اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟ (به زبان ساده)

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در معاملات و قرارداد هایی که بین مردم در جامعه بسته می شود طرفین قرارداد باید پایبند به آنچه که امضا کرده اند باشند به جز مواردی که هر یک از طرفین می تواند عقد را به هم بزند.

در تمام قرارداد ها به اصطلاح لازم است طرفین وفادار به عقد باشند و حق فسخ ندارند مگر در مواردی که قانون برای اینکه یک نفر ضرر نکند برای وی حق فسخ در نظر گرفته مثل موردی که فرد فریب خورده و… که این جا خیار یا اختیار فسخ دارد.

اما در مواردی هم ممکن است فرد در ضمن خود عقد خیار فسخ خود را اسقاط کند که در ادامه به این مورد می پردازیم.

تماس-با-گروه-وکلای-سناخیارات به چه معنا هستند؟

خیارات یا همان اختیار فسخ معامله برای جایی ست که فرد می تواند به دلایل مختلفی که ناشی از فریب، گران خریدن، ارزان فروختن یا عیب داشتن مورد معامله است معامله ای را که باید به آن ملزم می بود فسخ کند که این موارد را خیارات فسخ می نامند. مانند خیار عیب، خیار تدلیس (فریب دادن)، خیار غبن (معامله به قیمت بیش از قیمت واقعی)، تخلف از وصف یا تبعض صفقه و… .

اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟

در بالا با معنای خیارات آشنا شدیم اما واژه اسقاط یعنی از بین بردن و منصرف شدن و واژه کافه هم در این جا یعنی همه و تمامی به عبارتی اسقاط کافه خیارات به معنای از بین بردن تمامی حق فسخ ها و یا اختیارت فسخ در ضمن معامله، که معمولا در قرارداد ها و فرم های چاپی این عبارت وجود دارد که با امضای آن این معنا را پیدا می کند که فرد حتی اگر بعد از معامله متوجه شود مالی که خریده عیب دارد یا گران تر از حد خریده نتواند معامله را به هم بزند چون خودش خیارات را اسقاط کرده است.

اما آیا با این عبارت و امضای آن واقعا تمام حق فسخ ها از بین می رود؟ باید گفت خیر، در ادامه همراه ما باشید تا مطالب جالب تری را بیان کنیم.

اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟

چه خیاراتی با اسقاط کافه خیارات پابرجا هستند؟

 باید گفت اگر معتقد باشیم که با امضای این بند باید تمام حقوق فرد را از طرف بگیریم که نتواند معامله ای را که ضرر کرده به هم بزند نوعی بی عدالتی به خرج داده ایم.

خیار تدلیس (فریب)

برای مثال فرض کنید که فروشنده در عیوب یا موارد دیگر خریدار را فریب داده است (تدلیس) و برای این که بعدا خریدار نتواند زمان متوجه شدن عقد را فسخ کند توافق و شرط می کنند که کافه خیارات اسقاط شود.

در اینجا فروشنده یا بایع با فریبکاری حقوقی را به دست آورده و برای مقابله با آن باید گفت حتی اگر این بند امضا شود خیار تدلیس ناشی از فریب دادن همچنان پابرجاست و خریدار می تواند عقد را با وجود این بند فسخ کند.

بعبارتی اسقاط کافه خیارات شامل این خیار و چند مورد دیگر نمی شود که در ادامه خواهیم دید.

خیار تعذر تسلیم

خیار فسخ یا حق فسخ به استناد تعذر تسلیم وقتی است که خریدار مالی را خریده مثل ماشین یا خانه اما به دلایلی توسط فروشنده تسلیم نمی شود در اینجا فرد می تواند بعد از الزام و در صورت ناتوانی از تسلیم به استناد تعذر تسلیم عقد را فسخ کند.

مثلا ماشینی که خریداری شده اما توسط فروشنده تسلیم نمی شود در اینجا هم حتی اگر قبل از تحویل گرفتن قرارداد امضا شده و اسقاط کافه خیارات درج شده بازهم می توان عقد را فسخ کرد چون خلاف عدالت و نظم است که کسی پول را بدهد اما در مقابل مورد معامله را دریافت نکند.

خیار تفلیس

از موارد دیگری که به استناد آن عقد را به هم زد و امضا بند اسقاط کافه خیارات این حق فسخ را از بین نمی برد.

خیار تفلیس به معنای مفلس و ورشکسته شدن فرد است یعنی خریدار مال معینی را خریده و قبل از پرداخت قیمت آن ورشکسته می شود در اینجا فروشنده می تواند عقد را به این دلیل فسخ کند و مال را پس بگیرد.

چه خیاراتی با اسقاط کافه خیارات پابرجا هستند؟

مشاوره حقوقی راجع به اسقاط کافه خیارات

در حقوق اختلاف است برخی استثنائات این بند را موارد بیشتری بیان کرده اند و برخی دیگر همین موارد را ذکر کرده اند و به نظر می رسد دادگاه طبق اوضاع و احوال تعیین می کند که آیا پرونده مورد نظر شامل این امر می شود یا خیر، که توصیه می شود اگر با چنین مسئله ای مواجه شده اید با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص در زمینه قراردادها مشورت کنید و از راه کار های موجود آگاه شوید.

موسسه گروه وکلای سنا می تواند در سراسر کشور خدمات اخذ وکالت و انجام مشاوره را برای افراد انجام بدهد برای این کار می توان از طریق سامانه آنلاین و شماره تلفن های موجود در سامانه اقدام کنید.

مشاوره حقوقی راجع به اسقاط کافه خیارات

نتیجه گیری

 اسقاط کافه خیارات معمولا در قرارداد ها ذکر می شود که به معنای از بین بردن حق فسخ در تمامی حالات است. اما توضیح دادیم با وجود این بند هم امکان فسخ به کلی از بین نمی رود و ممکن است در مواردی مثل موارد گفته شده باز امکان فسخ قرارداد وجود داشته باشد.

سوالات متداول

اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

این عبارت به معنای این است که طرفین در معامله حق فسخ قرارداد را از بین برده اند ولو آنکه بعدا صاحب این حق بشوند دیگر حق فسخ ندارند.

اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش یعنی چه؟

غَبن به معنای بیشتر از قیمت واقعی است در اینجا یعنی فرد خیار غبن را حتی اگر خیلی بیشتر از قیمت واقعی بوده باشد را از بین برده است.

اسقاط کافه خیارات شامل چه خیاراتی نمی شود؟

در بالا گفته شد که این خیارات شامل تفلیس و تدلیس و تعذر تسلیم نمی شود حتی ممکن است تخلف از وصف هم در این گروه قرار گیرد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید