نوشتن اظهارنامه توسط وکیل + هزینه آن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

یکی از موارد و مفاهیمی که در اختلافات حقوقی پیش می آید بحث مطالبه حقوق به صورت قانونی است که یکی از راه های آن ارسال اظهارنامه از طرف شما به طرف مقابل شما است. در واقع اظهارنامه مطالبه قانون و رسمی تر مطالبات از طرف مقابل است که با مفاهیم دیگر مثل لایحه و دادخواست متفاوت است.

در ادامه همراه ما باشید تا از نحوه نوشتن و تنظیم اظهارنامه مواردی را بیان کنیم.

مهمترین پرسش و پاسخ ها اظهار نامه

تماس-با-گروه-وکلای-سنا

اظهارنامه چیست؟

باید گفت که اظهارنامه شیوه رسمی و قانون مطالبه حق است که در آن فرد با ارسال اظهارنامه مطالبات خود را از طرف مقابلش اعلام میکند.

ارسال اظهارنامه نیاز به رفتن به دادگاه ندارد و دفاتر خدمات قضایی این کار را انجام میدهند.

تفاوت اظهارنامه با دادخواست و لایحه

اظهارنامه نوعی مطالبه حق است و دادگاه به آن رسیدگی نمیکند یعنی هنوز دعوایی اقامه نشده تا دادگاه را ملزم به رسیدگی کند اما در دادخواست فرد اقامه دعوا میکند و همچنین در لایحه فرد در دعوای اقامه شده از حقوق خود دفاع میکند. لذا این سه مفهوم با یک دیگر متفاوت هستند.

اجباری و اختیاری بودن ارسال اظهارنامه

در غالب موارد فرستادن اظهارنامه برای گرفتن حقتان اختیاری است اما در برخی موارد قانون، الزام کرده که قبل از دادخواست فرد باید اظهارنامه ارسال کند مواردی مانند: معرفی داور و انتخاب داور و مقررات مربوط به آن نیازمند ارسال اظهارنامه است، همچنین در برخی موارد در تصرف عدوانی ارسال اظهارنامه ضرورت دارد در مطالبه هزینه های مشترک آپارتمان نیز این امر پیش بینی شده است توصیه می شود در این موارد که ارسال اظهارنامه اهمیت بیشتری دارد مثل موردی خاص در تصرف عدوانی از وکیل دادگستری و مشاوران حقوقی موسسه در اولین فرصت اخذ مشاوره کنید و یا تنظیم آن را به ایشان واگذار کنید. چرا که نوشتن اظهارنامه توسط وکیل باعث می شود که صرفا حق مورد ادعای شما پیگیری شود و اقرار یا تعهدی از اظهارنامه برای شما ایجاد نشود.

مشاوره حقوقی آنلاین

ارسال اظهارنامه و دلیل آن

در قانون آیین دادرسی مدنی آمده است که : “هرکس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله‌ اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید..”

برای مثال در مطالبه طلبی یا اعمال حقی مثل حق فسخ و موارد دیگر، با ارسال اظهارنامه از طرف مقابل به صورت رسمی میخواهیم که بدهی خود را انجام دهد. که اگر بعدا در دادگاه اقامه دعوا کردیم این سند اظهارنامه را داشته باشیم که ما مطالبه خود را انجام داده این اما طرف مقابل از انجام تعهد خودداری کرده است.

آیا پاسخ به اظهارنامه الزامی است؟

در اظهارنامه و پاسخ به آن الزامی وجود ندارد اما خود اظهار از دو بخش تشکیل شده که برای پاسخ طرف مقابل نیز پیش بینی به عمل آمده است اما چون در پاسخ ممکن است شما ادعایی را مطرح کنید که خلل به حقوق شما وارد کند بهتر است قبل از هر چیز با مشاور و وکیل دادگستری مشورت کنید.

نمونه اظهارنامه

ارسال اظهارنامه توسط وکیل

ارسال اظهارنامه و نحوه مطالبه حق باید مبتنی بر دانش حقوقی باشد که فرد مشاور حقوقی به استناد حقوق و ادله فرد در اظهارنامه از طرف مقابل درخواست انجام تعهد یا فعل مزبور را بنماید ممکن است عمل خودسرانه ارسال اظهارنامه باعث شود فرد نتواند به طرز مناسبی آن را تنظیم کند و بعد ها همین اظهارنامه علیه خود وی دلیل به حساب بیاید.

لذا توصیه می شود که برای ارسال اظهارنامه و یا پاسخ به آن از وکلا و مشاوران حقوقی با تجربه در این زمینه استفاده کنید برای اینکار و ارتباط و مشاوران و وکلا میتوانید از خدمات حقوقی گروه وکلای سنا استفاده کنید.

استفاده از وکیل برای تنظیم اظهارنامه

چون گفتیم که اظهارنامه راه قانونی مطالبه حق است پس سندی قانونی نیز در نظر گرفته می شود و لزوم تنظیم صحیح و مبتنی بر دانش حقوقی این امر را توجیه میکند که در تنظیم آن دقت کافی را به خرج بدهیم زیرا همانطور که گفته شد ممکن است ادعایی را مطرح کنیم که این به ضرر خود ارسال کننده اظهارنامه باشد. به دلیل همین نکات است که لازم است فرد برای ارسال و تنظیم اظهارنامه از وکیل مشورت بگیرد و گرنه خود فرد هم میتواند اظهارنامه بنویسد.

نتیجه گیری

اظهارنامه نوعی مطالبه حق به صورت رسمی است قبل از تقدیم دادخواست که غالب موارد اختیاری است اما در برخی موارد که به آن اشاره شد ارسال آن اجباری است.

در تنظیم اظهارنامه حساسیت هایی وجود دارد که در بالا به آن اشاره کردیم و توصیه شد که برای تنظیم آن از دانش وکیل دادگستری استفاده کنید تا از نحوه تنظیم آن خیال آسوده ای داشته باشید.

سوالات متداول

ارسال اظهارنامه چگونه است؟

برای ارسال اظهارنامه میتوان از طریق دفاتر خدمات قضایی و یا سامانه عدل ایرانیان اقدام کرد.

هزینه ارسال اظهارنامه چقدر است؟

ممکن است هزینه آن با توجه به صفحات پیوست و صفحات نوشته شده تغییر کند اما در هر حال رقمی کمتر از ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

هزینه تنظیم اظهارنامه توسط وکیل چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه وکیل تنظیم اظهار نامه می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۴۱۰۰۵۷ هزینه آن را جویا شوید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید