مالیات اجاره خانه و مغازه بر عهده کیست؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مالیات بر اجاره مبلغی است که دولت بابت اجاره ملک از شخص حقیقی یا حقوقی دریافت می‌کند.

اصطلاح ملک شامل:

 • زمین.
 • خانه شخصی.
 • آپارتمان با هر کاربری مسکونی تجاری یا اداری می‌شود.

بنابراین در صورتی که ملکی را اجاره می‌کنیم، هرساله باید مبلغی را برای مالیات بر درآمد اجاره آن ملک پرداخت کنیم.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره

 • تعیین مالیات بر درآمد اجاره بر مبنای درآمدی که فرد در سال کسب می‌کند تعیین می‌شود.
 • برای تعیین مبلغ مالیات بر اجاره باید اجاره سالانه را مشخص کنید.
 • در صورتی که جهت اجاره یک ملک پول پیش پرداخت نکرده باشید، مبلغ اجاره را باید در ۱۲ ضرب کنید تا اجاره سالانه به دست بیاید.
 • در صورتی که پول پیش پرداخت کرده باشید، ۱۸ درصد از مبلغ رهن را باید محاسبه کرده و حاصل آن را با اجاره سالانه جمع ببندید. طبق قانون، ۲۵ درصد از درآمد اجاره، از مالیات معاف است.
 • جهت محاسبه آن باید عدد به دست آمده را ضربدر ۷۵ درصد کنید.
 • مالیات بر اجاره سالیانه تا ۳ میلیون تومان، ۱۵ درصد و مالیات برای اجاره سالیانه ۳ تا ۱۰ میلیون تومان، ۲۰ درصد محاسبه می‌شود.
 • در صورتی که اجاره سالیانه ملک ۵ میلیون تومان باشد، ۳ میلیون تومان آن با ۱۵ درصد و ۲ میلیون تومان آن با نرخ ۲۰ درصد محاسبه می‌شود.

مالیات اجاره خانه و مغازه بر عهده کیست

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات بر درآمد اجاره هستند؟

مالیات بر درآمد طبق اصول، توسط مؤدی یعنی تحصیل ‌کننده درآمد پرداخت می‌شود. صاحبین املاک اجاره‌ای، باید در زمان تعیین شده اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مهلت زمانی تعیین شده به همراه مدارک مربوطه به اداره مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت کنند.

در صورتی که موجر، شخص حقوقی باشد، موظف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی جداگانه‌ای برای مالیات بر درآمد اجاره نیست.

بر اساس تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقوقی باید مالیات بر درآمد مال‌الاجاره پرداختی را کسر کرده و ظرف مدت ۱۰ روز به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک، پرداخت کرده و رسید آن را به موجر تسلیم کنند.

 

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات بر درآمد اجاره هستند؟

چه کسانی از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند؟

از جمله شرایط معافیت از مالیات بر درآمد اجاره ملک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در صورتی که شخص درآمدی به غیر از اجاره ملک نداشته باشد، بر اساس قانون می‌تواند از مالیات معاف شود. ولی اگر مبلغ اجاره بیش از مقدار تعیین شده در عرف باشد، باید مازاد اجاره آن را پرداخت کند.
 2. اگر شخص، ملک خود را جهت اقامت یا فعالیت تجاری و اداری بستگان درجه یک خود در نظر بگیرد، از پرداخت مالیات معاف است.
 3. طبق قانون معافیت زیربنایی، در تهران، در صورتی که متراژ خانه کمتر از ۱۵۰ متر و در شهرستان کمتر از ۲۰۰ متر باشد، شامل پرداخت مالیات نیست.
 4. مبلغ‌هایی که برای بازسازی ملک از دولت دریافت می‌شود، مشمول مالیات نیست.
 5. اگر صاحب واحد مسکونی ملک خود را به فروش برساند و مهلت تخلیه ملک در سند انتقال ذکر شده باشد، بر اساس قانون، آن ملک تا ۶ ماه از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف است. در این مدت، صاحب قبلی فرصت دارد تا ملک را تخلیه کند.

 

چه کسانی از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند؟

نکات مهم در مورد مالیات بر اجاره

طبق ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، نکات زیر در مورد مالیات بر اجاره باید مورد توجه قرار گیرند:

 •  درآمد مشمول مالیات در مالیات اجاره، ۷۵ درصد از کل اجاره دریافتی است.
 • زمانی که تمام یا مبلغی از اجاره به رهن تبدیل شده باشد، مبلغ رهن باید با نرخ یک و نیم درصد به اجاره ماهانه تبدیل شود.
 •  هر زمان که مستاجر ملک را اجاره دهد، درآمد مشمول مالیات اجاره او، تفاوت اجاره دریافتی و پرداختی است.
 • شرکت‌هایی که خانه‌های سازمانی را در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهند، در صورت تشخیص، مالیات عملکرد طبق دفاترشان شامل این مالیات اجاره نخواهند بود.
 •  محل سکونت مالک و خانواده و فرزندان و اجداد و افراد تحت تکفل او، به میزان هر واحد برای یک نفر، از پرداخت مالیات بر اجاره معاف خواهد بود.
 •  املاکی که به صورت رایگان در اختیار افراد غیرمشمول مالیات قرار می‌گیرد، از مالیات اجاره معاف است.
 •  املاکی که با اثاث یا ماشین‌آلات اجاره داده می‌شوند، مبلغ اجاره دریافتی برای اثاث و ماشین ‌آلات به درآمد اجاره اضافه خواهد شد.

5 پاسخ

 1. سلام
  مستاجرم با وجودی که در اجاره نامه رستوران شرط کردیم که هنگامم تخلیه باید تمامی بدهی های خود از جمله مالیات را باید پرداخت کند، از پرداخت ان تاکنون با وجود انقضای اجاره خوداری کرده ..ایا می توان علاوه بر دادن دادخواست اجور معوقه و نیز ایفای تعهدات قراردادی توسط مستاجر، پول پیش او را فعلا پرداخت ننمود؟
  سوال دوم…گفته شده که تخلیه رستوران عرفا زمانی رخ می دهد که علاوه بر خارج کردن وسایل و اثاث از رستوران ، تعهدات مندرج در اجاره نامه هم توسط مستاجر اجرا شده باشد، ایا این نظر درست است و می توان ادعا نمود که چون مستاجر به تعهدات عمل نکرده است با وجود خالی کردن رستوران ، پروسه تخلیه محقق نشده است؟
  ممنون از شما

  1. سلام:پرداخت ودیعه مستاجر را منوط به پرداخت اجور معوقه وانجام تعهدات قراردادی در قالب تنظیم یک دادخواست طرح نمایید.

 2. درود بر جناب زینالی. یه سوال داشتم. پدرم در شهر رودهن دو مغازه دارند که اجاره دادند و مالیات اجاره املاک این دو را هر سال پرداخت میکنند. سوالم در مورد خانه ایشان است که ۸۷ متر است و در شهر تهران که اجاره دادند و تا کنون در مورد مالیت این خانه هم، کاری نکردند ولی در سامانه اسکان آن را ثبت کرده اند. سوال من اینه که طبق قانون معافیت خانه، ایشان از پرداخت مالیت بر اجاره ی خانه ی فوق الذکر (با توجه به متراژ زیر ۱۵۰ متر آن) معاف هستند دیگه؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  خسته نباشید
  بنده مغازه ای رو اجاره کردم سال ۹۷ و برای همین سال قرار دادی با صاحب ملک نوشتیم(دستی) متاسفانه من بدون اینکه به متن ها دقت کنم امضا کردم. حالا تو قرارداد جدید متوجه شدم صاحب ملک مالیات بر اجاره خودش رو انداخته گردن من ،میخواستم لطف کنید راهنمایی کنید چه کار باید انجام داد؟

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید