قذف و حد قذف چیست ؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که مورد توهین یا فحاشی قرار بگیرید و یا حتی انقدر از مسئله ای عصبانی شوید که به کسی فحاشی کنید. حال بهتر است بدانید که توهین، جرم است و برخی از فحاشی ها مانند قذف مجازات سنگین تری دارد.

بنابراین از این به بعد راحت از کنار توهین ها نگذرید و مواقع عصبانیت، قبل از هر فحش یا توهینی این مطلب سایت ما را به خود یادآوری کنید.

توهین و فحاشی ها گاهی به شوخی است و گاهی آنقدر جدی که ممکن است پس از شنیدن آن حرف، شما را به هر کاری وا دارد. اما قبل از هر گونه واکنشی، بدانید که قانون، توهین را بدون تنبیه و مجازات نمی گذارد.

در این قسمت در خصوص مجازات انواع توهین ها و مجازات آن مطالبی را به شما اطلاع خواهیم داد و همچنین اینکه وقتی مورد توهین قرار می گیرید به جای توهین متقابل؛ چگونه از راه قانونی طرف مقابل را تنبیه کنید

وکیل پایه یک دادگستریتوهین در قانون

آسیب ها همیشه به صورت فیزیکی و ضرب و شتم نیست. گاهی کسی با توهینی که می کند روح شما را آزار می دهد و این توهین هم آسیب تلقی می شود. قانون کشور ما هم این موضوع را در نظر گرفته شده است.

در واقع توهین استفاده از هر گونه الفاظ رکیک، فحاشی، خوار شمردن، تحقیر است.

حتی بعضی از حرکات فیزیکی مثل هل دادن، استفاده از علامت هایی که با دست، توهین تلقی می شود نیز شامل جرم توهین می شود.

اما نکته ی مهمی که باید بدانید این است که ما یک توهین ساده داریم که مجازات سبکی دارد و یک توهین مشدده که به آن قذف گفته می شود. در این بخش راجع به قذف اطلاعاتی به شما ارائه می شود.

توهین در قانون

قدف چیست؟

زمانی که فردی در دعوا به دیگری نسبت ناروای زنا (رابطه ی جنسی زن ومرد) و لواط (روابط جنسی دو مرد) می دهد؛ مرتکب جرم قذف شده است که مجازاتی شدید تر از توهین دارد.

دلیل اینکه مجازات این جرم شدید تر است این است که توهین کننده با نسبتی ناروایی که به طرف دیگر می دهد آبروی او را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین چون با نسبت دادن زنا یا لواط ممکن است کسی اعتبارش به خطر بیفتد.

توهین کننده (که به آن در قانون قاذف گفته می شود) در صورتی حرف هایش قذف محسوب می شود که روشن و بدون ابهام باشد. همچنین او باید معنای آن کلمه رکیک و نسبتی (زنا یا لواطی) را که داده را بداند حتی اگر مخاطب فحش، معنای آن را ندارد.

نکاتی درباره ی قذف

 • کسی که نسبت به او قذف صورت گرفته است باید در هنگام وقوع جرم قذف، عاقل، بالغ، مسلمان و غیر متظاهر به زنا یا لواط باشد. مثلا وقتی زنی به فحشا شهرت دارد و از این راه کسب درآمد می کند، به او نسبت زنا داده شود این کار جرم محسوب نمی شود. زیرا طرف کارش این است.
 • وقتی فردی به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به کسی توهین می کند اما فحشی که می دهد به مادر، پدر یا خواهر برادر مخاطب توهین باشد، محکوم به قذف نسبت به آن عضو خانواده و مرتکب جرم توهین نسبت به مخاطب فحش می شود.
 • مثلا تصور کنید شخصی به شخص دیگر فحشی می دهد که به مادر او نسبت زنا داده است. در این صورت توهین کننده نسبت به مادر توهین شونده، مرتکب قذف و نسب به خود فرد مرتکب توهین شده است.
 • قذف یک جرم حق الناسی محسوب می شود. یعنی کسی که به او نسبت زنا یا لواط داده شده، برای مجازات توهین کننده حتما باید از او شکایت کند.
 • اگر کسی به چند نفر به طور جداگانه نسبت زنا یا لواط دهد، چه همه ی آن ها با هم شکایت کنند چه جداگانه، به طور مستقل ضربات شلاق را متحمل خواهد شد.
 • مثلا مردی به ۳ زن نسبت زنا می دهد و همه آن ها باهم علیه مرد شکایت می کنند؛ ۳ بار مجازات می شود و ۲۴۰ ضربه شلاق متحمل می شود.
 • حال اگر مردی ۴ مرد را تنها با یک لفظ نسبت لواط دهد؛ مثلا بگویید شما همه لواط کار هستید، اگر آن ۴ مرد با هم شکایت کنند یکبار مجازات می شود و اگر جداگانه شکایت کنند ۴ بار مجازات می شوند.
 • پدر یا جد پدری اگر فرزند یا نوه خود را مورد قذف قرار دهند، تنها ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری مجازات آن ها است.
 • اگر کسی برای نسبت ناروای زنا یا لواط که به او شده است شکایت کند و قبل از اجرای مجازات شاکی بمیرد. هریک از ورثه ی او به جز همسرش می توانند اجرای مجازات را مطالبه کنند.

قدف چیست

چه زمانی مجازات حد قذف اجرا نمی شود؟

 • زمانیکه کسی که به او نسبت زنا یا لواط داده شده، حرفای توهین شونده را تصدیق کند. مثلا به زنی به مردی دیگر نسبت زنا داده و مرد حرف زن را تایید کند.
 • وقتی نسبت زنا یا لواطی که به مقذوف (کسی که به او توهین شده) توسط شهود یا با علم قاضی اثبات شود
 • وقتی مقذوف (کسی به او توهین شده) یا ، ورثه ی او،پس از مرگ گذشت کنند.
 • زمانی که یک نفر به شما نسبت زنا یا لواط دهد و متقابلا شما هم به او نسبت زنا یا لواط دهید، امکان قذف توسط شما و طرف دیگر وجود ندارد.

مجازات حد قذف

مجازات قذف هشتاد ضربه شلاق است و تنها با بخشش شاکی است که حد قذف ساقط می شود. در مواردی هم به جای ۸۰ ضربه شلاق، تنها ۳۱ تا ۷۴ شلاق مجازات قذف است.

این موارد به شرح ذیل می باشد:

 • زمانی که پدر یا جد پدری به فرزند یا نوه ی خود نسبت زنا یا لواط دهد.
 • زمانی که کسی زنا یا لواطی که قابلیت مجازات ندارد به او نسبت دهد. مثلا زنا یا لواط در حالت اکراه یا پیش از بلوغ. مثلا مردی به مرد دیگر که در کودکی با اکراه لواط کرده است را لواط کار بخواند. در واقع چون آن مرد در کودکی به موجب اکراه لواط کرده است؛ حرفی که توهین کننده به او زده است کامل قذف محسوب نمی شود اما مجازات تعزیری مذکور را دارد.
 • قذف پیامبر، حضرت فاطمه و امامان در صورتی که توهین کننده در حالت مستی، غضب یا به نقل از کسی بگوید. مثلا مردی که از روی خشم به ائمه فحاشی کند. یا کسی که به نقل از دیگری به پیامر یا امامان فحاشی کند.

مجازات حد قذف

نتیجه گیری

استفاده از الفاظ رکیک و یا حرکتی که موجب توهین به طرف مقابل محسوب شود طبق قانون جرم و داری مجازات است. اما برخی از الفاظ زشت مجازات شدیدتری دارند؛ مانند قذف. قذف یعنی کسی که به دیگر نسبت ناروای زنا یا لواط دهد و نتواند حرفی که زده است را اثبات نماید. مجازات قذف هشتاد ضربه شلاق است.

البته قذف دارای شرایطی است که مهم ترین آن این است که کسی به او نسبت زنا یا لواط داده می شودعاقل، بالغ، مسلمان و غیر متظاهر به زنا و لواط باشد.

قذف یک جرم حق الناسی است که تنها با شکایت شاکی قابل مجازات است و اگر شاکی از شکایت خود صرف نظر کند، قاذف (توهین کننده) دیگر مجازات نخواهد شد.

شما می توانید برای انجام کلیه ی مراحل شکایت از جرم و یا دفاع به وکلای متخصص گروه وکلای سنا اعتماد کنید.

وکلایی که تمام وقت خود را صرف پرونده های تخصصی خود نموده و از هر شخص دیگری حرفه ای تر پرونده را جلو خواهند برد.

سوالات متداول

برای اثبات قذف چند شاهد باید شهادت دهد؟

شهادت دو مرد عادل برای قذف باعث اثبات جرم می شود.

آیا برای شکایت از قذف لازم است وکیل داشته باشیم؟

اجباری وجود ندارد اما بهتر است که از وکیلی کمک بگیرید زیرا وکیل با آگاهی از قانون به طور مناسبی می تواند قذف را اثبات کند.

اگر قذف کننده معنای فحشی که می دهد نداد حد قذف جاری می شود؟

خیر، زیرا بدون آگاهی به مخاطب نسبت زنا یا لواط داده و برای جاری شدن حذ قذف لازم است قاذف از معنای حرفش آگاه باشد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید