مجازات قتل همسر توسط شوهرش؛ بررسی پرونده علی نجفی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

یکی از خشونت آمیزترین انواع قتل ها که در بستر خانواده رخ می دهد و جزو قتل های خانوادگی محسوب می شود، قتل زن به دست شوهر و یا شوهر توسط زن می باشد. فارغ از انگیزه هایی که اشخاص از ارتکاب این نوع قتل ها می توانند داشته باشند، برای مثال انگیزه های ناموسی و یا مادی و خیانت و… وقوع آن ها در جامعه بسیار جنجال برانگیز می تواند باشد. مانند قتلی که اخیرا توسط شهردار سابق تهران، علی نجفی رخ داد و طی آن همسر خود را به ضرب گلوله به قتل رساند.
سوالات بسیاری در خصوص این نوع قتل ها وجود دارد از جمله اینکه مجازات قتل همسر چیست؟ آیا مانند قتل های معمولی مجازات اعدام در پی دارد و یا رابطه زوجیت باعث از بین رفتن مجازات قصاص می شود؟ در چه شرایطی در قانون ما قتل زن توسط شوهر مجازات ندارد؟

مجازات همسرکشی در قانون

اصولا مجازات اصلی قتل در حالت عادی، قصاص نفس می باشد ( در صورت تقاضای ولی دم) لیکن در برخی از شرایط قصاص و اعدام منتفی می شود و یکی از آن موارد برخی از قتل های خانوادگی می باشد.
همانطور که اشاره شد، قتل همسر یکی از انواع قتل های خانوادگی می باشد. از میان قتل های خانوادگی، تنها قتلی که مجازات اعدام در پی ندارد، قتل فرزند توسط پدر یا پدربزرگ می باشد که بنابر ماده (۳۰۱) قانون مجازات اسلامی، یکی از شرایط اجرای قصاص، پدر یا پدربزرگ نبودن قاتل می باشد که این قاعده برگرفته از فقه اسلامی می باشد و مانند سایر انواع قتل ها مجازات اصلی آن اعدام می باشد که به درخواست ولی دم مقتول، اجرا می شود. جهت فهم بیشتر کاربران در ادامه، یک نمونه پرونده قتل خانوادگی رخ داده در کشور را از لحاظ حقوقی بررسی می نماییم.

محمدعلی نجفی و همسرش

بررسی پرونده قتل میترا استاد -همسر محمدعلی نجفی- شهردار سابق تهران، از بُعد حقوقی

در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸ میترا استاد همسر محمد علی نجفی در آپارتمان مسکونی خود در سعادت آباد به قتل رسید. پس از وقوع حادثه پسر سیزده ساله او با جنازه مادرش در حمام خانه مواجه شده و ماجرا آشکار شد. اولین مظنون حادثه، همسر وی بود که پس از چند روز متواری شدن بلاخره اقرار به قتل وی نمود.

پس از انجام مراحل بازجویی و معاینات و تحقیقات، ارتکاب قتل توسط وی احراز و پرونده وی نیز به دادگاه جهت صدور حکم ارسال شد.
صرف نظر از حواشی این قضیه، سوالی که ذهن بسیاری از اشخاص را در آن زمان به خود مشغول نموده بود این بود که آیا در صورت اثبات قتل، محمدعلی نجفی اعدام خواهد شد؟ و یا به دلیل رابطه همسری، امکان قصاص وجود نخواهد داشت؟ منظور از ولی دم زن کیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.
از لحاظ حقوقی قتل زن به وسیله شوهر تنها در یک حالت، مجازات ندارد و آن فرض ماده ( ۶۳۰) قانون مجازات اسلامی می باشد که شامل این پرونده نمی شود بنابراین امکان قصاص برای محمد علی نجفی در صورت درخواست ولی دم مقتول، ثابت است.
اما ماده (۶۳۰) چه می گوید؟ در ادامه به بررسی این ماده و مطابقت آن با پرونده پیش رو می پردازیم:

قتل به دلیل خیانت به شوهر – قتل های ناموسی

بنابر ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی، هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده نماید و علم به تمکین زن داشته باشد می‌تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند و چنانچه که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل می باشد.

قتل توسط محمدعلی نجفی

مطابق این ماده در صورت وجود شرایط زیر مرد می تواند همسر خود را به قتل برساند بدون آنکه مجازات متوجه او شود:

  1.  شوهر همسر خود را در حال زنا با مرد بیگانه ببیند .
  2.  این حکم فقط در مورد شوهر جاری است لذا چنانچه زن، شوهر خود را در حال زنا با زن بیگانه ای ببیند نمی تواند مرتکب قتل او شود.
  3. حتما باید عمل زنا رخ دهد یعنی دخول آلت تناسلی مرد در آلت تناسلی زن. و سایر روابط جنسی کمتر از زنا مانند بوسیدن و بغل کردن شامل این حکم نمی شود.
  4.  شوهر با چشم خود این عمل و خیانت را ببیند و صرف شنیدن آن یا دیدن کلیپ های ویدیویی و یا عکس های خیانت همسر و یا شنیدن آن از زبان دیگری و یا حدس و گمان باعث مجوز قتل ناموسی نیست.
  5.  فقط در همان حال و همان موقع می تواند آن ها را به قتل برساند و نه بعد از آن.
  6.  زن اجبار به رابطه جنسی نشده باشد بلکه با میل و رضای خود به آن تن دهد.
  7.  مرد باید علم به تمکین یعنی رضایت زن به رابطه جنسی داشته باشد و اطمینان داشته باشد که همسر خود با رضایت خود مرتکب زنا شده است. اما سوالی که مطرح است نحوه اثبات خیانت زن به شوهر می باشد. به تعبیر دیگر مردی که زن خود را به دلیل خیانت کشته است چگونه می تواند خیانت او را اثبات کند و تبرئه شود؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

بیشتر بخوانید: مجازات زنای محصنه و غیر محصنه


راه های اثبات خیانت زن به مرد

برای اینکه مردی اثبات نماید که همسر خود را به دلیل خیانت وی کشته است راه های زیادی وجود دارد از جمله نظر پزشکی قانونی می باشد که معمولا می تواند وقوع رابطه جنسی را تشخیص دهد. علاوه بر آن حضور ضابطین یعنی پلیس در صحنه جرم و بررسی آثار و ادله جرم نیز کمک کننده است همچنین چنانچه مرد همراه اشخاص دیگر خیانت را مشاهده نموده باشد می تواند از آن ها به عنوان شاهد در دادگاه استفاده نموده و این قضیه را اثبات نماید.

کاریکاتور قتلولی دم زن مطابق قانون کیست؟

منظور از ولی دم همان ورثه مقتول می باشد البته به جز همسر. یعنی کلیه اشخاصی که هنگام مرگ از زن ارث می برند به جز شوهر، ولی دم او و صاحب حق قصاص می باشند.
بنابراین ولی دم مقتول به ترتیب عبارت اند از:

  1.  پدر و مادر و فرزندان
  2.  اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن‌ها.
  3.  عمو و عمه و خاله و دایی و اولاد آن‌ها.

یعنی در وهله اول پدر و مادر و فرزندان ولی دم محسوب می شوند به طور مشترک. حال چنانچه آنها فوت نموده باشند نوبت به طبقه دوم یعنی پدر بزرگ و مادر بزرگ وخواهر و برادر و فرزندان آن ها می رسد و در صورت نبود آن ها نیز نوبت عمه و خاله و عمو و دایی و اولاد آنها می باشد که در مورد قصاص قاتل، تصمیم بگیرند.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید