لاتاری چیست و آیا ثبت نام آن غیر قانونی است؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در شرایط معمول این روزها، در صورتی که قصد مهاجرت به آمریکا را داشته باشید، طی کردن مراحل آن و دریافت ویزای اقامتی به صورت قانونی، کار آسانی نیست و سختی‌ها و هزینه‌های زیادی در پی دارد. گرین کارت نیز یکی از ویزاهای مهاجرت به آمریکا است که دریافت آن با مشکلات و هزینه‌های زیادی همراه است.

تعریف لاتاری

لاتاری گرین کارت آمریکا، برنامه‌ای است که به دستور کنگره آمریکا و با هدف حفظ تنوع نژادی و جذب نیروی کار، در ایالات متحده آمریکا به صورت سالانه برگزار شده و طی آن، افراد زیادی از سرار جهان برنده گرین کارت آمریکا می‌شوند.

در واقع می‌توان گفت ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش اقامت قانونی و دائمی در آمریکا، ثبت نام لاتاری گرین کارت است. این برنامه هرسال در اکتبر آغاز و در ماه نوامبر به اتمام می‌رسد.

 در ادامه این مطلب، به بررسی شرایط ثبت نام لاتاری و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

تاریخچه لاتاری

از سال ۱۹۹۰ دولت آمریکا برنامه لاتاری را در دنیا آغاز کرد. در این برنامه به هر فردی که به صورت شانسی انتخاب شده، اقامت رایگان در آمریکا را می‌دهد. این موضوع باعث شده تا هر ساله، تعداد زیادی از افراد در همه جای جهان، شانس خود را برای بردن در لاتاری امتحان کنند.

هرسال تعداد ۵۵۰۰۰ ویزا از طریق قرعه کشی بین متقاضیان برنده توزیع می‌شود. اگر برنده لاتاری تمامی شرایط لازم را داشت، می‌تواند ویزای آمریکا را دریافت کند. همچنین همسر و فرزندان مجرد او در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند ویزای اقامت آمریکا را کسب کنند.

گرین کارت

چه کسانی می توانند در لاتاری شرکت کنند؟

به دلیل این‌که هدف اصلی لاتاری، حفظ تنوع نژادی در آمریکا است، ویزای ارائه شده به افراد ساکن در کشورهایی که به صورت معمول از روش‌های مختلف به آمریکا مهاجرت می‌کنند، ارائه نمی‌شود. در بولتن ویزا به صورت هرساله فهرستی از کشورهایی که مجاز به شرکت در لاتاری هستند مشخص می‌شود.


بیشتر بخوانید: قانون دو تابعیتی در ایران


کشورهایی که طی ۵ سال گذشته بیشتر از ۵۰ هزار مهاجر از طریق ویزاهای خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند، مجاز به ثبت نام در لاتاری نیستند. از جمله این کشورها که در اکثر مواقع غیر مجاز هستند می‌توان به چین، هند و انگلستان اشاره کرد.

شرایط ثبت نام در لاتاری

برای شرکت در لاتاری باید شرایط زیر را داشته باشید:

  1. متولد یکی از کشورهای مجاز برای ثبت نام در لاتاری باشید: در این مورد اگر متولد کشور غیرمجاز باشید ولی یکی از والدینتان متولد کشوری مجاز باشد، می‌توانید از سهمیه او استفاده کنید.
  2.  دارای حداقل تحصیلات دیپلم آکادمیک دبیرستان باشید: تحصیلات فنی حرفه‌ای در آمریکا مورد قبول نیست؛ مگر این‌که از طریق دانشگاه شرایط لازم را دریافت کنید.
  3.  داشتن حداقل دو سال سابقه کار در ۵ سال گذشته: در صورت نداشتن مدرک دیپلم، می توانید از این شرط استفاده کنید.

گرین کارت آمریکا

نحوه ثبت نام در لاتاری

جهت ثبت نام در لاتاری پس از وارد شدن به سایت رسمی کنتاکی کونسولار آمریکا به آدرس www.dvlottery.state.gov باید فرم‌های لازم را پر کنید. لازم به ذکر است که تمام مراحل ثبت نام در لاتاری رایگان است و در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، می‌توانید تمامی سوالات را پاسخ دهید. علاوه بر این، یک قطعه عکس را در سایز و فرمت مشخصی باید در فرم خود درج کنید.

شانس برنده شدن شما در لاتاری چقدر است؟

هر فردی، فقط می‌تواند یک بار در سال برای قرعه کشی لاتاری ثبت نام کند. یعنی برای احتمال برنده شدن بیشتر، نمی توانید دوبار ثبت نام کنید. تنها شانس برای کسانی بیشتر است که دو نفر زن و شوهر هستند و هردو ثبت نام را انجام می‌دهند.


بیشتر بخوانید: بهترین وکیل مهاجرت در تهران


 انتخاب برنده‌های لاتاری بدین صورت است که دولت ایالات متحده آمریکا تعداد ۱۲۵۰۰۰ نفر را به صورت تصادفی انتخاب کرده و تقریبا از هر ۱۰۰ نفر، یک نفر برنده ویزای اقامت دائم در آمریکا می‌شود. در نهایت از بین این افراد ۵۵۰۰۰ هزار نفر انتخاب شده و از برندگان هم تعداد خاصی تمام شرایط را دارند و در مصاحبه صلاحیت لازم را پیدا می‌کنند.

لاتاری گرین کارت آمریکا

آیا ثبت نام لاتاری آمریکا غیر قانونی است؟

تبلیغ و اخذ ویزای شینگن آمریکا و همچنین ثبت نام در لاتاری در صورتی که در محدوده رعایت قوانین کشور باشد، هیچ‌گونه منع قانونی ندارد. همچنین تبلیغات آژانس‌های مسافرتی که برای فروش ویزای شینگن انجام می‌شود نیز در صورتی که شرایط خاصی را رعایت کنند غیرقانونی نیست.

مزایای برنده شدن در لاتاری چیست؟

مهم ترین مزیت برنده شدن در لاتاری دریافت رایگان گرین کارت آمریکا و ویزای اقامت در این کشور است. همچنین برندگان در لاتاری، می‌توانند به همراه خانواده خود از تحصیلات رایگان در آمریکا برخوردار شده و خود و اعضای خانواده‌شان می توانند در این کشور به کار مشغول شوند.

علاوه بر این، برندگان لاتاری می‌توانند در هر ایالتی که علاقه دارند زندگی کرده و ملک بخرند. افرادی که در لاتاری برنده می‌شوند، می‌توانند مانند یک شهروند آمریکایی از تمام مزایای شهروندی و کمک‌های دولتی استفاده کنند و با دریافت اقامت دائم آمریکا بعد از ۵ سال، می‌توانند پاسپورت آمریکایی نیز دریافت کنند.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید