تمامی شرایط ثبت نام و اخذ وام ازدواج در سال ۱۴۰۰

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

ناظر بر شرایط اقتصادی حال حاضر در کشور ما، شروع یک زندگی جدید ممکن است با مشکلات مالی آغاز شود. زیرا با توجه به بالا رفتن هزینه ها ازدواج برای جوانان بسیار پیچیده تر شده است.

از همین رو، دولت مبلغی را به عنوان وام ازدواج برای جوانان قرار داده است تا این مبلغ کمک خرجی برای هزینه های ازدواج شود.

اخذ این وام از بانک دارای شرایطی است که پس از دارا بودن این شرایط و طی مراحلی که در این مطلب عنوان خواهد شد، می توان از وام ازدواج بهره مند شد.

در این نوشتار میزان مبلغ و شرایط اخذ وام ازدواج به طور کامل توضیح داده می شود.

وام ازدواج چیست؟

وام ازدواج مبلغی است که برای کمک به جوانانی که ازدواج می کنند به عنوان کمک هزینه ای از طرف دولت پرداخت می شود که طی اقساط ماهیانه باید توسط زوجین به دولت برگردانده شود.

همچنین در ازای وام علاوه بر مبلغ اصلی، مبلغی هم به عنوان سود باید در همین اقساط پرداخت شود.

لازم به ذکر سود دریافتی در این وام، نسبت به سایر وام درصد کمتری دارد و این امر به دلیل کمک به زوج های جوان است.

وام ازدواج چیست؟

مبلغ وام ازدواج

وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ با توجه به بالاتر رفتن هزینه های ازدواج تغییر یافت تا با این مبلغ عروس و داماد ها بتوانند بخشی از هزینه های مربوط به ازدواج را متقبل شوند.

لذا با توجه به شرایط و دستورالعمل اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به هر یک از زوجین مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد.

لازم به ذکر است، به زوجینی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه ها زیر ۲۳ سال می باشد، مبلغ ۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

تعلق وام به ازدواج های دوم به بعد

برخی بر این باور بودند که این وام تنها به افرادی تعلق می گیرد که برای بار اول است که ازدواج می کنند اما این باور با ارسال دستور العمل جدید طبق مقررات اعطای وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ شفاف سازی شده است.

بنابراین با توجه به شرایط و دستور العمل اخذ وام، با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد.

نکته: به هر یک از زوجین صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

تعلق وام به ازدواج های دوم به بعد

شرایط اخذ وام

اخذ وام ازدواج دارای شرایطی است که عبارتند از:

 1. متقاضی وام باید دارای تابعیت ایرانی باشد.
 2. دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی
 3. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌ هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۷ می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌گردد.
 4. چنانچه متقاضیان قبل از سال ۱۳۹۷ ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار اخذ وام باشند، صرفاً مشمول سقف فردی ۵۰۰ میلیون ریال خواهند شد.
 5. دریافت وام ازدواج با مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال برای هر یک از زوجین با اخذ یک ضامن معتبر و سفته همراه است. (بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.‏)

شرایط بازپرداخت وام و کارمزد

پس از اخذ وام، بازپرداخت آن نیز آغاز می شود و طی مقررات مطروحه این بازپرداخت با مبلغی مشخص به صورت ماهیانه صورت می گیرد.

همچنین کارمزد این وام نیز مشخص است و زیاد نیست زیرا هدف از این وام تسهیل شرایط ازدواج است.

مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲۰ ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد.

بعلاوه نرخ کارمزد وام ازدواج چهار درصد تعیین می‌گردد.

شرایط بازپرداخت وام و کارمزد

مدارک مورد نیاز

 • اصل و کپی سند ازدواج.
 • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین.
 • اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین.
 • اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین.
 • اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن.
 • کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین.
 • کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام.

نکات وام ازدواج

 • ایرانیان خارج از کشور هم می توانند این وام را در صورتی که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، ثبت نام نمایند و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سند ازدواج تلقی می‌گردد.
 • در خصوص تعلق وام به سایر ادیان به دلیل متفاوت بودن مدارک آن ها، اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

نکات وام ازدواج

نتیجه گیری

وام ازدواج مبلغی است که برای کمک به جوانانی که ازدواج می کنند به عنوان کمک هزینه ای از طرف دولت پرداخت می شود که طی اقساط ماهیانه باید توسط زوجین به دولت برگردانده شود.

با توجه به شرایط و دستورالعمل اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به هر یک از زوجین مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد.

لازم به ذکر است، به زوجینی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه ها زیر ۲۳ سال می باشد، مبلغ ۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

بعلاوه نرخ کارمزد وام ازدواج چهار درصد تعیین می‌گردد.

لازم به ذکر است برای اخذ وام ازدواج برای هریک از زوج‌ ها، که می خواهند مبلغ هفتصد میلیون (۷۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) دریافت نمایند، یک ضامن معتبر و سفته باید داشته باشند.

سوالات متداول

چگونه می توان برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کرد؟

زوجین باید از طریق سایت cbi.ir ثبت نام کنند و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت آمیِز بودن مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می‌باشد، به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود.

شعبه بانکی که وام می دهد چگونه مشخص می شود؟

زوج ها برای کسب اطلاع از وضعیت ثبت نام و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به سایت cbi.irمراجعه کرده و در صورتی که شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام می‌گردد، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند.

اگر در زمان تعیین شده به بانک مراجعه ننماییم تکلیف چیست؟

در این صورت روشن است که در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنها بی اثر تلقی می‌گردد.

وام برای خانواده ایثارگران چه میزان است؟

این افراد می توانند تا دوبرابر وام دریافت نمایند و به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه ها زیر ۲۳ سال می باشد و مشمول ماده (۵۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ ۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید