ایقاع چیست؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

عقد و ایقاع اعمال حقوقی ای محسوب می­ شوند که تحت اراده فرد ایجاد می ­شوند. اعمال حقوقی عبارت است از تعهداتی که به اراده شخص ایجاد می­ گردد اما وقایع حقوقی عبارت است از تعهداتی که تحت اراده فرد ایجاد نشده و به وی تحمیل می­ شوند. در نتیجه ایقاع و عقد اعمالی محسوب می­ شوند که شخص با اراده خود به آن­ها متعهد می­ شود.

در این نوشته به تفاوت عقد و ایقاع پرداخته شده است. مبحث ایقاع، عقود و یا قراردادها با توجه به اهمیتی که در زندگی اجتماعی دارا هستند شرایطی دارند که بدون لحاظ نمودن آن شرایط، اعتبار نخواهند داشت.

شما می­ توانید با مطالعه این نوشته اطلاعات لازم را کسب نمایید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با وکلای متخصص ما در این حیطه تماس حاصل فرمایید.

وکیل پایه یک دادگستریتعریف عقد طبق قانون مدنی

ماده ۱۸۳ قانون مدنی به تعریف عقد و یا قرارداد اختصاص داده شده است. بر اساس این ماده، اگر یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد برای مری نمایند و مورد قبول آنها باشد در نتیجه این توافق، عقد شکل می ­گیرد.

مواردی که شامل عقد و یا قرارداد می­ شوند عبارتند از قرارداد اجاره، قرارداد وکالت و …

موضوع تعهد می­ تواند شامل انجام کار (مانند تعهد به ساخت آپارتمان)، خودداری از انجام کار (تعهد به عدم افشای اسرار تجاری) و یا اینکه حقوقی (مانند تعهد به عدم انتقال عین مستأجره) باشد. اسباب ایجاد تعهد متعدد می ­باشند شما می­ توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن و همچنین در خصوص موضوع تعهد اطلاعات بیشتر و دقیق ­تر را از وکلای متخصص ما کسب نمایید.

تعریف عقد طبق قانون مدنی

ایقاع به چه معناست؟

برای بوجود آمدن ایقاع برخلاف عقد، نیازی وجود ندارد که الزاما دو و یا چند نفر باشند، بلکه تنها با وجود یک نفر و یا یک اراده اثر حقوقی ایجاد می­ شود.

واردی از ایقاع عبارتند از:

طلاق، فرزندخواندگی، فسخ و …

در خصوص ایقاع لازم به ذکر است که برخلاف عقد که به موجب ماده ۱۰ قانون مدنی، به عنوان یک اصل کلی جهت ایجاد اثر حقوقی مورد پذیرش واقع شده ایجاد اثر حقوقی یک­ طرفه یا ایقاع با تصریح قانون است. یعنی فقط ایقاعات مشخص در قانون دارای اعتبار خواهند بود. جهت آشنایی دقیق ­تر و بیشتر در خصوص ایقاعات شما می­ توانید با وکلای باتجربه ما در این زمینه در ارتباط باشید.

تفاوت عقد و ایقاع

  • همانطور که ذکر شد عقد با اراده دو نفر و ایقاع با اراده یک نفر ایجاد می­ شود.
  • جهت ایجاد ایقاع، نیازی به توافق وجود ندارد ولی در عقد مستلزم وجود توافق است.
  • در قرارداد از آنجا که با توافق طرفین شکل می­ گیرد؛ نیازی به اعلان نیست اما در خصوص ایقاع باید گفت که هرچند یک عمل یکجانبه محسوب می­ شود اما جهت اثربخشی باید اعلام بشود.

تفاوت عقد و ایقاع

نمونه ­های بارز ایقاع

طلاق: این عبارت که طلاق به اختیار و اراده مرد واقع می ­شود را تقریبا همه شنیده ­ایم. با در نظر گرفتن این مثال می ­توان گفت که عنصر و ویژگی اصلی ایقاع این است که به اراده یک شخص واقع می شود و در واقع برخلاف عقد است که نیازمند دو اراده است.

فسخ: با در نظر گرفتن نوع قرارداد معمولا شرایطی آورده می ­شود که چنانچه محقق نشوند شخصی که شرط به سود وی ایجاد شده (در اصطلاح حقوقی مشروط ­له) این امکان برایش ایجاد می­ شود که قرارداد را خاتمه دهد و یا اصطلاحا فسخ نماید.

وصیت عهدی: در این وصیت موصی و یا همان شخصی که وصیت نموده است؛ انجام دادن یکسری کارها و یا امورات را برای بعد از فوت خویش به وصی (شخص انجام دهنده مورد وصیت) واگذار می­ نماید. لازم به ذکر است که با رد وصی این وصیت منتفی می­ شود. نکته حائز اهمیت این است که حق رد یک طرفه توسط وصی به وصیت عهدی اختصاص دارد و در سایر موارد ایقاعات لحاظ نشده است.

نتیجه ­گیری

نتیجه و منظور از توافق باید ایجاد تعهد باشد نه وعده دوستانه و اخلاقی به عبارت دیگر توافق باید با التزام آمیخته باشد.

در برابر عقد که اثر حقوقی آن در نتیجه توافق طرفین شکل می­ گیرد، ایقاع عمل حقوقی یک طرفه است که نیاز به اعمال اراده یک نفر دارد.

عقود و شرایط آن همچنین ایقاعات دارای انواع مختلف هستند که در این مقاله نمی­ گنجند.

جهت کسب اطلاعات دقیق ­تر و سرعت بخشیدن به فرایند حل مسأله حقوقی خود در خصوص این موضوعات با وکلای باتجربه گروه وکلای سنا با شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸و ۰۲۱۸۸۴۱۰۰۵۷در تماس باشید.

پرسش ­های متداول

منشأ ایجاد تعهد چیست؟

عقد و ایقاع اعمال حقوقی­ ای محسوب می­ شوند که تحت اراده فرد ایجاد می­شوند. اعمال حقوقی عبارت است از تعهداتی که به اراده شخص ایجاد می شود اما وقایع حقوقی عبارت است از تعهداتی که تحت اراده فرد ایجاد نشده و به وی تحمیل می ­شوند.

ایقاع چیست؟

ایقاع تنها با وجود یک نفر و یا یک اراده  ایجاد می­ شود. مواردی از ایقاع عبارتند از: طلاق، فرزندخواندگی، فسخ و …

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید