خرید و فروش ملک بدون سند

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

خرید ملک بدون سند مالکیت معمولا زمانی اتفاق می افتد که بازار مسکن دچار تورم زیاد شده است و به خاطر گرانی های موجود، افراد برای یافتن مسکن متناسب با مبلغ خود معامله ریسک داری را مثل ملک بدون سند خریداری می کنند.

آنچه پیداست اینگونه معاملات ریسک بسیاری دارند و همین بدون سند بودن علت ارزان بودن مسکن مزبور نسبت به باقی موارد می شود.

زیرا این املاک قیمت پایین تری نسبت به املاکی که دارای سند مالکیت هستند دارند.

تماس با گروه وکلای سنا

معامله قولنامه ای ملک

در این که در چه جاهایی ملک به صورت قولنامه ای رد و بدل و معامله می شود باید گفت به طور کلی املاکی که قابل نقل و انتقال به صورت رسمی نیستند قول نامه ای معامله می شوند.

مواردی که باعث شده ملک سند رسمی نگیرد و نتواند آن را اخذ کند ممکن است ناشی از خلافی ساختمانی باشد مثل اینکه در جاهایی از ساختمان اصول را رعایت نکرده یا طبقه غیر مجاز ساخته است و یا اینکه پیش روی بیش از حد داشته است که باعث می شود ملک مزبور پایان کار نگیرد و به تبع آن نتواند سند رسمی بگیرد.

حالت های دیگری نظیر این که ملک در طرح شهرداری است و این که زمینی با کاربری مغایر ساخته شده نیز دلیل هستند که باید تخریب شوند.

معامله قولنامه ای ملک

چگونه از سند دار بودن ملک مطمئن شویم؟

برای آنکه متوجه شویم که ملک سند دار است یا بدون سند باید از شهرداری استعلام کرد.

از این طریق فرد متوجه می شود که این ساختمان دارای چه شرایطی است. 

برای مثال میزان بدهی آن چه میزان است و این که آیا احتمال تخریب ساختمان به علل مختلف وجود دارد یا خیر؟

سایر اطلاعاتی که ضروری به نظر می رسد را از این راه کسب کرد.

خرید و فروش ملک بدون سند

در مواردی که ملک سند ندارد خریداران به یک دسته نوشته اکتفا می کنند و امضای ۲ نفر شاهد هم به آن ضمیمه می کنند که آنچنان اعتباری نزد مرجع قضایی نخواهد داشت.

همین باعث بروز مشکلاتی برای خریدار بشود.

در شهر های بزرگ هم بیشتر معاملاتی که انجام می شود به همین شکل است و باعث ایجاد مشکلات و مسائل حقوقی می شود.

طبق آنچه در قانون پیش فروش ساختمان آمده است در پیش فروش و پیش خرید ملک بدون سند فقط با تنظیم سند رسمی در دفتر اسناد رسمی امکان پذیر است که این‌ موضوع باعث می شود دیگر یک ملک به چند نفر فروخته نشود.

خرید و فروش ملک بدون سند

ملک بدون سند را چگونه بخریم؟

آنچه آشکار به نظر می رسد این است که داشتن سند رسمی بهتر حالت برای خرید ملک است اما اگر در شرایطی این سند رسمی برای ملک وجود نداشت و ملک هم دارای شرایط مناسب و مطلوب خریدار بود باید با انجام احتیاط های لازمه مثل استعلام و… قول نامه یا مبایعه نامه را با رعایت نکات حقوقی آن نگارش کنید و در این زمینه از وکلا و مشاوران مربوطه مشورت بخواهید بسیار مناسب خواهد بود و ریسک معامله را پایین می آورد.

البته که گروه وکلای سنا همچنین خریدی و معامله ای را پیشنهاد نمی کنند.

نکات خرید ملک بدون سند

همانطور که گفتیم به این علت که خرید ملک بدون سند ریسک بالایی دارد لازم است احتیاط هایی را به کار ببرد از جمله این که:

 1. خریدار مطمئن باشد دفتر املاکی که به آن مراجعه کرده مطمئن است و دارای مجوز می باشد.
 2. لازم است دقت کند که فروشنده در صحت و سلامت به سر ببرد و محجور نباشد.
 3.  نکته دیگر این که اگر ملک یا زمین ارثی و موروثی باشد خریدار از گواهی انحصار وراثت و وجود آن اطمینان یابد.
 4.  خریدار باید مطمئن شود که ملک یا زمین مزبور توقیف نشده باشد یا اینکه در رهن نباشد.
 5.  نکته دیگر که لازم است رعایت شود این است که خریدار باید کد رهگیری زمین را بررسی کند که مبادا به کسی دیگر فروخته شود.
 6. خریدار باید مطمئن شود که زمین مشترک نباشد و مشاع نباشد یعنی چند نفر مالک نداشته باشد.
 7. خریدار باید از نوع کاربری زمین مطمئن شود و اینکه باز هم مطمئن شود این زمین مدعی خصوصی نداشته باشد.

نکات خرید ملک بدون سند

اقدام برای سند دار کردن ملک

برای گرفتن سند برای ملک بدون سند باید به هیئت حل اختلاف اداره ثبت مراجعه کر و از آنجا با طرح مشکل موضوع را مطرح نماید.

مرجع مربوطه آن را بررسی می کند و اگر نظر وی بر صدور سند باشد طی ۲ بار آن را اطلاع رسانی عمومی می کند تا اگر کسی ادعایی دارد طی ۲ ماه اعتراض خود را بیان دارد.

در مراحل بعدی آماده کردن مدارک و سایر تشریفات باید رعایت شود.

نتیجه گیری

یکی از دلایل تمایل افراد به خریداری زمین و ملک بدون سند، تورم شدید و گرانی بازار مسکن است که افراد را به سوی این موارد پیش می برد.

این نوع معاملاتی که با زمین و ملک بدون سند انجام می شود ریسک های خود را دارد و منطقا ملکی که دارای سند رسمی است هم اعتبار بیشتری دارد و هم فرد از اطمینان خاطر برخوردار است.

اما زمین بدون سند هم اگر فرد بتواند احتیاط های لازم را به کار ببرد می توان از ریسک های آن بکاهد که به مواردی در بالا اشاره کردیم.

سوالات متداول

در پیش فروش ساختمان که سند ندارد چگونه تشریفاتی دارد؟

 این اینجا قانون حکم کرده است برای جلوگیری از سوءاستفاده و فروش ساختمان به چند نفر، قرارداد پیش فروش باید در محضر و به صورت رسمی ثبت بشود.

آیا خرید ملک بدون سند ممکن است؟

بله؛ این کار هیچ منع قانونی ندارد و فقط ممکن است دارای ریسک ها و خطرهایی باید که باید با مشاوره با افراد آگاه به این امور از آن بکاهند.

معامله ملک بدون سند را چگونه انجام دهیم؟

 می توان با نوشتن مبایعه نامه و قبل از آن با استعلام های مختلف از شهرداری و امضای چند شاهد معامله مزبور را انجام داد در بالا توضیحات بیشتری را ارائه دادیم.

3 پاسخ

 1. ((املاک سعادت ))
  ( مهندس و کارشناس و مشاور )
  **** ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد****
  ((دیدگاه ،شما آیند شماست))
  مهندس مهدی ظفریاری میگوید
  نکات مهم در تنظیم انواع قرار داد های ملکی از خرید و فروش تا رهن و اجاره
  ۰- قدم اول مراجعه به مشاوراملاک داری اعتبار و تخصص و امین است و چنین املاکی براحتی قابل شناخت هستند در هر محله و خیابان ( معمولا تمام مشکلات از زمانی آغاز میشود که شما به فردی فاقد صلاحیت مراجعه میکند معیار چنین سنجشی جواز کسب و سن فرد، پیر یا جوان و سواد فرد و شکل مغازه شیک بودن یا زشت بودن و انداره مغازه کوچک و بزرگ و محل مغازه بالای شهر و پایین شهر و قیمت کمیسیون ۵۰ هزار تومان و یا ۱ میلیارد نیست بلکه معیار اصلی قرارداد های قبلی همین دفتر املاک است که در ان ۳ وظیفه اصلی یک مشاور املاک را درزمان نگارش انجام داده اند و اطلاع کامل از شغل خود دارد ).
  ۱- در هنگام تنظیم قولنامه از یک خودکار با یک رنگ استفاده شود و دست خط ها هم یکی باشد و تایم نوشتن قرار داد و امضا طرفین بیشتر از یک هفته نباشد تا احتمال ادعای دستکاری قولنامه وجود نداشته باشد(( نکته مهم هیچ وقت در متن قولنامه که قبلا نگارش شده است متن اضافه نکنید مثلا قرار اجاره خانه که دوباره می خواهد تمدید کند رو هم دوبار در یک برگه اجاره نامه جدید تنظیم کنید و در قرار داد قبلی دست نبورید که فردا محکوم به جعل و…نشوید))
  ۲- تمام تاریخ مثل تاریج نوشتن تاریخ توافق و تاریخ تحویل ملک حتما در همان روز قولنامه نوشته شود
  ۳- مشخصات طرفین حتما دقیق نوشته شود و مهم که ادرس طرفینو شماره تماس هم دقیق باشد تا در صورت بروز مشکل ابلاغیه به آدرس دقیق ارسال شد و طرف مقابل نتولند رای قیابی دریافت کند
  ۳- ادرس دقیق ملک و مشخصات دقیق در قولنامه بنویسید مثلا ( در بسیاری از املاک مشاهد میشود که فرق بین اعیان و عرصه در متن نگارش قولنامه راعایت نمی شود مثل خانه ویلای با ۱۲۵ متر زمین و ۹۰ متر ساختمان را باید به این صورت در قرار داد نگارش کرد ۹۰متر اعیان در بخش متن مربوطه اعیان و۱۲۵ متر عرصه زمین در بخش متن مربوطه ولی بسیاری از قولنامه در هر دوی این بخش متن های متراژ کل زمین رو مینویسند))
  ۴- نگارش مبلغ ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت کل ملک به عنوان وجه التزام و یا پشیمانی ملک + وجه التزام روز شما در صورتی که به مشکل خوردید و روند قضایی طی شده هزینه اتلاف وقت و کاهش ارزش سرمایه( مثلا ۸ ماه روند قضایی طول کشید) +حق کمیسیون در صورت پشیمانی هر طرف قرار داد تا اتمام کامل پرداخت ها و تحویل ملک و تنظیم سند و…( معمولا بعد فسخ قرار داد نصف کمسیون حق املاک است که این با رعایت این نکته)
  ۵- نحوه امضاء و اثر انگست حتما از دو طرف قرار داد و درصورتی بی سواد یا معلولیت دارد و یا کوهلت سن دارد و… حتما با ذکر توضیحات و الزام حضور شاهد درجه یک قرار داد تنظیم کنید
  ۶- تمام قولنامه چه با کدرهگیری و چه دستی از نظر قانون مداراک عادی هستند و برای معتبر شده و اسباط به عنوان عدله محکه پسند و حقانیت باید دو شاهد این متن قرار داد ها را امضا ( حتما اثر انگشت هم بزنند مخصوص فامیل درجه دو طرف معامله)کنند البته همیشه سعی کنید کد ملی شاهد و یا نام و نام خانوادگی در متن قرار داد بنویسند با دستخط خودشان بهتر است
  ۷- بعد نوبت امضاء مشاور املاک است چرا که امضاء مشاور املاک از مهر او معتبر است و بعد مهر( حتما مهر و امضا در حضور شما باشد تا مسئولیت کامل قرار داد شما حال شود در بسیاری از گلاهبرداری قولنامه مذکور بدون مهر و امضاء و نشانی هستند مخصوص قرار داد های دست نویس ولی قرار داد های سیتمی شماره صنفی و مشخصات کامل املاک وجو دارد )
  ۸- حتما در تمام قرار داد ها کپی مدارک و اسناد مالکیت ملک و مداراک هویتی طرفین و مدارک مالی رو به رویت و تایید و تصدیق طرفین قرار داد برسونید و درصورت لازم از مشاوره کارشناسان حقوقی و کارشناسان فنی در قرار داد های مبالغ بالا ۱ میلیارد استفاده کنید ( ۳ وظیفه اصلی تمام مشاور املاک است احزار هویت یعنی چک کردن مدارک کارت ملی و شناسنامه و احزار مالکیت یعنی چک کردن سند و تحقیق و بررسی واستعلامت لازم جهت اطمینان مالک بودن انجام شود و یا قولنامه تمام ردیف باید چک شود و امضاء هر دیف مطابقت و یک شکل باشد و تحویل ملک یعنی بتواند ملک تحویل بدهد املاکی وجو ندارد قابل فروش نیستند و.. و تنظیم قرار داد اصولی ودقیق تا منافع طرفین حفظ شود)
  ۹- بعد که قولنامه کامل کردید حتما مشاور املاک در زمان تحویل به طرفین بابت قولنامه از طرفین رسید قولنامه دریافت کنید
  و حتی( در موارد که املاک با مدارک ردیف های قولنامه و.. است باید بنویستد که ۱۰ عدد ردیف قولنامه تحویل خریدار شده است)
  ۱۰- البته همیشه بهترین کار مراجع به مشاورین املاک با علم و تجربه و تخصصی کافی است ( با چند سوال تخصصی می توانید میزان اطلاعات اور بسنجید مثل شماره ثبتی منطقه چند است و… و یا با تماس به ایشان سوال کنید قرار داد صوری و یا مشکل دارد تنظیم می کند تا کامل مطلع شوید با چه املاکی طرف حساب هستید ایا مورد اطمینان است و یا نه )
  ۱۱- نکته طلاایی در شرایط امروز قیمتی که هروز دیرتر پرداخت کردن ثمن معامله و افزایش جهشی قیمت ملک بهتر است این این نکته و شرط فسخ در قرار داد نوشته شود حق فسخ مالک فروشند درصورت عدم پرداخت کل وحتی جزئی از مقداری مبلغ ثمن توسط خریدار ، فروشند و ملک می تواند قرار دارد مذکور را یک طرف فسخ کند.
  ۱۲- و این نکته رو هم برای معاملاتی که نقدی انجام نمی شود و چکی است و داری مدت زمان برای پرداخت است لازم وضروری است که خریدار حق هیچ گونه نقل و انتقالی اعم از جزئی و کلی در مورد ملک فوق تا زمان تسویه نهایی به غیر را ندارد( یعنی نمی تواند ملک با چک خریداری کند بعد صورت نقدی و.. به فرد دیگری بفروشد درصورتی که هنوزپول و مبلغ ثمن معامله نداد است با مالک اول ) ( و انتقال های جزئی یا ملکی که ملک به فردی دیگری اجاره و رهن و.. بدهد )
  نکته مهم دیگر براساس تجربه کاری و پایش و بررسی بیشتر از۱۰۰۰ املاک در مشهد بدست آوردم
  ۱۳- حتما اول سعی کنید قرار با کد رهگیری و با مشخصات دقیق تنظیم کنید اگر هم قولنامه دستی بود قرار داد یک خط و یک رنگ و فونت باشد و حتما با یک خودکار تمام طرفین قرار داد را امضاء کنند تا معلوم باشد در یک مکان و یک زمان حضور داشته اند و نکته مهم هیچ وقت تنها به امضاء طرفین قرار داد اکتفا نکید چرا که بنده و مشاور املاک هیچ شناختی نسبت به شکل اصلی و اعتبار امضاء طرفین قرار داد که که مثل دایره یا مربع و مستطیل است را اطلاع نداریم مگر طرف گواهی اصالت امضاء خود را از محضر بیاورد پس گرفتن اثر انگشت واضح الزامی و واجب است در شرایط کرونایی رعایت موارد بهداشتی شستن دست و استفاده از زد عفونی ولی اثر انگشت الزامی است از دو طرف حتما حتی شاهدان
  گاهی همین اثر انگشت باعث حفظ آبرو و جان و مال شما میشود در صورت بروز مشکل و مواجه با موارد خاص خودش بهترین مدراک برای اثبات می باشد.
  امیدوار مطالب مفید باشد
  *****متاسفانه عدم آگهی مردم در مورد نحوه تنظیم قرار داد معاملات ملک باعث بروز چنین مشکلاتی می شود
  رعایت نکات مهم در هنگام خرید و فروش ،اجاره
  ۱- مراجعه به واحد های داری جواز کسب (از وزارت صنعت و معدن و تجارت) داری عضویت در (اتحادیه املاک مشهد)
  ۲- احزار هویت طرف مقابل و احزار مدارک مالکیت و مطابقت آن با ملک و فرد توسط خریدار و فروشند و مشاور املاک
  ۳- ثبت تمام قرار داد ها (قولنامه و اجارنامه و…) به صورت کد رهگیری و پرینتی (در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور)( براساس ماده ۲۸ قانون نظام صنفی کشور)
  ۴- در هر پرداخت وجه (پول،چک و…) فقط درصورت دریافت رسید و( صورت جلسه از طرف مقابل به امضاء دو نفر شاهد حتما به حساب خود طرف حساب شما واریز شود)
  ۵- تعیین تاریخ دقیق تحویل ملک و تاریخ تنظیم سند در محضر( قرار دادن وجه التزام روزانه در صورت عدم اجرای تعهد از هر طرف)
  املاک سعادت مشهد
  آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)
  همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال ۱۳۸۷ بخشنامه ای صادر کرد. که از سال ۸۷ به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.
  (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در ۲ حالت ۱- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده ۲۷ در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))

  دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟
  ۱-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)
  ۲-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)
  ۳-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های
  الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ ۱۵ امضاء و اثر انگشت به جای ۳ امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد
  ۴- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

  از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس http://www.iranamlaak.ir منو استعلام ۱-کد رهگیری و کد ملی
  ۲- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه ۱۱۰۲۰۳۰۰۱

  ***مهم(( طبق قانون و بند۵ نرخنامه رعایت موارد زیر جهت ثبت و تنظیم ، اعتبار قرار داد های قولنامه و اجاره نامه با کد رهگیری الزامی است .))

  ۱- حضور طرفین قرار داد در دفتر املاک ( فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) جهت امضاء و اثر انگشت الزامی است.
  ۲- ارائه اصل مدارک هویتی طرفین (کارت ملی و شناسنامه) به همراه کپی الزامی است.
  ۳- ارائه اصل مدارک مالکیتی(سند و قولنامه خرید ملک ) کپی جهت بایگانی مدارک الزامی است.
  ۴_تایید کدپستی ملک (اداره پست منطقه) و بازدید از مالک ( مترکشی برای فروش ) الزامی است.
  هزینه طبق نرخنامه میباشد
  ۵- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)
  ۶-در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
  ۷- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک

  *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم ۱ ال ۲ ساعت است)
  و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .
  سعی کنید این نکات بنویسید ودر تمام معاملات یک بار این نکات را چک کنید.
  املاک سعادت
  مهندس ظفریاری
  ۰۹۱۵۴۹۲۴۲۱۳

 2. سلام خسته نباشید زمین هایی که فاقد سند هستند و با ساخت بنا می توان سند آنرا گرفت آیا با استقرار خانه های پیش ساخته هم می‌توان آنها را سند دار کرد

 3. اصلاحی ۱۴۰۰

  ((املاک سعادت ))
  ( مهندس و کارشناس و مشاور )
  **** ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد****
  ((دیدگاه ،شما آیند شماست))
  مهندس مهدی ظفریاری میگوید
  نکات مهم در تنظیم انواع قرار داد های ملکی از خرید و فروش تا رهن و اجاره ( قولنامه/مبایعه نامه ، اجاره نامه، صلح نامه، سرقفلی، هبه و…)
  ۱- قدم اول مراجعه و انتخاب مشاوراملاک دارای اعتبار و تخصص و امین و عادل است و چنین املاکی براحتی قابل شناخت هستند در هر شهر ، محله و خیابان ( معمولا تمام مشکلات از زمانی آغاز میشود که شما به افردی و املاکی که فاقد صلاحیت مراجعه و به این افراد اعتماد بی جا و بی حد و حدود می کند ،معیار چنین سنجشی جواز کسب و سن فرد، پیر یا جوان و سواد فرد ،مدارک ها و تابلو نصبی ، نام ها ، برند ها و شکل مغازه ، شیک بودن یا زشت بودن و انداره مغازه کوچک و بزرگ و محل مغازه بالای شهر و پایین شهر، حاشیه اصلی، داخل کوچه، تعداد مشاوران و حتی قیمت کمیسیون ۵۰ هزار تومان و یا ۱ میلیارد نیست بلکه معیار اصلی نحوه تنظیم قرار داد ها قبلی همین دفتر املاک است، که در آن ۳ وظیفه اصلی یک مشاور املاک( احزار هویت ،احزار مالکیت، تنظیم قرار داد قانونی) را درزمان نگارش انجام داده اند و اطلاع کامل از مسئولیت مشاور املاک و قوانین صنفی شغل خود که مسئولیت قرار داد را تایید و قبول کند یعنی ابتدا قرار باید حتما با کدرهگیری و سیستمی و با شماره صنفی خود مشاور املاک تنظیم شود و خود ایشان( نه فردی دیگری) مهر خاص املاک وامضاء مشابه در تابلو نرخنامه شون را در متن قرار داد در حضور شما بزند.
  ۲- چرا باید قرار داد مبایعه نامه و اجاره نامه با کد رهگیری و سیستمی تنظیم کرد ؟؟؟ الف – بیشتر کلاهبرداری ملکی و سوء استفاده های مالی ازنوع قراردادهای دستی با دفاتر املاک قلابی است ،چرا که قابلیت دستکاری دارد و انکار از تنظیم قرارداد و در نتیجه وقتی رد و اثری از کلاهبردار نباشد ، پیگیری سخت میباشد ، بیشتر چنین قرارداهای رو املاک بدون جواز و شبهه املاک و گاهی هم املاک مجوزدار برای فرار از مسئولیت حقوق املاک ، این روش انتخاب میکند ( مثلا در تنظیم قرار داد مشکل دار مهر و امضا نمی زنند و یا در صورت دریافت مبلغ بیانه رسید نمی دهند ومنکر میشوند)و ریسک قرار داد قبول نمی کنند وحتی گاهی مهرو امضاء الکی میزنند تا اثبات نشود و همه چیز منکر شوند تاهیچ مسئولیتی رو قبول نکنند ،بیشتر دلالان مسکن با چنین قرار دادهای ملک رو از مالک اصلی خرید کرده و با چند دست خرید و فروش باعث افزایش قیمت و به فروشنده واقعی بیشتر میفروشند،ج- تعداد امضاء و اثر انگشت طرفین قرار داد با قولنامه دستی ۳ است و در قولنامه با کدرهگیری ۱۲ برگ خود دوتا مدارک هویتی و مالکیتی در مجموعه ۱۴ امضاء و اثر انگشت میباشد که در زمان بروز مشکل راحت تر و سریع تر کارشناسی خط و اصالت تشخیص می دهد ،د- استعلام هویت مدارک کارت ملی و شناسنامه و.. درسیستم انجام میشود با کدملی تاریخ تولد و سریال حتی برای اتباع هم با کارت اقامت وپاسپورت (که مدارک و مشخصات واقعی است) ، قابلیت استعلام انلاین متن قرار داد ثبت شده با کد رهگیری از تمام جهان دارد بامراجعه به سامانه و کد ملی و کد رهگیری ، مهم ترین نکته بعد از تنظیم قرار داد اس ام اس کدرهگیری قرار داد به شماره هماه طرفین قرار داد ارسال میشود همان زمان و شماره صنفی مشاور املاک در قرار داد وجود دارد و نمی تواند منکر تنظیم قرار داد شود پس دقت بیشتری میکند و در زمان نیاز می توان به راحتی با ایشان تماس گرفت از طریق شماره صنفی حتی تاریخ اعتبار جوازکسب ادرس و عکس مشاور قابل مشاهد است ، و نکته پایان امروز برای تنظیم چنین قراردادهای متاسفانه مردم به کافی نت ها و بعضی افرادی و( حتی گاهی تعداد از همکاران که از قوانین خبر ندارند و بدون حضور طرفین قرار داد تنظیم میکنند در اصلاح صوری و… که کاملا تخلف پنهان است و کاری اشتباه است) بدون رعایت موارد الزامی( احزار هویت و احزار مالکیت و حتی حضور طرفین قرارداد و اثر انگشت انها و گاهی هم از شهرهایی دیگر برای شهر دیگری بدون اطلاع دقیق از مالکیت و سند و وضعیت موجود ملک که بسیار جای تعجب دارد و تخلف آشکار است مثلا بعضی سایت عجیب غریب و…) در حال تنظیم چنین قرار دادهای هستند با قیمت های کمتر به هیچ عنوان چنین قرار دادهای رو تنظیم نکنید چرا که در آیند و زمان مشکل نمی تواند کاری بکند، چون از موضوع و وضعیت موجود ملک و نحوه تنظیم آن دروحله اول خبر نداشته و دقت کافی هم در تنظیم قرارداد نداشته است و اصول اولیه جهت اعتبار قرارداد رو رعایت نکرده و شرایط و توافقات خاص رو هم برای دریافت خسارات احتمالی پیش بینی نکرده ، در نتیجه اثبات سخت است و نهایت باعث بر باد رفتن سرمایه یک عمر تلاش و زحمت خود ،زن و آینده فرزندانتان میشوید (پس اصلا چنین ریسگی نکنید).
  ۳- شناخت و استعلام ملک مذکور و تحقیق در مورد مالک و نوع مالکیت و تحقیق در مورد قیمت واقعی یعنی قیمت مینیم و ماکزیم از ملک های مشابه اطراف ملک ( برای خرید خود را فروشنده و برای فروش خود را خریدار معرفی کنید) و قبل از تنظیم قرار داد باید از توان مالی و میزان اعتبار، تعهد طرف معامله تحقیق کنید و استعلام را از مراجع مرتبط دریافت کنند مثلا اداره ثبت، شهرداری شهرسازی، ، موقوفه ویا آستانه و یا وقف و جهاد ، منابع طبیعی ، بنیاد مسکن ، یا سرمایه گذاران اصلی ،مالک اصلی زمین ،شرکت ها وبانکهای عامل، سرمایه گذارو ارکانهای ذینفع، شوراری و دهیاری روستا وهمسایه و در موارد خاص و ریسک و خطر زیاد مثل پیش فروش و یا مشارکت در ساخت در ابتدا حتما از مشورت مشاورین املاک متخصص و وکلا استفاده کنید و… نه در زمان بروز مشکل!!!!
  ( هیچ وقت مبلغ ثمن معامله چه کلی و حتی جزی را به حساب مشاوراملاک و در دستگاه کارتخوان املاک واریز نگید فقط به حساب خود فروشند ملک واریز و یا طی چک به نام ایشان با بیان موضوع فروش ملک پرداخت کنید بسیاری از مشکلات بخاطر واریز مبلغ به املاک و یا فردی دیگر است و در نهایت حتما شاهد و کپی چک و رسید پرداخت وجه معامله برای این موضوع خرید و پرداخت داشته باشید)( فقط به مشاور املاک کمیسیون خودش را پرداخت کنید و فاکتور دریافت کنید وحتی دادن پول با هنوان بیانه هم کاری اشتباه است مخصوص برای املاکی هیچ شناختی ندارید)
  ۴- – در هنگام تنظیم قولنامه از یک خودکار با یک رنگ استفاده شود و دست خط ها هم یکی باشد و تایم نوشتن قرار داد و امضاء و اثر انگشت طرفین بیشتر از یک هفته نباشد تا احتمال ادعای دستکاری قولنامه وجود نداشته باشد(( نکته مهم هیچ وقت در متن قولنامه که قبلا نگارش شده است متن اضافه نکنید مثلا قرار اجاره خانه که دوباره می خواهد تمدید کند رو هم دوبار در یک برگه اجاره نامه جدید تنظیم کنید و در قرار داد قبلی دست نبرید که فردا محکوم به جعل و…نشوید مخصوص مشاور املاک دقت کنند)) متصدیان املاک دقت کنند به هیچ عنوان بجای مالک و مستاجر که حضور ندارد ، امضاء صوری نزنند و حتی زن و شوهر ،پدر و فرزند ، هم بجای هم امضاء نکنند، که خود باعث بسیاری مشکلات میشود در صورت ارجاع به کارشناسی خط و امضاء و تشخیص اصالت مدارک دردسر افرین است(جعل ، زندانی و جریمه دارد).
  ۵- موضوع دقیق معامله به همراه شرایط و توافقات کامل ( موقعیت ملک، کاربری ملک ، پلاک ثبتی ، کدپستی ملک ، کد نوسازی ملک )، نوع مدارک مالکیت رسمی یا عادی حتی تعداد ردیف قولنامه تا سند ، ادرس دقیق شهری ملک و پلاک و واحد (ندارد حتما شماره اشتراک برق درج شود) و مساحت و متراژ اضلاع با حدود ملک و با نوع شخصی و مشترک تعداد امتیاز و سایر امکانات و توافقات و شرایط و روز مشخص آن را تعیین کنید ، تمام تاریخ مثل تاریج نوشتن، تاریخ توافق و تاریخ تسویه مالی، تاریخ تحویل ملک و تاریخ تنظیم سند و شماره محضر مراجعه طرفین ، حتما در همان روز قولنامه نوشته شود.
  ۶- مشخصات طرفین حتما دقیق نوشته شود و مهم که آدرس طرفین و شماره تماس به نام خودشون هم دقیق باشد، تا در صورت بروز مشکل ابلاغیه به آدرس دقیق ارسال شد و طرف مقابل نتواند رای غیابی دریافت کند( حتی در معاملات بزرگ گرفت برگ ثنا جهت اطمینان ، درخرید ملک در شهرهای که ساکن نیستید باید ۱۰۰ برابر دقت کنید، در زمان بروز مشکل گاهی هزینه رفت و آمد از قیمت ملک بیشتر است و شکایت صرفه اقتصادی ندارد )
  ۷- آدرس دقیق ملک و مشخصات دقیق و کامل در قولنامه بنویسید مثلا ( در بسیاری از املاک مشاهد میشود که فرق بین اعیان و عرصه در متن نگارش قولنامه راعایت نمی شود مثل خانه ویلای با ۱۲۵ متر زمین و ۹۰ متر ساختمان را باید به این صورت در قرار داد نگارش کرد ۹۰متر اعیان در بخش متن مربوطه اعیان و۱۲۵ متر عرصه زمین در بخش متن مربوطه ولی بسیاری از قولنامه در هر دو این بخش متن های متراژ کل زمین رو مینویسند))
  ۸- نگارش مبلغ ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت کل ملک به عنوان وجه التزام و یا پشیمانی ملک + وجه التزام روز شما در صورتی که به مشکل خوردید و روند قضایی طی شده هزینه اتلاف وقت و کاهش ارزش سرمایه( مثلا ۸ ماه و گاهی ۲ سال روند قضایی طول کشید) +حق کمیسیون در صورت پشیمانی هر طرف قرار داد تا اتمام کامل پرداخت ها و تحویل ملک و تنظیم سند و…( معمولا بعد فسخ قرار داد نصف کمسیون و یا گاهی تا ۱چهارم حق املاک است که این با رعایت این نکته)
  ۹- امضاء ، اثرانگشت الزامی و واجب است ، نحوه امضاء و اثر انگشت حتما از دو طرف قرار داد در حضور هم و درصورتی بی سواد یا معلولیت دارد و یا کوهلت سن دارد و… حتما با ذکر توضیحات و الزام حضور شاهد درجه یک قرار داد تنظیم کنید( و در موارد خاص گواهی سلامت عقلی و تایید دادگاه برای افراد زیر۱۸ سال و کارشناسی ملک و… در مورد املاک وراثتی گواهی انحثاروراثت ،حکم دادگاه وبرگ پرداخت مالیاتی۱۹و…)
  ۱۰- تمام قولنامه چه با کدرهگیری و چه دستی از نظر قانون مداراک عادی هستند و برای معتبر شده و اسباط به عنوان عدله محکه پسند و حقانیت باید دو شاهد این متن قرار داد ها را امضاء ( حتما اثر انگشت هم بزنند مخصوص فامیل درجه دو طرف معامله)کنند البته همیشه سعی کنید کد ملی شاهد و یا نام و نام خانوادگی در متن قرار داد بنویسند با دستخط خودشان بهتر است و اینکه شاهد از نزدیکان و دوستان مورد اعتماد خودتون باشد نه از خیابان و بیابان بیارین و دوست رفیق املاک و…
  ۱۱- بعد نوبت امضاء مشاور املاک است( امضاء اصلی تمام مشاور املاک در تابلو نرخنامه وجود دارد) چرا که امضاء مشاور املاک از مهر او معتبر است و بعد مهر( حتما مهر و امضاء در حضور شما باشد تا مسئولیت کامل قرار داد شا مل شود در بسیاری از کلاهبرداری قولنامه مذکور بدون مهر و امضاء و نشانی هستند مخصوص قرار داد های دست نویس ولی قرار داد های سیتمی شماره صنفی و مشخصات کامل املاک وجود دارد )
  ۱۲- حتما در تمام قرار داد ها کپی مدارک و اسناد مالکیت ملک و مداراک هویتی طرفین و مدارک مالی رو به رویت و تایید و تصدیق طرفین قرار داد برسونید ( اقرار کتبی طرفین بگیرید)و درصورت لازم از مشاوره کارشناسان حقوقی و کارشناسان فنی در قرار داد های مبالغ بالا ۱ میلیارد استفاده کنید ( ۳ وظیفه اصلی تمام مشاور املاک است احزار هویت یعنی چک کردن مدارک کارت ملی و شناسنامه و احزار مالکیت یعنی چک کردن سند و تحقیق و بررسی واستعلامت لازم جهت اطمینان مالک بودن انجام شود و یا قولنامه تمام ردیف باید چک شود و امضاء هر دیف مطابقت و یک شکل باشد و تحویل ملک یعنی بتواند ملک تحویل بدهد املاکی وجو ندارد قابل فروش نیستند و.. و تنظیم قرار داد اصولی ودقیق تا منافع طرفین حفظ شود)( در موارد خاص که خود مالک نیست و وکیل و یا نمایند حقوقی دارد ، ولی، وصی، وقیم باید موارد قانونی راعایت و مدارک کپی برابر اصل ضمیه قرار داد شود)
  ۱۳- بعد که قولنامه کامل کردید حتما مشاور املاک در زمان تحویل به طرفین بابت نخسه قولنامه از طرفین رسید دریافت قولنامه دریافت کنید و حتی( در موارد که املاک با مدارک ردیف های قولنامه و.. است باید بنویستد که ۱۰ عدد ردیف قولنامه و یا سند و…تحویل خریدار شده است)
  ۱۴- البته همیشه بهترین کار مراجع به مشاورین املاک با علم و تجربه و تخصصی کافی است ( با چند سوال تخصصی می توانید میزان اطلاعات اور بسنجید مثل شماره ثبتی منطقه چند است و… و یا با تماس به ایشان سوال کنید قرار داد صوری و یا مشکل دارد تنظیم می کند تا کامل مطلع شوید با چه املاکی طرف حساب هستید آیا مورد اطمینان و متعهد است و یا نه )
  ۱۵- نکته طلایی شرایط فسخ : در شرایط امروز قیمتی که هروز دیرتر پرداخت کردن ثمن معامله و افزایش جهشی قیمت ملک بهتر است این این نکته و شرط فسخ در قرار داد نوشته شود حق فسخ مالک فروشند درصورت عدم پرداخت کل وحتی جزئی از مقداری مبلغ ثمن توسط خریدار ، فروشند و ملک می تواند قرار دارد مذکور را یک طرف فسخ کند.
  ۱۶- شرط فسخ :و این نکته رو هم برای معاملاتی که نقدی انجام نمی شود و چکی است و داری مدت زمان برای پرداخت است لازم وضروری است که خریدار حق هیچ گونه نقل و انتقالی اعم از جزئی و کلی در مورد ملک فوق تا زمان تسویه نهایی به غیر را ندارد( یعنی نمی تواند ملک با چک خریداری کند بعد صورت نقدی و.. به فرد دیگری بفروشد درصورتی که هنوزپول و مبلغ ثمن معامله نداد است با مالک اول ) ( و انتقال های جزئی یا ملکی که ملک به فردی دیگری اجاره و رهن و.. بدهد از کلمه مبلغ قرض الحسنه در اجارنامه و چک حتما استفاده کنید نه کلمه ودیعه که قابل کسر نیست)
  نکته مهم دیگر براساس تجربه کاری ، همفکری و پایش و بررسی بیشتر از۲۰۰۰ املاک در مشهد بدست آوردم.
  ۱۷- حتما اول سعی کنید قرار با کد رهگیری و با مشخصات دقیق تنظیم کنید اگر هم قولنامه دستی بود قرار داد یک خط و یک رنگ و فونت باشد و حتما با یک خودکار تمام طرفین قرار داد را امضاء کنند تا معلوم باشد در یک مکان و یک زمان حضور داشته اند و نکته مهم هیچ وقت تنها به امضاء طرفین قرار داد اکتفا نکید، چرا که بنده و مشاور املاک هیچ شناختی نسبت به شکل اصلی و اعتبار امضاء طرفین قرار داد که که مثل دایره یا مربع و مستطیل است را اطلاع نداریم مگر طرف گواهی اصالت امضاء خود را از محضر بیاورد پس گرفتن اثر انگشت واضح الزامی و واجب است در شرایط کرونایی رعایت موارد بهداشتی شستن دست و استفاده از زد عفونی ولی اثر انگشت الزامی است از دو طرف حتما حتی شاهدان
  گاهی همین اثر انگشت باعث حفظ آبرو و جان و مال شما میشود در صورت بروز مشکل و مواجه با موارد خاص خودش بهترین مدارک برای اثبات می باشد.
  امیدوار مطالب مفید باشد
  *****متاسفانه عدم آگهی مردم در مورد نحوه تنظیم قرار داد معاملات ملک باعث بروز چنین مشکلاتی می شود
  رعایت نکات مهم در هنگام خرید و فروش ،اجاره
  ۱- مراجعه به واحد های داری جواز کسب (از وزارت صنعت و معدن و تجارت) داری عضویت در (اتحادیه املاک مشهد)
  ۲- احزار هویت طرف مقابل و احزار مدارک مالکیت و مطابقت آن با ملک و فرد توسط خریدار و فروشند و مشاور املاک
  ۳- ثبت تمام قرار داد ها (قولنامه و اجارنامه و…) به صورت کد رهگیری و پرینتی (در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور)( براساس ماده ۲۸ قانون نظام صنفی کشور)
  ۴- در هر پرداخت وجه (پول،چک و…) فقط درصورت دریافت رسید و( صورت جلسه از طرف مقابل به امضاء دو نفر شاهد حتما به حساب خود طرف حساب شما واریز شود)
  ۵- تعیین تاریخ دقیق تحویل ملک و تاریخ تنظیم سند در محضر( قرار دادن وجه التزام روزانه در صورت عدم اجرای تعهد از هر طرف)
  املاک سعادت مشهد
  آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)
  همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال ۱۳۸۷ بخشنامه ای صادر کرد. که از سال ۸۷ به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.
  (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در ۲ حالت ۱- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده ۲۷ در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))
  اعتبار و اهمیت قولنامه چقدر است؟ یکی از مهم ترین مدارک و قرار دادهای حقوقی قولنامه می باشد ( امروز به علت ورود افراد فاقد صلاحیت و مورد اعتماد به این بازار که باعث شده مردم تصور خوبی از قولنامه نداشته باشند ، درصورتی که قولنامه در عمل حتی از سند رسمی هم معتبر تر است چرا؟؟؟؟ چون هر ملک رسمی و خودرو هم اگر سند داشته باشد ، قبلش باید قولنامه تنظیم شود تا در صورت هرگونه اتفاقی که باعث عدم انتقال سند به خریدار شد ، خریدار مدرک و ادله جهت دریافت حق و حق خود داشته باشد مثل فوت طرفین معامله و.. و قولنماه مزیت و بیمه دوطرف قرار داد محسوب میشود ( جالب اینکه حتی شما می توانید در متن قولنامه شرایط و توافقاتی مهم درج کنید مثلا در متن قولنامه خرید جهت اطمینان بیشتر شرایط درج کنید مثل فرد دیگر ضامن معتبر فروشند و یا خریدار شود و یا گرفت چک جهت ضامت اجرای از فردی دیگر و یا حتی سند ملک دیگر جهت اجرای تعهدات قولنامه مخصوص در قرارهای پیش فروش ملک که ریسک بالای دارد و در اصل شما دراید هوا میخرید در نتیجه قولنامه یک قرارداد بسیار معتبر است، که حال برای خرید ملک، خودرو قرار داد کاری، شراکت و تجاری در تمام جهان مورد قبول است پس در تنظیم چنین قرار داد های باید اول انتخاب مشاور املاک مورد اعتماد و آگاه باید بسیار دقت کنید.

  دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟
  ۱-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)
  ۲-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)
  ۳-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های
  الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ ۱۵ امضاء و اثر انگشت به جای ۳ امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد
  ۴- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

  از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس http://www.iranamlaak.ir منو استعلام ۱-کد رهگیری و کد ملی
  ۲- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه ۱۱۰۲۰۳۰۰۱

  ***مهم(( طبق قانون و بند۵ نرخنامه رعایت موارد زیر جهت ثبت و تنظیم ، اعتبار قرار داد های قولنامه و اجاره نامه با کد رهگیری الزامی است .))

  ۱- حضور طرفین قرار داد در دفتر املاک ( فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) جهت امضاء و اثر انگشت الزامی است.
  ۲- ارائه اصل مدارک هویتی طرفین (کارت ملی و شناسنامه) به همراه کپی الزامی است.
  ۳- ارائه اصل مدارک مالکیتی(سند و قولنامه خرید ملک ) کپی جهت بایگانی مدارک الزامی است.
  ۴_تایید کدپستی ملک (اداره پست منطقه) و بازدید از مالک ( مترکشی برای فروش ) الزامی است.
  هزینه طبق نرخنامه میباشد
  ۵- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)
  ۶-در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
  ۷- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک
  *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم ۱ ال ۲ ساعت است)
  و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .
  سعی کنید این نکات بنویسید ودر تمام معاملات یک بار این نکات را چک کنید.
  املاک سعادت
  مهندس مهدی ظفریاری ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
  ۰۹۱۵۴۹۲۴۲۱۳

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید