تمامی شرایط فسخ قرارداد پیمانی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

استخدام پیمانی به معنای قرارداد کار به صورت موقت است به مدت یک سال تا سه سال برای انجام کار. قرارداد پیمانی یا موقت با ذکر مشخصات کارمند و کارفرما و همچنین موضوع کار، میزان حقوق و مدت زمان قرارداد منعقد می شود.

این قرارداد را می توان تا ۱۰ سال هم تمدید کرد این در صورتی است که کارفرما راضی باشد. کارمند قرارداد پیمانی باید یک سری شرایط عمومی داشته باشد و یک سری شرایط اختصاصی که این شرایط اختصاصی مثل مدرک تحصیلی و … را کارفرما معین می کند.

استخدامی پیمانی چیست؟

یک نوع از استخدامی های دولتی در مقابل استخدام رسمی، استخدام پیمانی است که رسمی محسوب نمی شوند و به عبارتی نیمه رسمی هستند لذا نیرو های پیمانی قراردادشان قابل تمدید است و در صورتی که کارفرما، مایل باشد می تواند آن قرارداد را تمدید کند.

استخدامی پیمانی چیست؟

رسمی شدن قرارداد کارمند پیمانی

گفتیم که این قرارداد به نوعی در مقابل استخدام رسمی قرار دارد اما اگر کارمند در طول کار خود عملکرد مناسبی از خود نشان دهد می تواند از سوی کارفرما پس از پایان قرارداد به صورت رسمی جذب بشود.

فسخ قرارداد استخدام پیمانی

به عبارتی طبق قواعد عمومی می توان گفت که استخدام پیمانی یک عقد جایز است. عقد جایز عقدی است که هر یک از طرفین می توانند در هر زمان که بخواهند آن را فسخ کنند. استخدامی پیمانی هم همین گونه است با این تفاوت که طرفین از قبل یکدیگر را از طریق اظهار نامه مطلع کنند.

استعفا از استخدامی پیمانی

استعفا از قرارداد پیمانی، توسط کارمند امکان پذیر است. اما باید یک ماه قبل از استعفا آن را با اظهارنامه به اطلاع کارفرما برساند. اما اگر ضمن قرارداد امر دیگری یا مدت کمتری پیش بینی شده باشد طبق آن عمل می شود.

مسئله دیگر این که اگر ضمن قراردادی شرط شده باشد که فرد حق استعفا یا حق فسخ ندارد و این حق از وی سلب شده باشد حکم قضیه چیست؟ باید گفت که این توافق باطل است زیرا سلب حقوق مدنی به طور کلی امکان پذیر نیست و این توافق هیچ اثری ندارد.

فسخ قرارداد توسط کارفرما

فسخ قرارداد توسط کارفرما

از طرف دیگر کارفرما هم می تواند مثل کارمند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کند. اما باز هم به این شرط که از قبل یعنی در مدت یک ماه قبل از فسخ به کارمند پیمانی فسخ قرارداد پیمانی را اطلاع بدهد. که در این صورت اعمال فسخ صحیح خواهد بود.

ابطال قرارداد پیمانی

مورد دیگری که برای انحلال قرارداد پیمانی مقرر شده است در آیین نامه مربوطه این است که اگر کارمند بدون دلیل و عذر موجه به مدت ۷ روز از کار خود غیبت کند کارفرما می تواند بدون توجه به شما به صورت یک طرفه قرارداد را ابطال و فسخ کند.

مشاوره حقوقی راجع به فسخ قرارداد پیمانی

هر یک از قرارداد های استخدامی احکام و آثار خود را دارد که پیمانی یا نیمه رسمی هم دارای آثار خاصی است و افراد مشغول در آن باید از آن اطلاع حاصل کنند و چه بسا غفلت از آن مانند بحث غیبت ۷ روزه برای آنان دردسر ساز شود و همچنین نحوه فسخ و اطلاع بر آن نیز چنین است.

لذا توصیه می شود تمام مسائل پیش آمده خود را با وکلای متخصص حقوق اداری در میان بگذارید تا به بهترین شکل پاسخگوی مسائل شما باشند.

مشاوره حقوقی راجع به فسخ قرارداد پیمانی

نتیجه گیری

قرارداد پیمانی که با یکی از ارگان های دولتی بسته می شود حالت نیمه رسمی دارد و در مقابل قرارداد رسمی قرار می گیرد. این قرارداد ممکن است تا مدت ۱۰ سال نیز تمدید بشود اما درباره فسخ آن گفته شد که از هر دو طرف می توان به اعتبار قرارداد پایان داد و آن را فسخ کرد که از طرف کارمند نام استعفا به خود می گیرد.

البته این فسخ و استعفا باید از یک ماه قبل به اطلاع برسد تا قابل اعمال باشد. همچنین در صورتی که فرد به مدت ۶ روز بدون دلیل برای کار خود غیبت داشته باشد از طرف کارفرما قرارداد قابل فسخ خواهد بود.

سوالات متداول

قرارداد پیمانی چیست؟

 قراردادی که با ارگان دولتی بسته می شود و به صورت موقت است برای مثال ۱ سال تا ۳ سال.

شرایط فسخ قرارداد پیمانی چگونه است؟

یک ماه قبل از فسخ فرد باید قصد خود را به اطلاع طرف دیگر برساند. مگر آن که در قرارداد مدت کمتری درج شده باشد لذا برای مثال اگر کارمند بخواهد استعفا بدهد باید از یک ماه قبل با اظهارنامه کارفرما را مطلع کند.

آیا امکان تمدید قرارداد پیمانی وجود دارد؟

بله این امر امکان پذیر است و سقف تمدید می تواند تا ۱۰ سال هم باشد. در بالا به این موارد مختصرا اشاره شد برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید با مشاوران موسسه تماس بگیرید.

3 پاسخ

  1. سلام ووقت بخیر ، آیا امکان استخدام مجدد پیمانی در دستگاه قبلی ، یا دستگاه جدید بعد از استعفا از شغل پیمانی قبلی وجود دارد یا خیر ؟

  2. با سلام و احترام
    در خصوص استعفای کارمند پیمانی و فسخ قرارداد آیا پس از گذشت یک ماه از تاریخ استعفا، درصورتی ک جواب موافقت هنوز نرسیده باشد، می‌توان محل کار را ترک کرد؟
    و درصورت ترک محل کار بعد ازمدت یک ماه، آیا سازمان می‌تواند حکم اخراج برای کارمند صادر کند؟

    1. سلام: اگر داخل قرارداد برای ترک کار چیزی درج نشده باشد می توانید ترک نمایید

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید