نشوز چیست (به زبان ساده)

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

ازدواج هم مانند هر کاری تعهد و مسئولیت های خاص خود را دارد. زمانی که شما ازدواج می کنید، حقوق و تکالیفی دارید که پیش از زندگی مشترک بهتر است از آن ها آگاهی داشته باشید.

 • مثلا اینکه چه اعمالی ممکن است در ازدواج بنیان خانواده را از بین ببرد یا برای اینکه زندگی شما به جدایی ختم نشود چه کار هایی باید انجام دهید؟

در ازدواج همانطور که مرد وظایفی مثل پرداخت نفقه را نسبت به همسرش بر عهده دارد؛ زن هم نسبت به شوهرش تکالیفی دارد که در صورت انجام ندادن مشکلاتی بوجود می آورد، که یکی از آن مشکل ها نشوز است.

اگر شما خانمی هستید که به تازگی ازدواج کردید یا قصدش را دارید، در این مطلب با همراه باشید تا نکاتی را در خصوص نشوز به شما اطلاع دهیم.

وکیل پایه یک دادگسترینشوز چیست؟

زمانی که شما به عنوان یک زن وارد زندگی مشترک می شوید؛ باید طبق قانون با همسر خود رفتار مناسب داشته باشید، در منزلی که مرد فراهم کرده زندگی کنید، وفادار باشید، روابط جنسی متعارف با همسرتان داشته باشید و مواردی از این دست که به طور کلی به محکم شدن بنیان خانواده کمک کند.

همه این موارد وظایف شما به عنوان یک زن در زندگی زناشویی است که اصطلاحا به آن تمکین کردن گفته می شود.

 • حالا اگر شما از تکالیف زناشویی سرپیچی کنید و آن ها انجام ندهید چه اتفاقی می افتد؟

در واقع شوهر شما می تواند نفقه ای به شما ندهد. زیرا در این صورت شما یک زن ناشزه طبق قانون محسوب می شوید.

ناشزه زنی است که تکالیف زندگی زناشویی را انجام نمی دهد، پس طبق قانون مستحق دریافت نفقه هم نیست.

اما نکته ای که کمتر راجع به آن صحبت می شود این است که نشوز مخصوص زنان نیست و مردان هم ممکن است از زیر بار مسئولیت زندگی شانه خالی کنند و رفتار بدی با همسرش داشته باشد و او را آزار دهد، نشوز گفته می شود.

در واقع زندگی زناشویی یکسری وظایف متقابل دارد که گاه به اشتباه در جامعه جا افتاده که تنها زنان موظف اند به این وظایف عمل کنند و ضمانت اجرا در انتظارشان است.

در صورتی که همه ی این تکالیف برای مردان هم هست.

نشوز چیست

خصوصیات زن ناشزه

 • اگر زنی از برقراری رابطه جنسی با همسرش امتناع کند بدون اینکه او یا همسرش در این زمینه مشکلی داشته باشند، او به دلیل عدم تمکین، ناشزه محسوب می شود. زیرا وظایف و تکالیف زناشویی را بدون عذر موجه انجام نداده است.
 • همچنین اگر زنی در منزل مشترکی که مرد فراهم کرده زندگی نکند و بدون اجازه مرد در منزل جداگانه و یا منزل پدرش زندگی کند ناشزه محسوب می شود.
 • در صورتی که زنی شغلی را انتخاب کند که به ضرر زندگی مشترک باشد با شغلی را انتخاب کند که به آبروی همسرش لطمه وارد کند، ناشزه است.

خصوصیات نشوز مرد

 • مردی که با همسر خورد رفتار مناسبی نداشته باشد.
 • مردی که بی دلیل به همسرش فحاشی کند.
 • دوره ی طولانی بدون دلیل از برقراری رابطه جنسی با همسرش سر باز زند.
 • همسرش را مورد آزار و اذیت فیزیکی قرار دهد و یا حتی همسرش را با بیان حرف هایی اذیت کند.
 • عدم تدارک مسکن برای همسرش یا اینکه زا پذیرفتن همسرش در خانه امتناع کند و او را بیرون کند.
 • پرداخت نفقه وظیفه مرد است. پس اگر بدون دلیل موجهی نفقه ی همسرش را نپردازد از موارد نشوز مرد است.
 • روابط نامشروع مرد به زنان دیگر. زیرا وفاداری جز وظایف زن و شوهر است.

پس همانطور که مشاهده کردید اگر مردی هم در انجام وظایف زناشویی کوتاهی کند شما می توانید او را ملزم کنید یا برای جدایی از این طریق اقدام کنید.

البته توصیه می شود برای طلاق از این طریق حتما با وکیل مشورت کنید زیرا جزئیاتی زیادی این گونه پرونده های طلاق وجود دارد که یک وکیل آگاه می تواند شما را راهنمایی کند.

خصوصیات نشوز مرد

پیامد های نشوز

اگر زنی مسئولیت و تکالیف زناشویی خود را در زندگی مشترک انجام ندهد؛ مرد می تواند او را از طریق دادگاه، ملزم به انجام وظایف قانونی کند.

همچنین با توجه به اینکه زن، بدون عذر موجه وظایفش را انجام نداده است، مرد می تواند پرداخت نفقه را متوقف کند.

علاوه بر این ها مرد هم مانند زن می تواند با توجه به رفتار هایی که همسرش داشته اقدامت لازم برای طلاق او را انجام دهد و به استناد بی مسئولیت های همسرش در زندگی، او را طلاق دهد

همچنین اگر مردی وظایف خود را در زندگی مشترک انجام ندهد، این موضوع پیامد هایی خواهد داشت که زن می تواند از طریق قانونی اقدام کند.

اگر زنی به دلیل عدم پرداخت نفقه مرد یا بد رفتاری های او قادر به ادامه زندگی با همسرش نباشد، می تواند با استناد به این موارد، از دادگاه در خواست طلاق کند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ی اقدام و مدت زمان طلاق با شماره ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸ تماس بگیرید، وکلای ما در گروه وکلای سنا  مراجعه مشاوره ی لازم را با شما انجام داده و شما را راهنمایی می کنند.

لازم است بدانید که مواردی وجود دارد که زن یا مرد، مجاز به عدم تمکین هم هستند.

یعنی مجازند که از خواسته های شریک زندگی خود سرپیچی کنند فرض کنید مردی به یک بیماری مقاربتی مبتلا است که ممکن است در صورت داشتن رابطه، این مریضی به زن سرایت کند.

هر چقدر هم مرد اصرار به نزدیکی داشته باشد زن می تواند این کار را به دلیل وجود بیماری انجام ندهد. در اینجا عدم تمکین مجاز است. بنابراین مرد اجازه ندارد به علت علت عدم برقراری رابطه جنسی نفقه همسرش را پرداخت نکند.

چون همسرش برای دوری، عذر موجه داشته است و مرد باید به طور کامل نفقه او را بپردازد.

پیامد های نشوز

مهریه در نشوز

اشتباهی که ممکن است شما در رابطه با نشوز دچار شوید و شاید بار ها به اشتباه از دیگران شنیده باشید، این است که به زن ناشزه مهریه تعلق نمی گیرد.

این یک باور اشتباه است.

مهریه دینی است که مرد باید آن را پرداخت کند و به مجض اینکه عقد جاری می شود، زن مالک مهریه است.

مرد هم موظف است در صورت مطالبه ی زن، مهریه اش را کامل بپردازد.

بنابراین هیچ اهمیتی ندارد زن از دستورات شوهر پیروی می کند یا نه، زن در خانه همسر زندگی می کند یا نه.

زیرا مهریه زن ناشزه نیز باید پرداخت شود و مرد نمی تواند به بهانه ی عدم تمکین مهریه ی همسرش را نپردازد.

نتیجه گیری

در زندگی زناشویی وظایفی و تعهداتی وجود دارد که دو طرفه است و هر دو باید این وظایف را در قبال همدیگر انجام دهند.

اگر زنی بدون عذر موجه از نزدیکی با همسرش امتناع کند یا در خانه ای که مرد فراهم کرده زندی نکند، ناشزه محسوب می شود.

زنی که ناشزه محسوب شود، نفقه به او تعلق نمی گیرد.

اما مهریه چون دینی بر عهده ی مرد است، باید مهریه زن را حتی اگر ناشزه باشد بپردازد.

البته نشوز فقط برای زن نیست بلکه مرد هم ممکن است که اقداماتی انجام دهد که زن بواسطه رفتار های او تقاضای طلاق داشته باشد و بتواند از طریق قانونی اقدام کند.

گروه وکلای سنا، در راستای کمک و ارائه مشاوره ی حرفه ای به شما، وکلای تخصصی و با تجربه ای را در خصوص دعاوی خانواده و دریافت وکالت برای اینکار قرار داده است که می توانید برای سوالات خود از ایشان مشورت بگیرید.

سوالات متداول

اگر زنی برای مدتی با شوهرش رابطه جنسی نداشته باشد ناشزه است؟

اگر بدون عذر موجهی از رابطه با همسرش امتناع کند ناشزه محسوب می شود.

اگر زنی تا مهریه را کامل نگرفته وظایف زناشویی را انجام ندهد ناشزه است؟

خیر، او از حق حبس استفاده کرده است. یعنی تا زمانی که مهریه اش پرداخت نشود از وظایفش نسبت به شوهر امتناع می کند تا او مهریه را بپردازد. این زن ناشزه محسوب نمی شود یزا برای اینکار عذری دارد.

اگر مردی بخواهد زن ناشزه را طلاق دهد باید نفقه اش را بپردازد؟

خیر، نفقه ای به او تعلق نمی گیرد اما اگر زن بخواهد شما موظف به پرداخت مهریه هستید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید