اجرا گذاشتن مهریه (تمامی شرایط و مراحل آن)

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

با توجه به جدید ترین دستور العمل های مربوط به مهریه در حال حاضر مطابق بخشنامه رئیس قوه قضاییه بر خلاف سابق برای وصول مهریه لازم است که ابتدا زن (چه وکیل داشته باشد چه نداشته باشد) به دفتری که ازدواج در آن واقع شده  یا در آنجا ثبت شده مراجعه کند و فعلا حق مراجعه مستقیم را به دادگاه ندارد.

در ادامه همراه ما باشید تا جدید ترین تغییرات را در مطالبه مهریه مرور کنیم.

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه در اداره ثبت

همانطور که گفته شد شما به عنوان خانوم، ابتدا باید به دفتر ازدواجی که ازدواج در آن ثبت شده مراجعه کرده و تقاضای صدور اجراییه کنید.

اگر دفتر ازدواج در حال حاضر موجود نیست و یا به هر دلیلی فراموش کرده اید در کدام دفتر عقد کرده اید؛ می توانید با داشتن عقد نامه یا کپی آن با مراجعه به کانون سردفتران ازدواج و طلاق یا اداره ثبت نشانی جدید آن را پیدا کنید.

  • درخواست مطالبه مهریه

پس از اینکه شما درخواست مطالبه مهریه را به دفترخانه ازدواج تحویل دادید؛ سردفتر، پس از بررسی های لازم، اخطاریه ای یا اجراییه ای به محل و نشانی مرد  ارسال می کند.

در اینجا اگر شک دارید که ممکن است شوهر از کشور خارج شود؛ می توانید وی را ممنوع الخروج کنید و همچنین برای اموال وی درخواست توقیف بدهید. اموالی که معرفی می کنید برای توقیف نباید مستثنیات دین (اموال ضروری زندگی)  باشد.

برای مثال نباید و نمی توانید ابزار ضروری زندگی مثل خانه و یا ابزار کار وی را توقیف کنید وگرنه با اعتراض مرد، رفع توقیف می شود.

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه در اداره ثبت

  • استعلام دارایی مرد در مهریه

این مرجع یعنی اداره ثبت اسناد و املاک، می تواند از بانک و مراجع  دیگر مثل راهور برای یافتن اموال فرد مثل اتومبیل و … استعلام کند.

ماشین را وقتی می توان توقیف کرد که ابزار کار مرد نباشد.

برای مثال اگر با آن امرار معاش و مسافر کشی می کند نمی توان آن را توقیف کرد و الا می توان توقیف کرد.

اگر زوج در شهری دیگر دارای مال و اموال است؛ برای مثال خودش در تهران است اما در کرج و یا در شیراز، یک باب مغازه دارد در اینجا اداره ثبت شهر به اداره ثبت کرج ماموریت و نیابت می دهد که مغازه را توقیف کند.

  • وصول مهریه و هزینه های آن

اگر اموالی از مرد توقیف شد به غیر از مستثنیات دین آن اموال به مزایده گذاشته می شود و میزان مهریه شما از پول آن پرداخت می شود اما   هزینه های عملیات اجرایی که یک بیستم خواهد بود از آن کم خواهد شد.

برای مثال اگر ۱۰۰ میلیون از اموال به فروش رود ۵ میلیون آن کسر می شود و الباقی به خانوم  تسلیم می شود.

وصول مهریه و هزینه های آن

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

اگر ظرف مهلت های ۲ ماه، مالی از مرد در اجرای ثبت توقیف نشد و یا بعد از ۶ ماه اصلا مهریه مطالبه نشد می توان با گواهی ای که این مرجع صادر می کند از دادگاه مطالبه مهریه را به عمل آورد توصیه می شود مطالبه مهریه هم از طریق اجرای ثبت و هم از طریق دادگاه را به وکیل متخصص در این حوزه بسپارید زیرا گاه بسیار پیچیده می شود و تشریفات آن دشوار خواهد بود.

  • دادخواست مطالبه مهریه

لازم است به دادخواست عقد نامه را پیوست کنید زیرا مطالبه و حکم به مهریه منوط به احراز رابطه زوجیت است.

همچنین توصیه  می شود این امر را با وکیل دادگستری در میان نهید تا دادخواست با علل مختلفی با رد مواجه نشود.

  • گرفتن مهریه بدون طلاق

مطالبه و گرفتن مهریه ربطی به طلاق ندارد و حتی بدون درخواست طلاق هم می توان دادخواست مزبور را به عمل آورید اما معمولا به این شکل است که وقتی پای طلاق به میان می آید زن مطالبه مهریه می کند.

در هر حال مطالبه مهریه ممکن است صمیمیت روابط طرفین را اگر اختلاف جدی وجود ندارد به چالش بکشد پس توصیه می شود ابتدا در این باره به اندازه کافی فکر کنید و می توان از تجربیات وکلای این حوزه نیز استفاده کنید.

گرفتن مهریه بدون طلاق

محکومیت مرد به پرداخت مهریه

اگر مرد به پرداخت مهریه محکوم شد می تواند درخواست اعسار برای قسط بندی دیه بدهد  در اینجا می تواند جزئیات  اعسار را در همین سایت مطالعه کنید.

اگر درخواست اعسار مرد پذیرفته  شود از حبس وی جلوگیری می شود و دادگاه میزان مهریه را برای وی قسط بندی می کند.

در درخواست اعسار دادگاه استعلامات لازم را انجام می دهد که به صدق گفتار مرد پی ببرد از حساب بانکی و… نیز استعلام می کند برای مشاوره با وکیل در رابطه با اعسار از پرداخت مهریه با موسسه وکیل تاپ تماس بگیرید.

مدت زمان اجرای مهریه

مدت مطالبه و وصول مهریه را کسی نمی تواند دقیقا تعیین کند زیرا به عوامل زیادی بستگی دارد ممکن است مرد دارایی داشته باشد و از طریق اجرای ثبت توقیف بشود و چند ماه بیشتر طول نکشد و گاهی هم ممکن است از طریق دادگاه اقدام کرد که مدت آن هم به مدت قبلی اضافه می شود.

پس زمان مطالبه مهریه بستگی به نوع طلاق و یا میزان دارایی مرد و میزان مهریه و… دارد.

مدت زمان اجرای مهریه

مشاوره حقوقی برای مهریه

موسسه وکیل تاپ می تواند از طرق مختلف چه آنلاین و تلفنی و چه حضوری خدمات حقوقی مشاوره ای و انجام وکالت را برای شما انجام دهد.

وکلای مجرب تیم وکیل تاپ از سراسر کشور می توانند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

برای معرفی وکیل و مشاوره حقوقی با موسسه تماس بگیرید.

نتیجه گیری

وصول مهریه از طریق دو مرجع امکان پذیر است ناگفته نماند که برای وصول مهریه از طریق اجرای ثبت نکاح نامه رسمی که به ثبت رسیده لازم است.

با مراجعه به دفترخانه ازدواج مربوطه و سپس اداره ثبت می توان نسبت به  ممنوع الخروجی و توقیف اموال اقدام کرد.

اگر از طریق اداره ثبت این امر یعنی وصول مهریه امکان پذیر نشد باید از طریق دادگاه اقدام کرد و نحوه مطالبه هم به این صورت است که دادخواست مطالبه مهریه را به دفاتر خدمات قضایی تحویل داده و از طریق آن به دادگاه ارسال می شود.

سوالات متداول

اولین قدم برای مطالبه مهریه چیست؟

مراجعه به دفتر خانه ازدواجی که در آن نکاح به ثبت رسیده و درخواست صدور اجراییه اولین قدم است. مراحل بعدی در بالا توضیح داده شد.

مستثنیات دین چه اموالی هستند؟

اموالی که لازمه زندگی فرد است و برای مطالبه دینی مثل مهریه قابل توقیف  نیست مثل خانه ای که فرد در آن سکونت می کند و یا ابزار کار وی و… در همین سایت می توانید از مستثنیات دین بیشتر بخوانید.

آیا می توان در اجرا گذاشتن مهریه مرد را ممنوع الخروج کرد؟

بله این امر امکان پذیر است و می توان درخواست ممنوع الخروجی را به مراجع اداره ثبت تقدیم کرد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید