روش و مراحل دریافت کد پستی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

امروزه یکی از مدارکی که برای پر کردن فرم ها و یا ثبت نام در جایی لازم است؛ کد پستی محل زندگی تان است. کد پستی به منظور مشخص کردن یک آدرس پستی و همچنین مرتب کردن نامه‌های ارسالی آن محل، وضع می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که کد پستی ملک، همانند کد ملی افراد می باشد و همیشه ثابت می‌ماند. در واقع این کد ۱۰رقمی باعث می‌شود پلاکی که شما در آن ساکن یا مشغول به‌کار می باشید منحصر به خود شما باشد.

تماس با گروه وکلای سنا

کد پستی به چه درد میخورد؟

در سال ۱۳۷۶ این قانون که تمام پلاک‌ها باید دارای کد پستی باشند تصویب گردید و از آن پس تمام خانه‌ها با یک کد پستی منحصر به فرد به ثبت میسرند. تمامی ساختمان‌ها باید یک کد پستی مخصوص به خود داشته باشند.

مراحل دریافت کد پستیاین کد مثل اطلاعات هویتی مهم می باشد که شخص باید در تمام امور اداری و رسمی آن را ارائه نماید. جالب است بدانید که اولین وزارت پست در ایران و در زمان ناصرالدین شاه قاجار صورت گرفت و توسط امیرکبیر سر و سامان پذیرفت. کد پستی ده رقمی مکان جغرافیایی مورد نظر را به طور دقیق و کامل مشخص می‌نماید. به این صورت که محدوده جغرافیایی در پنج رقم اول، ردیف ساختمان در آن محدوده جغرافیایی در رقم ششم و در چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان مشخص می‌شود.

یکی از استفاده های کد پستی در خرید خانه است. به این صورت که با وارد کردن کد پستی هر خانه اطلاعات مالک آن خانه برای شما مشخص می گردد.

با تغییر مالک اطلاعات مالک جدید وارد سیستم می‌شود و مالک جدید خانه بدین صورت شناسایی می گردد. توجه داشته باشید که در صورتی که حتی بخواهید یک ساختمان چند طبقه هم بسازید، هر کدام از واحدها یک کد پستی جداگانه خواهند داشت.

مراحل دریافت کد پستی

نحوه دریافت کد پستی

در سالهای پیش به منظور دریافت کد پستی ملک باید به قبض‌ها مراجعه می‌کردیم. اما با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت و فضای مجازی برای انجام کارهایی مثل گرفتن تاییدیه کد پستی، جست‌ و جوی کد پستی با نام ساختمان، استعلام صحت کد رهگیری و یا حتی اطلاع از هزینه دریافت کد پستی؛ می‌توانید جست‌ و جوی اینترنتی مختصری نمایید تا به اهداف خود دسترسی داشته باشید.

معمولا کد پستی هر ساختمان زیر پلاک آن که در کنار درب ورودی هر ساختمان نصب میشود؛ درج شده است. در صورت نبود این کد پستی در پلاک خانه، به منظور دریافت کد پستی خود میتوانید از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر، مرورگر خود را باز نمایید و به سایت اداره پست به نشانی www.post.ir مراجعه کنید و سپس مراحل لازم جهت دریافت کد پستی را به عمل برسانید.

انجام مراحل دریافت کد پستی به صورت مرحله ای

 1. با کلیک کردن بر روی گواهی پستی وارد صفحه ای میشوید که در این صفحه باید روی گزینه دریافت گواهی کد پستی کلیک کنید تا وارد صفحه جدیدی بشوید.
 2. پس از آن وارد سایتی می شوید که در آن با کلیک کردن در گزینه کدیاب وارد صفحه جدیدی می شوید.
 3. در صفحه جدید باید اطلاعات خود نظیر نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد شهرستان،‌ شماره ثابت، شماره تلفن همراه، کد پستی قدیمی و ایمیل خود را وارد نمایید. (در صورتی که از قبل در سایت ثبت نام نموده اید می توانید از طریق کد رهگیری ۱۰ رقمی که به شما داده شده است کد پستی خود را دریافت نمایید.)
 4. در ادامه مشخصات خانه ای که قصد دریافت کد پستی آن را دارید را باید وارد نمایید که شامل استان، شهرستان، دهستان، بخش، خیابان و آدرس کامل می باشد.
 5. سپس بعد از وارد کردن اطلاعات درخواستی سه گزینه برای شما فعال می‌شود و شما میتوانید از طریق سه روش کد پستی خود را دریافت نمایید.

این سه روش به شرح زیر است:

 • عمومی ترین آنها جست و جو در ساختمان‌های دارای پلاک است. که در این روش با وارد کردن شماره پلاک ساختمان میتوانید کد پستی آن را دریافت نمایید. در این روش با جستجوی اتوماتیک، محله و خیابان‌های اصلی و فرعی را هم به شما نمایش می‌دهد.
 •  در صورت اسم داشتن ساختمان مورد نظر میتوانید از طریق گزینه دریافت کد پستی با نام ساختمان به کد پستی دسترسی پیدا نمایید. همچنین امکان دریافت کد پستی با استفاده از نشانی خانه نیز وجود دارد. بدین منظور می بایست نام خیابان ها و معابر و ساختمان مورد نظر را بدانید تا به نتیجه درست دسترسی نمایید.
 • علاوه بر این امکان دریافت کد پستی ملک از طریق تلفن منزل هم برای شما وجود دارد. در این روش می توانید وارد سایت ذکر شده شوید و شماره تلفن خودتان را وارد نمایید. پس از ثبت کد امنیتی جستجو را کلیک کرده و کد پستی خودتان را دریافت نمایید.
  همچنین برای پیدا کردن کد پستی ادارات و مراکز آموزشی می توانید با وارد کردن نام اداره، سازمان یا مرکز مورد نظر خود برای دریافت کد پستی محل اقدام نمایید. بعد از وارد کردن نام اداره یا سازمان، باید در میان نتایج جست و جو، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده و وارد مرحله بعدی شوید تا کد پستی به شما نشان داده شود.
 1. سپس با پرداخت مبلغی به صورت آنلاین کد پستی خود را دریافت میکنید. (هزینه دریافت کد پستی در حال حاضر در این سایت به مبلغ ۱۷,۴۴۰ ریال می باشد.)

مراحل دریافت کد پستی

استعلام کد پستی چگونه است؟

برای خرید یا فروش یک ملک و ثبت فروش آن ملک در دفترخانه‌ها استعلام کد پستی امری ضروری می باشد. قبل از آنکه برای خرید یک ملک اقدامی نمایید با استعلام کد پستی و دریافت تاییدیه گواهی پستی آن از بسیاری از کلاهبرداری ها جلوگیری نمایید.

همچنین میتوانید برای دریافت تاییدیه کد پستی با مراجعه به سایت https://epostcode.post.ir و انتخاب کردن گزینه دریافت کد پستی مشترکین وارد صفحه اداره کل جغرافیایی و کدگذاری پستی کشور شوید که در آن با انتخاب گزینه ” فرم استعلام کد پستی ۱۰ رقمی” و انتخاب یکی از “اماکن مسکونی” و “اماکن تجاری” و وارد کردن اطلاعاتی که از شما خواسته می‌شود در مدت کوتاهی، کد پستی خود را دریافت نمایید.

دریافت تاییدیه کد پستی به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در خرید خانه است. با این روش دیگر امکان خرید و فروش یک ملک قبل از انتقال قطعی سند به خریدار به یکی دیگر وجود ندارد.

به دلیل اینکه در معاملات ملکی چیزی به نام کد رهگیری وجود ندارد. بدین صورت سوء استفاده های زیادی در این قضیه می‌شود. یکی از روش های کلاهبرداری در املاک این می باشد که مالک یک خانه ملک خود را دوبار و با دو کد پستی متفاوت بفروشد.

در صورت دسترسی به تاییدیه کد پستی دیگر امکان این مدل کلاهبرداری ها وجود ندارد و شما میتوانید با خیال راحت ملک مورد نظر خود را خریداری نمایید.

یک پاسخ

 1. سلام دوست عزیز من یکی از شهرستان های چهارمحال و بختیاری هستم . واسه کد پستی اینجا نوشته هیج اطلاعاتی وجود ندارد . چرا؟؟؟

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید