توهین به قاضی چه حکمی دارد؟ (مجازات توهین به قاضی)

توهین به قاضی چه حکمی دارد

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

توهین با توجه به اوضاع و احوال قضیه و عرف متفاوت خواهد بود و نسبت به اشخاص متفاوت نیز فرق می کند. از این جهت ممکن است شما شوخی هایی که با دوست خود کنید در مقابل شخص دیگر، توهین به حساب بیاید.

توهین در اصطلاحا عرفی به معنی خوار و خفیف کردن است حال می تواند این خوار کردن به صورت لفظ و فحش های رکیک باشد و یا اینکه اصلا در قالب لفظ و گفتار نباشد بلکه رفتار و حرکات فرد توهین آمیز باشد.

در این مطلب همراه ما باشید تا از توهین به قاضی و مجازات آن را که ممکن است جزای نقدی یا حبس یا شلاق باشد مواردی را ذکر کنیم.

وکیل پایه یک دادگستریچه رفتاری توهین به حساب می آید؟

هر رفتار یا گفتاری که باعث کسر شان فرد و حقیر شدن وی بشود توهین به حساب می آید و حتما باید به صورت انجام یک فعل باشد تا بتوانیم بگوییم توهین است مگر در جایی خاص مثل عدم احترام نظامی به مافوق که اگر چه انجام دادن یک فعل نیست اما توهین به حساب می آید.

موهن بودن و یا خوار و پست بودن رفتار، بسته به شخص مخاطب و طبقه اجتماعی و عرف آن زمان خواهد داشت.

برای این که جرم توهین رخ بدهد نیازی نیست حتما در حضور فرد این کار انجام شود بلکه در غیاب وی هم امکان انجام دارد مانند این که در متن روزنامه یا خبر یک رسانه این کار انجام شود و یا به اشکال دیگر.

چه رفتاری توهین به حساب می آید

توهین به قاضی دادگاه

توهین کردن به هر فردی جرم به حساب می آید اما گاهی درباره افراد مختلف، میزان مجازات آن متفاوت خواهد بود.

در ابتدا باید دانست که وقوع توهین باید محقق شود و توهین باید صریح باشد از جهتی هر رفتاری که خلاف ادب باشد لزوما توهین به حساب نمی آید.

مثلا بلند صحبت کردن در محضر دادگاه یا جواب قاضی را ندادن؛ توهین محسوب نمی شود.

ممکن است در دادگاه و امثال آن چون افراد تحت فشار روحی هستند گاهی عصبی بشوند و به فرد قاضی توهین کنند.

البته گاهی نحوه برخورد خود قاضی به شکلی است که توهین آمیز است و باعث عصبانیت می شود در اینجا هم شما می توانید متقابلا شکایت کنید از باب توهین.

آیا جواب دادن به توهین قاضی جرم است؟

در اینجا باید دقت کرد که ممکن است رفتار خود قاضی هم توهین به حساب بیاید لذا جواب این توهین را با توهین دادن هم جرم به حساب می آید که البته اگر احراز شود رفتار قاضی تحریک آمیز بوده و باعث عصبانیت شده می تواند از مواردی باشد که تخفیف در مجازات اعمال شود و البته هم با شکایت از قاضی به خاطر رفتار توهین آمیز امکان مجازات وی هم وجود دارد.

توهین به قاضی دادگاه

انواع توهین

قانون گذار برای جرم و مجازات توهین به اعتبار شخصیت قاضی، مجازات بیشتری نیز مقرر کرده است که می توان گفت توهین یا عادی است یا مشدده که در توهین مشدده فردی که موردی توهین قرار گرفته از کارکنان دولت است که مجازات بیشتری خواهد داشت.

نسبت به باقی افراد البته توهین به کارکنان دولت باید با توجه به سمت آنها باشد.

برای مثال اگر شما در دادگاه باشید و به قاضی توهین کنید به سبب شغل است و مجازات شدید تری دارد اما اگر همسایه وی بوده یا در خیابان به طور اتفاقی توهین رخ بدهد مجازات آن تشدید نمی شود و مشدده نخواهد بود.

مجازات توهین به قاضی در حین کار یا انجام وظیفه

در ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی که در سال ۹۹ و با اصلاحات مزبور تعدیل یافت مجازات توهین به قاضی توسط دادگاهی که رسیدگی می کند ممکن است یکی از مجازات های این ماده باشد.

باید دقت کنید اگر شما به قاضی توهین کردید خود او باید شکایت طرح کند و اگر توهین به او احراز شد؛ مجازات را دادگاه رسیدگی کننده یکی از این موارد تعیین می کند.

۱- یا به حبس یک ماه و نیم تا ۳ ماه محکوم خواهید شد که آن هم به زندان نخواهید رفت و مجازات جایگزین اتخاذ می شود.

۲- یا اینکه به شلاق از یک ضربه تا ۷۴ ضربه محکوم می شوید

۳- یا اینکه به جزای نقدی ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محکوم می شوید.

باید دقت کرد که تنها یکی از این سه مورد باید اتخاذ بشود.

مجازات توهین به قاضی در حین کار یا انجام وظیفه

توهین به قاضی در خارج از سرکار

اگر توهین به قاضی در سر کار یا به واسطه انجام وظیفه نباشد؛ مانند مجازات عادی رفتار می شود که طبق ماده ۶۰۸ تنها به جزای نقدی فرد محکوم می شود یعنی ۲ میلیون تا ۸ میلیون تومان.

مشاوره حقوقی توهین به قاضی

برای مشاوره حقوقی و گرفتن وکیل می توانید با گروه وکلای سنا تماس بگیرید و همکاران ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

همچنین می توانید به صورت حضوری هم مشاوره بگیرید . انواع خدمات حقوقی مانند درخواست وکیل و مشاوره برای افراد در سراسر کشور امکان پذیر خواهد بود.

شماره تماس گروه وکلای سنا: ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸و ۰۲۱۸۸۴۱۰۰۵۷

نتیجه گیری

توهین به قاضی به اصطلاح توهین مشدده است؛ یعنی مجازات بیشتری نسبت به توهین به افراد دیگر دارد. البته این مجازات برای وقتی است که در حین کار یا انجام وظیفه باشد و اگر برای مثال در خیابان مورد توهین واقع شود و بر فرض هم فرد توهین کننده او را نشناسد مجازات تشدید نمی شود.

سوالات متداول

مجازات توهین به قاضی چیست؟

اگر در دادگاه باشد یا حین انجام وظیفه باشد؛ یکی از سه مورد ماده ۶۰۹ خواهد بود یعنی یا حبس یا جزای نقدی و یا شلاق.

آیا با توهین به قاضی فرد به زندان می رود؟

ممکن است فرد به حبس محکوم شود اما بسیار بعید است که به زندان برود چون نهاد های ارفاقی قانون، مانع این کار خواهند شد.

آیا می توان علیه قاضی به جرم توهین شکایت کرد؟

بله این امر امکان پذیر است و البته جواب توهین را با توهین دادن باز هم جرم است.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید