حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

حکم خیانت زن به شوهر چیست

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در اینجا قبل از هر چیز باید معنای خیانت را در نظر گرفت زیرا خیانت مصادیق متعدد دارد و در هر مصداق از خیانت آثار آن فرق می کند.

برای مثال اگر منظور از خیانت رابطه جنسی زن با غیر شوهر است حکم و احکام آن متفاوت است و اگر خیانت زن به شوهر از طریق مادون زنا باشد یعنی برای مثال خیانت به رابطه جنسی نمی انجامد بلکه زن با مرد غریبه هم سخن شده و با وی از طریق فضای مجازی در ارتباط است که این نیز نوعی خیانت به شمار می رود‌.

وکیل پایه یک دادگستریسعی داریم در این فرصت احکام خیانت زن به شوهر خود را بررسی و مجازات های آن را نیز ذکر کنیم.

حکم زن شوهر داری که دوست پسر دارد

اگر زنی که خودش متاهل هست و بخواهد با مرد دیگری رابطه ای غیر از زنا داشته باشد چه این مرد مجرد باشد و یا متاهل باشد بسته به اینکه نوع رابطه آنها تلفنی باشد و یا پیامک در این موارد اگر شوهر زن اقدام به شکایت نماید می تواند درخواست مجازات هر دو فرد را داشته باشد که قانون برای این افراد مجازات تعیین کرده است و این مجازات بر اساس قانون صرفا شلاق تعزیری از یک ضربه تا ۹۹ ضربه خواهد بود.

مجازات خیانت زن به شوهر خود در قانون

خیانت در مقابل وفا قرار می گیرد در تمام فرهنگ های دنیا  رابطه زن با کسی غیر از شوهر خود مورد نهی قرار گرفته است.

حال فرض کنیم زنی که وفا دار به شوهر خود نبوده با شخص نامحرم در ارتباط بوده است؛

اگر خیانت مزبور به رابطه جنسی دخول منجر شده است که زن به دلیل متاهل بودن مرتکب زنای محصنه شده و حکم وی اعدام خواهد بود.

حال شخصی که طرف مقابل وی است بستگی دارد به این که مجرد باشد یا متاهل اگر مجرد باشد مجازات وی شلاق و اگر متاهل باشد وی هم مرتکب زنای محصنه شده است و اعدام خواهد شد در صورت اثبات و از طرف دیگر مهدور الدم محسوب می شود‌.

در اینجا جرم واقع شده حدی است و حتی در صورت گذشت شاکی حکم اجرا خواهد شد.

اگر خیانت زن به شوهر به شکل رابطه جنسی نباشد و به شکل نامشروع به جز زنا باشد مثل بوسیدن و… در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است.

البته لازم نیست برای این جرائم و مجازات ها زن حتما متاهل و شوهر دار باشد بلکه شامل هر کسی می شود حتی زن مجرد که در این مورد هم به کار می رود.

ماده ۶۳۷- هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه ‌کننده تعزیر می‌ شود.

مجازات خیانت زن به شوهر

نحوه اثبات خیانت زن

اثبات خیانت زن می تواند با اقرار خود زن باشد اقرار به یک بار کافی نیست و باید ۴ بار اقرار بشود درباره زنا تا ثابت شود.

البته رابطه نامشروع غیر زنا نیازی به ۴ بار اقرار ندارد.

یا اینکه با شهادت شهود باشد اثبات با شهادت شهود شرایط سختی دارد به طوری که برای اثبات زنا و خیانت زن باید ۴ نفر مرد اقرار کنند اما اگر خیانت زن به صورت زنا نباشد با شهادت ۲ مرد هم قابل اثبات است.

با ادله دیگر مثل تصاویر و … هم می توان خیانت زن را ثبت کرد.

پیام های بین دو طرف نیز می تواند اثبات کننده باشد البته بیشتر به نظر قاضی بستگی دارد.

برای مثال اگر در چت های خصوصی مسائل جنسی مطرح می شود مشمول رابطه نامشروع مادون زنا می باشد‌.

اثبات خیانت مرد یا زن با پیامک

امروزه با توجه به پیشرفت اطلاعات و فناوری به ویژه با در دسترس بودن فضای مجازی زمینه برای روابط افراد بسیار راحت فراهم شده است و امکان وجود رابطه و خیانت بین زن و مرد نیز بیشتر شده است و افراد از طریقی مثل اس ام اس-واتساپ-تلگرام-اینستاگرام و…با یکدیگر می توانند در ارتباط باشند.

ولی دستیابی به این مدارک در برخی موارد مثل اس ام اس پیامکی و یا تماس تلفنی با پرینت از طریق دستور مقام قضایی قابل دسترس می باشد ولی اگر اپلیکیش های غیر ایرانی باشد قابل دستیابی به چت ها و یا تصاویر ممکن نیست مگر بتوان به نوعی به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد مثل عکس از صفحه و یا اسکریت شات گرفتن که قبول این موارد نیز بسته به نظر قاضی رسیدگی کننده دارد.

نحوه اثبات خیانت زن

کشتن زن در حال زنا و خیانت با نامحرم/قتل در فراش

در یک مورد وجود دارد که استثنائا قانون گذار به اجازه قتل زن را داده است در صورتی که زن را در حال زنا و خیانت با مرد دیگری ببیند البته این در زمانی ست که در آن هنگام مشاهده کننده صحنه زنای زن با غیر باشد و گرنه در صورتی که از قبل این اتفاق رخ داده است و بعدا مرد فهمیده است در صورت کشتن زن قصاص خواهد شد.

در ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی به این امر اشاره شده است.

ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی:

هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد می‌ تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند و در صورتی که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند.

حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.

کشتن زن در حال زنا و خیانت با نامحرم

تکلیف مهریه در فرض خیانت زن به شوهر

  • گاهی این سوال پیش می آید که آیا در صورت خیانت زن به شوهر وی همچنان مستحق مهریه خواهد بود یا خیر؟

باید گفت خیانت زن ربطی به مهریه ندارد و در هر حال وی مستحق مهریه خواهد بود و در صورتی که مرد به این دلیل بخواهد زن را طلاق دهد در صورت مطالبه مهریه باید از جانب مرد مهریه پرداخت شود.

اثر خیانت زن در حضانت بچه

یکی از مواردی که باعث سلب حضانت از پدر و مادر می شود شهرت به فساد اخلاقی ست. در موردی که زن به مرد خیانت می کند و مرد وی را طلاق می دهد با نظر قاضی است که چگونه درباره حضانت تصمیم به صلاح طفل بگیرد زیرا صرف یک بار خیانت شهرت به فساد اخلاقی به حساب نمی آید.

نتیجه گیری

خیانت زن به شوهر خود در تمام فرهنگ های دنیا بسیار مذموم است این خیانت ممکن است به صورت رابطه جنسی زنا باشد یا به غیر از زنا یا مادون زنا باشد که احکام آن در بالا بیان شد.

که در یک مورد در صورت اثبات ممکن است زن حتی اعدام بشود و در مورد بعدی مجازات وی شلاق حدی خواهد بود.

در ادامه به اثر خیانت زن در مهریه و حضانت وی پرداخته شد.

سوالات متداول

مجازات خیانت زن به شوهر خود چیست؟

اگر رابطه جنسی باشد اعدام و مادون زنا باشد شلاق مجازات آن خواهد بود.

آیا پیام هایی با محتوای جنسی رابطه نامشروع به حساب می آید؟

در این مورد می توان گفت از موارد رابطه نامشروع مادون زنا به حساب می آید و مشمول ماده ۶۳۷ می باشد.

مجازات مرد در قتل ناموسی چیست؟

مجازات قتل قصاص است اما فقط در یک فرض مرد از قصاص معاف می شود و آن حالتی است که زن را در حال زنا ببیند و زن هم در اکراه نباشد.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید