توقیف اموال برای مهریه چگونه است و چقدر طول می کشد؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مهریه طلبی است که زن از مرد دارد و در ضمن عقد، میزان آن تعیین می شود. در حال حاضر محدودیتی از جهت تعیین میزان وجود ندارد.

برای مطالبه مهریه چون نکاح نامه رسمی به ثبت رسیده است می توان بدون مراجعه به دادگاه از طریق دفترخانه ای که عقد را ثبت کرده است نسبت به مطالبه آن اقدام کرد.

در این راستا اموال مرد توقیف می شود و از آن مهریه پرداخت می شود. در ادامه درباره توقیف اموال در مهریه جزئیات بیشتری را بیان می کنیم.

نحوه توقیف اموال در مهریه

به این خاطر که نکاح نامه به صورت رسمی به ثبت رسیده هم راه اقدام از طریق دادگاه وجود دارد و هم از طریق دفترخانه و اداره ثبت.

اما طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه فرد برای مطالبه مهریه باید از طریق اجرای ثبت اقدام کند و در صورتی که امکان وصول از آن طریق وجود نداشت سپس شخص، به دادگاه مراجعه می کند.

نحوه توقیف اموال در مهریه

نقش اداره ثبت در مطالبه مهریه

برای مطالبه مهریه ابتدا باید به دفترخانه ای که ازدواج در آن ثبت شده مراجعه کرد و سپس از آنجا درخواست مهریه را تقاضا کرد.

مامور اجرا بر اساس فرمی مخصوص که شما آن را تکمیل می کنید اجراییه صادر می کند و یک نسخه از آن را برای اجرای اداره ثبت می فرستد.

اجرای ثبت برای گرفتن مهریه استعلام می کند و اموال مرد را توقیف می کند. از راهور برای استعلام ماشین و توقیف آن، از بانک برای داشتن حساب و از دفترخانه اسناد رسمی برای داشتن ملک و توقیف آن اقدام می کند و در صورتی که اموالی داشته باشد با نامه نگاری اقدام به توقیف آن می کند.

البته ملک در صورتی توقیف است که اضافه بر دارایی فرد باشد یعنی تنها خانه ای که محل سکونت فرد است قابل توقیف نیست.

تماس-با-گروه-وکلای-سناچه اموالی قابل توقیف هستند؟

همه اموال برای مطالبه مهریه قال توقیف هستند به جز یک سری استثنائات که به آن مستثنیات دین گفته می شود. مستثنیات دین مواردی هستند که لازمه زندگی فرد است مثل خانه محل سکونت و ابزار کار و آذوقه و کتاب.

  • آیا ماشین برای مهریه قابل توقیف است؟

باید ببینیم که این اتومبیل چه کارکردی دارد آیا محل امرار معاش فرد است یا خیر. مثل تاکسی اگر این ماشین توقیف شده است و محل امرار معاش فرد است می توان با درخواست و اعتراض و دادن دلایل از آن رفع توقیف کنید.

پس ماشین هم می تواند قابل توقیف باشد و هم‌ نباشد معمولا تاکسی های داخل شهر قابل توقیف نیستند و اگر هم توقیف شدند با اعتراض می توان از آن رفع توقیف کرد.

  • آیا مغازه برای مهریه قابل توقیف است؟

به نظر می رسد که مغازه قابل توقیف نباشد حتی اگر محل امرار معاش فرد باشد در این راستا می توان برای مطالبه مهریه مغازه را توقیف کرد.

نقش اداره ثبت در مطالبه مهریه

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟

برای این کار بسته به این که از اجرای ثبت انجام شود یا دادگاه تفاوت خواهد داشت. حتی در اداره و اجرای ثبت هم بسته به شلوغی ادارات ممکن است تفاوت کند اما اگر در اجرای ثبت خود زوجه مال معرفی نماید توقیف حدود یک یا دو هفته طول می کشد اما اگر معرفی نکند باید منتظر استعلام بود که ممکن است یک ماه طول بکشد یا بیشتر.

در توقیف اموال از طریق دادگاه هم مدت آن ممکن است بیشتر باشد البته در تامین خواسته ممکن است شرایط فرق کند.

تکلیف نداشتن مال برای توقیف

در صورتی که فرد، اموالی برای توقیف نداشت می توان از اجرای ثبت انصراف داد و گواهی ای مبنی بر مبنی بر نبود مال دریافت کرد تا بتوان از طریق دادگاه شکایت کرد. در پیگیری از طریق دادگاه مرد محکوم به پرداخت مهریه می شود

و باید آن را پرداخت کند و اگر نتواند از نظر مالی پرداخت کند با دادخواست اعسار و اثبات نداری خود، دادگاه برای وی قسط بندی می کند تا طبق آن بتواند ماهانه مبلغی را پرداخت کند.

مشاوره حقوقی راجع به توقیف اموال در مهریه

اقدام از طریق اجرای ثبت برای مهریه برای توقیف اموال است و اقدامات و مراحل مختلفی مثل مراجعه به دفترخانه ای که ازدواج را ثبت کرده است لازم است و بعد از صدور اجراییه نوبت به توقیف اموال می رسد.

انجام این مراحل و تمام ابهامات و مسائل خود را می توانید از طریق وکلای متخصص مهریه و خانواده سنا انجام دهید تا از نحوه اقدام و مراحل آن اطلاع حاصل کنید.

راه های ارتباطی با وکلا و مشاوران سنا، تماس تلفنی با استفاده از شماره های موجود در سایت و یا اخذ مشاوره حضوری می باشد.

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می کشد؟

نتیجه گیری

توقیف اموال برای مطالبه مهریه ابتدائا از طریق اجرای ثبت ممکن است که مراحل آن را در بالا بیان کردیم.

اما در صورتی که مالی برای توقیف یافت نشد می توان از طریق دادگاه نسبت به مطالبه مهریه با تقدیم دادخواست اقدام کرد؛ در اینجا دادگاه شروع به رسیدگی می کند و پس از محکوم کردن مرد به پرداخت مهریه اجراییه صادر می شود حال اگر پرداخت نشد؛ اگر باز هم مالی از مرد یافت نشد وی می تواند دادخواست اعسار بدهد تا از جلب شدن جلوگیری شود و همچنین دادگاه میزان مهریه را به اقساط تبدیل کند.

سوالات متداول

توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

توقیف اموال هم ابتدائا از طریق اداره اجرای ثبت ممکن است اما اگر امکان توقیف اموال وجود نداشت می توان برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه اقدام کرد.

مطالبه مهریه از چه راه هایی ممکن است؟

این اقدام از طریق اجرای ثبت و دادگاه ممکن است اما در حال حاضر با وجود بخشنامه، زوجه لازم است ابتدا به اداره ثبت مراجعه کند و در صورتی که اموالی یافت نشد برای توقیف اموال سپس به دادگاه مراجعه کند.

برای مطالبه مهریه چه اموالی قابل توقیف است؟

گفتیم که به جز مستثنیات دین تمامی اموال قابل توقیف هستند. برای مثال ماشین شخص در صورتی که محل امرار معاش فرد نباشد قابل توقیف است.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید