وکیل خوب برای مهریه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مهریه تعهد به پرداختن یا تعهد به انجام امری است که مرد در هنگام ازدواج به نفع زن موظف به ایفای آن می شود.

برای مطالبه مهریه لزوما نیازی به طلاق نیست ولیکن چون در عرف ما زمانی بحث مطالبه مهریه پیش می آید که زوجین به علت کراهت از هم قصد طلاق دارند.

آن زمان است که زن حقوق خود از جمله مهریه را طلب می کند.

مهریه هم در باب ازدواج دائمی بحث می شود هم در باب ازدواج موقت، نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که در ازدواج دائمی اشکالی پیش نمی آید اگر از همان ابتدا مهریه تعیین نشود و طرفین می توانند تعیین مهریه را یا به شخصی ثالث بسپارند یا اینکه خود بعد از عقد مهریه را تعیین کنند.

وکیل پایه یک دادگستریوکیل مهریه و افزایش آن

لازم است توجه کنید که اگر در زمان عقد نکاح، مهریه تعیین شود بعد از آن کاهش یا افزایش آن قابل قبول نیست و باطل است.

مگر آن که خود زن قسمتی یا همه مهریه خود را ببخشد که این قضیه با افزایش یا کاهش دادن مهریه تفاوت دارد.

لذا اگر طبق تعهدی بعد از عقد نکاح به هر شکلی تعهد گرده اید که مهریه برای مثال از ۵۰ سکه به بیشتر از آن افزایش یابد می توانید از یک وکیل خوب مهریه در این زمینه کمک بگیرید تا با معلوماتی حقوقی خویش در این زمینه به دادگاه ثابت کند که بابت این افزایش مهریه، مرد تکلیفی به پرداخت ندارد.

زیرا این افزایش مربوط به بعد از ازدواج است و اثری ندارد.

همین قضیه هم در مورد کاهش مهریه صدق می کند؛ یعنی کاهش مهریه ای که در زمان عقد ازدواج ثبت شده ممنوع است.

پس اگر زن یک زمان تعهدی به مرد داده که برای مثال مهریه وی از ۱۰۰ سکه به ۱۰ سکه کاهش یابد اثر قانونی ندارد و با داشتن یک وکیل خوب مهریه آن را بی اعتبار می کند، البته زن می تواند طبق ابرا نامه ای مرد خود را از قسمتی از مهریه بری کند و ببخشد که این جدا از کاهش مهریه است.

لذا اگر طرفین بعد از ازدواج به دفتر ثبت ازدواج مراجعه کنند و خواهان افزایش یا کاهش مهریه شوند. این امر امکان ندارد.

مگر زن مرد را از قسمتی یا از تمام مهریه اپرا کند (ببخشد).

مطالبه مهریه نیز توسط زن در غیر طلاق هم ممکن است، لذا به این خاطر که وکیل مهریه از چالش های قانونی مطالبه مهریه و افزایش یا کاهش آن آگاه است توصیه می شود در این زمینه از تخصص گروه وکلای سنا استفاده کنید.

وکیل مهریه

مهریه زن بعد از فوت همسر

شاید مهریه ای که در زمان حیات مرد مطالبه می شود کمی جریان راحت تری دارد.

اما با این وجود مهریه پس از فوت زوج هم قابل وصول است که با داشتن یک وکیل خوب مهریه که در مجموعه گروه وکلای سنا می توانید از رزومه آنان مطلع شوید.

وصول مهریه را به نفع خود راحت کنید. البته زن می تواند پس از فوت همسر خویش به جز مهریه را که طلب شخصی خود او ست ارث خود را هم طبق قانون تملک کند.


بیشتر بخوانید: در صورت فوت شوهر مهریه زن چه می شود؟


راه های وصول مهریه

۱ – یکی از راه های وصول مهریه، ارسال اظهار نامه از طرف زن به مرد است.

وصول مهریهاظهار نامه نوشته ای است که زن از مرد درخواست پرداخت مهریه را می کند که از طریق دفاتر خدمات قضایی می تواند شخصا توسط یک وکیل مهریه آن اظهارنامه را تکمیل کند و به مرد ابلاغ خواهد شد.

اگر مرد امتناع از پرداخت مهریه کرد زن می تواند با رجوع به دادگاه یا اداره ثبت پرداخت یا استرداد مهریه خود را تقاضا کند.

اگر در شهر ایشان دادگاه خانواده باشد، از طریق این مرجع و اگر دادگاه خانواده نبود از دادگاه عمومی و یا شورای حل اختلاف (در مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان) مطالبه آن را بخواهد.

به این خاطر که ممکن است در زمان دادخواست به دادگاه زن از این ترس داشته باشد که مرد اموالش را برای فرار از مهریه به دیگران انتقال دهد.

می تواند از دادگاه تقاضای تامین خواسته یا توقیف اموال بگیرد که اگر از در بحث از یک وکیل خوب مهریه استفاده می کند به این جریان ها مسلط است و به قولی کار بلد است. در دادگاه اگر استحقاق گرفتن مهریه برای دادگاه احراز شد مرد را ملزم می کند به پرداخت آن.

۲ – راه دیگری که برای وصول مهریه بدون رفتن به دادگاه و طی مدت زمان طولانی این است که با مراجعه به دفتر خانه محل ثبت نکاح و ارائه قباله ازدواج تقاضای اجراییه نماید و سپس آن را به اداره ثبت برده و تقاضای وصول مهره را بخواهد.

اینجا چون در زمان طولانی دادگاه گرفتار نمی شوید.

راه بهتری برای وصول و استرداد مهریه است. با داشتن یک وکیل خوب مهریه می توانید اموال بدهکار مهریه را توقیف کرده و مهریه را وصول کرد.

توصیه ما به شما این است که اگر قصد دارید در دعوای مطالبه مهریه از هر طریقی چه دادگاه و چه اجرای ثبت از تجربه از طریق تماس با مجموعه گروه وکلای سنا از این تخصص وکلای این مجموعه استفاده نمایید.

وصول مهریه

مهریه در ازدواج موقت/وکیل برای مهریه ازدواج موقت

همانطور که می دانید در ازدواج چه دائم و چه موقت مهریه برای مرد الزام آور است اگرچه در ازدواج موقت نفقه تعلق نمی گرد اما مهریه امری بسیار مهم و مورد توجه قانون گذار است در ازدواج موقت به شکلی که اگر در ازدواج موقت بر خلاف دائم در همان زمان صیغه مهریه تعیین نشود آن ازدواج باطل خواهد بود.

مهریه در عقد موقت اگر ثبت شده باشد (که جز در مواردی مثل باردار شدن زوجه یا شرط کردن این امر نیاز به ثبت نیست) از همین طریق یعنی اجرای ثبت قابل وصول است.

و اگر ثبت نشده باشد بستگی دارد که میزان مهریه به چه میزان باشد اگر تا ۲۰ میلیون تومان باشد در شورای حل اختلاف و بالاتر از این رقم در دادگاه خانواده رسیدگی می شود.

در اینجا وجود یک وکیل خوب مهریه بسیار احساس می شود زیرا در این حالت چون ازدواج ثبت نشده زن باید وجود نکاح بین خود و مرد را با ادله اثبات دعوا مثل شهادت شهود یا اقرار خود مرد ثابت کند که در صورت لجبازی مرد سخت خواهد شد.

لذا در این زمینه واگذاری امر را به یک وکیل مهریه پیشنهاد می کنیم.

در صورت تمایل می توانید از مجموعه گروه وکلای سنا و تجربه های آنان در دعوا خود استفاده کنید.

مهریه در ازدواج موقت

انواع مهریه و مطالبه آن توسط وکیل مهریه

همانطور که گفتیم در نکاح دائم می توان تعیین مهریه را به بعد از عقد محول کرد در حالی که این امر در نکاح ممکن نیست.

حال اگر در نکاح دائم مهریه تعیین نشود و بعد از نکاح بدن اینکه به تعیین مهریه اشاره ای بشود بین زن و شوهر مباشرت و نزدیکی رخ بدهد در اینجا زن، مستحق مهر المثل است و حتی اگر مهریه تعیین نشود و نزدیکی رخ بدهد و شوهر فوت بشود با زهم زن مستحق مهر المثل است.

مهر المثل اصطلاحی است در مقابل مهر المسمی به مهریه ای که در عقد نکاح تعیین و مشخص شده مهر المسمی می گویند اما اگر تعیین نشود ولی بر عهده مرد باشد مهر المثل می گویند.

برای تعیین مهر المثل، دادگاه زن را از جهت شایستگی و میزان شان وی و خانواده وی ملاک قرار میدهد و نگاه می کند که در عرف برای امثال این زن چه مقدار مهریه تعیین می شود و همان مقدار را تعیین می کند.

تشخیص اینکه در چه حالاتی زن مستحق چه نوع مهریه ای است نیازمند معلومات حقوقی است و توصیه می شود از وکیل خوب مهریه استفاده کنید.

گروه وکلای سنا دارای وکلایی است که تجربه بسیاری در دعوای مهریه دارند که می توانند کمک کار شما باشند.

مهریه

نتیجه گیری

برای مطالبه مهریه حالات مختلفی در این باب که آیا ازدواج موقت است یا دائم و اینکه آیا مهریه تعیین شده است یا نه پیش می آید.

نکته دیگر اینکه از کدام مرجع باید مطالبه مهریه را تقاضا کرد و اینکه آیا امکان افزایش یا کاهش مهریه وجود دارد یا نه همگی مسائلی است که در بالا به آن اشاره شد و نیازمند دانش حقوقی برای تشخیص این امور است.

لذا توصیه می شود اگر دعوای مطالبه مهریه را پیش گرفته اید از یک وکیل خوب مهریه استفاده کنید.

که پیشنهاد ما به شما مجموعه گروه وکلای سنا خواهد بود که با تجربیاتی که در این زمینه دارند.

شما را به حقوق قانونی خود خواهد رساند.

سوالات متداول

فایده استفاده از وکیل برای مهریه چیست؟

مطالبه مهریه در حالات مختلف آن برای افراد عادی که دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارند کمی مشکل است لذا استفاده از وکیل برای پیش برد این امر توصیه می شود. زیرا یک وکیل خوب مهریه می داند در چه زمانی چه کاری یا اقدامی انجام دهد تا حقوق موکلش را حفظ کند.

آیا در ازدواج موقت مهریه تعلق می گیرد؟ از کدام مرجع قابل مطالبه است؟

بله؛ در ازدواج موقت مهریه قابل مطالبه است حتی اگر آن ازدواج ثبت نشده باشد. منتها اگر ثبت نشده باشد باید از طریق دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف اقدام کرد.

مهر المثل با چه معیاری مشخص می شود؟

 در تعیین مهر المثل به زن و شان اجتماعی وی و امثال این زن نگاه می شود که مهریه آنان چه مقدار است.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید