چرا مشاوره با وکیل؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

هنگام مواجهه با مشکلات حقوقی یا پیگیری حقوقی علیه شخص دیگری، ممکن است برخی از افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها وسوسه شوند که از خود وکالت کنند. در حالی که ممکن است این اجتناب از هزینه‌های قانونی و به اصطلاح صرفه‌جویی، عواقب بسیار بیشتری از گرفتن وکیل داشته باشد؛ به همین دلیل است که همیشه باید قبل از هر اقدام قانونی با یک وکیل مشورت کنید.

مشاوره حقوقی در اصطلاح بکارگیری اصول انتزاعی حقوقی توسط یک وکیل در حقایق عینی پرونده، برای توصیه به موکل است و این امر لزوم حضور یک وکیل را در رسیدگی به پرونده نشان می‌دهد؛ وکلا مذاکره‌کنندگان حرفه‌ای و متخصصی هستند و می‌توانند پرونده را به صورت سازماندهی شده ارائه کنند و همچنین آداب دادگاه را به خوبی می‌دانند.

درخواست‌ها، ارائه شهود و شواهد و همچنین بسیاری از اقدامات دیگر در دادگاه مستلزم به حضور فردی با دانش خاص است تا به سلامت از مسیرهای قانونی که به تقویت پرونده کمک می‌کند، عبور کند. علاوه بر این‌ها، قانون به افراد این اختیار را می‌دهد که در بسیاری از امور، مانند وصیت‌نامه، قراردادها یا آیین‌نامه‌های شرکت، حقوق قانونی خود را تنظیم و تعیین کنند که وکلا در بسیاری از این امور کمک می‌کنند.

مشاوره با وکیل، سوال از وکیل

چرا مشاوره با وکیل ضروری است؟

قانون فوق‌العاده پیچیده است و استفاده از اصطلاحات حقوقی و توانایی درک قانون بسیار دشوار است؛ به همین دلیل است که وکلا زمان قابل توجهی را برای گذراندن تحصیلات آکادمیک می‌گذرانند و برای تأیید دانش خود باید آزمون‌های بسیاری را پشت سر بگذارند. نمایندگان حقوقی نه تنها دانش زیادی دارند، بلکه از فنون و مهارت‌های حقوقی قابل توجهی برخوردارند که می‌توانند برای کمک به پرونده‌ها از آنها استفاده کنند.

کار یک وکیل استفاده عملی از تئوری‌ها و دانش حقوقی انتزاعی برای حل مشکلات یک شخص یا پیشبرد منافع اوست؛ لازم به ذکر است که نقش وکیل در حوزه‌های قضایی مختلف، متفاوت است. نکته حائز اهمیت دیگر برای انجام مشاوره حقوقی، یافتن وکیل مناسب است. وکیل مناسب کسی است که تمام تمرکز خود را بر روی یک مشکل حقوقی خاص به کار گیرد؛ به همین دلیل است که وکالت شاخه‌ها و رشته‌های مختلفی دارد و حتی بهترین وکلا نیز نمی‌توانند در همه جنبه‌های حقوقی فعالیت کنند.

یافتن وکیل به روش قدیمی و روش امروزی

در روش سنتی،  رابطه موکل و وکیل به این صورت است که ابتدا رابطه با یک مصاحبه پذیرش شروع می‌شود که در آن وکیل شخصاً موکل را می‌شناسد و حقایق پرونده او را بررسی می‌کند؛ در ادامه روشن کردن آنچه موکل می‌خواهد و برآوردن انتظارات موکل توسط وکیل خواهد بود و در نهایت، وکیل حق‌الزحمه خود را برای موکل توضیح می‌دهد.

اما امروزه مشاوره غیرحضوری با وکیل، سهم بسزایی در مشاوره‌های حقوقی و حل و فصل مشکلات دارد؛ مشاوره با یک وکیل غیرحضوری به فرد این امکان را می‌دهد که  همزمان با چندین وکیل تماس بگیرد و پرونده خود را با آنها در میان بگذارد. این بهترین فرصت برای حل سریع‌تر مشکلات بدون صرف هزینه آنچنانی است.

یکی از بهترین مراکز مشاوره حقوقی غیرحضوری، بنیاد بین‌المللی حقوقی سنا است؛ گروه وکلای سنا یک مرکز تخصصی برای ارائه خدمات حقوقی تلفنی از طریق بکارگیری وکلای متخصص است. مرکز مشاوره حقوقی سنا به عنوان اولین و بزرگترین مرکز ارائه‌دهنده خدمات تخصصی حقوقی در سراسر کشور با بهره‌گیری از مجموعه تخصصی وکلای مجرب در تمامی حوزه‌‌های حقوقی از جمله دعاوی خانوادگی و ارث، دعاوی سرقفلی و ملکی و دعاوی قراردادها و چک، توانسته است با ارائه خدمات حقوقی به صورت یکپارچه و تخصصی در مدت ۷ سال، تاریخچه ارزشمندی برای خود رقم‌ بزند.

مرکز مشاوره سنا از طریق مشاوره حقوقی تلفنی رایگان به صورت شبانه‌روزی و برقراری ارتباط سریع با بهترین وکلای دادگستری، خدمت ارزنده‌ای به کاربران و موکلان خود ارائه کرده است تا بتوانند به راحتی مشکلات و پرونده‌های حقوقی خود را بدون اتلاف وقت و انرژی و هزینه، پیگیری کنند.

سوال از وکیل، مشاوره با وکیل ماهر

نتیجه گیری

می‌دانیم که در جوامع مدرن، به علت گستردگی روابط و تخصصی شدن کارها و به تبع آن افزایش مشکلات و ابهامات حقوقی، نیاز به حضور یک نیروی حقوقی متخصص در زندگی افراد به خوبی احساس می‌شود که یک وکیل کاربلد و متعهد به خوبی این وظیفه را به انجام می‌رساند؛ ولی از آنجایی که امروزه دعاوی و مشکلات حقوقی هم بسیار پیچیده هستند، هیچ شخص یا حتی وکیلی نمی‌تواند در تمامی جنبه‌های حقوقی وارد شود، به همین دلیل وجود یک مرکز تخصصی شامل وکلای متخصص و مجرب برای ارائه خدمات حقوقی الزامی به نظر می‌رسد.

بنیاد حقوقی سنا با گرد هم آوردن گروهی از متخصصین حقوقی و از طریق مشاوره رایگان غیرحضوری این مشکل را هموار کرده است. این مرکز که از سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرده، موفق شده است که در این مدت مشکلات حقوقی بسیاری از هموطنان عزیز را با کمک وکلای خبره ای که در اختیار دارد از طریق مشاوره‌ تلفنی و پرسش و پاسخ‌های حقوقی برطرف نماید و به این ترتیب کارنامه ارزشمند‌ و پرباری از خود به جا بگذارد.تماس-با-گروه-وکلای-سنا

سوالات متداول

در ادامه مطلب برخی پرسش و پاسخ‌های مطرح شده توسط کاربران را در سایت سنا مشاهده خواهیم کرد.

چنانچه انتقال حق کسب و پیشه و یا سرقفلی براساس رای دادگاه باشد، تکلیف دفترخانه چیست؟

در این صورت دفترخانه بر اساس این رای به اشخاص مرتبط اخطار می‌دهد که در دفترخانه حضور یابند و موظف به امضای سند هستند؛ در صورتی که طی ۱۰ روز حاضر نشوند، نماینده دادگاه سند را به جای وی امضا می‌کند.

شرط توقیف اموال در خصوص چک برگشتی

شرط لازم و اولیه این است که در تاریخ مقرر، مبلغ چک در بانک موجود نباشد و چک برگشت بخورد.

نحوه تنظیم لایحه دفاعی توهین به چه نحوی است؟

تنظیم لایحه و استناد به مواد مختلف و اموری که ممکن است باعث عدم تحقق جرم شود نیازمند دانش حقوقی است؛ لذا توصیه‌ای که صورت می‌گیرد این است که با مشاوران حقوقی در این زمینه مشورت کرده تا آگاهی‌های لازم از راهکارها به دست آید.

آیا امکان تبدیل سند شورایی به سند رسمی وجود دارد؟

این امر امکان‌پذیر بوده و از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک صورت می‌گیرد و مراحل آن شامل درخواست و ارائه اسناد هویتی و طی کردن مراحل قانونی مربوطه است.

چه کسانی در دادگاه خانواده از پرداخت هزینه دادرسی معاف هستند؟

افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و مددجویان سازمان بهزیستی کشور هستند، از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهند شد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید