیین نکات فوق و یا از تعیین آنها به غلط متوجه ارسال‌کننده خواهد بود».

مواد ۳۸۰ و ۳۸۱ قانون تجارت نیز در زمینه بسته­ بندی کالا بیان می­دارد: به علاوه ارسال کننده باید در بسته بندی کالا دقت لازم را به عمل بیاورد؛ چرا که خسارت ناشی از انجام ندادن این کار به عهده اوست، البته در این حالت اگر عیب بسته بندی کالا معلوم و ظاهر باشد و متصدی حمل و نقل کالا بدون هیچ قیدی کالا را تحویل گرفته باشد، مسئول خسارات وارده خواهد بود.

ماده ۳۸۲ بیان می­دارد:

«ارسال‌کننده می‌تواند مادام که مال‌التجاره در ید متصدی حمل و نقل است آن را با پرداخت مخارجی که متصدی حمل و نقل کرده و‌ خسارات او پس بگیرد.»

اما در موارد زیر استرداد کالا از سوی ارسال کننده ممکن نخواهد بود: (ماده ۳۸۳ قانون تجارت)

 1.  در صورتی که بارنامه توسط ارسال‌کننده تهیه و به وسیله متصدی حمل و نقل به مرسل‌ الیه تسلیم شده باشد.
 2. در صورتی که متصدی حمل و نقل رسیدی به ارسال‌کننده داده و ارسال‌کننده نتواند آن را پس دهد.
 3.  در صورتی که متصدی حمل و نقل به مرسل‌ الیه اعلام کرده باشد که مال‌التجاره به مقصد رسیده و باید آن را تحویل گیرد.
 4.  در صورتی که پس از وصول مال‌التجاره به مقصد مرسل‌ الیه تسلیم آن را تقاضا کرده باشد.

نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟‌در این موارد متصدی حمل و نقل باید مطابق دستور مرسل‌ الیه عمل کند؛ مع ذالک اگر متصدی حمل و نقل رسیدی به ارسال‌کننده داده مادام که‌ مال‌التجاره به مقصد نرسیده مکلف به رعایت دستور مرسل‌ الیه نخواهد بود مگر اینکه رسید به مرسل‌ الیه تسلیم شده باشد.

‌بنابراین اگر بعد از رسیدن کالا به مقصد، گیرنده کالا تحویل آن را درخواست کرده باشد متصدی حمل و نقل باید طبق دستور گیرنده کالا عمل کند. چنان چه گیرنده کالا آن را قبول نکند و یا این که هزینه متصدی حمل و نقل را نپردازد، متصدی حمل و نقل باید مراتب را به اطلاع فرستنده کالا برساند و کالا را به طور موقت نزد خود یا شخص ثالثی به صورت امانت نگهداری کند، در هر حال مخارج و هر نقص و عیبی که در کالا به وجود بیاید به عهده ارسال کننده خواهد بود.

چنان چه فرستنده یا گیرنده کالا در مدت مناسبی تکلیف کالا را معین نکند، متصدی حمل و نقل می تواند کالا را با اطلاع دادستان محلی که کالا در آنجا واقع شده یا نماینده او به فروش برساند.

اگر متصدی حمل و نقل نتواند ثابت کند که تلف یا گم شدن کالا به علت تقصیر فرستنده یا گیرنده کالا بوده یا ناشی از دستوراتی که یکی از آن­ها داده است و یا این که به علت حوادثی بوده که متصدی حمل و نقل کالا نمی­توانسته از آن جلوگیری کند مسئول کالای تلف یا گم شده خواهد بود.

البته اگر در قرارداد حمل و نقل برای میزان خسارت مبلغی کمتر یا بیشتر از قیمت کالا توافق شده باشد،  طبق آن عمل می­شود.

هم چنین متصدی حمل و نقل در خصوص خسارت ناشی از تأخیر ارائه کالا یا نقص آن مسئولیت دارد و نیز مسئول حوادث و تقصیراتی است که در مدت حمل و نقل به وجود می آید. اگر گیرنده کالا میزان مخارج و هزینه هایی را که متصدی حمل و نقل بابت کالا مطالبه می کند، قبول نکند حق گرفتن کالا را ندارد؛ مگر آن که تا پایان اختلاف، مبلغ یاد شده را در صندوق دادگستری به امانت بگذارد.

بارنامه چیست و بر چند نوع است؟

سندی است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می­شود. صدور این سند به معنی این است که کالایی مشخص در محلی مشخص برای ارسال به مقصدی مشخص تحویل گرفته شده است.

از بارنامه در قوانین ایران تعریف دقیقی نشده است، اما در ماده ۴۶ قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۸۱ تصریح گردیده است که مؤسسه­ های حمل و نقل مسئول تنظیم دقیق بارنامه هستند و باید هویت و نشانی صحیح صاحب کالا و سایر اطلاعات مربوط را در آن درج نمایند و نسخه های کافی اوراق مذکور را حداقل تا پنج سال از تاریخ صدور نگهداری کنند.

لذا می­توان بارنامه را به شرح ذیل تعریف نمود:

بارنامه اوراق بهاداری است که از طرف موسسه حمل و نقل صادر و مشخصات کالا و نام و آدرس گیرنده و فرستنده کالا و میزان کرایه و مشخصات تعداد و وزن کالا در آن قید می گردد.نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

انواع بارنامه عبارت است از:

الف) بارنامه عمومی: در ماده ۲ قانون الزام شرکتها و موسسات ترابری جاده ه­ای در استفاده از صورت وضعیت مسافری و بارنامه تعریف شده و طرح آن به صورت عمده بار و خرده بار می­باشد.

ب) بارنامه اختصاصی: بر اساس ماده ۵ قانون فوق الاشاره مجوز چاپ آن توسط توسط سازمان حمل و نقل و پایانه ­های کشور صادر می­گردد.

اطلاعات مندرج در بارنامه جاده ­های داخلی عبارتند از:

 • اطلاعات عمومی: شماره بارنامه، سریال بارنامه
 • اطلاعات فرستنده و گیرنده: نام و نام خانوادگی و آدرس فرستنده، نام و نام خانوادگی و آدرس گیرنده
 • اطلاعات راننده: نام نام خانوادگی راننده، شماره شناسنامه و کد ملی راننده، محل سکونت، شماره گواهینامه، محل صدور و شماره کارت هوشمند، دفترچه کار راننده اول و راننده دوم
 • اطلاعات خودرو: شماره پلاک وسیله نقلیه، سری پلاک، محل شماره گذاری، نوع بارگیر، کارخانه ساخت، شماره کارت هوشمند ناوگان
 • اطلاعات بار: نام محموله، وزن، نوع بسته بندی، تعداد بسته، مبدأ بارگیری، مقصد تخلیه
 • اطلاعات مالی: مبلغ کل کرایه، پیش کرایه، باقیمانده کرایه، حق پایانه، کمیسیون دریافتی، حق بیمه پرداختی

ضمناً مهر و امضاء موسسه حمل و نقل در بارنامه درج و بارنامه می بایست به امضاء راننده و گیرنده کالا نیز برسد.

نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت ­های باربری چگونه است؟

مشکلاتی که در هنگام باربری ممکن است پیش بیاید عبارتند از: مثلاً ممکن است کارگر هنگام اسباب کشی، بسته بندی، جابه جایی اثاثیه، لوازم بسته بندی رضایت شما را برآورده نکرده و یا شرکت مذکور به اموال یا دارایی شما خسارت زده و صدمه وارد کرده یا اینکه مبلغی بیشتر از آنچه که با شما توافق کرده بود را دریافت کرده باشد.

در این موارد می­توان جهت دریافت خسارت و … با این شرکت­ها ارتباط برقرار کرده و در صورت طفره رفتن شرکت­های مذکور از جبران خسارت، می­توان به منظور رسیدگی به شکایات حمل و جابه جایی خود با مراجعه به اتحادیه مربوطه شکایت خود را مطرح کرد.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که شرکتی که با آن همکاری داشته است مجوزهای لازم را داشته و زیر نظر اتحادیه این صنف باشد و فعالیت این شرکت در این زمینه قانونی باشد، چون در غیر این صورت شما در دام شرکت­های کلاهبرداری افتاده ­اید و تنها می توانید از طریق مراجع قانونی اقدام به طرح شکایت کنید.نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که آیا بار در داخل شهر حمل شده یا اینکه خارج از شهر. در حمل بار بین شهری حتماً بارنامه صادر می‌شود و غیرممکن است که یک بار بدون بارنامه از جاده ‌های بین شهری عبور کند؛ ولی برای بارهای داخل شهری معمولاً بارنامه صادر نمی‌شود؛ لذا باید حتماً فاکتور را از شرکت­ های باربری دریافت کنید.

فاکتور باید به صورت کامل و با جزییات و دارای سربرگ و مهر شرکت باشد. در صورت داشتن فاکتور ناقص و یا نداشتن بارنامه رسیدگی به شکایت دشوار هست.

اگر بخواهیم از دیدگاه حقوقی موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که هرگاه مقرر گردید قراردادی فی مابین شخص ثالثی با یکی از شرکت های خدمات رسان بسته شود این قرارداد باید به صورت مکتوب و ممهور به مهر و امضای آن شرکت و فرد متقاضی تهیه شده باشد.

نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟بهتر است شرکت­های حمل و نقل کارگران خود را بیمه کنند که در هنگام بروز حادثه بتوانند از خدمات بیمه بهره­ مند شوند و همین طور اگر ماشین ­ها و لوازم مشتریان را نیز تحت پوشش خدمات بیمه قرار دهند در لحظات بحرانی که حادثه رخ می دهد و یا اسباب و اثاثیه دچار آسیب دیدگی می­ شوند بتوانند به راحتی از سرویس­های ارائه شده شرکت های بیمه استفاده کرده و بخشی از خسارات وارده را جبران نمایند.

در واقع دلیل عدم استفاده اکثریت غالب شرکت­های باربری که در جابه جایی اثاثیه درون شهری از بیمه این است که تهیه این نوع از بیمه نامه­ ها یک یا دو روز زمان نیاز دارد و کل کار اثاث­ کشی هم تقریبا کمتر از یک روز به طول می­انجامد و همین امر موجب دلسردی مدیران باربری و از سوی دیگر مشتریان و صاحبان اثاثیه خواهد شد.

به همین جهتبیمه اثاثیه مشتریانی که قصد جابه جایی درون شهری را دارند امکان­پذیر نمی­باشد و تنها برای سرویس­های خارج از شهری و بین استانی از سوی اتحادیه حمل و نقل برون شهری صادر می­شود.

بنابراین اگر بارنامه دارید می­توانید به صورت حضوری به اتحادیه باربری تهران یا شهرستان خود مراجعه کنید و فرم شکایت را در آنجا پر کنید. اتحادیه تلاش می‌کند؛ شرکت مربوطه رضایت شما را جلب کند و شکایت در همان اتحادیه حل و فصل شود.

اگر بارنامه ندارید تقریباً کاری نمی‌شود کرد؛ مگر اینکه از طریق قوه قضاییه و شکایت از آن شرکت یا شماره تلفن اینکار را انجام دهید. که معمولاً زمان زیادی طول می‌کشد و به دردسر آن نمی‌ارزد، چون کار خاصی نمی‌شود کرد.

آدرس اتحادیه باربری داخل شهری تهران: خیابان انقلاب – ابتدای وصال شیرازی – بن بست روزبه – پلاک ۳- طبقه ۳ .

آدرس اتحادیه باربری بین شهری تهران: اسلامشهر – نسیم شهر -جاده ساوه پایانه بار تهران -مرکز رسیدگی به شکایات (دفتر انجمن).نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

شرایط فاکتور اخذ شده باید به گونه ای باشد که موارد زیر در آن رعایت شده باشد:

 1. اسم و مشخصات کامل شرکت حمل و نقل در سربرگ فاکتور به صورت چاپ شده موجود باشد.
 2. نام و نام خانوادگی مشتری در آن قید شده باشد.
 3. دارای تاریخ همان روز باشد.
 4. نوع خدمات به همراه تعداد کارگر و نوع ماشین حمل و نقل در آن درج شده باشد.
 5. اجرت حمل و نقل و دستمزد هریک از کارگران مشخص باشد.
 6. آدرس و شماره تلفن باربری در زیر فاکتور به صورت چاپ شده موجود باشد.
 7. مهر و امضای مسئول یا نماینده شرکت باربری در فاکتور قید شده باشد.
 8. به امضای مشتری رسیده باشد.نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

 

در صورتی که فاکتوری با مشخصات بالا در اختیار فرد قرار گرفته باشد ایشان می تواند با مراجعه به دفتر اتحادیه شرکت­های باربری و حمل و نقل آن شهرستان و استعلام قیمت، از کم و کیف موضوع اطلاع پیدا کرده و در صورت تناقض می­تواند نسبت به طرح دعوا اقدام نماید و از شرکت باربری درخواست استرداد وجه اضافی دریافت شده را بنماید.

در صورتی که از طرف اتحادیه مذکور اقدامی صورت نپذیرفت ایشان می­تواند با طرح شکایت از طریق دادگاه، حقوق از دست رفته خود را مطالبه کند.

قوانین و مقررات مربوط به حمل بار کدامند؟

قانون مجازات متخلفین از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر (مصوب ۲۳/۰۱/۱۳۶۷) به بررسی تخلفات در این زمینه پرداخته است.

ماده ۱ – مجازات تجاوز از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر که توسط وزارت راه و ترابری اعلام می­شود از ناحیه شرکت یا مؤسسه و یا پیمانکاری حمل و نقل حتی با رضایت صاحب کالا و یا مسافر با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول جزای نقدی از ۵ تا ۲۰ برابر وجهی که اضافه دریافت شده و تعطیل موقت به مدت ‍‍۱۵تا ۴۵ روز و برای بار دوم جزای نقدی از ۱۰ تا ۳۰ برابر اضافه دریافتی و تعطیل موقت به مدت شش ماه و برای بار سوم جزای نقدی از ۲۰ تا ۵۰ برابر اضافه وجه دریافتی و تعطیل دائم شرکت یا مؤسسه یا پیمانکاری خواهد بود و صاحب امتیاز بعدا به هیچ عنوان اجازه فعالیت در امور حمل و نقل نخواهد داشت.نحوه شکایت و گرفتن خسارت از شرکت­های باربری چگونه است؟

ماده ۲ – رانندگان وسائط نقلیه عمومی اعم از کامیون، اتوبوس، مینی­ بوس و غیره که اقدام به حمل بار و مسافر با مبلغی بیش از نرخ مصوب نمایند، با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول محکوم به پرداخت جزای نقدی از ۲ تا ۱۰ برابر اضافه وجه دریافتی و در صورت تکرار جرم مزبور از ۵ تا ۲۰ برابر اضافه وجه دریافت شده محکوم خواهند شد.

ماده ۳ – پرداخت هرگونه وجه اضافه از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر از ناحیه شرکتها، سازمانها و مؤسسات دولتی تحت هر عنوان از قبیل پاداش نقدی یا جنسی ممنوع بوده و در صورت تخلف، متخلف یا متخلفین در مورد پرداخت اضافه از نرخ مقرر در حکم متصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب می­شوند و حسب مورد طبق قوانین و مقررات مربوطه تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

ماده ۴ – در موارد خاص و ضروری در محورهای معین با تشخیص و اعلان وزارت راه و ترابری تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر به صورت موقت قابل تغییر است.

ماده ۵ – پرداخت هرگونه وجه علاوه بر نرخ مقرر بابت حمل کالا و مسافر از ناحیه کارخانجات، شرکتها، مؤسسات خصوصی، تجار، واحدهای صنعتی و هر سازمان اقتصادی دیگر اعم از بزرگ و کوچک با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول موجب مجکومیت به جزای نقدی از ۲ تا ۱۰ برابر اضافه پرداختی و برای بار دوم از ۵ تا ۲۰ برابر و بار سوم به بعد از ۲۰ تا ۵۰ برابر اضافه پرداختی خواهد بود.

ماده ۶ – چنانچه متهم برای اولین بار مرتکب یکی از اعمال مذکور در موارد فوق شده باشد و دادستان در موارد غیر مهم تشخیص دهد با وعظ یا توبیخ یا تهدید یا اخذ تعهد تادیب خواهد شد با اعمال یکی از موارد تادیب فوق پرونده را ضمن انعکاس به وزارت راه و ترابری بایگانی می­نماید. دادگاه نیز در صورت طرح پرونده در آن حق اعمال مراتب بالا را به تشخیص خود دارد.

ماده ۷ – کلیه قوانین و مقرراتی که مغایر با این قانون باشد از تاریخ اجرای این قانون در آن قسمت که مغایر است بلا اثر می­باشد.

56 پاسخ

 1. از پونک بار که در لیست اتحادیه هم هست برای جابه جایی وسایل خانه افراد و ماشین آمدند. با اینکه توافق برای هزینه انجام شده بود راننده پس از حمل بار با ایجاد سرو صدا در محل و ناسزاگویی از اینکه چهار برابر هزینه توافق شده پول میخواست شلوغ کاری میکرد بخشی از بار را تخلیه نکرده بودند و گرو نگه داشتند و چون ناسزاگویی و سرو صدا میکرد به پلیس ۱۱۰ هم تماس گرفتم. بعد تهدید کردند که کل بار را برمیگردانند و به نوعی با هوچی گری و تهدید و توهین و ناسزا کاری کردند که ما را خسته از این غائله کنند . خلاصه با کمی کمتر از اندازه تعیین شده پول را به زور گرفتند و باقی بار را خالی کردند. جالب است که اتحادیه عریض و طویل باربری که بیشتر گویا حامی ایان اراذل و اوباش است به جای تسهیل در دریافت شکایات آدرس حضوری دارد با کلی استلزامات دست و پا گیر. چون موجب ناراحتی شدیدی در خانواده شده است و بدون اینکه برای بازگشت هزینه هیچ نظری داشته باشم و صرفا به منظور محدود شدن کار این اراذل و اوباش، آیا راهی را برای پیگیری این شکایت پیشنهاد میکنید؟ سپاسگزارم

 2. سلام وقت بخیر
  میخواستم اگر میشه راهنمایی کنید؛ باری را به سیرجان ارسال کردم کاربر ما اشتباها ارزش بار را ده هزار تومان ثبت کردن و بار ما هم که گلدان و گیاه بوده آسیب دیده و قابل تحویل توسط مشتری ما نیست.نکته اینکه ما روی کارتن بسته بندی نوشته بودیم شکستنی و ظاهر محموله ای که در سیرجان بوده نشان میده که بار چندین بار پشتک زده و کاملا از بین رفته.
  الان سامانه ای که ما ثبت سفارش کردیم و باربری که بار ارسال کرده به هیچ عنوان گردن نمیگیرن که بار از بین رفته و بهانه ارزش ثبت شده بارار میکنن.
  آیا راهکاری هست برای گرفتن خسارت؟؟

  1. سلام اگر تقصیر کارگر باربری باشد قابل شکایت و پیگیری است

 3. سلام ممنون از بابت مطلب خوبتون
  من امروز برام از شهرستان با باربری شرکت مسافربری بار آوردند وقتی تحویل گرفتم کنارش بسته بندیش پاره شده و روی بدنه اش خط افتاده و آسیب دیده و الان که ه شرکت باربری زنگ میزنم میگن که به ما ربطی نداره ! میشه راهنمایی بفرمایید که الان چکاری میتونم بکنم؟

  1. سلام به اتحادیه باربری یا تعزیرات حکومتی رجوع کنید

 4. سلام ارسال بار از تهران به چابهار داشتم و پول اضافه گرفتند، با کجا برای شکایت تماس بگیرم.

  1. سلام به اتحادیه باربری یا تعزیرات حکومتی رجوع کنید

 5. سلام
  بار شیشه سکوریت به ارزش چهل میلیون تومان از زاهدان به مهرستان داشتم و بار هم بیمه بوده و تاکید هم شده بود که مراقب باشن و همچنین کلیه موارد ایمنی شیشه هم رعایت شده بود و موقع رسیدن شیشه ها به مقصد تقریبا یک سوم شیشه ها شکسته بودن که با بیمه تماس گرفتیم گفتن فقط در صورت تصادف و چپ کردن بیمه جوابگو میباشد و در غیر اینصورت هیچی سوالی که داشتم اینه که چجوری پیگیر خسارت بار خود باشیم و آیا راننده مسئولیتی در این خسارت دارن یا نه؟

  1. سلام خسارت توسط باربری باید جبران بشه و اگر راننده مقصر باشه ازش مبلغ گرفته بشه

 6. با سلام.
  فرستنده از ارومیه با باربری برام بار فرستاده ولی راننده به جای تحویل بار به من تو شهر مقصد بار رو به شهر دیگه ای تو استان مشترک تحویل داده و وقتی به راننده زنگ میزنم، میگه من بارو تخلیه کردم برو بگیر ( اگه خودم بخوام بگیرم باید ۴۰۰ تومن کرایه وانت بدم) نخواستی هم نگیر به من ربطی نداره.
  می خوام ببینم من چطور میتونم شکایت کنم؟

  1. سلام میتونید مراجعه کنید به دفتر باربری مورد نظر یا اتحادیه باربری

 7. فرستنده از ارومیه با باربری برام بار فرستاده ولی راننده به جای تحویل بار به من تو شهر مقصد بار رو به شهر دیگه ای تو استان مشترک تحویل داده و وقتی به راننده زنگ میزنم، میگه من بارو تخلیه کردم برو بگیر ( اگه خودم بخوام بگیرم باید ۴۰۰ تومن کرایه وانت بدم) نخواستی هم نگیر به من ربطی نداره.
  می خوام ببینم من چطور میتونم شکایت کنم؟
  استان فرستنده ارومیه و استان گیرنده گیلان هست.

 8. بنده از تبریز با نیسان وانت بار نرده سنگ به شهر خوی زدم به دلیل اصولی بار نزدن تو کارخونه توسط کارگران از ۷۰ عدد ۲۰ عدد نرده شکسته و صاحب بار در مقصد زنگ زد کلانتری و مامور اومد سندی نوشت وارم امضا گرفت و کارت ماشینم رو ازم گرفت به صاحب بار تحویل داد و همچنین صاحب بار از من سفته بیست میلیونی گرفت که خسارتی که ۱۲۰۰۰۰۰ تومن هست رو تا دو ماه بدم تا مدارک و سفته رو دریافت کنم این درحالیست که باربری من و فرستاده و کارخونه و باربری میگن خوب بارو تحویل نمیگرفتی و به ما ربطی ندارد و البته از طرز چینش بار فیلم و عکس گرفتم و صاحب بار در مقصد هم حاظر است اگر شکایت کردم بیاد شاهد باشه که کارگران کارخانه ایمنی زدن بار رو به هیچ عنوان رعایت نکردن
  اگر مسئولیت با من نیست من از کی شکایت بکنم؟

 9. سلام وقت بخیر.یه بار به ارزش ۱۸۰۰۰۰۰ تومان سفارش دادم و وقتی به دستم رسید اجناس کهنه و الکی فرستاده بود و متوجه سدیم کلاهبرداری شده.از کلاهبردار رسید پرداخت پول و همچنین شماره تماس داریم اما از همه طرف بلاکمون کرده.ضمن اینکه مشخصات کلاهبردار با مشخصاتی که به شرکت باربری داده همخوانی نداره.شرکت باربری هم هیچ شماره تماس از فرستنده نگرفته و الکی فاکتور بهش داده حتی شماره ملی هم از فرستنده ی کلاهبردار نگرفته و فقط یک نام خانوادگی الکی ازش گرفته.آیا ما میتونیم شکایت کنیم؟ و آیا شرکت باربری هم مقصره؟ ممنون میشم جواب بدین

 10. سلام و خسته نباشید.
  من حدودا ۱۰روز گذشته از تهران به پردیس دو تا کامیون اسباب بردیم ، و چون کابینت و یسری کارای خونه اماده نبود، وسایل و گذاشتیم و رفتیم پیش خانواده هامون، الان دوروزه که اومدیم وسایل و باز کنیم متوجه شدیم میز جلومبلی از دستشون ظاهرا افتاده و حالت پودری و لهیدگی شده چوبش و کاملا بلااستفاده، وقتی تماس گرفتم و موضوع رو گفتم میگن ۴۸ساعت وقت داشتید بگید …
  درصورتیکه ما هنوز هیچ چیزی و باز نکردیم تا الان… ممنون میشم راهنمایی کنید
  البته اینم بگم که همون روز اسباب کشی هم یه قسمت از لوستر من و شکستن

  1. سلام اگر در متن قرارداد همچین موردی نباشه شما میتونید شکایت کنید و خسارتتون و مطالبه کنیدومیتونید عکس قبل از باربری و در حالت سلامت کالارو برای اثبات ادعاتون ضمیمه کنید

 11. سلام . برای اسباب کشی از یک شرکت به اسطلاح معتبر استفاده کردم . موقع شروع بارگیری پرسیدم وسایل توی همین کامیون جا میشه یا نیسان هم بگم بیاد. که گفتند جا میشه. نزدیک آخر بارگیری گفتند خوب ما دیگه جا نداریم و باید یه نیسان هم بگیرید. با اعتراض من که چرا از اول نگفتید گفتند ما میریم مقصد منتظر شما تا شما بیاید . باربری ما فوری یک نیسان میفرسته . دقیقا یک ساعت طول کشید تا نیسان بیاد و حدود یک ساعت هم بارگیری طول کشید . اینجوری عمدا ۲ ساعت اضافه ساعت برای من زدند .موقع تخلیه با وجود تاکید زیاد که از آسانسور استفاده نکنید هر چه بار توی آسانسور جا میشده رو با آسانسور برده بودند که آسانسور خراب شده بود و تصاویر دوربین مدار بسته رو مدیر ساختمان نشون داد و هزینه تعمیر آسانسور و جریمه حمل بار رو از من گرفتند.
  علاوه بر اون آرامبند درب ورودی مجتمع را هم خراب کرده بودند که اون هم در تصاویر مدار بسته ضبط شده بود و هزینه اون رو هم هیئت مدیره مجتمع از من گرفت . یک ماه کامل دنبال گرفتن خسارت وارده بودم ولی موفق نشدم و مدیران اطلس بار اصلا قصد جبران خسارت نداشتند و فقط با امروز و فردا کردن من رو میخواستند منصرف کنند.

  1. سلام پیشنهاد میکنم کار رو با مشاوه وکیل جلو ببرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ با استشهاد ساکنین امکان اثبات خرابی اسانسور هست

 12. سلام خسته نباشید ، به باربری برای حمل بار زنگ زدیم و بعد از دادن اطلاعات در مورد طبقه و میزان بار مبلغ ششصد هزار تومان طی شد و بعد از تمام شدن اسباب کشی کار گر مبلغ یک ملیون و پانصد تومان! را طبق حساب و کتابی که خودش انجام داد ! محاسبه کرد به باربری که زنگ زدم گفت هر چقدر کارگر گفته همان است و ما هم تمام مبلغ را به زور دادیم ، خواستم ببینم ازین بی شرفا ن میشود حقمان را بگیریم؟؟؟ ممنون

  1. سلام شما اول بایدتقاضای دریافت نرخ نامه می کردید اما حالا با در دست داشتن فاکتور امضا شده اول از شرکت حمل ونقل ریز جزییاتهزینه رو مطالبه کنید اگر دیدید باز مبلغ اضافه تری از شما گرفتن میتونید دادخواست استرداد وجه طرح کنید

 13. سلام بنده ی خرگوش از تهران برام فرستادن شهرکرد بعد ۵ صبح گذاشتنش بیرون یخ کرده مرده ساعت ۹ بهم زنگ زدن ک بیا ببرش باید چیکار کنم

  1. سلام سوال شما مبهم است چه ارگانی کالا رو براتون ارسال کرده و بینتون قرارداد بوده یا نه

 14. سلام.و خسته نباشید.بار ایسوزویی در جاده و شبانه مقداری به سرقت رفته به تایید کارشناس بیمه ۱۸میلیون.بیمه ۸۰درصد متقبل شده.همه شکایات قانونی انجام شده.از باربری تماس گرفتن شما باید یه سفته بیست میلیونی بدین برا ضمانت.آیا قانونی هست باربری سفته بگیره و بعد اگه ثابت نشه که بار سرقت رفته چی میشه؟شاهد هم دارم

  1. سلام. موضوعتونو دقیق مطرح کنید باربری به چه دلیل سفته خواسته؟ اما اگر روی متن سفته بنویسید این سند صرفا برای ضمانت است ازش نمیتونن سو استفاده کنن برای دریافت مشاوره دقیق پیشنهاد میکنم تماس بگیرید. ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 15. از هر باربری که دوست داشتید استفاده کنید به غیر از مخابرات بار که با اسم برزیل بار هم کار میکنن ، تا جایی که بتونن گرون باهاتون حساب میکنن! روز اول میاد برای کارشناسی بار مثلا میگه ٢ میلیون ولی روز أسباب کشی وقتی کارشون تموم شد به زور تا دو برابر پول ازتون میگیرن، همسر من تو تسویه حساب، پول پیش که داده بود رو فراموش کرده بود و بعد از پرداخت وجه اضافه زمانیکه تماس گرفت برای برگشت پول، تا یک ماه هی امروز و فردا کردن تا جایی که خسته شدیم از زنگ زدن!
  با مدیریتشون هم تماس گرفتیم یکی بود بدتر از اون کارمندشون

 16. سلام
  از ی فروشگاهی تهران خرید کردم . بار رو تحویل باربری دادند . بسته رو تحویل گرفتم خونه بازش کردم دیدم نصف بار شکسته . باربری میگه به من ربطی نداره دیگه چون تحویل گرفتی

  1. سلام با توجه به اینکه ارسال کننده و باربری هر دو متضامنا مسئول هستند میتوانید علیه هرکدام یا هر دو دعوا مطرح کنید

 17. سلام.من حدودا شش۶سال پیش باری یخچال بستنی را از پایانه بار را گرفته و صاحب بار من را به منزل برده و بار را در آنجا تخلیه کرده بعد از گذشت ۶سال که بنده شغلم هم عوض شده ادعا کرده بار تحویل نشده تعداد ۵ دستگاه کامیون بار بوده که دوتا از ماشین ها بارنامه دور ننداخته قبول کرده و سه تا دیگر که بارنامه دور انداختن مدعی هست تحویل نشده.
  ۱.بارنامه چند سال اعتبار شکایت دارد و راننده چه مدت باید نگهداری کند.
  ۲.یکی از رانندها بنده را هنگام تخلیه بار دیده.
  ۳.ایا من محکوم میشوم.

 18. باسلام
  درناریخ ۲۶/۹/۹۹ بااقای خوش اخلاق باربری اسنپ بار تلفنی صحبت شد وامکان‌نوشتن قرارداد نبود گفتند تعرفه باربری حساب میکنن ازساعت ۱۲شب تا ۳صبح ۵نفر کارگر فرستاد فقط بار رو خالی کنن برای طبقه چهارم با اسانسور هست واحد
  بعد گفتن ۲/۵ میشه بعد از جواب دادن تلفن امتناع کردن کارگران داد وبیداد راه انداختن ساید من رو گرو گرفتن ومجبورمدکردن دم عابر ۵میلیون به حساب خانم یکی از سر کارگران واریز کنم فیش واریزی وشماره کارگر وباربری ورسیدی که برای سرکارگر واتس اپ کردمو دارم
  حال تکلیف من با باربری چگونه است
  خواهش میکنم پول رفته من رو کمک کنید برگرده بخدا همسرم در جریان نیست که ۵میلیون پول زور گیری پرداخت کردم نخ

  1. سلام . میتوانید با مراجعه به دفتر اتحادیه شرکت های باربری و حمل و نقل آن شهرستان و استعلام قیمت از کم و کیف موضوع اطلاع پیدا کرده و در صورت تناقض می تواند نسبت به طرح دعوا اقدام نماید

   1. سلام خسته نباشید ببخشید من دوتا قناری از مشهد برام فرستادن روزی ک اومده جفتش مرده بوده اصلا ب منم اطلاع ندادن لطفا راهنمایی کنین چیکار باید بکنم ارزش قناریام ۸۰۰هزار تومن بوده الانم ک زنگ میزنم میگن ب ما ربطی نداره

 19. سلام خسته نباشید ببخشید من دوتا قناری از مشهد برام فرستادن روزی ک اومده جفتش مرده بوده اصلا ب منم اطلاع ندادن لطفا راهنمایی کنین چیکار باید بکنم ارزش قناریام ۸۰۰هزار تومن بوده

  1. سلام اول اظهارنامه مبنی بر انفساخ بفرستید و بعد دادخواست مطرح نمایید

 20. سلام بارازیزد به اصفهان دارم باباربری هماهنگ کردم سرقیمت الان راننده پول اظافی میخواد وبار روز بعد میرسه لطفا راهنمایی کنید واسه پول اظافه ومعطلی

  1. سلامازشون درخواست فاکتور و لیست قیمت کنید اگر تطابق نداشت میتونید به اتحادیه شکایت کنید

 21. سلام من باراز تهران فرستادم زاهدان حالا بارم دزدیدی شدی از توباربری مقصد ارزش بارم۷میلیون هست ولی بیمه۱۴میلیون زدی حالا جوابگو من کی هست حتا رسید ندارن از کسی که باربردی

  1. سلام تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ وکلا راهنمایی می کنند

   1. سلام
    بنده از تهران برام کفش میاد و یه باربری هس به نام اتو بنز و یه بار بری به اسم وطن این دو باربری تعرفه هاشون ۳ باربر باربری های دیگس هیچ سودی نمیمونه برام هر بارم زنگ میزنم میگن برو هرکاری دلت میخواد بکن همینه که هس چنتا از بچه ها مغازشونو تعطیل کردن به خاطر کرایه باربری منم نزدیکه بیکار بشم هر چقدر دلشون میخواد کرایه میزنن خودمم تبریزم موتدم کجا برم

    1. سلام به اتحادیه رجوع کنید در خصوص قانونی بودن هزینه ها

 22. دوربین نگاه کردیم دونفر بارمن برداشتن ولی حتا کرایه ندادن بار بردن

 23. با سلام
  لطفا بفرمایید تعلل در تحویل بار مثلا باری که چهار روزه بایستی برسه دو هفته طول میکشه و این تعلل موجب خیلی از مشکلات و ضرر در کاسبی عاید من فروشنده میکنه…
  چطور شکایت این باربری رو بکنیم تا مسئولین نظارتی اخطار بدن ….؟؟

  1. با سلام
   لطفا بفرمایید تعلل در تحویل بار مثلا باری که چهار روزه بایستی برسه دو هفته طول میکشه و این تعلل موجب خیلی از مشکلات و ضرر در کاسبی عاید من فروشنده میکنه…
   چطور شکایت این باربری رو بکنیم تا مسئولین نظارتی اخطار بدن ….؟؟

 24. سلام
  بنده از تهران برام کفش میاد و یه باربری هس به نام اتو بنز و یه بار بری به اسم وطن این دو باربری تعرفه هاشون ۳ باربر باربری های دیگس هیچ سودی نمیمونه برام هر بارم زنگ میزنم میگن برو هرکاری دلت میخواد بکن همینه که هس چنتا از بچه ها مغازشونو تعطیل کردن به خ۸اطر کرایه باربری منم نزدیکه بیکار بشم هر چقدر دلشون میخواد کرایه میزنن خودمم تبریزم موتدم کجا برم

 25. سلام بدون اطلاعت ما برای ما بارنامه صادر شده کجا شکایتی کنیم

 26. باسلام دوروز پیش از باربری ظریف بار تقاضای ماشین کردم در هنگام باربری بخچال ساید من از چند جا ضربه وارد شده ودر یخچال کاملا اسیب دیده برای شکایت کجا باید برم میشه لطفا راهنماییم کنید

 27. سلام وقت بخیر، از ی فروشگاه در مشهد سفارش انلاین سرویس ارکوپال دادم، وقتی رفتم باربری، خودشون گذاشتن تو ماشین، وقتی رسیدم خونه کارتن هارو باز کردم دیدم درب یکیش باز هست، و یک سرویس خورشت خوری کاملا خورد شده بود، وقتی ب فروشگاه گفتم گفت ب ما ربطی نداره، درصورتی کالارو ب هیچ عنوان بسته بندی ایمن نکرده بودن، گفت برو باربری بگو و ازونجایی ک عصر بود تعطیل، زنگ زدم گفتن مگه طلبکاری با لحن بدی گفت ب جهنم ک شکسته، الان من چطور میتونم شکایت کنم؟

 28. سلام وقتتون بخیر ما یه ابگرمکن رو به تاریخ ۳/۳ از اصفهان باربری اخوان ارسال کردیم به سمت تهران به دست مشتری که رسید دستگاه داغون شده بود و ما یک عدد نو جایگزین کردیم و دستگاه قبلی برگشت داده شد باربری اخوان الان دو ماهه ما رو دارن می دونن و به ما خسارت پرداخت نمی کنن امروز رفتم اتحادیه و بارنامه بهشون نشون دادم میگن این بارنامه رسمی نیس و ما کاری نمی تونیم بکنیم و میگن به احتمال زیاد اتحادیه شون زیر نظر جای دیگه ای هست امکان داره راهنمایی بفرمایید چیکار کنیم ؟؟؟؟

  1. سلام: می توانید علیه باربری به عنوان متصدی حمل ونقل شکایت نموده و مطالبه خسارت نمایید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید