شرایط و تاریخ آزمون وکالت ۹۹ + منابع مهم آزمون وکالت ۹۹

آزمون وکالت در سال 99 شرایط و مدارک

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

همه ی ما در زمان بروز مشکلات حقوقی و دادخواهی نیازمندیم به آدمی که به خوبی قانون را بشناسد و بتواند حق ما را بگیرد. برخی از افراد تصمیم می گیرند همان شخصی باشند که حق طلبی و به نوعی خدمت رسانی را انجام می دهد. برای این کار بایستی در اولین قدم به تحصیل در رشته ی حقوق پرداخت.

پس از تکمیل این دوره می بایست برای اخذ پروانه وکالت دادگستری در آزمون وکالت، که همه ساله در آذر ماه برگزار می شود اقدام کرد. مسلما به دلیل مشقت و سختی این رشته ظرفیت پذیرش پایین می باشد و به نهایت سعی و تلاش نیاز است. تعداد داوطلبان همه ساله در حال افزایش می باشد، در سال گذشته ۳۴۰۰  نفر پذیرش شدند.

مثل دیگر آزمون ها کسانی که واجد شرایط می باشد با مراجعه به سازمان سنجش و طی کردن مراحل مربوطه می توانند کارت اعتباری را اخذ کنند. توجه داشته باشید که کارت را حتما پیش از روز آزمون پیرینت بگیرید چرا که بدون در دست داشتن کارت مجاز به دادن آزمون نمی شوید.

تصحیح آزمون بر عهده سازمان مربوطه می باشد و پس از آن اسامی شرکت کنندگان طبق نمره کل و الفبا به طور جز به جز به کانون ارسال می شود. سپس هر کانون با در نظر گرفتن ظرفیت موجود و به ترتیب و توالی رتبه، اسامی پذیرفته شدگان را تعیین می کند. در ادامه برای شما شرایط، مدارک و منابع آزمون وکالت ۹۹ را شرح می دهیم.آزمون وکالت در سال 99 شرایط و مدارک

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت ۹۹

 • داوطلب باید دارای تابعیت ایرانی باشد
 • داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق و از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور باشد که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هستند. همچنین داشتن لیسانس رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی، با تایید مرجع صالح نیز ، قابل قبول است.
 • در صورتی که داوطلب مدارک بالاتر از کارشناسی رشته های مذکور را داشته باشد اما مدرک کارشناسی را خیر، اجازه شرکت در آزمون وکالت را نخواهد داشت.
 • مدرک معادل حوزوی، زمانی قابل قبول است که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مورد تایید باشد.
 • داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق هستند در صورتی مجاز به شرکت در این آزمون می باشند که حین دریافت مدرک کاردانی خود واحدهای دوره کارشناسی را گذرانده باشد.
 • پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به افرادی اعطا می‌شود که در زمان ثبت نام، سن آن ها از چهل سال تمام، بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام، سنشان از پنجاه سال تمام ، بیشتر نباشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون وکالت ۹۹آزمون وکالت در سال 99 شرایط و مدارک

 • اسکن تصویر مدرک لیسانس (دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته باید علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته، اسکن مدرک کاردانی خود را هم ارسال نمایند)
 • اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا گواهی معافیت دائم.
 • پرداخت هزینه ثبت نام به صورت الکترونیکی و از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب
 • اسکن عکس ۴×۳ متقاضی (زمینه سفید)
 • در صورت معلولیت از ناحیه چشم و یا دست متقاضیان می بایست جهت استفاده از منشی گواهی معلولیت از سازمان بهزیستی کشور را در زمان ثبت نام ارسال نمایند.
 • خانواده شاهد در صورتی که یکی از اعضای خانواده (پدر، مادر، همسر، فرزند) در راه اهداف انقلاب و مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامی مفقودالاثر ، اسیر و یا شهید شده اند ، جانبازان ۲۵درصد و بالاتر ، آزادگان در صورت دارا بودن ۶ ماه سابقه اسارت و یا رزمندگان با داشتن ۶ ماه سابقه حضور در جبهه جزو مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران و رزمندگان می باشند

زمان برگزاری آزمون وکالت ۹۹

پس از اتمام مهلت ثبت نام آزمون وکالت ۹۹ ، مرحله بعدی برگزاری آزمون است که در سال گذشته در روز جمعه ۸ آذر ماه برگزار شد اما این زمان آزمون دچار تغییر شده است و امسال آزمون وکالت ۹۹ در ۲۸ آذر ماه روز جمعه برگزار خواهد شد. داوطلبان مطابق مندرجات کارت ورود به جلسه لازم است در تاریخ مقرر در حوزه برگزار آزمون حاضر شوند.آزمون وکالت در سال 99 شرایط و مدارک

منابع درسی آزمون وکالت

 

نام درس

 

ضریب

 

 

منبع

 

 

حقوق مدنی

 

 

۳

 

کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی تألیف دکتر ناصر کاتوزیان ( چاپ بیست و پنجم به بعد)

 

 

 

آیین دادرسی مدنی

 

 

 

 

۳

 

آیین دادرسی مدنی دوره سه جلدی آیین دادرسی مدنی تألیف دکتر عبداله شمس + قانون آیین دادرسی مدنی

 

 

 

حقوق جزای عمومی و اختصاصی

 

 

۲

 

حقوق جزای عمومی دکتر اردبیلی و حقوق جزای اختصاصی دکتر میرمحمد صادقی

 

 

 

آیین دادرسی کیفری

 

 

۲

 

کتاب قانون آیین دادرسی کیفری + کتاب دو جلدی دکتر خالقی منطبق با قانون جدید (چاپ ۹۵ به بعد)

 

 

 

حقوق تجارت

 

۲

 

دوره پنج جلدی حقوق تجارت تألیف دکتر ربیعا اسکینی + قانون تجارت

 

 

اصول استنباط حقوق اسلامی

 

۲

 

کتاب مبانی استنباط حقوق اسلامی – اصول فقه تألیف دکتر ابوالحسن محمدی (چاپ سی ام به بعد)

 

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید