چگونه از یک فروشگاه اینترنتی شکایت کنیم

چگونه از یک فروشگاه اینترنتی شکایت کنیم مثل دیجی کالا

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

به دنبال استقبال گسترده شهروندان از خرید از فروشگاه های اینترنتی و اخیرا مجازی مانند اینستا، واتساپ و.. عده ای افراد سودجو اقدام به کلاهبرداری و کسب سود از این راه نمودند.

شاهد افزایش شکایت اشخاص از فروشگاه های اینترنتی به دلایلی چون تحویل  ندادن کالا و یا تحویل کالای معیوب و .. بوده ایم. از این رو این بحث مطرح شد که چگونه از فروشگاه های اینترنتی شکایت کنیم و حقمان را بگیریم؟

در ابتدا تخلفات و جرایمی را که توسط این فروشگاه ها معمولا محقق می شود بررسی می نماییم و سپس به ذکر راه های شکایت از آن می پردازیم.

انواع جرایم ارتکابی توسط فروشگاه های اینترنتی

در این بخش عمده ترین جرایمی را که توسط این فروشگاه ها رخ می دهد بررسی می نماییم.

انواع جرایم ارتکابی توسط فروشگاه های اینترنتی

این جرایم غالبا شامل موارد زیر می باشند:

 • تحویل ندادن کالا توسط فروشگاه های اینترنتی

شایع ترین شکایت اشخاص از فروشگاه های اینترنتی اینست که کالایی را که خریده اند پس از گذشت مهلتی، تحویل داده نشده است.

مثلا شخصی از یک پیج اینستا، کالایی خرید کرده که قرار بوده یک هفته بعد تحویل بگیرد ولی پس از گذشت دو هفته نه تنها کالا را دریافت نکرده بلکه پس از پیگیری های شخص، توسط فروشنده بلاک شده است.

در این مواقع راه شکایت کیفری و حقوقی برای شخص وجود دارد و عنوان مجرمانه ای که به این عمل می توان داد، کلاهبرداری می باشد.

 • کالای تحویل داده شده با کالای خریداری شده یکی نباشد

معمولا فروشگاه های اینترنتی، تصویر و جنس و سایز و ابعاد کالا را در سایت، به نمایش می گذارند و خریدار به امید دریافت کالایی با اوصاف ذکر شده، اقدام به خرید می نماید اما متاسفانه پس از دریافت، کالایی با جنس و ویژگی های دیگر دریافت می کند.

این مورد نیز قابل پیگیری است البته به شرطی که درباره آن ویژگی توافق شده باشد. وگرنه به صرف تصور خریدار از اینکه کالای خریداری شده او فلان جنس را دارد نمی تواند مدعی مغایرت کالای خریداری شده با کالای فروخته شده شود.

شکایت از دیجی کالا و سایر فروشگاه های اینترنتیبرای مثال شخصی اقدام به خرید کفشی می کند که در هنگام خرید ویژگی های آن به این شکل توصیف و مورد توافق قرار گرفته: کفش سفید کتانی، مدل نایک، سایز ۳۸ ولی در خصوص اینکه این کفش ساخت کجاست توافق نشده اما خریدار به تصور اینکه کفش ساخت تبریز است آن را خریده و بعد متوجه شده که ساخت چین است.

در اینجا نمی تواند بابت اینکه کفش ساخت تبریز و مطابق تصور او نبوده اقدام به شکایت نماید بلکه باید دید در فاکتور فروش، کفش با کدام ویژگی ها مورد توافق قرار گرفته. و خارج از فاکتور نمی توان مدعی حقی شد.

 • معیوب بودن کالای خریداری شده

معمولا فروشگاه های اینترنتی شرایطی را که در صورت وجود آن ها خریدار می تواند کالا را به فروشنده استرداد کند ذکر می کنند. مثلا می گویند در صورت معیوب بودن کالا تا ۲۴ ساعت حق عودت و برگرداندن آن وجود دارد.

اما اگر چنین امکانی برای خریدار وجود نداشت و او پس از دریافت با کالای شکسته شده یا خراب شده و… مواجه شد نیز راه شکایت برای وی وجود دارد؛ البته باید دید که معیوب بودن به دلیل تقصیر شرکت پست و ماموران پستی صورت نگرفته باشد.

 • تاخیر در تحویل کالا

یکی از مواردی که با شیوع کرونا شاهد آن بودیم اینست که بسیاری از فروشندگان اینترنتی به بهانه وجود بیماری کرونا تحویل کالا را به تأخیر می انداختند.

اما این بهانه در صورتی قانونی است، که فروشنده در هنگام خرید قید کند که به دلیل شرایط بیماری کرونا ممکن است تحویل کالا با تاخیر صورت گیرد در غیر اینصورت قابل پیگیری است. و تاریخ قید شده در فاکتور به عنوان تاریخ تحویل مبنا قرار میگیرد.

چگونه از فروشگاه های اینترنتی شکایت کنیم؟

چگونه از فروشگاه های اینترنتی شکایت کنیم؟

در قسمت قبل چند مورد از شایع ترین جرایم و تخلفات فروشگاه های اینترنتی را بررسی نمودیم در این قسمت قصد داریم به راه های شکایت از این فروشگاه ها بپردازیم.

 • شکایت از طریق سامانه ای نماد

 فروشگاه های اینترنتی دارای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی (e-Namad)

نماد اعتماد الکترونیکی نمادیست که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سایت های دارای صلاحیت اعطاء می شود.

کاربران با دیدن این نماد در سایت یک فروشگاه اینترتی می توانند به آن فروشگاه اعتماد کنند و در صورتی که تخلفی از آن فروشگاه مشاهده کنند به سامانه ای نماد به آدرس https://enamad.ir/ مراجعه کرده و در قسمت ثبت شکایت، شکایت خود را ثبت کنند.

البته این راه شکایت فقط مختص فروشگاه هایی است که دارای این نماد می باشند. بنابراین به خریداران توصیه می شود هنگام خرید از یک فروشگاه اینترنتی حتما نماد اعتماد (ای نماد) را در سایت پیدا کنند و در صورت نداشتن این نماد از خرید خودداری کنند.

نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت هایی قرار خواهد گرفت که از لحاظ قانونی فعالیت آنها مورد تایید قرار گرفته است. شما می توانید با کلیک بر روی این نماد به صفحه ای وارد شوید که شناسنامه نماد اعتماد الکترونیکی به شما نشان داده خواهد شد.

 • شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق پلیس فتا

شما می توانید شکایت خود را به پلیس فتا گزارش دهید برای این منظور امکان ثبت شکایت به صورت اینترنتی نیز فراهم است و شما می توانید با مراجعه به آدرس http://www.cyberpolice.ir/page/20911 در قسمت ثبت شکایت، شکایت خود را ثبت نمایید.

 • شکایت از طریق دادسرای جرایم رایانه ای

در این روش، شما باید به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران که دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ می باشد و چنانچه در شهرستان هستید دادسرای محل سکونت خود مراجعه نمایید و شکایت خود را به شکل شفاهی و یا با تنظیم شکواییه تقدیم کنید.

حتما به یاد داشته باشید که مدارک هویتی خود را نیز همراه خود ببرید.

شکایت از طریق دادسرای جرایم رایانه ای

نتیجه گیری

در نهایت به خریداران توصیه میکنیم که قبل از خرید از فروشگاه های اینترنتی چه در غالب پیج ها اینستا چه سایت ها و.. حتما ابتدا از مجاز بودن آنها اطمینان حاصل کنید. که یکی از راه های کسب اطمینان هم همانطور که اشاره شد توجه به نماد اطمینان در سایت ها می باشد.

اما اگر به هر دلیلی جنسی گرفتید که مطابق سفارش شما نبود یا اصلا در قبال مبلغ تحویل داده شده، کالای مورد نظر را دریافت کردید همچنان راه شکایت مفتوح است فقط فاکتور و رسید واریز به حساب را پیش خود نگه دارید.

پرسش و پاسخ

 • انواع تخلفات فروشگاه های اینترنتی کدامند؟

تحویل ندادن کالا، مغایرت ویژگی های کالا با کالای خریداری شده، تاخیر در تحویل کالا، معیوب بودن کالا.

 • شکایت از فروشگاه های اینترنتی به چه طریقی ممکن است؟

شکایت از طریق پلیس فتا، شکایت از طریق سامانه اعتماد الکترونیکی، شکایت از طریق دادسرای جرایم رایانه ای.

 • آیا امکان استرداد کالا پس از تحویل آن وجود دارد؟
  در این خصوص معمولا سایت ها ضوابطی دارند که باید به آنها رجوع نمود مثلا بعضی سایت ها مقرر میکنند که تا ۲۴ ساعت پس از تحویل می توان کالا را عودت کرد.

یک پاسخ

 1. از فروشگاه ۲۰ تدریس اصلا خرید نکنید خیلی کلاه بردارن چون مبلغ زیاد نبود شکایت نمیکنم ولی واقعا آدم های شارلاتانی هستن که سر بچه های معصوم کنکوری کلاه میزارن

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید