مشاوره حقوقی ثبت احوال تغییر نام و نام خانوادگی

Legal advice civil registration

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

سازمان ثبت احوال از نهاد های اداری در کشور است که برخی وظایف را بر عهده دارد که از جمله آن می توان به ثبت مشخصات و صدور شناسنامه برای افراد و موضوعات مربوط به تولد و فوت و ازدواج اشاره کرد. ثبت احوال وظایف مهم دیگری نیز دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه

از دیگر کارهایی که عهده دار آن سازمان ثبت احوال است مسائل مربوط به تغییرات شناسنامه و مندرجات آن از جمله حذف نام همسر از شناسنامه است. میدانید که با ازدواج نام زوجین در شناسنامه آنان درج می شود حال در صورتی که طلاق بگیرند آیا میتوان اقدام به حذف آن کرد؟ قطعا حذف بی قید و شرط و بدون محدودیت آن باعث آسیب به جامعه و افراد می شود و اگر گفته شود باید نام همسر مطلقه بدون محدودیت حذف شود باعث تدلیس و فریب افراد در جامعه می شود. برای مثال ممکن است که فرد ازدواج کرده با حذف نام همسر سابق خود، خود را طور دیگری جلوه دهد که این امر تدلیس و فریب به حساب می آید لذا برای حذف نام همسر از شناسنامه اگر فرد با وجود ازدواج باکره باشد می تواند با گواهی مزبور از ثبت احوال درخواست حذف نام همسر را بنماید.

مشاوره در خصوص تغییر سن، مشاوره حذف نام همسر

حذف نام همسر در صورت غیر باکره بودن

اما اگر فرد باکره نباشد بر خلاف مطالبی که در سایت ها گفته می شود به صرف انتخاب خواستگار و خواستگار داشتن این امر ممکن نیست و باید ازدواج دوم ثبت بشود تا امکان حذف نام همسر سابق فراهم شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید در همین سایت حذف نام همسر را بیشتر مطالعه کنید و یا از مشاوران موسسه درخواست مشاوره کنید.

مشاوره حقوقی تغییر نام و نام خانوادگی

از دیگر اموری که از وظایف ثبت احوال است تغییر نام و نام خانوادگی است. ممکن است افراد به دلیلی از نام کوچک و یا نام خانوادگی خود راضی نباشند در اینجا تحت شرایطی امکان تغییر آن وجود دارد.

اگر نام کوچک فرد بدور از شان و شخصیت باشد و به نوعی مستهجن و یا نامناسب باشد و مواردی از این قبیل میتوان نام را تغییر داد. البته از دادگاه هم در صورتی که این شرایط نباشد می توان درخواست کرد که ممکن است دادگاه تغییر نام را حق فرد بداند و این را برای یکبار هم که شده تجویز کند. برای مشاوره حقوقی در این رابطه میتوانید با وکلا و مشاوران موسسه مسئله خود را در میان گذارید. درخواست تغییر نام با کمیته ویژه ای است که در ثبت احوال مستقر است و گاهی در مواردی با دادگاه خواهد بود.

مشاوره حقوقی ثبت احوال تغییر سن

برای تغییر سن کار کمی دشوار تر است و منطقی تر هم همین است که به راحتی سن افراد تغییر نکند مگر به دلایل موجه.

در این راستا باید گفت که اگر کاهش سن مورد تقاضای فرد زیر ۵ سال باشد در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است که خوانده ی دعوا باید ثبت احوال قرار بگیرد. اما تغییر سن اگر بیشتر از ۵ سال باشد در ابتدا به فرمانداری مراجعه می شود و پرونده برای شخص تشکیل می شود و در کمیسیونی که از فرماندار و رئیس ثبت احوال و پزشک و… است در این باره رسیدگی می شود و نظر این کمیسیون اعلام می شود.

فرد میتواند اعتراض خود را به نظر کمیسیون به دیوان عدالت اداری تقدیم دارد.

تغییر سن در ایران به راحتی به هیچ وجه انجام نمی شود و ضوابط و مقررات سخت گیرانه خود را دارد و برای وقوع اشتباه در سن شناسنامه ای نیازمند دلیل و مدرک هستیم. اصولا همجز موضوعاتیاست که وقت زیادی می طلبد لذا قبل از اقدام در این خصوص با وکلای متخصص ثبت احوال گروه وکلای سنا مشاوره بگیرید.تماس-با-گروه-وکلای-سنا

مشاوره حقوقی، گواهی فوت

در حال حاضر اخذ گواهی فوت در برخی از شهرها مثل تهران به صورت اینترنتی قابل انجام است اما در شهر های دیگر لازم است که از اداره ثبت احوال درخواست شود. گواهی فوت در موارد مختلفی مثل انحصار وراثت کاربرد دارد. زیرا این گواهی تائیدیه ای است که مرگ فرد را تصدیق میکند و نیازی به مدرک دیگر نیست.

گرفتن شناسنامه برای بچه ناشی از زنا

در فرهنگ اسلامی بر خلاف فرهنگ های غیردینی تولد فرزند و روابط جنسی در قالب ازدواج انجام می شود به همین دلیل به خاطر بسیار اندک بودن فرزندان ناشی از زنا در آمار ها برای ایران عدد صفر را نشان میدهد. در هر حال در صورت وجود چنین فرزندی وی هم دارای نق و حقوقی مثل گرفتن شناسنامه خواهد بود و تنها از پدر خود ارث نمی برد. برای اخذ مشاوره در این رابطه می توانید از مشاوران موسسه کمک بگیرید یا مطلب بیشتری را در همین سایت مطالعه کنید.

شناسنامه گرفتن برای فرزند ناشی از عقد موقت

ثبت عقد موقت غالبا الزامی نیست اما اگر زن باردار شود ثبت آن الزامی خواهد بود و برای گرفتن شناسنامه کار راحت تری در پیش است.

حال اگر این امر محقق شود زن و یا مادر در صورتی می تواند شناسنامه برای فرزند خود اخذ کند که نکاح وی ثبت شده باشد حال اگر ثبت نشده باشد باید یا پدر خود شخصا حاضر شود برای گرفتن شناسنامه و یا اینکه مادر با طرح دعوا و شکایت نکاح موقت خود را ثابت کند و سپس الزام پدر را برای اخذ شناسنامه بخواهد.

در این رابطه اگر پدر بد عهدی کند کار کمی دشوار می شود توصیه می شود برای این امر با وکیل دادگستری و مشاوران حقوقی مشورت کنید و یا اینکه وکالت در طرح دعوا را به ایشان بسپارید.

وکیل کاهش سن، مشاوره تغییر نام

مشاوره حقوقی ثبت احوال

در بالا مطالب مختصری را که مرتبط با ثبت احوال و گاها دادگاه است را شرح دادیم. در برای موارد مثل فرزند ناشی از ازدواج موقت و یا حتی فرزند ناشی از زنا کار پیچیده می شود در این راستا توصیه می شود از تجربه و تخصص وکلای پایه یک و مشاوران حقوقی استفاده کنید و کیس خود را با ایشان در میان بگذارید تا به بهترین نحو راهنمایی شوید.

گروه وکلای سنا با داشتن وکلای تخصصی در زمینه ثبت احوال، تغییر محتویات شناسنامه، سن،تغییر نام و نام خانوادگی، آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در زمینه تمام پرسش ها و مسائل حقوقی در خصوص اداره ثبت احوال و دعاوی مربوط به آن می باشند.

نتیجه گیری

ثبت احوال وظایفی مثل ثبت ولادت، وفات، ازدواج و … و تغییرات مربوط به آن را برعهده دارد‌. مثل تغییر سن و تغییر نام خانوادگی. گاهی در برخی موارد راه این تغییرات از طریق دادگاه میگذرد که در بالا به برهی از آن ها اشاره کردیم.

سوالات متداول

نحوه گرفتن شناسنامه برای فرزند ناشی از عقد موقت چگونه است؟

برای این کار باید نکاح موقت به ثبت رسیده باشد یا خود پدر اقدام کند. جزئیات بیشتر در بالا آمده است.

برای تغییر سن به کجا باید مراجعه کرد؟

اگر میزان آن بیش از ۵ سال باشد به شکلی که گفته شد اما اگر کمتر از ۵ سال باشد در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

در این رابطه مطالبی را در بالا بیان کردیم. که بین باکره و ِغیر باکره فرق وجود دارد.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید